Twierdza Szyfrów

Wydawnictwo: Wołoszański
83-89344-06-8
historyczna
Fasolka

Pierwsza powieść Bogusława Wołoszańskiego nie odbiega daleko od literatury faktu, w której ten Autor jest mistrzem. Nie wyjaśnione sprawy drugiej wojny światowej: niemiecka bomba nuklearna, tajemnicze urządzenie nazywane ryba-miecz, za pomocą którego niemiecki wywiad odczytywał radzieckie szyfrogramy, dramatyczny wyścig wywiadów radzieckiego i amerykańskiego po największe wynalazki...

Nie wyjaśnione sprawy drugiej wojny światowej: niemiecka bomba nuklearna, tajemnicze urządzenie nazywane ryba-miecz, za pomocą którego niemiecki wywiad odczytywał radzieckie szyfrogramy, dramatyczny wyścig wywiadów radzieckiego i amerykańskiego po największe wynalazki hitlerowskich Niemiec posłużyły Autorowi jako materiał do skonstruowania niezwykłej opowieści o losach ludzi biorących udział w tajemniczej i wciąż nie do końca ujawnionej akcji. W Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, w dolnośląskich zamkach Czocha i Książ (które wówczas nosiły nazwę Tzschocha i Fürstenstein), i miasteczkach tego regionu toczy się dramatyczna walka o tajemnice, które wpłynęły na bieg światowej polityki po wojnie.

A może ta książka jest nie tylko powieścią?

Może Bogusław Wołoszański, korzystając ze swej wiedzy, której źródeł wyjawić nie może, odkrywa przed nami prawdę, starannie maskowaną i skrywaną przez dziesięciolecia?

źródło opisu: www.woloszanski.pl

źródło okładki: www.woloszanski.pl

gwiazdka | 2018-02-28
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 28 lutego 2018

Tym razem Bogusław Wołoszański pokazał na co go stać także w dziedzinie powieści, chociaż trzeba zaznaczyć, że opartej na faktach. Do tej pory stawiałam bardziej na książki faktograficzne, powieści wydawały mi się zbiorowiskiem dokumentów przedzielonym dialogami. Tymczasem „Twierdzę szyfrów” czyta się rewelacyjnie lekko, akcja wciąga, styl odpowiadał mi całkowicie, fakty przedstawione w powieści, a o których ja kiedyś tam czytałam, też odpowiadały temu, co pozostało w mojej pamięci, ale jednocześnie były podane w dużo lżejszej formie. Postaci też mnie zadowalają, są wystarczająco charakterystyczne i różnorodne abym nie wybrzydzała. Muszę przyznać, że „Twierdza…” mnie zaintrygowała do tego stopnia, iż pochłonęłam ją praktycznie na jednym wydechu.

olympique | 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

Bogusław Wołoszański jest tym gościem, dzięki któremu zafascynowała mnie historia. Zarówno sensacje XX wieku jak i jego książki są fantastyczne.
Twierdza szyfrów wciąga tak, że nie można się oderwać. Tym bardziej gdy człowiek wie, że jest oparta na faktach. Dzięki tej książce zamierzam również zwiedzić zamek Czocha, więc kolejny plus.
Książka dla pasjonatów historii ale nie tylko. Sensacja i przygoda w jednym. Polecam

Kanclerz | 2013-11-27
Przeczytana: 25 listopada 2013

Usilnie będę obstawać przy przekonaniu, że gdyby ludzie pokroju i pasji Wołoszańskiego uczyli w szkołach, młodzież pamiętałaby coś więcej niż chrzest Polski i bitwę pod Grunwaldem.

Genialnie skonstruowana fikcja osadzona na faktach. Podana w sposób tak profesjonalny, że chwilami zatracałam się w przeświadczeniu całkowitej autentyczności wydarzeń. Dobrze skrojeni bohaterowie oraz relacje między nimi wynikające z pełnionych funkcji oraz narodowości.

Polecam. Polecam nawet niefanom. Polecam, by każdy sprawdził, czym się różni nudny schemat edukacji szkolnej z prawdziwą historią podaną z sercem.

Zuba | 2017-06-16
Przeczytana: 08 czerwca 2017

Moi mili, ponieważ całą opinię napisaną wczoraj diabli mi wzięli, teraz napiszę w krótkich żołnierskich słowach.

Plusy:
- książka to polski odpowiednik "Igły" Kena Folleta, czyli powieść szpiegowska z czasów II WŚ,
- interesujący czas akcji - wojna się kończy, zwycięstwo aliantów przesądzone, a praca wywiadów trwa na najwyższych obrotach - w końcu Amerykanie są o krok o zbudowania bomby atomowej i ważą się losy powojennego świata,
- wątek polski mile łechtający nasze narodowe ego,
- główne miejsce akcji, czyli dolnośląski Zamek Czocha,
- wreszcie autor - Bogusław Wołoszański, człowiek legenda, co tu dużo pisać. Miałam przyjemność słuchania audiobooka, w którym część tekstu jest czytana przez samego autora. Jakbym słuchała "Sensacji XX wieku" :)

Minusy pomijalne.

Polecam serdecznie, zwłaszcza w wersji słuchanej.

kusiciel_dusz | 2015-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2015

Bogusław Wołoszański od zawsze był dla mnie człowiekiem, który odnalazł swoje powołanie w życiu i robi to fantastycznie. Jego programy ukazujące w bardzo interesujący sposób zagadki i ciekawostki z czasów drugiej wojny są rewelacyjne. Dlatego z wielkim zainteresowaniem podszedłem do „Twierdzy szyfrów”, serialu nie oglądałem, więc nie wiedziałem, czego się spodziewać.
Dość zwięźle napisana fabuła bez zbędnych opisów i pobocznych wątków, które nic nie dają a powiększają jedynie optycznie zawartość książek. Akcja praktycznie od samego początku do ostatniej strony a zakończenie pozwala dopisać następne części:)
Książka ukazuje nam schematy działań siatki agentów różnych mocarstw i mimo że nigdy nie byłem fanem tego typu książek to tą pozycję bardzo polecam.

Adrian F | 2018-01-13
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Nie wyróżniająca się zbytnio powieść, której akcja ma miejsce podczas II Wojny Światowej. Na uwagę zasługuje genialnie zrealizowany audiobook. Sam autor w roli narratora sprawdza się znakomicie, lektorzy i podkład dźwiękowy potrafią budować klimat ponurych dni przed kapitulacją Niemiec. Sama historia ciekawa, aczkolwiek jak wcześniej wspomniałem nie jest to światowej klasy dzieło. Miłośnik gatunku znajdzie tutaj wszystko czego można oczekiwać; intrygę szpiegowską z udziałem Sowietów, bezwzględnych SS-manów, brawurowych Amerykanów i oczywiście Polaków, którzy na końcu wszystkich robią w konia. Polecam zwłaszcza miłośnikom niemieckich tajemnic z czasów wojny oraz tajnych akcji alianckich oddziałów specjalnych.

Axsiu | 2014-06-07
Przeczytana: 2009 rok

Gdy po oglądnięciu serialu na podstawie tej książki, wziąłem się za jej czytanie, bałem się, że nie będzie mnie zaskakiwać, ciekawić i będę chciał tylko dotrwać do końca.
Na szczęście moje obawy zdecydowanie się nie potwierdziły i pochłonąłem to mistrzowskie dzieło w 2 dni.
Świetny styl pana Wołoszańskiego za co Go pokochałem i za co stał się moim ulubionym historykiem, naprawdę ciekawa historia,świetny klimat to tylko największe plusy tego tytułu. Pamiętajmy również, że jest to swego rodzaju debiut autora ponieważ to jego pierwsza powieść - wcześniej pisał tylko i wyłącznie dokumenty (chociaż zawsze ma taki styl, że wydaję się, że się czyta powieść a nie książkę historyczną).
Muszę w najbliższym czasie przeczytać kontynuację czyli "Sieć - Ostatni Bastion SS".
Jedna z najlepszych książek jakie w życiu przeczytałem(a uwierzcie - sporo tego jest).
Polecam nie tylko fanom historii

robert | 2014-05-09

Książka to mix fikcji z faktami. Co jest faktem? Faktem jest istnienie maszyny zwanej Ryba-Miecz (taki pierwszy komputer), która deszyfrowała radzieckie szyfry jednorazowe. Faktem jest, że Howard Compaigne (amerykański kryptolog) odnalazł taką maszynę w 1945 r. Prawdziwe są też zamki, Ksiaż i Czocha. Co jest fikcją. Na pewno Hugo Jorg ( w serialu Johann Jorg). Reszty nie będę zdradzał, by nie psuć przyjemności z czytania i odkrywania prawdy. Jest to historia o grze wywiadów, szaleńczym wyścigu NKWD i amerykańskiego OSS z polskim wątkiem. Książkę polecam, ciekawa, osadzona w "tajemniczym Dolnym Śląsku". Co z serialem? Jak zwykle ekranizacja gorsza niż książka, mocno rozbudowana, ale warta obejrzenia.

| 2011-01-19
Przeczytana: 2011 rok

Zachęcony pozytywnymi wrażeniami po serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów" postanowiłem sięgnąć po tę książkę. Mając już wizualizację jej treści nie spodziewałem się zbyt wielu emocji jakich niespodziewanie książka ta mi dostarczyła.Od pierwszych kartek zostałem wciągnięty w szpiegowski wyścig pomiędzy mocarstwami, akcja równolegle dzieją się w kilku miejscach na świecie. Powieść "Twierdza Szyfrów" czyta się bardzo lekko z ciekawością co za chwilę przytrafi się bohaterom. Pomimo iż wcześniej widziałem serial to dzięki książce od nowa i w inny sposób mogłem przeżyć przygodę wspólnie z kapitanem Hugo Jorgiem czy komandorem Compaigne'm. Książka jest mi bliska jeszcze z jednego względu ponieważ akcja momentami toczy się w okolicach mojego rodzinnego miasta niegdyś Waldenburga. Zarówno oglądając serial jak i czytając książkę mogłem wyobrazić i odtworzyć sobie niektóre miejsca z ziemi Dolnego Śląska.
Podsumowując polecam tą powieść wszystkim miłośnikom szpiegowskich intryg i wciągającej...

LWK | 2012-07-30

Wołoszański jak zwykle stanął na wysokości zadania. Nawet po oglądnięciu serialu, książkę czytamy z zapartym tchem, i muszę przyznać że jest o wiele lepsza do wersji filmowej. Literatura wojenna, a zwłaszcza ta poświęcona II Wojnie Światowej, przeważnie jest monotonna i ujęta w mało atrakcyjną formę dla zwykłego zjadacza książek. Wołoszański w swoich publikacjach przełamuje tę monotonię, czyniąc historie bliższą zwykłemu czytelnikowi. A bohaterowie z krwi i kości są nam o wiele bliżsi niż ci poznawani na lekcjach historii.