W cieniu Mistrza

In the shadow of the master
kryminał, sensacja, thriller
2012-06-29
Andrzej Szulc
opowiadanie nowela strach groza morderstwo śmierć lęk tajemnica

Okładka książki USA Noir. Część I T. Jefferson Parker, Karen Karbo, George Pelecanos, Laura Lippman, Jeffery Deaver, Dennis Lehane, Joyce Carol Oates, Lee Child, Michael Connelly, Lawrence Block, Megan Abbott, Don Winslow, Jonathan Safran Foer, John O'Brien, S. J. Rozan, William Kent Krueger, Jerome Charyn, Domenic Stansberry, Joseph Bruchac, Pete Hamill, Susan Straight, Terrance Hayes, Maggie Estep, Bayo Ojikutu, Tim McLoughlin, Barbara DeMarco-Barrett, Reed Farrel Coleman Reed Farrel, Elyssa East, James W. Hall, J. Malcolm Garcia, Julie Smith, Pir Rothenberg, Luís Alberto Urrea, Asali Solomon, Tim Broderick, Bharti Kirchner, Lisa Sandlin
0,0
USA Noir. Część I T. Jefferson Parker...
Okładka książki Twarzą w twarz T. Jefferson Parker, Ian Rankin, Douglas Preston, Lincoln Child, Jeffery Deaver, David Baldacci, Steve Berry, Dennis Lehane, Lee Child, Michael Connelly, Heather Graham, Steve Martini, Lisa Gardner, Linwood Barclay, Raymond Khoury, Joseph Finder, M. J. Rose, John Sandford, F. Paul Wilson, R.L. Stine, James Rollins, John Lescroart, Linda Fairstein
6,4
Twarzą w twarz T. Jefferson Parker...

Edgar Allan Poe to z całą pewnością Mistrz- a na pewno mój Mistrz.

Chociaż nie wszystkie opowiadania utrzymują bardzo wysoki poziom, to nie można im odmówić kunsztu.
Do niektórych wracałam wielokrotnie i za każdym razem zachwycałam się pomysłowością, inteligencją i świetnym piórem Poego, który porusza mnie w wielu aspektach, również przez sam życiorys.

Opowiadania są...

Tłumaczowi należy przybić piątkę!

Nie dobrnąłem do końca. Duże zróżnicowanie jakościowe opowiadań. =Niektóre są tak kiepskie że się zniechęciłem i nie skończyłem po przeczytaniu ok. trzech czwartych książki.

Najlepsze opowiadania Mistrza wraz z opisem wrażeń najwybitniejszych pisarzy gatunku to znakomite połączenie na długie popołudnia i wieczory :)

Poziom eseii bardzo zróżnicowany, jedne są naprawdę ciekawe ale kilka prezentowało marny poziom. Jednak najważniejsze są tu przecież dzieła Poego, a na nich trudno się zawieść.

Jak zwykle, kiedy oceniam zbiory opowiadań przychodzi mi na myśl kilka składowych. Po pierwsze: język, który u Poego jest niczym jasny kwiat w mrocznej puszczy, przebijający niebezpieczną ciemność refleksami świetlnymi. Poe opowiada o psychicznej dewastacji i obrzydliwych zbrodniach w niezwykle wysublimowany sposób, pozwalając czytelnikowi na chwilę literackiej...

Na półkach: , , , ,

Zawsze uwielbiałem zbiory opowiadań, w których każde opowiadanie opatrzone jest choćby krótkim komentarzem. Może dlatego tak bardzo lubię zbiory Kinga. Zresztą King także pojawił się w "W cieniu mistrza". Nie wiem, może to wrodzoną wścibskość i przymus nosa tam gdzie nie powinienem, albo chęć odkrycia inspiracji autora, poznania jego warsztatu, a nawet jego samego....

Niekoniecznie każde opowiadanie do mnie trafiło. Niektóre nie wzbudziły żadnych uczuć, inne przejęły całkowicie. Zwłaszcza "Czarny kot" (reszty nie będę wymieniać). W takich opowiadaniach chodzi o to, żeby zapadły w pamięci, inaczej po prostu są kolejnymi opowiadaniami z przekonującą narracją.
Antologia zyskuje na tym, że można przeczytać wspomnienia i opinie znanych...

Do Poego miałam podejść kilka.
Zwykle czytałam jakieś krótsze opowiadania, które podobały mi się, ale nie na tyle, by sięgać po resztę.
Tym razem było zupełnie inaczej.
Wczoraj otworzyłam zbiór "W cieniu mistrza", a dzisiaj go zamknęłam. Zostałam zaczarowana mrocznymi historiami Poego.

Ten wyjątkowy zbiór dopełniają teksty takich mistrzów literatury grozy jak Stephen King,...

Dyskusje

• Chcę w prezencie