Lubimyczytać.pl to:

978-83-7399-499-7
historia
typ
papier
7.83 (53 ocen i 6 opinii)

Opis książki

„Dziś po upływie przeszło pół wieku od tamtych wydarzeń, podziw i szacunek musi budzić postawa tych dowódców i żołnierzy AK, którzy mimo tak beznadziejnego położenia nie poddali się, nie uciekli ze swej ziemi na drugi kraniec Polski, nie wkupili się w łaski nowej władzy zdradą swych ideałów i swych towarzyszy broni, lecz raz jeszcze podnieśli się do walki. Już tylko w imię obrony własnej żołnierskiej godności” (Jerzy Ślaski).

Opowieść o działającym na Lubelszczyźnie zgrupowaniu „Orlika”, które po zakończeniu działań wojennych podjęło zbrojną walkę przeciw sowietyzacji Polski. Epopeja oddziału „Orlika” pokazana została na szerszym tle działań zbrojnych toczonych po wojnie przez podziemie niepodległościowe.

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=86

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Witold | 2014-01-11

jarr74 | 2012-03-10
Przeczytana: marzec 2012

„Dziś po upływie prawie pół wieku od tamtych wydarzeń, podziw i szacunek musi budzić postawa tych dowódców i żołnierzy AK, którzy mimo tak beznadziejnego położenia nie poddali się, nie uciekli ze swej ziemi na drugi koniec Polski, nie wkupili się w łaski nowej władzy zdradą swych ideałów i swych towarzyszy broni, lecz raz jeszcze podnieśli się do walki. Już tylko w imię obrony własnej żołnierskiej godności”.
1 marca miał miejsce Narodowy Dzień Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”, święto tych wszystkich którzy nie złożyli broni i w nowej jakże nieprzyjaznej dla nich powojennej rzeczywistości podjęli walkę o wolną, niepodległą i niezawisłą Polskę. Szeroki wydźwięk i odzew jaki miał ta data w naszym społeczeństwie, przekonuje nas o tym, jak wiele jeszcze trzeba powiedzieć o tych dramatycznych i tragicznych czasach i ludziach którzy poświecili wszystko ratowaniu Ojczyzny przed zbrodniczą sowietyzacją. Przez lata zapomniani, wymazywani z narodowej świadomości i pamięci, sprowadzani do rangi...

czytelnik | 2010-09-26
Przeczytana: czerwiec 2010

„Żołnierze wyklęci”

Ocena: 6
„Szczere pole. W oddali las. Ten sam,do którego wtedy nie dobiegł „Orlik”. Tak właśnie zaczyna się ta świetna książką opowiadająca o trudnych losach żołnierzy AK (głównie po jej rozwiązaniu przez komendanta Leopolda Okulickiego).
Zadziwiające są zdolności autora (w podeszłym wieku) do zainteresowania czytelnika i wciągnięcia go w dość rozbudowaną akcję. Zadziwia również jego dokładność i przenikliwość. Mimo dużej liczby nazwisk, dat nie jesteśmy nimi”zasypywani” jak to dzieje się czasem w podobnych książkach (mam tu na myśli m.in. Batalion AK „Kiliński” napisany przez dwóch studentów).

Właściwie to trudno ocenić tą książkę. Książka, mimo że jest powieścią, to jest w całości autentyczna! Jak możemy ocenić akcję? A jakie mamy moralne prawo do oceny tych faktów?! Ale teraz już chyba wyszedłem poza granice recenzji. To już jest bardziej historyczna dyskusja.

Teraz warto przyjrzeć się stronie technicznej książki. Twarda oprawa, wysokiej jakości papier i s...

Anna | 2012-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2012

Książka ta jest opisem osobnego działu historii Armii Krajowej i ogólnie polskich Sił Zbrojnych pod koniec i po II wojnie światowej. Wydawać by się mogło, że po kapitulacji Niemiec RP osiągnie spokój wewnętrzny i będzie się powoli odbudowywać, lecz ze wschodu nadszedł drugi okupant. Sowieci, mimo że mniej bezwzględni, również pozbawili życia mnóstwo osób. Nie tylko represjonowano społeczeństwo zabójstwami (dużą "popularnością" cieszył się sposób "katyński" - w potylicę), ale również przesłuchaniami w UB i wieloletnim więzieniem, a liczba ofiar wywiezionych w głąb ZSRR do łagrów nie jest znana do tej pory.
Smutne, ale komuniści najbardziej skupiali się na dawnych akowcach i właśnie o tym pisze pan Ślaski. AL przypisywała sobie udane akcje AK, byłych żołnierzy obdarzano "wspaniałomyślnie" amnestią, po czym bez skrupułów ich aresztowano i niejednokrotnie wydawano wyroki śmierci bez możliwości ułaskawienia czy choćby obrony.
Wiele miejsca autor poświęca majorowi Marianowi Bernaciakowi ps."...

Gargiel | 2012-06-02
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Książka, którą każdy Polak powinien przeczytać, aby uświadomić sobie jaki los spotkał ludzi, którzy walczyli za naszą wolność. Okrutne jest to , że (mówię za Siebie)kiedy miałem historię w szkole to uczyliśmy się po kilka razy o starożytności, średniowieczu itd dochodząc co najwyżej do 2 wojny światowej omówionej bardzo ogólnikowo, natomiast nikt nie wspominał o Bohaterach wymienionych w tej Książce. Bohaterach, którzy swoją postawą mogą być wzorem dla młodych ludzi.

catunga | 2013-06-13
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Spodziewałam się bardziej ogólnego opracowania. Może nie o wszystkich, ale nie o jednym okręgu AK, co powinno być zaznaczone na stronie tytułowej. Za dużo jest też opisów działań AK w tamtym rejonie. Bardziej interesuje mnie prześladowanie żołnierzy wyklętych w powojennej Polsce. Męczący bywa też brak chronologii w poszczególnych rozdziałach - "przeplatanie" akcji z różnych okresów czasowych. Poza tym autor stosuje skróty, które nie zawsze są mi znane, a nie podaje ich rozwinięcia.

patrycjaa | 2014-03-23

76. rocznica
  • Jerzy Stuhr
    67. rocznica
    urodzin
    Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
  • Ryszard Henryk Kordek
    93. rocznica
  • Alexandra Adornetto
    22. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jesper Juul
    66. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
  • Philip Carlo
    65. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    12. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku