Jesienna sonata

Tłumaczenie: Robert Kędzierski
Cykl: Komisarz Malin Fors (tom 3)
Wydawnictwo: Rebis
Höstoffer
978-83-7510-652-7
literatura szwedzka, Malin Fors,
Ag2S

Jesień. Linköping tonie w strugach deszczu. Ciężkie krople padają na zamek Skogsa i zwłoki pływające w fosie. Trop prowadzi do poprzednich właścicieli, członków arystokratycznej rodziny Fagelsjö. Czy sprzedaż zamku mogła być przyczyną morderstwa? Kim właściwie był nowy właściciel posiadłości Jerry Petersson i jakie tajemnice kryje jego przeszłość? Podążając tropem mordercy, Malin Fors musi stawić czoło własnym demonom, które powoli przejmują władzę nad jej życiem.

W Jesiennej sonacie, trzeciej książce z serii o Malin Fors, Mons Kallentoft po mistrzowsku prowadzi czytelnika przez meandry ludzkiej duszy i pokazuje, jak cienka bywa granica, która dzieli dobro od zła, miłość od nienawiści.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2011

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

książek: 2021
jamczyk | 2017-05-05
Przeczytana: 04 maja 2017

Może to depresyjna szwedzka jesień, z chłodem i wilgocią, a może zbyt dużo Malin Fors miotającej się i ciągnącej tequilę, jak gąbka wodę? Może autor stracił na świeżości, i to, co było ekscytujące i ciekawe, staje się nudne i drażniące? Słabiej niż poprzednio, ale mam nadzieję, że to tylko chwilowa zadyszka.

Trzecia książka z serii, w której głównym bohaterem jest komisarz Malin Fors.

Śledztwo, jak zwykle u Kallentofta, nie jest proste i oczywiste. Nie wiadomo bowiem czego się chwycić, co lub kto może być istotne dla sprawy. Mamy więc wiele wątków, całą plejadę barwnych postaci i mnóstwo tropów, które prowadzą donikąd. A w tle – ale tym razem to niezwykle istotne tło – mamy samą Malin. Pani komisarz daleko do ideału.
Pije niemal na okrągło i trzeźwieje na krótko. Rozstaje się z mężem, odsuwa od córki. Ledwo daje sobie radę w pracy. Malin Fors, mówiąc wprost, traci kontrolę nad swoim życiem.
Narracja z " zaświatów " stała się już męcząca.

kasandra_85 | 2011-07-08
Przeczytana: lipiec 2011

biomycha85 | 2014-08-03
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

To już trzecia książka z przygodami Malin, którą miałam okazję przeczytać i pomimo faktu, że styl autora nadal mi się podoba, ta książka z dotychczasowych podobała mi się najmniej. Miałam wrażenie, że przez większość książki, czytamy bowiem o prywatnych demonach Malin, a sama zbrodnia i etapy jej rozwiązania, stanowią tylko tło dla jej problemów. Fabuła i pomysł nie przypadły mi do gustu, brakowało jakiegoś dreszczyku, zakończenie również nie powaliło i nie zaskoczyło.

Monika | 2013-02-11
Przeczytana: 2013 rok

Niestety - nie moje klimaty i nie moja bajka ( momentami strasznie niesmaczna)

janka_agh | 2011-10-29
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 29 października 2011

Klasyka szwedzkiego kryminału w najlepszym wydaniu. Morderstwa bogatych i wpływowych ludzi, zamek, wyższe sfery, a pomiędzy tym wszystkim Malin Fors, kobieta komisarz z wielkimi problemami. Inteligentna, silna, z tzw. wyczuciem, a jednak słaba, mająca problemy z osobiste, alkoholiczka. Świetna akcja, świetne tło obyczajowe. Ponure, mroczne, ale rewelacyjne. Gorąco polecam

Sandra Jasona | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Trzeci tom rozmów trupa z komisarzem Fors (jeśli tak będzie do 9 tomu, to wymiękam :-p). Zamordowany zostaje nowy nabywca zamkowych włości. W sumie intryga prozaiczna, trochę zwrotów akcji, ale czytałam, czytałam i skończyłam. Tym razem chyba centralnym punktem jest alkoholizm pani komisarz i sprawy rodzinne, demony bohaterów zajmują lwią cześć książki.
Już wiem, że trzeba czytać w kolejności (co robię) ze względu na wątek obyczajowy.
Na każdej okładce jest napisane "Nie zawracajcie sobie głowy Stiegiem Larssonem, Kallentoft jest lepszy" Magnus Utvik, krytyk literacki. Nie wiem co ten człowiek brał, ale niech już przestanie :-p

wiking | 2011-07-19
Przeczytana: 2011 rok

to prawdziwa skandywnawska uczta, połączenie kryminału z typowymi wątkami społecznymi, poza tym ciągle pijana i seksowna pani komisarz Malin jest przeurocza i każdy typ spod ciemnej gwiazd zakochałby się w niej, to kobieta nie tylko z problemem alkoholowym...bezpruderyjne społeczeństwo szwedzkie, z jednej strony, a z drugiej zaściankowość małych miejscowości i społeczności, przy tym poetyczny język, barwne opisy przyrodny, niczym z Sienkiewicza, głębokie przemyslenie filozowficzne sprawiają, że toczący się wątek kryminalny jest ciekawy, aczkolwiek nie najważniejszy, najlepsza do tej pory z 3 książek Monsa na rynku

Proza Monsa Kallentofta wciągnęła mnie na dobre. Czytanie trzeciej książki z serii o Malin Fors było już jak wejście do dobrze znanego, fascynującego świata, gdzie duchy mówią, przyroda jest fizyczną postacią, a bohaterowie, cała ich gama, ci "źli" i ci "dobrzy", i ci "o wielu odcieniach" mają ogromne problemy osobiste i radzą sobie, jak umieją, nie zawsze dobrze.
Do tego dochodzi zagadka kryminalna, która dla czytelnika jest wielowymiarową enigmą. Autor bowiem wprowadza wątki niedostępne dla śledczych, monologi wewnętrzne nieznanych bohaterów, wspomnienia sprzed lat, powroty do dzieciństwa, a czytelnik próbuje poskładać w całość tą układankę, zanim zrobi to grupa dochodzeniowa Malin Fors.
Bardzo dobrze jest czytać te książki po kolei wydawania, ponieważ w "Jesiennej sonacie" autor wraca bezpośrednio do wydarzeń z dwóch poprzednich części, a to, co się w niej dzieje, jest wielu wątków bezpośrednim następstwem.
Generalnie, ogromnie polecam :)

Liza | 2013-05-24
Przeczytana: 23 maja 2013

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Mons Kallentoft. Na wstępie muszę przyznać, że lepiej było zacząć od pierwszej książki z serii (ta jest trzecia), bo są nawiązania do poprzednich spraw i niestety spoiler.

Jerry Petersson zostaje znaleziony martwy na terenie posiadłości (zamku), która została niedawno kupiona przez niego od rodziny Fagelsjö. Nestor rodu, hrabia Axel to człowiek dumny, ceniący tradycję, dlaczego więc sprzedał zamek? A może to jego syn Frederik miał coś wspólnego z morderstwem? Czy może jednak należy szukać w tajemniczej przeszłości ofiary? W czasach „biznesowych” Petersson był twardym zawodnikiem, budzącym zarówno respekt jak i zawiść. Nie dbał o innych ludzi (bo to pieniądze wg niego tworzyły uczucia) czy to przysporzyło mu wrogów i sprawiło, że ktoś go zabił z wściekłości? Z początku policja błądzi po omacku w jesiennej mgle, potem zaś kawałek po kawałku odkrywane są tajemnice.

Detektyw Molin Fors jest z pewnością wyrazistą postacią. Z jednej strony...

Poczuj zapach diabła z Malin Fors

„Zapach diabła” Monsa Kalentofta to dziesiąty tom z cyklu o nieugiętej Malin Fors. Tym razem akcja powieści przenosi się z zimnej Szwecji do tętniącego życiem wielomilionowego Bangkoku, który wypełniają nie tylko zapachy, barwy, dźwięki i smaki – ale też korupcja, przemoc i śmierć.

Mons Kallentoft odpowiedział na Wasze pytania!

Mons Kallentoft urodził się w roku 1968. Dorastał w Linköpingu. Do kariery pisarza dochodził przez pracę w reklamie i dziennikarstwo. Debiutował w roku 2000 powieścią „Pesetas". Jego kryminały cieszą się uznaniem krytyków i trafiają na pierwsze miejsca list bestsellerów.