Twarzą w twarz

Okładka książki Twarzą w twarz David Baldacci, Linwood Barclay, Steve Berry, Lee Child, Lincoln Child, Michael Connelly, Jeffery Deaver, Linda Fairstein, Joseph Finder, Lisa Gardner, Heather Graham, T. Jefferson Parker, Raymond Khoury, Dennis Lehane, John Lescroart, Steve Martini, Douglas Preston, Ian Rankin, James Rollins, M. J. Rose, John Sandford, R.L. Stine, F. Paul Wilson
Okładka książki Twarzą w twarz
David BaldacciLinwood Barclay Wydawnictwo: Albatros kryminał, sensacja, thriller
FaceOff
Albatros
2016-04-20
2016-04-20
Lech Żołędziowski
Lech Z. Żołędziowski

Okładka książki USA Noir. Część I Megan Abbott, Lawrence Block, Tim Broderick, Joseph Bruchac, Jerome Charyn, Lee Child, Reed Farrel Coleman Reed Farrel, Michael Connelly, Barbara DeMarco-Barrett, Jeffery Deaver, Elyssa East, Maggie Estep, Jonathan Safran Foer, J. Malcolm Garcia, James W. Hall, Pete Hamill, Terrance Hayes, T. Jefferson Parker, Karen Karbo, Bharti Kirchner, William Kent Krueger, Dennis Lehane, Laura Lippman, Tim McLoughlin, John O'Brien, Joyce Carol Oates, Bayo Ojikutu, George Pelecanos, Pir Rothenberg, S. J. Rozan, Lisa Sandlin, Julie Smith, Asali Solomon, Domenic Stansberry, Susan Straight, Luís Alberto Urrea, Don Winslow
USA Noir. Część I Megan Abbott, Lawre...
Okładka książki W cieniu Mistrza Lawrence Block, Jan Burke, Michael Connelly, Thomas H. Cook, Nelson DeMille, Jeffery Deaver, Tess Gerritsen, Sue Grafton, Steve Hamilton, Edward D. Hoch, T. Jefferson Parker, Laurie R. King, Stephen King, Laura Lippman, Sara Paretsky, P.J. Parrish, Edgar Allan Poe, Peter Robinson, S. J. Rozan, Lisa Scottoline, Joseph Wambaugh
W cieniu Mistrza Lawrence Block, Jan...

Pomysł wyjściowy, polegający na połączeniu bohaterów z różnych kultowych i popularnych książek z gatunków kryminału, literatury sensacyjnej, a nawet horroru czy thrillera paranormalnego wydawał się wielce smakowity! Niestety, muszę przyznać - choć w przypadku "uniwersów" mi dotąd nieznanych, w oparciu o domysły - że żadne z opowiadań nie dorasta jakościowo do indywidualnych dokonań zaangażowanych w projekt pisarzy. Fabuły wydają się pretekstowe, czasem wręcz oparte o kuriozalne zbiegi okoliczności, intrygi i zagadki kryminalne są nieskomplikowane, a nawet banalne. Mimo kilku wyjątków, nie jest to zdecydowanie "best of two worlds".

Choć większość opowiadań została napisana przez autorów, których dotąd nie czytałem i niekoniecznie zachęcają mnie do sięgnięcia po ich resztę dorobku - dołączone tu noty o autorach, ich postaciach, uniwersach i formach kooperacji prowadzącej do powstania zamieszczonych tu historii, lepiej spełniają tę rolę - to na podstawie opowiadań, których bohaterów uwielbiam a autorów wielce cenię, sądzę, że czytelnik obeznany z twórczością tych znanych sobie pisarzy, będzie miał tu niejaką frajdę.

Ogólnie pomysł na książkę jest sympatyczny, ale wydaje się, że w wielu przypadkach nie został potraktowany z odpowiednim zaangażowaniem przez wszystkich pisarzy. W końcu, tak jak dla wielu postaci, które konfrontują się w tym zbiorze, to trochę taka taka "robota na boku".

Pomysł na książkę całkiem niezły, ale różnie bywało z jego realizacją.
Jedne opowiadania całkiem nieźle i aż człowiek żałował, że takie krótkie były. Zdarzyły się, rzecz jasna, takie dość słabe i właściwie... już o nich zapomniałam.
Dzięki "Twarzą w twarz" poznałam kilku nowych i ciekawych bohaterów i pewnie za chwilę kilka postaram się nadrobić nasz dotychczasowy brak znajomości :)
#lubimyczytac #twarzawtwarz #leechild #zbioropowiadan, #antologia

Pomysł na książkę całkiem niezły, ale różnie bywało z jego realizacją.

Dzień dobry, mam pytanie czy ktoś się orientuje jakie wydawnictwo wydało/wyda ostatnie trzy powieści tegoż autora?
The Second Man (2015)
The Enemy Inside (2015)
Blood Flag (2016)

The Second Man (2015)
The Enemy Inside (2015)
Blood Flag (2016)

Mocno zróżnicowany zbiór opowiadań. Sama koncepcja zbioru (spotkanie bohaterów serii różnych autorów) powodowała pewną wtórność. Najczęściej pojawiały się 2 postaci, zestawione na zasadzie przeciwieństwa charakterów i metod działania. Powielał się schemat: spotkanie, poznanie, współpraca, sukces. Części z opowiadań trzymająca w napięciu, część sprawiała wrażenie jakby napisanych na siłę. Można poświęcić wieczór lub dwa na przeczytanie, ale nie ma co obiecywać sobie zbyt wiele. Ot - czytadło, szczególnie przyjemne dla tych, którzy kojarzą postaci z wcześniejszej twórczości autorów.

Książka z cyklu: była na półce, przeczytana, bez większych emocji. Plus tych opowiadań jest taki, że szybko się je czyta.

Trudno zmieścić na kilkunastu stronach coś wciągającego i jeszcze połączyć ze sobą działania dwóch nie zawsze podobnych do siebie postaci. Moja ocena odnosi się do całości i wynika głównie z tego, że nie znam ani jednego bohatera z tej książki a co za tym idzie ani jednego autora. Moja druga antologia tego typu, ale Aż śmierć nas rozłączy pod redakcją Cobena jest znacznie lepsza i ciekawsza. Jeżeli Twarzą w twarz jest zbiorem powieści napisanych przez najlepszych autorów thrillerów z USA to praktycznie nie straciłem nic nie sięgając po książki autorów wymienionych w antologii Twarzą w twarz. Lubię krótszą formę, ale tym razem chybiłem. Dla kogo? Dla tych, którzy lubią nieskomplikowaną fabułę i okrojone postacie no i mają zbędne dwie godziny.

Ciekawy pomysł na książkę i na sposób finansowania działania stowarzyszenia International Thriller Writers też :) Stowarzyszenie, aby nie zmuszać członków do płacenia składek członkowskich, postanowiło tworzyć firmowane przez siebie książki i z ich sprzedaży pozyskiwać kapitał do działania. Autorzy-redaktorzy wpadli więc na pomysł, by zebrać w jednym tomie znanych autorów i ich ikonicznych bohaterów i napisać historie w których spotykają się oni "twarzą w twarz". Ciekawy eksperyment i w sumie warty przeczytania. Czytając opowiadania można poznać bohaterów pisarzy, z którymi jeszcze nie miało się kontaktu. Można ich również w tak krótkim czasie polubić (lub wręcz przeciwnie) i stworzyć listę "must read", jak to miało miejsce w moim przypadku ;) . Fajna sprawa zwłaszcza dla ludzików, którzy szukają nowych rzeczy do czytania. Jest niestety jedna wada tej książki - niedosyt spowodowany tym, że wszystkie historie kończą się tak szybko :) Mimo to polecam, można poczuć dreszcz emocji pędząc z bohaterami w pościgu, chodząc po grobowcach czy oglądając mecz w barze :)

Że 3 dobre opowiadania, reszta taka se - mogliby pozamieniać dane bohaterów a fabuły i tak by nic nie straciły

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak to bywa w takich zbiorach jedno opowiadanie lepsze, drugie gorsze. Ogólnie nic specjalnego i nieporywającego.
Pomysł ciekawy, ale jakoś nie jestem fanką takich etiud.

Pomysł ciekawy, ale jakoś nie jestem fanką takich etiud.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak wszyscy wiedzą, jestem wielkim fanem Jacke Reachera. Ten zbiór opowiadań zakupiłem głównie dlatego, że na okładce dostrzegłem nazwisko Lee Childa.

Cały zbiór jest bardzo fajnie napisany. Nie miałem styczności z większością bohaterów, których przygody dostajemy w 'Twarzą w twarz', ale wydaje mi się, że historie przedstawione w zbiorze spełniaja swoja funkcję - zapewniają rozrywkę. Poza jednym wyrózniającym się opowiadaniem, gdzie fabuła jest bardzo rozbudowana a intryga bardzo sprytna, dostajemy raczej solidne rzemieślniczo napisane historie. Nie ma tutaj rewelacji, zaskoczeń czy objawień. Chociaż opowiadanie z Jackiem Reacherem jest słabe (autorowi zdarzało się napisac coś o wiele leszego) to nie da się ukryć faktu, że pozostałe historie mogą zaciekawić. Bardzo chętnie sięgnę po książkę któregokolwiek z autorów maczających palce w zbiorze 'Twarzą w twarz'. Nie tyle z fascynacji ich bohaterami, co z czystej ciekawości jak autorzy radza sobie z pełnoprawnymi powieściami.
Podsumowując cały tom mogę śmiało przyznać, że 4 opowiadania spodobały mi się bardzo. Reszta jest bardzo przeciętna, może nawet słaba. Jednak całosć spełnia swoją rolę - dostarcza rozrywki.

• LEGIMI
  • Do kupienia