He Is Legend: An Anthology Celebrating Richard Matheson
978-83-931575-4-9
horror
Rewolwerowiec

Światowa czołówka twórców literatury grozy składa najlepszy możliwy hołd jednemu z nich – Richardowi Mathesonowi, autorowi m.in. powieści „Jestem legendą” i scenarzyście kultowego serialu „Strefa mroku”. Oryginalne, pisane specjalnie z tej okazji opowiadania wykorzystują i rozwijają wątki twórczości Mathesona, na nowo ożywiając jego osobliwy, przerażający i całkowicie prawdziwy świat....

Oryginalne, pisane specjalnie z tej okazji opowiadania wykorzystują i rozwijają wątki twórczości Mathesona, na nowo ożywiając jego osobliwy, przerażający i całkowicie prawdziwy świat. Znajdziemy tu owoc pierwszej współpracy na linii ojciec – syn, Stephen King – Joe Hill (znakomicie napisana i trzymająca w napięciu historia krwawego pojedynku na szosie), swoje najcięższe działa wytaczają m.in. Nancy A. Collins (pełna seksu i przemocy upiorna opowieść o nawiedzonym domu), F. Paul Wilson (zaskakująca opowieść mężczyzny, którego życiowym celem jest utrudnianie egzystencji swoim sąsiadom) i John Shirley (historia mężczyzny, który cofa się w czasie, by zapobiec samobójstwu swojej dziewczyny). Wstęp napisał sam Ramsey Campbell, legenda brytyjskiego horroru. Miłośnicy twórczości Mathesona będą zachwyceni, a siła i jakość opowiadań zadowoli wszystkich fanów literackiej grozy.
„Hołd złożony od serca… co prawda skierowany do miłośników Mathesona, ale o tak mocnych i dobrych opowiadaniach, że śmiało może skusić także szerszą publiczność.”
– Publishers Weekly
„Każdy pisarz chciałby być uhonorowanym tak wszechstronną antologią.”
– Locus
„Imponujący zbiór opowiadań osadzonych w osobliwym, przerażającym i do bólu realistycznym świecie Mathesona… Ich układ jest idealnie zgrany, a wykonanie bezbłędne, więc Matheson byłby dumny, a jego fani – z pewnością ukontentowani.”
– Fangoria

źródło opisu: wydawnictwo: SQN, 2011

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl/ksiazki/jest-legenda/

Northman | 2015-08-12
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Nie spodziewałem się, że ta antologia będzie AŻ TAK DOBRA. A jednak:) Wszelkiego rodzaju zbiory i antologie, jak wszyscy wiemy, bywają dobre i złe, z ich poziomem także bywa różnie, ale niniejszy zbiór wymyka się wszelkiej krytyce, jest bowiem ZNAKOMITY!

Przyznam się bez bicia, że sięgnąłem po tę książkę głównie dla opowiadania "Gaz do dechy" Stephena Kinga, napisanego przez niego wraz z synem Joe Hillem, i nawet niespecjalnie wiedziałem, kim jest i co pisał Richard Matheson, któremu antologia jest poświęcona. Wstyd... Na szczęście nadrobiłem zaległości, jestem zachwycony książką i skoro opowiadania stworzone na kanwie twórczości Mathesona są aż tak dobre, to nie wyobrażam sobie, żebym w najbliższej przyszłości nie sięgnął po książki samego Mathesona. Człowiek uczy się całe życie i nigdy nie jest za późno na uzupełnienie braków w biblioteczce;)

Ciężko jest znaleźć jakiś słaby punkt niniejszego zbioru. Nie przypominam sobie opowiadania, które by mi się nie podobało. A perełki w...

kasandra_85 | 2011-11-01
Przeczytana: październik 2011

Wkp | 2012-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2012

Do wszelkich antologii miewam mieszane uczucia. Z jednej strony mamy różnorodność, więc jak coś nam się nie spodoba przynajmniej możemy przejść do kolejnego opowiadania (a nie jak w przypadku powieści odłożyć książkę na półkę i nie wiedzieć właściwie co z nią zrobić), a z drugiej jeśli coś naprawdę nam się spodoba, nie cieszymy się tym zbyt długo ze względu na ograniczony rozmiar tekstu.

Po tę antologię sięgnąłem z dwóch powodów: po pierwsze, bo kocham Kinga i nie mogłem nie przeczytać jednego z jego opowiadań, a po drugie, bo książkę tą wygrałem w konkursie.

Jakie wrażenia? Całkiem niezłe, ale niestety nie jest to dzieło wielkie. Świetne opowiadania są tylko dwa: "Gaz do dechy" Kinga/Hilla (ojciec i syn piszą o ojcu i synu) i "Powrót do Piekielnego Domu' Nancy A. Collins (brutalne, krwawe i pełne chorego seksu). Naprawdę złych jest nieco więcej: "Sprawa Peggy Ann Lister" Johna Maclaya, "Venturi" Richarda C. Mathesona i "Podniebny dżokej" Whitleya Stribera. Pozostałe dziesięć...

Monika | 2015-06-12
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Pewnie dobra, ale nie dla mnie. Nie ta bajka.

Recenzentka | 2014-02-26

Czy hołd udany? Nie mnie to oceniać. Jednak muszę otwarcie powiedzieć, że na całej antologii się zawiodłam i mam nadzieję, że kiedyś w moje ręce wpadnie dużo lepszy zbiór opowieści, bo inaczej utracę swoją nadzieję i wiarę w to, że ktoś potrafi stworzyć świetny zbiór opowiadań. Jeśli ktoś wybiera książki po wielkim nazwisku na przedzie, albo tylko dlatego, że widział film Richarda Mathesona, czy też czytał jego książki, niech się lepiej zastanowi, lub po prostu przeczyta fragment w księgarni, przed kupnem. Bo jeśli czytany fragment się nie spodoba, nie ma co liczyć na pozostałe.
Zapraszam do przeczytania całej recenzji: http://recenzentki-ksiazkowe.blogspot.com/2014/02/jest-legenda.html

Karola18 | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Po prostu koszmar.
Dwa pierwsze opowiadania mnie zachęciły. Chodź nie kończyły się strasznie to przyjemnie się je czytało. Potem było coraz gorzej. Aż do " Zdobyczy" . A po tym odpowiadaniu znowu masakra.
Nie wiem czy hołd udany. Jak dla mnie nie.

Cornelie | 2012-08-27

Richarda Mathesona pewnie znacie z kultowej książki, która niedawno została zekranizowana z Willem Smithem w roli głównej. Mowa tutaj o „Jestem legendą”. Autor jednak był również świetnym scenarzystą, który zyskał sławę dzięki „Strefie mroku”. Kilku pisarzy stworzyło antologię, która ma na celu upamiętnienie Mathesona oraz jego twórczości.

Mamy więc piętnaście opowiadań – jednych bardzo strasznych, innych zaskakujących, ale każde z nich sprawi, że poczujecie gęsią skórkę. Ciekawym posunięciem okazało się streszczenie utworów Mathesona pod każdym z opowiadań. Dzięki temu jeszcze bardziej przybliżona została sylwetka autora, a dla laika, który nie miał z nim wcześniej styczności, pozwala to na minimalne choć poznanie jego twórczości.

Każde z nich jednak ma w sobie coś finezyjnego, a wśród autorów, którzy stworzyli opowiadania do tej antologii nie sposób nie wymienić takich nazwisk jak Stephen King czy też Ramsey Cambell. Z pewnością zachęci to ich fanów, ale również tych, którzy...

Oczytany | 2018-02-14
Przeczytana: 11 lutego 2018

Zacznę od tego, że zupełnie nie znam twórczości Mathesona. Kiedyś oglądałem film na podstawie jego powieści „Jestem legendą”, ale średnio mi się podobał. Dlatego nie będę ukrywał, że jedynym powodem, dla którego sięgnąłem po tę książkę było to, że zawiera ona opowiadanie napisane przez Stephena Kinga do spółki ze swoim synem Joe Hillem.

Richard Burton Matheson urodził się 20 lutego 1926 w Allendale w stanie New Jersey. Amerykański pisarz i autor scenariuszy, poruszający się w ramach fantastyki i horroru. Był dzieckiem norweskich imigrantów. Dorastał w Brooklynie, w 1943 roku został wyrzucony ze szkoły. Wstąpił do wojska i uczestniczył w drugiej wojnie światowej jako żołnierz piechoty. Ożenił się w 1952 i miał czwórkę dzieci, spośród których troje zostało pisarzami. Jego najbardziej znanym dziełem jest powieść „Jestem legendą”, na podstawie której powstał film z Willem Smithem w roli głównej. Zmarł 23 czerwca 2013 w Calabasas w stanie Kalifornia.

„Jest legendą: Antologia w hołdzie...

Lavdrynka | 2013-09-24
Przeczytana: 31 lipca 2012

Niestety same opowiadania nie mają w sobie ani krztyny postapokaliptycznych klimatów, za to wspaniale obrazują rozpiętość tematyczną powieści Mathesona. Jest ich kilkanaście, a każde innego autora, zatem nie sposób opisać wszystkich, nawet pobieżnie, aby nie zanudzić i nie zniechęcić długością. Przyznam się, że z twórczością adresata hołdu nie miałam zbyt wielkiej styczności, dlatego całą antologię oceniałam raczej z punktu laika. Pod tym względem zostałam mile zaskoczona. Chociaż na początku za każdym razem czekał mnie mały zawrót głowy, ponieważ uniwersa oraz koncepcje zmieniały się jak w kalejdoskopie, to w miarę ich odkrywania rósł apetyt.

Na tych niespełna 400 stronach znajdziemy niemal wszystko. Od pojedynku na szosie, przez mordercze laleczki, bluźniercze, nawiedzone domy czy podróż w czasie na Dziki Zachód. Wszystko w lekkim - “przecież-nie-musi-mieć-racjonalnych-wytłumaczeń” - typowym amerykańskim stylu pisania. Niestety również niektóre z historii zajmują ledwie 3-4...

Piotr | 2014-04-17
Przeczytana: 09 listopada 2013

Antologię "Jest Legendą" - zbiór opowiadań napisanych w hołdzie Richardowi Mathesonowi - kupiłem przede wszystkim dla kawałka napisanego przez Stephena Kinga i jego syna, Joego Hilla. Mathesona lubię i cenię, jednak znając zaledwie jedną z jego opowieści (rewelacyjne "Jestem Legendą") obawiałem się, że teksty zawarte w tym zbiorze okażą się zbyt hermetyczne, niezrozumiałe dla czytelnika nieobeznanego w twórczości pisarza. I choć ciężko stwierdzić, w jaki sposób odebrałbym poszczególne opowiadania mając w głowie historię, które posłużyły ich autorom za inspirację, to wiem na pewno, że zbiór dał mi całą masę frajdy.

Pełna opinia wraz z ocenami każdego opowiadania na: http://stacjastoslow.blogspot.com/2013/11/jest-legenda-antologia-w-hodzie.html