Twierdza szyfrów

Wydawnictwo: Wołoszański
historyczna

Inne wydania

Wciągająca powieść , która doczekała się ekranizacji w postaci serialu pt. "Tajemnica Twierdzy Szyfrów" . Akcja toczy się w styczniu 1945 roku. Z ośrodka kryptologicznego, jaki Niemcy założyli w Jeleniej Górze, przenosząc tam tajny oddział Pers "Z" z bombardowanego Berlina, młody naukowiec Hugo Jorg zostaje oddelegowany do zamku Czocha, miejsca osłoniętego największą tajemnicą w Rzeszy.Niemcy umieścili w zamku zespół naukowców i urządzenie, które potrafi odczytywać radzieckie szyfry jednorazowe. Stało się to możliwe w wyniku nie przestrzegania przez radzieckich szyfrantów podstawowej zasady jednorazowego użycia tych szyfrów. Czy Niemcy uzyskają dostęp do największych tajemnic..?

Kanclerz | 2013-11-27
Przeczytana: 25 listopada 2013

Usilnie będę obstawać przy przekonaniu, że gdyby ludzie pokroju i pasji Wołoszańskiego uczyli w szkołach, młodzież pamiętałaby coś więcej niż chrzest Polski i bitwę pod Grunwaldem.

Genialnie skonstruowana fikcja osadzona na faktach. Podana w sposób tak profesjonalny, że chwilami zatracałam się w przeświadczeniu całkowitej autentyczności wydarzeń. Dobrze skrojeni bohaterowie oraz relacje między nimi wynikające z pełnionych funkcji oraz narodowości.

Polecam. Polecam nawet niefanom. Polecam, by każdy sprawdził, czym się różni nudny schemat edukacji szkolnej z prawdziwą historią podaną z sercem.

kusiciel_dusz | 2015-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2015

Bogusław Wołoszański od zawsze był dla mnie człowiekiem, który odnalazł swoje powołanie w życiu i robi to fantastycznie. Jego programy ukazujące w bardzo interesujący sposób zagadki i ciekawostki z czasów drugiej wojny są rewelacyjne. Dlatego z wielkim zainteresowaniem podszedłem do „Twierdzy szyfrów”, serialu nie oglądałem, więc nie wiedziałem, czego się spodziewać.
Dość zwięźle napisana fabuła bez zbędnych opisów i pobocznych wątków, które nic nie dają a powiększają jedynie optycznie zawartość książek. Akcja praktycznie od samego początku do ostatniej strony a zakończenie pozwala dopisać następne części:)
Książka ukazuje nam schematy działań siatki agentów różnych mocarstw i mimo że nigdy nie byłem fanem tego typu książek to tą pozycję bardzo polecam.

Axsiu | 2014-06-07
Przeczytana: 2009 rok

Gdy po oglądnięciu serialu na podstawie tej książki, wziąłem się za jej czytanie, bałem się, że nie będzie mnie zaskakiwać, ciekawić i będę chciał tylko dotrwać do końca.
Na szczęście moje obawy zdecydowanie się nie potwierdziły i pochłonąłem to mistrzowskie dzieło w 2 dni.
Świetny styl pana Wołoszańskiego za co Go pokochałem i za co stał się moim ulubionym historykiem, naprawdę ciekawa historia,świetny klimat to tylko największe plusy tego tytułu. Pamiętajmy również, że jest to swego rodzaju debiut autora ponieważ to jego pierwsza powieść - wcześniej pisał tylko i wyłącznie dokumenty (chociaż zawsze ma taki styl, że wydaję się, że się czyta powieść a nie książkę historyczną).
Muszę w najbliższym czasie przeczytać kontynuację czyli "Sieć - Ostatni Bastion SS".
Jedna z najlepszych książek jakie w życiu przeczytałem(a uwierzcie - sporo tego jest).
Polecam nie tylko fanom historii

robert | 2014-05-09

Książka to mix fikcji z faktami. Co jest faktem? Faktem jest istnienie maszyny zwanej Ryba-Miecz (taki pierwszy komputer), która deszyfrowała radzieckie szyfry jednorazowe. Faktem jest, że Howard Compaigne (amerykański kryptolog) odnalazł taką maszynę w 1945 r. Prawdziwe są też zamki, Ksiaż i Czocha. Co jest fikcją. Na pewno Hugo Jorg ( w serialu Johann Jorg). Reszty nie będę zdradzał, by nie psuć przyjemności z czytania i odkrywania prawdy. Jest to historia o grze wywiadów, szaleńczym wyścigu NKWD i amerykańskiego OSS z polskim wątkiem. Książkę polecam, ciekawa, osadzona w "tajemniczym Dolnym Śląsku". Co z serialem? Jak zwykle ekranizacja gorsza niż książka, mocno rozbudowana, ale warta obejrzenia.

davinczi | 2011-01-19
Przeczytana: 2011 rok

Zachęcony pozytywnymi wrażeniami po serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów" postanowiłem sięgnąć po tę książkę. Mając już wizualizację jej treści nie spodziewałem się zbyt wielu emocji jakich niespodziewanie książka ta mi dostarczyła.Od pierwszych kartek zostałem wciągnięty w szpiegowski wyścig pomiędzy mocarstwami, akcja równolegle dzieją się w kilku miejscach na świecie. Powieść "Twierdza Szyfrów" czyta się bardzo lekko z ciekawością co za chwilę przytrafi się bohaterom. Pomimo iż wcześniej widziałem serial to dzięki książce od nowa i w inny sposób mogłem przeżyć przygodę wspólnie z kapitanem Hugo Jorgiem czy komandorem Compaigne'm. Książka jest mi bliska jeszcze z jednego względu ponieważ akcja momentami toczy się w okolicach mojego rodzinnego miasta niegdyś Waldenburga. Zarówno oglądając serial jak i czytając książkę mogłem wyobrazić i odtworzyć sobie niektóre miejsca z ziemi Dolnego Śląska.
Podsumowując polecam tą powieść wszystkim miłośnikom szpiegowskich intryg i wciągającej...

LWK | 2012-07-30

Wołoszański jak zwykle stanął na wysokości zadania. Nawet po oglądnięciu serialu, książkę czytamy z zapartym tchem, i muszę przyznać że jest o wiele lepsza do wersji filmowej. Literatura wojenna, a zwłaszcza ta poświęcona II Wojnie Światowej, przeważnie jest monotonna i ujęta w mało atrakcyjną formę dla zwykłego zjadacza książek. Wołoszański w swoich publikacjach przełamuje tę monotonię, czyniąc historie bliższą zwykłemu czytelnikowi. A bohaterowie z krwi i kości są nam o wiele bliżsi niż ci poznawani na lekcjach historii.

Łukasz | 2015-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Świetna powieść Bogusława Wołoszańskiego. Wymieszane fakty, miejsca i postacie historyczne z fikcyjnymi, wciągająca fabuła i specyficzny styl autora robią swoje.
Nie jest to typowa książka o historii, także nie tylko zwolennicy teorii spiskowych i II wojny światowej powinni być zadowoleni z tej pozycji.
Jedynie zakończenie nie przypadło mi do końca do gustu (którego nie chcę za bardzo zdradzać), ale jak przystało na Wołoszańskiego musiała być lekka nutka niedomówień. Teraz trzeba się brać za "Sieć. Ostatni bastion SS".
Oczywiście dodam też, że istnieje bardzo dobrze zrobione słuchowisko z udziałem samego Bogusława Wołoszańskiego, ale tradycyjną książkę chętnie zobaczyłbym na swojej półce.

wishjet | 2015-11-14

Powrót po latach do książek Wołoszańskiego odrobinę mnie rozczarował. "Odrobinę" to troszkę mało powiedziane - wystawiłem całą jego beletrystykę na allegro :). Na plus: tematyka kryptologiczna a w szczególności podstawowy opis możliwości dekryptażu szyfrów jednorazowych - oczywiście tylko w przypadku gdy wbrew nazwie staną się "wielorazowymi"...

Kompleksowy i profesjonalny opis łamania sowieckich kodów jednorazowych znajdą Państwo w książce "Venona" Nigela Westa.

PS. W jednej z opinii znalazłem passus mówiący o tym, że "Wołoszański to najwybitniejszy historyk naszych czasów" - dawno się tak nie uśmiałem.

tazi | 2013-11-08
Przeczytana: 2010 rok

Trzymająca w napięciu do samego końca, znakomicie napisana, w błyskotliwy, fabularyzowany sposób przybliżająca ważne wydarzenia historii II Wojny Światowej.

| 2014-06-10