In the shadow of the master
Barbara

Antologia obejmująca 16 najsłynniejszych opowiadań E.A.Poego w nowym polskim przekładzie, opatrzona esejami wybitnych amerykańskich autorów powieści kryminalnych. Książka przygotowana na dwustulecie urodzin wielkiego pisarza przez stowarzyszenie Mystery Writers of America. Stephen King, Michael Connelly, Nelson DeMille, Tess Gerritsen i kilkunastu innych znanych twórców zdradza, co zafascynowało ich w osobie mistrza grozy i okolicznościach jego śmierci, co mu zawdzięczają, wspomina pierwsze wrażenia z lektury jego tekstów, analizuje, jak pomogły im w tworzeniu nastroju napięcia i postrzeganiu strachu.

Spis treści:
- Edgar Allan Poe
- Nagroda Edgara i stowarzyszenie Mystery Writes of America
- Ilustrator
* * * * *
- Czego dokonał Poe (M.Connelly)
- W wirze malstromu (E.A.Poe)
- O Edgarze Allanie Poe (T.Jefferson Parker)
- Baryłka amontillado (E.A.Poe)
- Pod kołdrą z Fortunatem i Montresorem (Jan Burke)
- Klątwa amontillado (Lawrence Block)
- Czarny kot (E.A.Poe)
- Dziedzictwo Pluta (P.J.Parrish)
- William Wilson (E.A.Poe)
- Kryzys tożsamości (L.Scottoline)
- Manuskrypt znaleziony w butelce (E.A.Poe)
- W dziwnym mieście: Baltimore i Poe Toaster (L.Lippman)
- Upadek domu Usherów (E.A.Poe)
- Raz w północnej głuchej dobie (M.Connelly)
- Fakty w sprawie p.Valdemara (E.A.Poe)
- Złodziej (L.R.King)
- Ligea (E.A.Poe)
- Poe i ja w kinie (T.Gerritsen)
- Zdradzieckie serce (E.A.Poe)
- Genialność "Zdradzieckiego serca" (S.King)
- Ten pierwszy raz (S.Hamilton)
- Studnia i wahadło (E.A.Poe)
- Studnia, wahadło i perfekcja (E.D.Hoch)
- "Studnia i wahadło" w kinie Palace (P.Robinson)
- Maska Czerwonej Śmierci (E.A.Poe)
- Edgar Allan Poe, Mark Twain i ja (S.J.Rozan)
- Morderstwa przy Rue Morgue (E.A.Poe)
- Szybcy i niemartwi (N.DeMille)
- Złoty żuk (E.A.Poe)
- Wyobrażenie sobie Edgara Allana Poego (S.Paretsky)
- Kruk (E.A.Poe)
- Burcząc i krucząc (J.Wambaugh)
- Drobna refleksja na temat Poego (T.H.Cook)
- Dzwony (E.A.Poe)
- Poe w intonacji g-moll (J.Deaver)
- Opowieść Arthura Gordona Pyma z Nantucket (fragment; E.A.Poe)
- Jak zostałam wyznawczynią Edgara Allana Poego (S.Grafton)
* * * * *
- Noty copyrightowe

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2012

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Meszuge | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Pamiętam z dawnych czasów prezent, ciężką i grubą (zapewne ponad czterysta stron) książkę Edgara Allana Poe „Opowieści niesamowite”, w twardej oprawie z beżowego plastiku. Pamiętam fascynację fabułą utworów i pewien problem z językiem, trudnym dla młodszego nastolatka.
Poe i jego mroczny świat wrócili do mnie po półwieczu. Inne wydanie, inne tłumaczenie, inna okazja i wrażenie podobne do tego, jakie towarzyszy nam, gdy odwiedzamy miejsca ważne w dzieciństwie, które opuściliśmy dawno, dawno temu, ale… może nie do końca.

„W cieniu mistrza” to zbiór pod redakcją Michaela Connelly’ego, przygotowany przez stowarzyszenie Mystery Writers of America z okazji dwusetlecia urodzin Poego, zawierający szesnaście najbardziej chyba znanych opowiadań i wierszy Edgara Allana Poe, oraz eseje bardziej współczesnych amerykańskich autorów powieści sensacyjnych, kryminalnych i horrorów takich jak: Stephen King, Michael Connelly, Nelson DeMille, Jeffery Deaver, Peter Robinson, Sue Grafton, Lisa...

jagarkar | 2014-08-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Do Poego miałam podejść kilka.
Zwykle czytałam jakieś krótsze opowiadania, które podobały mi się, ale nie na tyle, by sięgać po resztę.
Tym razem było zupełnie inaczej.
Wczoraj otworzyłam zbiór "W cieniu mistrza", a dzisiaj go zamknęłam. Zostałam zaczarowana mrocznymi historiami Poego.

Ten wyjątkowy zbiór dopełniają teksty takich mistrzów literatury grozy jak Stephen King, czy Tess Gerritsen, którzy wspominają swoje pierwsze spotkanie z Poem. Również w ich przypadku często nie była to miłość od pierwszego wejrzenia.

Do Poego trzeba chyba dojrzeć. Ale nie da się przejść obok niego obojętnie.
Jeśli nie teraz, to kiedyś - i tak Was w końcu dopadnie ten urok!

Zawsze uwielbiałem zbiory opowiadań, w których każde opowiadanie opatrzone jest choćby krótkim komentarzem. Może dlatego tak bardzo lubię zbiory Kinga. Zresztą King także pojawił się w "W cieniu mistrza". Nie wiem, może to wrodzoną wścibskość i przymus nosa tam gdzie nie powinienem, albo chęć odkrycia inspiracji autora, poznania jego warsztatu, a nawet jego samego. Komentarze do boskich opowiadań Poego mnie zupełnie zadowoliły. No, bo o samych opowiadaniach chyba nawet nie ma po co się wypowiadać, prawda? Jak skomentować coś co jest idealne i w ogóle po co miałbym to robić? Także komentarze pierwsza klasa.

woznialka | 2014-08-12

Ta książka to powrót do dzieciństwa. Błyskawicznie przeniosła mnie w przeszłość gdzie jako dziesięciolatka, po kryjomu z latarką pod kołdrą czytałam z wypiekami na twarzy mroczne opowiadania Edgara Poe, bojąc się jeszcze długo, długo po tej fascynującej lekturze spać sama w ciemnym pokoju... Moim ulubionym opowiadaniem w tedy był i pozostał jak się okazało "Złoty Żuk". Doskonałym dodatkiem w tym zbiorze są komentarze laureatów nagrody imienia Edgara, którzy opisują swoje fascynacje jego twórczością, niektóre zbieżne z moimi, niektóre podobne a niektóre zupełnie odległe. Gorąco polecam.

Mariusz Brząkalik | 2013-05-09
Przeczytana: 09 maja 2013

Jest późny wieczór. Ostatnie promienie słońca leniwie wpadają przez częściowo zasłonięte okno, a w rogu pokoju ponuro buczy klimatyzator. Obok mnie na podłodze stoi opróżniona lampka wina, a na kolanach leży skończona właśnie książka. Gdybym miał w prosty sposób określić jednym słowem to co dzieje się właśnie w mojej głowie, to byłby to wyraz: Tęsknota.

Za czym tęsknię? Za czasami, w których żył Poe, kiedy świat w dużej mierze był jeszcze tajemnicą, na mapach wciąż widniały białe plamy, a ludzie spędzali wieczory w niedoświetlonych pomieszczeniach rozmawiając ze sobą, albo opowiadając historie. Tęsknię za światem, który był magiczny i niejednokrotnie straszny. I żałuję. Żałuję, że nie mogłem czytać tych opowiadań i wierszy wtedy. Pomimo tego one nadal zachwycają! Owszem czasem budzą pobłażliwy uśmiech na twarzy, często irytują swoją formą, ale nadal, konsekwentnie, oczarowują. Nie przypominam sobie Poego z czasów szkolnych. I całe szczęście! Konieczność interpretowania jego...

Idan | 2012-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

O Poem słyszałam już od dawna, że klasyk, że niepowtarzalny, że trzeba przeczytać (co ciekawe, szczególnie upodobały go sobie moje rówieśniczki, mimo, że to raczej ciężka literatura). Nie miałam z nim jednak kontaktu aż do wydarzenia sprzed paru dni, kiedy to kierowana koniecznością zakupu książki na wyjazd, zajrzałam do lotniskowej pseudoksięgarni i patrzę - a tu ładna (choć niemiłosiernie porysowana, ale pomińmy lotniskowe standardy) antologia, która zachęca mnie do poznania najważniejszych opowiadań tegoż pisarza.

Antologię oczywiście zakupiłam i wchłonęłam ją w trzy dni (poszłoby szybciej, gdybym miała więcej wolnego czasu). Jakie odczucia po lekturze? Cóż, przede wszystkim robi wrażenie i zapada w pamięć (zgadzam się z Cookiem, który napisał w swoim eseju, że książki powinno się pamiętać, a nie tylko określać epitetem "wspaniała"). Opowiadania są makabryczne, przesiąknięte specyficznym klimatem, często wywołują wrażenie swego rodzaju klaustrofobii - ale o tym wiedzą już chyba...

Alison | 2014-09-29
Przeczytana: 29 września 2014

Niekoniecznie każde opowiadanie do mnie trafiło. Niektóre nie wzbudziły żadnych uczuć, inne przejęły całkowicie. Zwłaszcza "Czarny kot" (reszty nie będę wymieniać). W takich opowiadaniach chodzi o to, żeby zapadły w pamięci, inaczej po prostu są kolejnymi opowiadaniami z przekonującą narracją.
Antologia zyskuje na tym, że można przeczytać wspomnienia i opinie znanych autorów związane z "Mistrzem".
Niemniej jednak nie jestem oczarowana (czy zaczarowana) Egdarem, jak spodziewałam się być. Przejmująca groza i tajemnica nie jestem dla mnie dostrzegalna w każdym opowiadaniu, a podobno powinna. Może jeszcze kiedyś wezmę się za Allana, w innym wydaniu.

cavier | 2015-01-24
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Poziom eseii bardzo zróżnicowany, jedne są naprawdę ciekawe ale kilka prezentowało marny poziom. Jednak najważniejsze są tu przecież dzieła Poego, a na nich trudno się zawieść.

Nefmi | 2014-09-04
Przeczytana: 04 września 2014

Lykke | 2014-12-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014

Jak zwykle, kiedy oceniam zbiory opowiadań przychodzi mi na myśl kilka składowych. Po pierwsze: język, który u Poego jest niczym jasny kwiat w mrocznej puszczy, przebijający niebezpieczną ciemność refleksami świetlnymi. Poe opowiada o psychicznej dewastacji i obrzydliwych zbrodniach w niezwykle wysublimowany sposób, pozwalając czytelnikowi na chwilę literackiej satysfakcji. Po drugie: historie, które u Poego są świetnie opisane, czasami wręcz niedokończone, zostawiające czytelnika sam na sam z niezrównoważonymi bohaterami. Po trzecie: nastrój, który jest często bardzo napięty, wybuchowy i narastający. Czytelnik doznaje swoistej synestezji, jego umysł atakowany jest przez wiele emocji, począwszy od strachu do radości, że to tylko wymyślone historie. Zbiór jest wyjątkowy, dodatkowo okraszony esejami wielbicieli Poego oraz kilkoma wierszami. To wspaniały zbiór opowieści mrożących krew w żyłach!