Ludzie Stalina

Okładka książki Ludzie Stalina Roj Miedwiediew
Okładka książki Ludzie Stalina
Roj Miedwiediew Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych powieść historyczna
powieść historyczna
Они окружали Сталина
Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych
1989-01-01
1989-01-01
8320207851
Tadeusz Kaczmarek
Stalin stalinizm komunizm ZSRR dyktatorzy terror Związek Radziecki

Zaczynając czytać książkę posiadałam duże zainteresowanie tematem i niestety muszę przyznać, że się zawiodłam.
Zbytnio rozwleczone charekterystyki postaci .
Jest to lektura dla studentów historii radzieckiej.
Trudno jest przebrnąć przez gąszcz wciąż żywych morderczych ideologii.

Zbytnio rozwleczone charekterystyki postaci .
Jest to lektura dla studentów historii radzieckiej.
Trudno jest przebrnąć przez gąszcz wciąż żywych morderczych ideologii.

Najciekawsze były anegdoty z ich życiorysów po 1989 roku. Poza tym tylko dla zainteresowanych. Ciągnie się jak tofi.
Mołotow, Kaganowicz, Maleńkow, Mikojan, Woroszyłow, Susłow.

Mołotow, Kaganowicz, Maleńkow, Mikojan, Woroszyłow, Susłow.

Jak dla mnie za mało ludzi w książce o ludziach. Suche fakty, mieszanina uczestnictwa w zjazdach, plenach, stanowisk obejmowanych, traconych. Gdzieś spomiędzy wyzierają nieśmiało opisywane postaci, które tak naprawdę, jako tako opisane są już jako osoby w podeszłym wieku. Za mało człowieka, a w końcu to biografia.

Biografie inne niż zwykle. Wartko napisane i z ciekawym pomysłem klamry kompozycyjnej. Autor (sam pokrzywdzony przez ich decyzje) przytacza też fakty te bardziej i mniej znane oraz anegdoty, które wpływają na przyjemne czytanie o dość nieprzyjemnych ludziach.

W książce opisane są pokrótce życiorysy najbliższych współpracowników Stalina. Nie są one obszerne, bo trudno by to było zrobić na 230 stronach. Raczej pigułkowa wiedza. Jednak dla osoby, która w ogóle nie zna tych postaci, jest to dobry początek. Przyznam szczerze, że trochę się męczyłam czytając, ale wynika to z faktu, że nie do końca lubię się z taką tematyką. Jednakże byłam wręcz mocno zmotywowana, aby poznać te osoby i sposób, w jaki wspinali się na swoje stanowiska i z nich kierowali. Chciałam też dowiedzieć się mniej więcej, w jaki sposób powstało teraźniejsze państwo rosyjskie. Jednak nie wiem, czy to dobra ku temu pozycja. Raczej trzeba szukać innego źródła.

Kolejna pozycja rosyjskiego(ówcześnie raczej radzieckiego-chodzi o czas powstania pozycji) historyka R. Miedwiediewa odnosząca się do kresu stalinowskiego w ZSRR.
Tym razem autor prezentuje czytelnikowi książkę której osią przewodnią jest 6 biogramów ludzi z najbliższego otoczenia Stalina. Ludzi którzy mieli to szczęście, że swego pana przeżyli i doczekali (nie wszyscy w momencie powstania pracy) naturalnej śmierci, a byli to: W. Mołotow, Ł. Kaganowicz, A. Mikojan, K. Woroszyłow, G. Malenkow oraz M. Susłow.
Sama praca, pomimo tematu i układu, nie nie ma charakteru dzieła encyklopedycznego z zamieszczonymi alfabetycznie biografiami poszczególnych osób ani tym bardziej naukowego. Jest to miks pracy popularnonaukowej z wplecionymi elementami anegdotycznymi zasłyszanymi przez autora (lub mającymi pochodzenie bezpośrednie) na temat każdego z bohaterów publikacji.
Warto jeszcze dodać, że oryginał książki ukazał się w 1983 r., na polską premierę należało poczekać do 1989 r. Powoduje to, że fakty zawarte w publikacji mają dzisiaj, w znacznym stopniu, charakter wiedzy ogólnej i mało odkrywczej choć w chwili powstawania sytuacja wyglądała nieco inaczej.

Początkowo książka mnie trochę nużyła lecz dalej czytało mi sie lepiej.Sporo ciekawych informacji zebranych w pigułce-przedstawione jest tu całe życie -aż do śmierci bohaterów,ich relacji z Stalinem-ich rola w rozwoju ZSRR -wpływ na różne gałęzie gospodarki...Jeden z bohaterów odpowiada za budowę metra moskiewskiego-traktuje to priorytetowo,jeździ na zachód wizytujac metra w Londynie czy Berlinie -głównie ineteresują go kwestie techniczne lecz w Moskwie podczas narady mówi mniej-wiecej"tam się wchodzi po prostu do brzydkich dziur(chodzi mu o stacje)-u nas trzeba stworzyć coś pieknego"i rzeczywiście metro moskiewskie jest nr.1 na świecie jeśli chodzi o architekturę--przebywanie tam to przyjemność w porównaniu do np londyńskiego które dla mnie jest koszmarem-brud, smród i brzydota sprawiaja ze wchodząc chcę uciekać jak najszybciej.

Opracowanie niezłe do zapoznania się z pięcioma osobami z kręgu Stalina, ale tylko pobieżnego - rozdziały są krótkie, a źródeł jest niewiele, informacje raczej znane szerszej publiczności, a jedynie zebrane w jednym miejscu.

Całkiem porządna publikacja, na którą składają się portrety ludzi należących do kręgu najbliższych współpracowników Stalina. Nie jest to jedynie sucha publicystyka, gdyż autor zebrane biografie ubogacił paroma anegdotami, nie stroniąc także od swoich własnych refleksji oraz dopowiedzeń. Ponadto udało się Miedwiediewowi zadbać o czytelnika nieobeznanego z tematem, udzielając po drodze wiele cennych wyjaśnień co do wydarzeń wcześniejszych i późniejszych.

Czytałam ją z dużym zaciekawieniem.

Bardzo ciekawa książka.
Szkoda, że autor opisał tylko sześć postaci, z otoczenia Stalina.
takich jak Mołotow,Maleńkow,Susłow,Kaganowicz,Mikojan i Woroszyłow.
Jak wiemy, było ich dużo więcej i o równie ciekawych życiorysach.Mnie się podobała.

Bardzo ciekawa książka.
Szkoda, że autor opisał tylko sześć postaci, z otoczenia Stalina.
takich jak Mołotow,Maleńkow,Susłow,Kaganowicz,Mikojan i Woroszyłow.

• Biografie
  • Rosja