Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać23
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński11
- Artykuły„Smok Diplodok” już w kinach, czyli komiksowi bohaterowie na wielkich ekranachLubimyCzytać1
- ArtykułyAkcja recenzencka! Zgarnij egzemplarz powieści „W cieniu Annapurny” Michała ŁuczyńskiegoLubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jerzy Ślaski
3
7,6/10
Pisze książki: powieść historyczna, historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,6/10średnia ocena książek autora
207 przeczytało książki autora
338 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Skrobów. Dzieje obozu NKWD dla żołnierzy AK 1944-1945
Jerzy Ślaski
7,8 z 8 ocen
31 czytelników 0 opinii
1990
Najnowsze opinie o książkach autora
Żołnierze wyklęci Jerzy Ślaski
7,7
Była to moja kolejna książka w temacie bohaterów, żołnierzy wyklętych. Pomimo posiadania już jakieś wiedzy, książkę czytałem z wielkim zaciekawieniem. Materiał jest duży i bardzo fajnie dokładnie opisany, mogę powiedzieć że mama po przeczytaniu tej książki powiedziała "Nie wiedziałam że aż tak bardzo nas okłamywali, pomimo iż już w latach swojej młodości miałam jakieś przecieki na temat żołnierzy wyklętych i nie wierzyłam władzy ludowej"
Żołnierze wyklęci Jerzy Ślaski
7,7
"Gdy orzeł wreszcie odzyskał koronę,
zastał już barki wiekiem pochylone
i siwe głowy. Gehenną przewlekłą
życie jak struga przez palce przeciekło.
...
Więc zejdźmy godnie, nie szukajmy względów.
Do tych co padli doszlusujmy rzędów.
Zostanie po nas, jak otwarta rana,
karta historii naszą krwią pisana."
"Pokolenie Kolumbów", Zbigniew Kabata "Bobo"
Książka obowiązkowa dla każdego Polaka, poczynając od tych najstarszych, przez dziesiątki lat utrzymywanych w zakłamaniu i propagandzie, poprzez ludzi w średnim wieku uczonych w szkołach jeszcze w latach późnego komunizmu, historii Polski przez pryzmat kłamstwa i półprawdy aż do ludzi młodego pokolenia, którym lata wojny wydają się tak odległe, że aż nieistotne.
Poznanie prawdy o żołnierzach wyklętych czy to AK, KWP, NSZ, WiN, WiS czy jeszcze innych organizacji, mordowanych i prześladowanych u schyłku wojny i przez wiele kolejnych lat po wojnie a później niemal zapomnianych to obowiązek każdego z nas. Do dnia dzisiejszego, sporo Polaków wciąż mało o nich wie i niesłusznie uważa ich za bandytów, dziwaków czy pomyleńców walczących z wiatrakami, bo przez dziesięciolecia komuniści tak ich przedstawiali i w umysłach ludzi tak głęboko zasiali ziarno nieprawdy. Tymczasem to oni walczyli o wolną Polskę najpierw z okupantem niemieckim a później z najeźdźcą radzieckim. Wielokrotnie oszukiwani przez władze powojennej Polski przez podstępne amnestie czy obietnice spokoju w zamian za demobilizację a będące jednym ze sposobów na likwidację podziemia niepodległościowego, doprowadzeni do sytuacji bez wyjścia, bez nadziei na normalne życie, praktycznie zmuszeni do z góry przegranej walki, do samego końca. Podstępnie wyłapywani, torturowani, zmuszani do fałszywych zeznań, sądzeni bez prawa obrony czy choćby przedstawienia swoich racji, skazywani na długoletnie wyroki a bardzo często na karę śmierci, mordowani strzałem w potylicę i zakopywani bez należnego szacunku w bezimiennych grobach.
Przypadków prześladowań żołnierzy niezłomnych, ich rodzin, znajomych, osób im pomagającym, osób jedynie podejrzanym o współpracę, czy wreszcie osób zupełnie przypadkowych było w powojennej Polsce tak wiele, że dziś wydaje się to nierealne, jednak są to fakty, wydarzenia autentyczne, które jak najbardziej miały miejsce.
Mimo, że wydarzenia te do niedawna niemal wyparte ze świadomości większości Polaków, dziś wreszcie coraz częściej przypominane, chociażby poprzez ostatnie ekshumacje bezimiennych grobów dokonywanie przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który wciąż identyfikuje kolejne ofiary komunizmu.
"Żołnierze Wyklęci" Jerzego Ślaskiego to jedna z pierwszych książek przedstawiająca ukrywane przez lata fakty z życia ludzi walczących o wolność Polski.
Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – Pamiętamy!!!