Najnowsze artykuły
Artykuły
Nagroda Nike 2023: Zyta Rudzka laureatkąLubimyCzytać7Artykuły
Wyzwanie czytelnicze Lubimyczytać. Temat na październik 2023Anna Sierant2017Artykuły
Kalendarz wydarzeń literackich: październik 2023Konrad Wrzesiński2Artykuły
Międzynarodowy Dzień Tłumacza – 7 ciekawostek o tłumaczach i tłumaczeniachAnna Sierant92
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jerzy Ślaski

3
7,6/10
Pisze książki: powieść historyczna, historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,6/10średnia ocena książek autora
203 przeczytało książki autora
333 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

1990
Skrobów. Dzieje obozu NKWD dla żołnierzy AK 1944-1945
Jerzy Ślaski
7,8 z 8 ocen
30 czytelników 0 opinii
1990
Najnowsze opinie o książkach autora
Żołnierze wyklęci Jerzy Ślaski 
7,7

Dziś publikacji o zbliżonym tytule i wiadomej problematyce istnieje na rynku wiele. Temat do pewnego stopnia stał się modny, a pamięć o antykomunistycznym powstaniu trwa – i bardzo dobrze! Ale to książka Ślaskiego – byłego skrobowiaka i jednocześnie żołnierza niepodległościowego podziemia – po raz pierwszy wprowadziła do publicznej świadomości określenie „wyklęci” (przynajmniej w druku). Warto o tym pamiętać, tym bardziej że termin stał się klasyczny i jest już niezwykle mocno zakorzeniony.
Książka – jak dla mnie – doskonała. Została napisana w połowie lat dziewięćdziesiątych, wtedy też po raz pierwszy wydana. Do dziś doczekała się kilku wznowień – i słusznie. Pomijając nowatorskość oraz mimo wszystko śmiałość pomysłu (jak na owe czasy),bardzo podoba mi się także rzecz czysto techniczna – a mianowicie forma i struktura publikacji. Częściowo oparta na własnych przeżyciach, częściowo o zacięciu historyczno-dokumentalnym. Zachowując odpowiednie proporcje i uwzględniając specyfikę tematyki, nie potrafię oprzeć się wrażeniu, że dla sprawy pamięci o „wyklętych” jest to dzieło na miarę "Archipelagu GUŁAG". Ważne i udane, a i literacko niezwykle pociągające. Tę opowieść warto poznać. Czyta się świetnie!
http://www.rafalsocha.com/2016/10/06/podwalina/
Żołnierze wyklęci Jerzy Ślaski 
7,7

Wśród wielu książek, jakie się teraz pojawiają na temat Żołnierzy Niezłomnych, ta była jedną z pierwszych, daleko wcześniej niż przyszła na to moda (pierwsze wydanie chyba 1996 r.). Napisana świetnie, rzeczowo, rzetelnie, przez człowieka, który sam był częścią środowiska (członek oddziału "Orlika" Bernaciaka. Mało jest książek, którego źródłem są osoby mające bezpośredni udział w wydarzeniach.