Okładka książki Żołnierze wyklęci

978-83-7399-499-7
historia
typ
papier
7,87 (62 ocen i 8 opinii)

Opis książki

„Dziś po upływie przeszło pół wieku od tamtych wydarzeń, podziw i szacunek musi budzić postawa tych dowódców i żołnierzy AK, którzy mimo tak beznadziejnego położenia nie poddali się, nie uciekli ze swej ziemi na drugi kraniec Polski, nie wkupili się w łaski nowej władzy zdradą swych ideałów i swych towarzyszy broni, lecz raz jeszcze podnieśli się do walki. Już tylko w imię obrony własnej żołnierskiej godności” (Jerzy Ślaski).

Opowieść o działającym na Lubelszczyźnie zgrupowaniu „Orlika”, które po zakończeniu działań wojennych podjęło zbrojną walkę przeciw sowietyzacji Polski. Epopeja oddziału „Orlika” pokazana została na szerszym tle działań zbrojnych toczonych po wojnie przez podziemie niepodległościowe.

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2012

Polecamy

Opinie czytelników
paweł | 2014-05-06
Przeczytana: 06 maja 2014

Książka to dość szczegółowe opracowanie działań i walk AK.na Lubelszczyźnie.Jeśli kogoś interesuje ta tematyka to polecam!

Witold | 2014-01-11

czytelnik | 2010-09-26
Przeczytana: czerwiec 2010

„Żołnierze wyklęci”

Ocena: 6
„Szczere pole. W oddali las. Ten sam,do którego wtedy nie dobiegł „Orlik”. Tak właśnie zaczyna się ta świetna książką opowiadająca o trudnych losach żołnierzy AK (głównie po jej rozwiązaniu przez komendanta Leopolda Okulickiego).
Zadziwiające są zdolności autora (w podeszłym wieku) do zainteresowania czytelnika i wciągnięcia go w dość rozbudowaną akcję. Zadziwia również jego dokładność i przenikliwość. Mimo dużej liczby nazwisk, dat nie jesteśmy nimi”zasypywani” jak to dzieje się czasem w podobnych książkach (mam tu na myśli m.in. Batalion AK „Kiliński” napisany przez dwóch studentów).

Właściwie to trudno ocenić tą książkę. Książka, mimo że jest powieścią, to jest w całości autentyczna! Jak możemy ocenić akcję? A jakie mamy moralne prawo do oceny tych faktów?! Ale teraz już chyba wyszedłem poza granice recenzji. To już jest bardziej historyczna dyskusja.

Teraz warto przyjrzeć się stronie technicznej książki. Twarda oprawa, wysokiej jakości papier i s...

jarr74 | 2012-03-10
Przeczytana: marzec 2012

„Dziś po upływie prawie pół wieku od tamtych wydarzeń, podziw i szacunek musi budzić postawa tych dowódców i żołnierzy AK, którzy mimo tak beznadziejnego położenia nie poddali się, nie uciekli ze swej ziemi na drugi koniec Polski, nie wkupili się w łaski nowej władzy zdradą swych ideałów i swych towarzyszy broni, lecz raz jeszcze podnieśli się do walki. Już tylko w imię obrony własnej żołnierskiej godności”.
1 marca miał miejsce Narodowy Dzień Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”, święto tych wszystkich którzy nie złożyli broni i w nowej jakże nieprzyjaznej dla nich powojennej rzeczywistości podjęli walkę o wolną, niepodległą i niezawisłą Polskę. Szeroki wydźwięk i odzew jaki miał ta data w naszym społeczeństwie, przekonuje nas o tym, jak wiele jeszcze trzeba powiedzieć o tych dramatycznych i tragicznych czasach i ludziach którzy poświecili wszystko ratowaniu Ojczyzny przed zbrodniczą sowietyzacją. Przez lata zapomniani, wymazywani z narodowej świadomości i pamięci, sprowadzani do rangi...

Anna | 2012-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2012

Książka ta jest opisem osobnego działu historii Armii Krajowej i ogólnie polskich Sił Zbrojnych pod koniec i po II wojnie światowej. Wydawać by się mogło, że po kapitulacji Niemiec RP osiągnie spokój wewnętrzny i będzie się powoli odbudowywać, lecz ze wschodu nadszedł drugi okupant. Sowieci, mimo że mniej bezwzględni, również pozbawili życia mnóstwo osób. Nie tylko represjonowano społeczeństwo zabójstwami (dużą "popularnością" cieszył się sposób "katyński" - w potylicę), ale również przesłuchaniami w UB i wieloletnim więzieniem, a liczba ofiar wywiezionych w głąb ZSRR do łagrów nie jest znana do tej pory.
Smutne, ale komuniści najbardziej skupiali się na dawnych akowcach i właśnie o tym pisze pan Ślaski. AL przypisywała sobie udane akcje AK, byłych żołnierzy obdarzano "wspaniałomyślnie" amnestią, po czym bez skrupułów ich aresztowano i niejednokrotnie wydawano wyroki śmierci bez możliwości ułaskawienia czy choćby obrony.
Wiele miejsca autor poświęca majorowi Marianowi Bernaciakowi ps."...

Gargiel | 2012-06-02
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Książka, którą każdy Polak powinien przeczytać, aby uświadomić sobie jaki los spotkał ludzi, którzy walczyli za naszą wolność. Okrutne jest to , że (mówię za Siebie)kiedy miałem historię w szkole to uczyliśmy się po kilka razy o starożytności, średniowieczu itd dochodząc co najwyżej do 2 wojny światowej omówionej bardzo ogólnikowo, natomiast nikt nie wspominał o Bohaterach wymienionych w tej Książce. Bohaterach, którzy swoją postawą mogą być wzorem dla młodych ludzi.

catunga | 2013-06-13
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Spodziewałam się bardziej ogólnego opracowania. Może nie o wszystkich, ale nie o jednym okręgu AK, co powinno być zaznaczone na stronie tytułowej. Za dużo jest też opisów działań AK w tamtym rejonie. Bardziej interesuje mnie prześladowanie żołnierzy wyklętych w powojennej Polsce. Męczący bywa też brak chronologii w poszczególnych rozdziałach - "przeplatanie" akcji z różnych okresów czasowych. Poza tym autor stosuje skróty, które nie zawsze są mi znane, a nie podaje ich rozwinięcia.

Michał | 2014-05-27
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 28 maja 2014

Jest to moja pierwsza książka o Żołnierzach Wyklętych. bardzo ciekawa, czytając aż się we mnie krew burzyła. Smutna historia o bohaterach, którzy przegrali wojnę i zostali skazani na zapomnienie.

Piotr | 2014-08-08

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica