Okładka książki Ryszard Kukliński. Życie ściśle tajne

wywiad, Ryszard Kukliński, CIA
historyczna
typ
papier
7,44 (106 ocen i 16 opinii)

Opis książki

Autor przez 12 lat badał archiwa CIA i w utajnionym miejscu spotykał się z Ryszardem Kuklińskim. W 1992 roku przeprowadził wywiad-rzekę z pułkownikiem. W opinii Weisera Kukliński jest bohaterem, który w znaczący sposób przyczynił się do rozmontowania sowieckiej machiny militarnej, narażając życie. Wypowiedzi pułkownika autor weryfikował m.in. w rozmowach z wieloma oficerami CIA. Rozmawiała też z generałami Jaruzelskim, Kiszczakiem i Siwickim. Książka zawiera wiele nigdy wcześniej nie ujawnionych szczegółów dotyczących działalności CIA. Pokazuje, jak ważne są źródła osobowe i praca ludzi dla powodzenia tajnych misji.

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl

Polecamy

Opinie czytelników
chiara | 2013-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Kukliński widziany okiem Amerykanina. Opowieść szpiegowska o Konradzie Wallenrodzie naszych czasów, niedocenianym przez tych, którzy uważają, że walczyć trzeba jak lew, a nie jak lis.

mariusz | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Książka poświęcona Ryszardowi Kuklińskiemu, wysokiemu oficerowi Ludowego Wojska Polskiego, szpiegującego na terenie Polski Ludowej dla USA. Benjamin Weiser autor patrzy na dokonania Kuklińskiego okiem ameryki, wychwalając jego odwagę, poświęcenie, determinacje i oddanie sprawie. Oceny działalności bohatera nie podejmuję się, mam mieszane odczucia, każdy winien sam wyrobić sobie zdanie. Książka przeciętna nie polecam ale i nie zniechęcam do przeczytania. Mnie osobiście zmęczyła i z trudem doczytałem do końca. Momentami czyta się jak dobry kryminał ale w większości ciągnie się jak flaki z olejem.

Adrian | 2014-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2014

Książka wciągająca, opowiada historię pułkownika w sposób ciekawy. Myślę, że warta przeczytania dla wszystkich, którzy lubią być zorientowani co się wokół nich dzieje. Według mnie dobrze jest znać postacie, które miały istotny wpływ na ostatnie kilkadziesiąt lat naszej historii. W książce bardzo denerwujące jest przedstawianie USA jako nieskazitelnych obrońców wolności, kraj, który tak bardzo kocha pokój i gotów jest przyjść z pomocą wszystkim uciśnionym. Niemniej jednak dzieło pana Weisera dostarcza faktów, które po prostu warto znać bez względu na to, co się myśli o czynach Kuklińskiego.

Zizu | 2014-02-09
Przeczytana: 12 lutego 2014

Wzruszyłam się. Wielki Człowiek. Mam nadzieję, że kiedyś Polacy nie będą nazywać Pułkownika Kuklińskiego zdrajcą.

Tak się zastanawiam, kto i dlaczego wprowadził ten podział jeśli on był bohaterem to my zdrajcy. To chyba nie tak. To były trudne czasy.

Jeśli jednak Solidarność cenimy za wywalczenie wolności to Kukliński był po ich stronie, nie chciał strzelać do swoich rodaków na rozkaz radziecki.

W trudnych czasach nie wszystkich było stać na to co zrobił Kukliński, ale chyba nie powinni z tego powodu czuć się zdrajcami.

Nie każdy może być Napoleonem, Kościuszką czy Kulińskim. Wszyscy jesteśmy trochę słabi i ułomni czasami.

Bohaterów jest niewielu, ale czasami wystarczy Jeden by uchronić świat od III wojny światowej.

Trochę mamy bohaterów: Sobieski pod Wiedniem uchronił Europę przed potopem tureckim, Piłsudski w 1920 przed komunizmem, no i Kukliński.

Adrianna__ | 2014-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2014

„Oddajcie więc cesarzowi to, co jest cesarskie, a Bogu to, co boskie” [1].
A co mamy oddać płk Ryszardowi Kuklińskiemu? Hołd, honor, pamięć? A może nic, bo to zdrajca, który współpracował z obcym wywiadem i przekazywał mu tajne informacje o Wojsku Polskim? Ile osób tyle opinii (nasuwa mi się takie mało cenzuralne powiedzenie o zdaniu… Powstrzymam się jednak). Ja skłaniam się jednak ku pierwszej opcji. Wszyscy mamy świadomość, że komunizm był zły. Niszczył Polskę i ludzi. On się temu sprzeciwił. Dlatego jest postacią kontrowersyjną.
Książkę zabrałam mamie, gdy wpadłam do Polski na święta Wielkanocne. Wiedziałam, że i tak nie tknie jej za szybko, więc doszłam do wniosku, po co ma zbierać kurz. Co prawda u mnie w Maceracie też zbierała, ale w końcu wzięłam ją do ręki. Z okładki spogląda na mnie starszy mężczyzna o poważnym spojrzeniu i w jakiś sposób o zmęczonej twarzy. Jako tło robią dwie flagi: Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej...

Michał | 2012-10-09

Historia człowieka, który poświęcił dobro swojej rodziny dla dobra ojczyzny.Przez czerwonych nazywany zdrajcą, skazany zaocznie na śmierć, dla drugich bohater, który uratował świat przed III wojną światową i Polskę przed całkowitą destrukcją atomową. Fascynująca historia szpiegostwa, historia życia na krawędzi i historia miłości do ojczyzny. Każdy Polak powinien znać historię Ryszarda Kuklińskiego, historię zimnej wojny, w której brało udział także polskie wojsko ludowe a samą ocenę półkownika pozostawiam już czytelnikowi.

Konkwistadorrr | 2013-04-01
Przeczytana: 2009 rok

Sądzę, że pułkownika Kuklińskiego przedstawiać nikomu nie trzeba. Napiszę tylko tyle, że do dziś jest w okół tej osoby wiele kontrowersji i moim zdaniem tak już pozostanie na zawsze. Czy bohater czy zdrajca? Dla jednych to pierwsze, dla innych to drugie, a są i jeszcze tacy co zdania nie mają. Dla mnie to bohater narodowy. Uważam, że nie ma tu żadnej kontrowersji, nie ma się nad czym zastanawiać. Bo niby nad czym? System sowiecki został Polsce po II wojnie światowej narzucony siłą, to nie była żadna Polska, ale Polska pod czerwonym zaborem. Wielu Polaków faktycznie wierzyło w ten nowy system, wielu po prostu "płynęło z falą", byle tylko spokój, inni szantażowani. Generalnie to była okupacja sowiecka.
Pułkownik Kukliński był bardzo wysoko w hierarchii (o ironio, piszę tu o socjaliźmie haha) wojskowej tamtego reżymu i w którymś momencie stwierdził (miał dostęp do wszelkich dokumentów, planów operacyjnych etc.,.), że sprawy idą w niedobrą stronę. Postanowił nawiązać kontakt z wywiadem am...

Kefas | 2012-06-07

Kiedy czytałem tę książkę odniosłem wrażenie, że to co robił pułkownik Kukliński było nie lada wyczynem. Można oceniać tę postać dobrze lub źle. Lecz po przeczytaniu książki i obiektywnym spojrzeniu na rzeczywistość systemu komunistycznego, ocena moralna, patriotyczna pana Kuklińskiego może być tylko jedna: to bohater narodowy i wszystkie konsekwencje jego działalności "szpiegowskiej" znajdują swe usprawiedliwienie w jego motywach, dla których odważył się współpracować z CIA. Osobiście jestem pełen uznania dla jego patriotyzmu i polecam tę książkę każdemu Polakowi.

grzech-pierworodny | 2014-02-11
Przeczytana: 2009 rok

Idąc za ciosem, chciałem przedstawić Wam książkę, którą powinni przeczytać wszyscy ci, którym na hasło „Kukliński” przychodzi do głowy słowo zdrajca. Oczywiście ja także stosuję zasadę ograniczonego zaufania, praktycznie we wszystkich informacjach, które do mnie docierają, czy to poprzez książki czy telewizję. Dlatego biorę pod uwagę, że przyszłe lata mogą zweryfikować moje poglądy odnośnie pułkownika.

Jest tyle możliwych scenariuszy dotyczących nie tylko początków samej współpracy, przekazywania dokumentów ale i na przykład późniejszych losów jego synów, że zawsze z tyłu głowy wisi pytanie „Czy aby na pewno?”

To co mnie przekonuje do Kuklińskiego, to świadectwo osób trzecich na jego temat. Głównie mam tu na myśli Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Zbigniewa Brzezińskiego. Z ich relacji wyłania się obraz człowieka niezłomnego i kochającego Polskę ponad wszystko. Patriotę, który poświęcił życie swoje i swojej rodziny.

Napisałem w recenzji filmu „Jack Strong”, że są wartości i prawa fun...

Ania_OK | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Po książkę sięgnęłam po obejrzeniu "Jack Strong", a jakżeby inaczej. Po filmie stwierdziłam, że mam za małą wiedzę by móc się wypowiadać na temat Kuklińskiego i należy uzupełnić braki w edukacji.

Niestety po przeczytaniu "Życia ściśle tajnego" nadal nie wyrobiłam sobie jasnej i klarownej opinii na temat Kuklińskiego. Książka jest bardzo ciekawa, bo przedstawia mechanizmy działania Sztabu Generalnego i CIA, z punktu widzenia człowieka niemającego nic wspólnego z armią może nawet i bardzo ciekawa.

Kukliński został przedstawiony w tak wyidealizowany sposób, że zupełnie nie uwierzyłam autorowi. Kryształowy człowiek wzbudza sprzeciw, zwłaszcza, że nadal w Polsce jest uznawany za postać kontrowersyjną. Moim zdaniem autor przesadził, przez co stał się dla mnie niewiarygodny i stronniczy.

Chyba oczekiwałam czegoś więcej.

Załóż konto za darmo!

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica