Żołnierze wyklęci

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
978-83-7399-499-7
historia

„Dziś po upływie przeszło pół wieku od tamtych wydarzeń, podziw i szacunek musi budzić postawa tych dowódców i żołnierzy AK, którzy mimo tak beznadziejnego położenia nie poddali się, nie uciekli ze swej ziemi na drugi kraniec Polski, nie wkupili się w łaski nowej władzy zdradą swych ideałów i swych towarzyszy broni, lecz raz jeszcze podnieśli się do walki. Już tylko w imię obrony własnej żołnierskiej godności” (Jerzy Ślaski).

Opowieść o działającym na Lubelszczyźnie zgrupowaniu „Orlika”, które po zakończeniu działań wojennych podjęło zbrojną walkę przeciw sowietyzacji Polski. Epopeja oddziału „Orlika” pokazana została na szerszym tle działań zbrojnych toczonych po wojnie przez podziemie niepodległościowe.

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2012

• Rybacy
  • Felix Austria
  • Ojciec '44
  • Gracze
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Opowieści i przypowieści
  • Twoim śladem
  • Kobiety w kąpieli
  • Dziewczyna z Bostonu
  • Wstyd
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
Czarne liście

7,33 (3 ocen i opinii)
Gracze
Bogdan Rymanowski

7 (7 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7 (2 ocen i opinii)
Wstyd
Helen FitzGerald

5,14 (14 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

7,46 (24 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
paweł | 2014-05-06
Przeczytana: 06 maja 2014

Książka to dość szczegółowe opracowanie działań i walk AK.na Lubelszczyźnie.Jeśli kogoś interesuje ta tematyka to polecam!

Witold Lisek | 2014-01-11

Grażyna | 2015-01-29
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

jarr74 | 2012-03-10
Przeczytana: marzec 2012

„Dziś po upływie prawie pół wieku od tamtych wydarzeń, podziw i szacunek musi budzić postawa tych dowódców i żołnierzy AK, którzy mimo tak beznadziejnego położenia nie poddali się, nie uciekli ze swej ziemi na drugi koniec Polski, nie wkupili się w łaski nowej władzy zdradą swych ideałów i swych towarzyszy broni, lecz raz jeszcze podnieśli się do walki. Już tylko w imię obrony własnej żołnierskiej godności”.
1 marca miał miejsce Narodowy Dzień Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”, święto tych wszystkich którzy nie złożyli broni i w nowej jakże nieprzyjaznej dla nich powojennej rzeczywistości podjęli walkę o wolną, niepodległą i niezawisłą Polskę. Szeroki wydźwięk i odzew jaki miał ta data w naszym społeczeństwie, przekonuje nas o tym, jak wiele jeszcze trzeba powiedzieć o tych dramatycznych i tragicznych czasach i ludziach którzy poświecili wszystko ratowaniu Ojczyzny przed zbrodniczą sowietyzacją. Przez lata zapomniani, wymazywani z narodowej świadomości i pamięci, sprowadzani do...

123tomek | 2015-09-22
Przeczytana: 21 września 2015

"Gdy orzeł wreszcie odzyskał koronę,
zastał już barki wiekiem pochylone
i siwe głowy. Gehenną przewlekłą
życie jak struga przez palce przeciekło.
...
Więc zejdźmy godnie, nie szukajmy względów.
Do tych co padli doszlusujmy rzędów.
Zostanie po nas, jak otwarta rana,
karta historii naszą krwią pisana."

"Pokolenie Kolumbów", Zbigniew Kabata "Bobo"

Książka obowiązkowa dla każdego Polaka, poczynając od tych najstarszych, przez dziesiątki lat utrzymywanych w zakłamaniu i propagandzie, poprzez ludzi w średnim wieku uczonych w szkołach jeszcze w latach późnego komunizmu, historii Polski przez pryzmat kłamstwa i półprawdy aż do ludzi młodego pokolenia, którym lata wojny wydają się tak odległe, że aż nieistotne.
Poznanie prawdy o żołnierzach wyklętych czy to AK, KWP, NSZ, WiN, WiS czy jeszcze innych organizacji, mordowanych i prześladowanych u schyłku wojny i przez wiele kolejnych lat po wojnie a później niemal zapomnianych to obowiązek każdego z nas. Do dnia dzisiejszego, sporo Polaków...

czytelnik | 2010-09-26
Przeczytana: czerwiec 2010

„Żołnierze wyklęci”

Ocena: 6
„Szczere pole. W oddali las. Ten sam,do którego wtedy nie dobiegł „Orlik”. Tak właśnie zaczyna się ta świetna książką opowiadająca o trudnych losach żołnierzy AK (głównie po jej rozwiązaniu przez komendanta Leopolda Okulickiego).
Zadziwiające są zdolności autora (w podeszłym wieku) do zainteresowania czytelnika i wciągnięcia go w dość rozbudowaną akcję. Zadziwia również jego dokładność i przenikliwość. Mimo dużej liczby nazwisk, dat nie jesteśmy nimi”zasypywani” jak to dzieje się czasem w podobnych książkach (mam tu na myśli m.in. Batalion AK „Kiliński” napisany przez dwóch studentów).

Właściwie to trudno ocenić tą książkę. Książka, mimo że jest powieścią, to jest w całości autentyczna! Jak możemy ocenić akcję? A jakie mamy moralne prawo do oceny tych faktów?! Ale teraz już chyba wyszedłem poza granice recenzji. To już jest bardziej historyczna dyskusja.

Teraz warto przyjrzeć się stronie technicznej książki. Twarda oprawa, wysokiej jakości papier...

Anna | 2012-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2012

Książka ta jest opisem osobnego działu historii Armii Krajowej i ogólnie polskich Sił Zbrojnych pod koniec i po II wojnie światowej. Wydawać by się mogło, że po kapitulacji Niemiec RP osiągnie spokój wewnętrzny i będzie się powoli odbudowywać, lecz ze wschodu nadszedł drugi okupant. Sowieci, mimo że mniej bezwzględni, również pozbawili życia mnóstwo osób. Nie tylko represjonowano społeczeństwo zabójstwami (dużą "popularnością" cieszył się sposób "katyński" - w potylicę), ale również przesłuchaniami w UB i wieloletnim więzieniem, a liczba ofiar wywiezionych w głąb ZSRR do łagrów nie jest znana do tej pory.
Smutne, ale komuniści najbardziej skupiali się na dawnych akowcach i właśnie o tym pisze pan Ślaski. AL przypisywała sobie udane akcje AK, byłych żołnierzy obdarzano "wspaniałomyślnie" amnestią, po czym bez skrupułów ich aresztowano i niejednokrotnie wydawano wyroki śmierci bez możliwości ułaskawienia czy choćby obrony.
Wiele miejsca autor poświęca majorowi Marianowi Bernaciakowi...

Radosław | 2016-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2016

Książka jest przedstawieniem genezy i polskiego podziemia antykomunistycznego w okolicach Puław. Rzetelnie napisana od początku konspiracji (rozdział "Pod biczem swastyki") do podsumowania powstania antykomunistycznego.
Autor dysponuje wieloma relacjami i tekstami źródłowimi, które co chwile przytacza. Czasami robi to tylko po to by pokazać kłamstwa (szczególnie w tekstach komunistycznych "historyków")
Autor używa niezwykle prostego języka, tak jak to sam mówi "młody czytelnik" to zrozumiał. Poza paroma powtórzeniami nie ma się do czego przyczepić.
Książka daje pełny obraz bezadziejność (szczególnie po 1946 r.) walki z przeważającymi siłami UB, KBW, LWP i NKWD. Ale jednocześnie pokazuję niekompetencje dowódców wyżej wymienionych oddziałów. Osobiście bardzo podobał mi sie opis bitwy w Lesie Stockim lub rozbicia katowni UB w Puławach.
Slowem podsumowania chcę powiedzieć, że to jedna z najlepszych książek o Żołnierzach Wyklętych.

Gargiel | 2012-06-02
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Książka, którą każdy Polak powinien przeczytać, aby uświadomić sobie jaki los spotkał ludzi, którzy walczyli za naszą wolność. Okrutne jest to , że (mówię za Siebie)kiedy miałem historię w szkole to uczyliśmy się po kilka razy o starożytności, średniowieczu itd dochodząc co najwyżej do 2 wojny światowej omówionej bardzo ogólnikowo, natomiast nikt nie wspominał o Bohaterach wymienionych w tej Książce. Bohaterach, którzy swoją postawą mogą być wzorem dla młodych ludzi.

Bartek | 2016-02-24

Książka o bandziorach ze szczęśliwym zakończeniem - bandziory zostali pokonani przez naszych dzielnych bohaterów, żołnierzy i milicjantów Polski Ludowej. Dobro zwyciężyło zło!
Wieczna pamięć i wdzięczność poległym w walce z bandami. Dziękujemy!