Okładka książki Żołnierze wyklęci

978-83-7399-499-7
historia
typ
papier
7,93 (67 ocen i 9 opinii)

Opis książki

„Dziś po upływie przeszło pół wieku od tamtych wydarzeń, podziw i szacunek musi budzić postawa tych dowódców i żołnierzy AK, którzy mimo tak beznadziejnego położenia nie poddali się, nie uciekli ze swej ziemi na drugi kraniec Polski, nie wkupili się w łaski nowej władzy zdradą swych ideałów i swych towarzyszy broni, lecz raz jeszcze podnieśli się do walki. Już tylko w imię obrony własnej żołnierskiej godności” (Jerzy Ślaski).

Opowieść o działającym na Lubelszczyźnie zgrupowaniu „Orlika”, które po zakończeniu działań wojennych podjęło zbrojną walkę przeciw sowietyzacji Polski. Epopeja oddziału „Orlika” pokazana została na szerszym tle działań zbrojnych toczonych po wojnie przez podziemie niepodległościowe.

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=86

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
paweł | 2014-05-06
Przeczytana: 06 maja 2014

Książka to dość szczegółowe opracowanie działań i walk AK.na Lubelszczyźnie.Jeśli kogoś interesuje ta tematyka to polecam!

Grażyna | 2015-01-29
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

czytelnik | 2010-09-26
Przeczytana: czerwiec 2010

„Żołnierze wyklęci”

Ocena: 6
„Szczere pole. W oddali las. Ten sam,do którego wtedy nie dobiegł „Orlik”. Tak właśnie zaczyna się ta świetna książką opowiadająca o trudnych losach żołnierzy AK (głównie po jej rozwiązaniu przez komendanta Leopolda Okulickiego).
Zadziwiające są zdolności autora (w podeszłym wieku) do zainteresowania czytelnika i wciągnięcia go w dość rozbudowaną akcję. Zadziwia również jego dokładność i przenikliwość. Mimo dużej liczby nazwisk, dat nie jesteśmy nimi”zasypywani” jak to dzieje się czasem w podobnych książkach (mam tu na myśli m.in. Batalion AK „Kiliński” napisany przez dwóch studentów).

Właściwie to trudno ocenić tą książkę. Książka, mimo że jest powieścią, to jest w całości autentyczna! Jak możemy ocenić akcję? A jakie mamy moralne prawo do oceny tych faktów?! Ale teraz już chyba wyszedłem poza granice recenzji. To już jest bardziej historyczna dyskusja.

Teraz warto przyjrzeć się stronie technicznej książki. Twarda oprawa, wysokiej jakości papier...

Witold | 2014-01-11

jarr74 | 2012-03-10
Przeczytana: marzec 2012

„Dziś po upływie prawie pół wieku od tamtych wydarzeń, podziw i szacunek musi budzić postawa tych dowódców i żołnierzy AK, którzy mimo tak beznadziejnego położenia nie poddali się, nie uciekli ze swej ziemi na drugi koniec Polski, nie wkupili się w łaski nowej władzy zdradą swych ideałów i swych towarzyszy broni, lecz raz jeszcze podnieśli się do walki. Już tylko w imię obrony własnej żołnierskiej godności”.
1 marca miał miejsce Narodowy Dzień Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”, święto tych wszystkich którzy nie złożyli broni i w nowej jakże nieprzyjaznej dla nich powojennej rzeczywistości podjęli walkę o wolną, niepodległą i niezawisłą Polskę. Szeroki wydźwięk i odzew jaki miał ta data w naszym społeczeństwie, przekonuje nas o tym, jak wiele jeszcze trzeba powiedzieć o tych dramatycznych i tragicznych czasach i ludziach którzy poświecili wszystko ratowaniu Ojczyzny przed zbrodniczą sowietyzacją. Przez lata zapomniani, wymazywani z narodowej świadomości i pamięci, sprowadzani do...

Anna | 2012-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2012

Książka ta jest opisem osobnego działu historii Armii Krajowej i ogólnie polskich Sił Zbrojnych pod koniec i po II wojnie światowej. Wydawać by się mogło, że po kapitulacji Niemiec RP osiągnie spokój wewnętrzny i będzie się powoli odbudowywać, lecz ze wschodu nadszedł drugi okupant. Sowieci, mimo że mniej bezwzględni, również pozbawili życia mnóstwo osób. Nie tylko represjonowano społeczeństwo zabójstwami (dużą "popularnością" cieszył się sposób "katyński" - w potylicę), ale również przesłuchaniami w UB i wieloletnim więzieniem, a liczba ofiar wywiezionych w głąb ZSRR do łagrów nie jest znana do tej pory.
Smutne, ale komuniści najbardziej skupiali się na dawnych akowcach i właśnie o tym pisze pan Ślaski. AL przypisywała sobie udane akcje AK, byłych żołnierzy obdarzano "wspaniałomyślnie" amnestią, po czym bez skrupułów ich aresztowano i niejednokrotnie wydawano wyroki śmierci bez możliwości ułaskawienia czy choćby obrony.
Wiele miejsca autor poświęca majorowi Marianowi Bernaciakowi...

Gargiel | 2012-06-02
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Książka, którą każdy Polak powinien przeczytać, aby uświadomić sobie jaki los spotkał ludzi, którzy walczyli za naszą wolność. Okrutne jest to , że (mówię za Siebie)kiedy miałem historię w szkole to uczyliśmy się po kilka razy o starożytności, średniowieczu itd dochodząc co najwyżej do 2 wojny światowej omówionej bardzo ogólnikowo, natomiast nikt nie wspominał o Bohaterach wymienionych w tej Książce. Bohaterach, którzy swoją postawą mogą być wzorem dla młodych ludzi.

catunga | 2013-06-13
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Spodziewałam się bardziej ogólnego opracowania. Może nie o wszystkich, ale nie o jednym okręgu AK, co powinno być zaznaczone na stronie tytułowej. Za dużo jest też opisów działań AK w tamtym rejonie. Bardziej interesuje mnie prześladowanie żołnierzy wyklętych w powojennej Polsce. Męczący bywa też brak chronologii w poszczególnych rozdziałach - "przeplatanie" akcji z różnych okresów czasowych. Poza tym autor stosuje skróty, które nie zawsze są mi znane, a nie podaje ich rozwinięcia.

Michał | 2014-05-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 maja 2014

Jest to moja pierwsza książka o Żołnierzach Wyklętych. bardzo ciekawa, czytając aż się we mnie krew burzyła. Smutna historia o bohaterach, którzy przegrali wojnę i zostali skazani na zapomnienie.

| 2015-02-23

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Robin Hobb
    63. rocznica
    urodzin
    Człowiek jest jeszcze bardziej samotny, jeśli wie, że gdzieś tam w świecie dobrze się wiedzie bez niego, przyjaciołom i rodzinie.
  • Mike Resnick
    73. rocznica
    urodzin
    - Nazwij mnie jeszcze raz TOTAM, a piekło zamarznie, zanim znajdę ci te dane - ostrzegł komputer.
  • Howard Pyle
    162. rocznica
    urodzin
    Kiedy byłem zamożny, przyjaciele przechwalali się przy moim stole, jak to mnie kochają. Ale gdy dąb pada w lesie, horda świń ucieka, aby jej nie przygniotło.
  • Julian Przyboś
    114. rocznica
  • Tadeusz Manteuffel
    113. rocznica
  • Gregg Olsen
    56. rocznica
    urodzin
    Żaden człowiek, a przede wszystkim żaden nastolatek, nie jest normalny ani się taki nie czuje. Każdy nosi coś w rodzaju maski, która nie pozwala ludziom dostrzec tego, co – albo kto – pod nią się kryje.
  • Janusz Sławiński
    81. rocznica
  • Teodor Parnicki
    107. rocznica
    urodzin
    Mówicie: temu a temu należy się miano dostojne prawdy dziejowej, tamtemu zaś miano też wprawdzie dostojne, przecież dostojnością odmiennego rodzaju: oto zmyślenia poetyckiego. Przeczę. Poezja różni się od historii formą, nie zaś tym, że jedna z dwu opowieści bliższa jest prawdy dziejowej, druga zaś... pokaż więcej
  • Yū Watase
    45. rocznica
  • Albert Espinosa
    42. rocznica
    urodzin
    Czy mogłem tak za nią tęsknić, jeśli jej nie znałem? Istota ludzka jest pełna magii, nie do opisania. Czułem coś wyjątkowego, kiedy wracałem do niej w myślach.
  • Klaus Hagerup
    69. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy w życiu zrozumiałem, czym jest książka. Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne
    (s. 146).
  • Jan Dobraczyński
    21. rocznica
    śmierci
  • Anna Achmatowa
    49. rocznica
    śmierci
    Requiem, Epilog I Doświadczyłam, jak twarz się zapada, Jak strach nagle wyziera spod powiek, Jak na twarzy cierpienie układa Twarde linie pismem klinowym, Jak się włosy z brązowych i czarnych Spopielałe, srebrne nagle stają, Uśmiech więdnie na pokornych wargach, Lęk się w każdym półuśmiechu czai. J... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku