Żołnierze wyklęci

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
7,74 (108 ocen i 19 opinii) Zobacz oceny
10
11
9
24
8
25
7
31
6
11
5
3
4
3
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
978-83-7399-499-7
liczba stron
288
kategoria
historia
język
polski

„Dziś po upływie przeszło pół wieku od tamtych wydarzeń, podziw i szacunek musi budzić postawa tych dowódców i żołnierzy AK, którzy mimo tak beznadziejnego położenia nie poddali się, nie uciekli ze swej ziemi na drugi kraniec Polski, nie wkupili się w łaski nowej władzy zdradą swych ideałów i swych towarzyszy broni, lecz raz jeszcze podnieśli się do walki. Już tylko w imię obrony własnej...

„Dziś po upływie przeszło pół wieku od tamtych wydarzeń, podziw i szacunek musi budzić postawa tych dowódców i żołnierzy AK, którzy mimo tak beznadziejnego położenia nie poddali się, nie uciekli ze swej ziemi na drugi kraniec Polski, nie wkupili się w łaski nowej władzy zdradą swych ideałów i swych towarzyszy broni, lecz raz jeszcze podnieśli się do walki. Już tylko w imię obrony własnej żołnierskiej godności” (Jerzy Ślaski).

Opowieść o działającym na Lubelszczyźnie zgrupowaniu „Orlika”, które po zakończeniu działań wojennych podjęło zbrojną walkę przeciw sowietyzacji Polski. Epopeja oddziału „Orlika” pokazana została na szerszym tle działań zbrojnych toczonych po wojnie przez podziemie niepodległościowe.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=86

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (19)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 378
Rafał | 2019-02-22
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Wśród wielu książek, jakie się teraz pojawiają na temat Żołnierzy Niezłomnych, ta była jedną z pierwszych, daleko wcześniej niż przyszła na to moda (pierwsze wydanie chyba 1996 r.). Napisana świetnie, rzeczowo, rzetelnie, przez człowieka, który sam był częścią środowiska (członek oddziału "Orlika" Bernaciaka. Mało jest książek, którego źródłem są osoby mające bezpośredni udział w wydarzeniach.

książek: 6945
allison | 2018-09-25
Przeczytana: 24 września 2018

O żołnierzach wyklętych ostatnio pisze się wiele, raz lepiej, raz gorzej. Jerzy Ślaski, z którego twórczością spotkałam się pierwszy raz, zrobił to rzetelnie, z klasą i znajomością tematu.

Jego książka to zbiór reportażowych opowieści, które ukazują tytułowych bohaterów w różnych czasach (od roku 1944 do lat 50. minionego wieku), w różnych miejscach, ale z jednej perspektywy - narodowych bohaterów, o których przez dziesięciolecia milczano, których skazano na niepamięć, odbierając im resztkę należnej godności.

Na przeciwnym biegunie autor postawił oprawców - ubeków, żołnierzy Gwardii Ludowej i Armii Ludowej, którzy mają na sumieniu życie wielu akowców...
To właśnie jest najbardziej przerażające, że żołnierzy wyklętych mordowali nie tylko "przyjaciele sowieci", ale i rodacy. Opisane przez Ślaskiego przykłady bestialskich mordów przyprawiają o gęsią skórę... Jednocześnie jednak ocalają pamięć o pomordowanych, za co należy się autorowi wielki szacunek.

Dużo jest w książce...

książek: 518
Athelastane_Sas | 2017-07-31
Na półkach: Przeczytane

Ku pamięci...

książek: 15
Przemek | 2016-10-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 października 2016

Była to moja kolejna książka w temacie bohaterów, żołnierzy wyklętych. Pomimo posiadania już jakieś wiedzy, książkę czytałem z wielkim zaciekawieniem. Materiał jest duży i bardzo fajnie dokładnie opisany, mogę powiedzieć że mama po przeczytaniu tej książki powiedziała "Nie wiedziałam że aż tak bardzo nas okłamywali, pomimo iż już w latach swojej młodości miałam jakieś przecieki na temat żołnierzy wyklętych i nie wierzyłam władzy ludowej"

książek: 310
Krzysztof1993 | 2016-10-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 29 października 2016

W ciągu ostatnich kilku lat debata dotycząca żołnierzy podziemia niepodległościowego, szerzej przedstawianych jako „żołnierze wyklęci” bądź „żołnierze niezłomni”, nabrała zauważalnej dynamiki. Po kilkudziesięcioletnim okresie celowego zamilczania, „najwierniejsi z wiernych” odzyskują godność, czego świadectwem nie jest bynajmniej ogłoszone na ich cześć święto w dniu 1 marca, czy nowo powstałe filmy ukazujące ich heroiczne życie, a coś, co stanowi o człowieczeństwie, a mianowicie godny pochówek.
Wielu z nich jeszcze tego nie dostąpiło. Pochowani są w miejscach nieznanych, niekiedy pod dzisiejszymi zabudowaniami, tak by celowo utrudnić późniejsze wydobycie. Świadczy to wymiernie o poziomie władzy ludowej, wywodzącej się, jeśli mamy na myśli aparat przemocy, z kryminalnego półświatka II RP.
Wartością samą w sobie jest to, że autorem tej pracy jest żołnierz podziemia, który był w oddziale najczęściej tu opisywanego „Orlika”. Jerzy Śląski ps. „Nieczuja” z wartą uwagi pieczołowitością...

książek: 320
Rafał Socha | 2016-10-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 17 października 2016

Dziś publikacji o zbliżonym tytule i wiadomej problematyce istnieje na rynku wiele. Temat do pewnego stopnia stał się modny, a pamięć o antykomunistycznym powstaniu trwa – i bardzo dobrze! Ale to książka Ślaskiego – byłego skrobowiaka i jednocześnie żołnierza niepodległościowego podziemia – po raz pierwszy wprowadziła do publicznej świadomości określenie „wyklęci” (przynajmniej w druku). Warto o tym pamiętać, tym bardziej że termin stał się klasyczny i jest już niezwykle mocno zakorzeniony.
Książka – jak dla mnie – doskonała. Została napisana w połowie lat dziewięćdziesiątych, wtedy też po raz pierwszy wydana. Do dziś doczekała się kilku wznowień – i słusznie. Pomijając nowatorskość oraz mimo wszystko śmiałość pomysłu (jak na owe czasy), bardzo podoba mi się także rzecz czysto techniczna – a mianowicie forma i struktura publikacji. Częściowo oparta na własnych przeżyciach, częściowo o zacięciu historyczno-dokumentalnym. Zachowując odpowiednie proporcje i uwzględniając specyfikę...

książek: 182
Jarek | 2016-10-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 października 2016

Bardzo dobra książka, czyta się wbrew pozorom łatwo i przyjemnie, pomimo dosyć dużej dawki informacji.
Polecam ignorantom historii nowożytnej Polski, do których sam niedawno się zaliczałem, ale już powoli się rehabilituje.
Każdy powinien ja przeczytać aby uzmysłowić sobie że po zakończeniu wojny, wcale nie było tak kolorowo...

książek: 219
Radosław | 2016-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2016

Książka jest przedstawieniem genezy i polskiego podziemia antykomunistycznego w okolicach Puław. Rzetelnie napisana od początku konspiracji (rozdział "Pod biczem swastyki") do podsumowania powstania antykomunistycznego.
Autor dysponuje wieloma relacjami i tekstami źródłowimi, które co chwile przytacza. Czasami robi to tylko po to by pokazać kłamstwa (szczególnie w tekstach komunistycznych "historyków")
Autor używa niezwykle prostego języka, tak jak to sam mówi "młody czytelnik" to zrozumiał. Poza paroma powtórzeniami nie ma się do czego przyczepić.
Książka daje pełny obraz bezadziejność (szczególnie po 1946 r.) walki z przeważającymi siłami UB, KBW, LWP i NKWD. Ale jednocześnie pokazuję niekompetencje dowódców wyżej wymienionych oddziałów. Osobiście bardzo podobał mi sie opis bitwy w Lesie Stockim lub rozbicia katowni UB w Puławach.
Slowem podsumowania chcę powiedzieć, że to jedna z najlepszych książek o Żołnierzach Wyklętych.

książek: 214
123tomek | 2015-09-22
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 21 września 2015

"Gdy orzeł wreszcie odzyskał koronę,
zastał już barki wiekiem pochylone
i siwe głowy. Gehenną przewlekłą
życie jak struga przez palce przeciekło.
...
Więc zejdźmy godnie, nie szukajmy względów.
Do tych co padli doszlusujmy rzędów.
Zostanie po nas, jak otwarta rana,
karta historii naszą krwią pisana."

"Pokolenie Kolumbów", Zbigniew Kabata "Bobo"


Książka obowiązkowa dla każdego Polaka, poczynając od tych najstarszych, przez dziesiątki lat utrzymywanych w zakłamaniu i propagandzie, poprzez ludzi w średnim wieku uczonych w szkołach jeszcze w latach późnego komunizmu, historii Polski przez pryzmat kłamstwa i półprawdy aż do ludzi młodego pokolenia, którym lata wojny wydają się tak odległe, że aż nieistotne.
Poznanie prawdy o żołnierzach wyklętych czy to AK, KWP, NSZ, WiN, WiS czy jeszcze innych organizacji, mordowanych i prześladowanych u schyłku wojny i przez wiele kolejnych lat po wojnie a później niemal zapomnianych to obowiązek każdego z nas. Do dnia dzisiejszego, sporo Polaków...

książek: 32
regus95 | 2015-03-04
Na półkach: Przeczytane

Książka ciekawa opisująca losy AK na lubelszczyźnie,człowiek po przeczytaniu książki widzi obłudę która kierowali się rządzący powojennej polsce,zwłaszcza sprawa rozbijania oddziałów AK w czasie powstania.Książka wyjaśnia nam jakim wielkim błędem był plan "burza".

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd