Pocałunek kata

Okładka książki Pocałunek kata Mons Kallentoft
Okładka książki Pocałunek kata
Mons Kallentoft Wydawnictwo: Rebis Cykl: Komisarz Malin Fors (tom 11) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Malin Fors (tom 11)
Bödelskyssen
Rebis
2019-02-26
2019-02-26
Anna Krochmal, Robert Kędzierski
Anna Krochmal Robert Kędzierski literatura szwedzka

Miałam dużą przerwę w czytaniu książek tego autora i już zapomniałam jakie one są fantastyczne, tzn. nie zbrodnie ale sposób pisania o nich :) Malin Fors uwielbiam bo nie dość, że babka z "jajami" to jeszcze nie jest idealna i o tym wie. Splot zdarzeń w tej książce jest niesamowity, jedna sytuacja prowadzi do kolejnej i rozwiązanie mamy podane na tacy jednak jego akurat nie bierzemy pod uwagę heh, dopiero na końcu jak już wiadomo kto myślimy sobie : no przecież ! . Polceam bardzo.

Jak dotąd to moim zdaniem najlepsza część z Malin w roli głównej. Jest wciągająco i intrygująco do samego końca. No i to w końcu jest niezła literatura.

"We śnie nikt nie okłamuje samego siebie. Nawet zmarli."

Po zamknięciu książki pojawiła się myśl, dlaczego nie zdecydowałam się wcześniej włączyć w serię o komisarz Malin Fors? Wciągająca przygoda kryminalna, bazująca na frapująco rozwijanej intrydze i wybornie poprowadzonej otoczce obyczajowej. Co prawda, szybko wytypowałam prawidłową tożsamość mordercy, ale to w niczym nie przeszkodziło w pasjonującym śledzeniu ścieżki rozwiązywania zagadki. Kreacje postaci zrobiły wrażenie nie tylko wyrazistością, ale również ciekawym obrazem zawodowej i prywatnej sfery, elementom nadano zadziorny pazur. Przy zajmującym podawaniu scenariusza zdarzeń nie można się nudzić, skala niepewności i napięcia rozłożona zgrabnie i zwinnie, dynamiczne rytmy przyjemnie podnoszą poziom czytelniczej adrenaliny, a spokojniejsze przerywniki sprzyjające wysuwaniu przypuszczeń i dokonywaniu interpretacji. Narracja swobodna, konkretna, bez zbędnych opisów, ale z precyzyjnymi przekazami, odpowiada mi jej styl i tworzony przez nią klimat. Przy sporej satysfakcji czytelniczej nie pozostaje nic innego, jak zabrać się za wcześniejsze tomy, chętnie będę sukcesywnie umawiać się z nimi na intrygujące spotkania.

Współczesne media stały się szybkimi i łatwymi kanałami informacji, każdy w zasadzie może mieć dostęp do niemal wszystkich wiadomości zamieszczonych w internecie lub społecznych portalach. Rozprzestrzeniają się one niczym kręgi na wodzie po wrzucenia kamienia, bez względu na to, czy niosą w sobie pozytywne, czy negatywne przesłania. Idealistyczne obrazki z życia nie szokują, nie wzbudzają wiele emocji, no może z wyjątkiem zachwytu lub szczypty zazdrości, za to ośmieszające i szykanujące wzbudzają większe, choć chore zainteresowanie, zwłaszcza jeśli charakteryzują się przemocą i dyskryminacją. Najpierw uwaga czytelnika oscyluje wokół tego, że nastolatka zostaje fizycznie i psychicznie zgwałcona na imprezie, po ukazaniu się migawek z postawienia jej w poniżającej sytuacji, nie wytrzymuje zniewag i szyderstw, zdesperowana popełnia samobójstwo. Drugim wątkiem fabuły jest porwanie samolotu na szwedzkim lotnisku i rosnąca presja uratowania pasażerów. Zaś trzecim kierunkiem akcji stają się makabryczne morderstwa nastolatków i wyzwanie powstrzymania sprawcy, o którym nic nie wiadomo, nawet jakim motywem się kieruje. Śledztwo okazuje się ciemnym labiryntem złożonym z hermetycznych faktów.

bookendorfina.pl

"We śnie nikt nie okłamuje samego siebie. Nawet zmarli."

Już bez pijaństwa.

Już bez pijaństwa.

Niezły kryminałek, ale...
Naprawdę nie lubię narracji w czasie teraźniejszym. Dezorientuje mnie, a tu jeszcze oprócz tego jest kilku różnych narratorów. Sama Malin Fors jest - dla mnie przynajmniej - trochę trudna do ogarnięcia i zrozumienia. I to w sumie moje jedyne zastrzeżenia. Akcja toczy się nieomalże do ostatniej strony - i to dosłownie. Do końca nie wiadomo, jak się skończy, czy policja zdąży na czas i kto jest mordercą.
Właśnie - morderca. Żeby nie zdradzać zbyt wiele z fabuły: choć same zabójstwa były dość makabryczne, to jednak rozumiem motywację. I rozpływanie się Malin nad niewinnością Agnes z całą pewnością nie trafiło mi do przekonania. Bo czyny mają konsekwencje.
Polecam.

Niezły kryminałek, ale...

Kolejny tom o Malin, którego nie mogłam się doczekać. A jednak zaczynają mnie nużyć te głosy z offu po raz kolejny. Szkoda. I żałuję,że ludzi ze zrytym beretem coraz więcej. Nawet, a może szczególnie wśród nastolatków.

Z czasem coraz bardziej byłam rozczarowana poprzednią częścią o Malin. Do tego stopnia, że jako wierna fanka autora miałam dylemat, czy kupować kolejny tom.
Dobrze zrobiłam, że jednak ugięłam się i sięgnęłam po kolejny tom.
Zdecydowanie lepszy od "Zapachu diabła". Cieszy mnie ten powrót do normy.
Znowu rozważany jest problem społeczny na bazie morderstw, dużej ilości morderstw. Zawsze podoba mi się ta specyficzna forma niesienia, jakiejś puenty, mądrości, czy jak kolwiek możnaby to było nazwać.

Dobrze zrobiłam, że jednak ugięłam się i sięgnęłam po kolejny tom.
Zdecydowanie lepszy od "Zapachu diabła". Cieszy mnie ten powrót do normy.
Znowu rozważany jest problem społeczny na bazie morderstw, dużej ilości...

Niewyjaśnione morderstwa, walka z demonami przeszłości i rozpaczliwa chęć ujęcia sprawcy.

To kolejna trudna sprawa Malin Fors. Kobieta kończy ważną misję w Bangkoku i wraca do Szwecji. Stara się wytrwać w trzeźwości, jednak z każdym dniem marzy o powrocie do nałogu. Wierzy, że wymagająca, trudna sprawa do rozwiązania pomoże jej wytrwać w postanowieniu. Niespodziewanie jej życzenia się spełniają.

Nagle na lotnisku w Linköpingu zostaje porwany samolot. Zamachowiec grozi zdetonowaniem ładunku i uśmierceniem przerażonych pasażerów. Inspektor policji, Malin Fors, podejmuje próby negocjacji z porywaczem. Jednocześnie wraca do sprawy nastolatki, która popełnia samobójstwo na skutek brutalnych kpin w Internecie. Śledztwo ujawnia bliski związek dwóch wydarzeń. Zamachowcem jest ojciec martwej dziewczyny, który żąda dostarczenia odpowiedzialnych nastolatków za upokorzenia córki. Sprawa jest trudna do rozwiązania, bo mężczyzna pragnie jedynie zemsty i nie ma nic do stracenia. Chce zginąć i spotkać się z córką. Malin musi uporać się z własnymi demonami, które w trudnej sytuacji podpowiadają jej, że powinna się napić i zapomnieć o wszystkim. Dodatkowo czuje, że mogła zrobić więcej; że mogła doprowadzić do ukarania zarozumiałych nastolatków.

Wraz z rozwojem akcji dochodzi do kolejnych brutalnych przestępstw. Pojawia się wiele pytań bez odpowiedzi. Morderstwa tylko z pozoru nie są ze sobą powiązane. Kolejna nastolatka ginie w zgniatarce do samochodów. Malin żywi nadzieję, że przed śmiercią nie czuła bólu. Dodatkowo sprawca igra z wymiarem sprawiedliwości wysyłając mailem powracające pytanie: Kto ma prawo decydować o życiu i śmierci? Tymczasem znika kolejna nastolatka, Agnes…. Dziewczyna była zamieszana w szykanowanie Josefine, ale czy to dostateczny powód do morderstwa? Na te pytania i wiele innych próbuje odpowiedzieć Malin, która rozpoczyna rozpaczliwą walkę z czasem.

Mons Kallentoft w zawiłej sieci morderstw pokazuje także wiele innych rzeczy. Wielu śledczych zmaga się z własnymi demonami, arcyciekawą, chociaż za mało rozbudowaną postacią jest Malin Fors, która walczy z alkoholizmem tęskniąc jednocześnie za swoim tajskim kochankiem. Waldemar, jej współpracownik, lubi wyluzować się dzięki kilku machom jointa, nawet jeśli ceną jest kupienie towaru od podejrzanej nastolatki. W „Pocałunku kata” nie ma ideałów, ale to czyni lekturę tym bardziej prawdziwą. Jest to druga część cyklu inspirowanego pięcioma zmysłami. Zawiera podstawowe cechy nośnego kryminału: trup ściele się gęsto, każdy jest podejrzanym, wielu może być sprawcą. Jest dużo krwi, brutalności, zwłoki są masakrowane, a ofiary cierpią męczarnie. Brakuje tylko psychologizacji postaci, ich charaktery są jedynie zarysowane. Czytelnik jest ciągle skupiony na rozwoju akcji i aktywnie uczestniczy w poszukiwaniach sprawcy. Nowe wydarzenia, morderstwa, brutalizacja, wszechobecny hejt w Internecie nie pozwala na rozstanie z lekturą. W tym zderzeniu każdy może detektywem.
całość: http://dlalejdis.pl/artykuly/pocalunek_kata_recenzja

Malin Fors wraca z Bangkoku do Wydziału Zabójstw, niestety już od razu ma do czynienia z porwaniem samolotu. Porywacz jest jej znajomy, prowadziła śledztwo w sprawie samobójstwa jego córki. Mężczyzna grozi wysadzeniem samolotu, chwilę później policja znajduje zmiażdżone zwłoki nastolatki, czy sprawy te mają wspólny mianownik?
Autor jak zawsze oszczędny w opisie, krótkie zdania, do których trzeba się przyzwyczaić i w pełnym skupieniu czytać całość. Ostry język, zawieszone słowa i opisy tych, których już nie ma. Fabuła tym razem nie zawiodła, samo rozwiązanie zagadki może nie jest aż takie zaskakujące, ale motyw odpowiedzialności za czyny i słowa daje dużo do myślenia. Poruszona, ale tutaj mógłby ją autor rozwinąć bardziej jest sprawa firm farmaceutycznych i ich odpowiedzialności.
Niestety ze względu na wątek Malin jest tylko dobrze, to już się ciągnie od 11 tomów, autor bazuje ciągle na tym samym – mam ochotę ją po prostu zamordować.

Autor jak zawsze oszczędny w opisie, krótkie...

Malin Fors po długim pobycie w Bangkoku, wraca do Szwecji.
Żeby nie wrócić do picia, chce dużo pracować. Dostaje sprawę. Mężczyzna przetrzymuje zakładników w samolocie. Malin zna go z innej sprawy - jego córka popełniła samobójstwo z powodu prześladowania w szkole. Teraz mężczyzna chce się zemścić na nastolatkach, które doprowadziły do śmierci jego córki. Chce ich wymienić na pasażerów. Lecz jednak dochodzi do tragedii i mężczyzna wysadza samolot.
Po długim czasie od tej tragedii na lotnisku, zostają znalezione zwłoki nastolatki, która dręczyła koleżankę. Niby zbieg okoliczności, ale Malin czuje, że to morderstwo ma związek z samobójstwem tamtej dziewczyny.
Nie myli się.
Ciało chłopaka, biorącego udział w ośmieszaniu dziewczyny, zostaje znalezione. Jego klatka piersiowa była zgnieciona. Malin zastanawia się, czy morderca chce coś przez to przekazać. Skoro dziewczyna została "przygnieciona" drwinami na swój temat, to teraz sprawcy zostaną w jakiś sposób zgnieceni, ale fizycznie.
Kiedy trzecia osoba zaginęła, policja stara się ją odnaleźć żywą.
Jeden z policjantów dostaje wiadomość od znajomego hakera, gdzie może znajdować się porwana dziewczyna. Nie informując nikogo, jedzie na adres wskazany przez hakera. Znajduje dziewczynę, ale sam staje się zakładnikiem. Zaś morderca nagrywa wszystko i na żywo puszcza w internecie.
Malin musi działać, aby uratować kolegę i dziewczynę.
Czy zdąży?

Książka jest naprawdę bardzo ciekawa. Zwłaszcza, że nawiązuje do współczesnego świata nastolatków. W erze różnych portali społecznościowych, gdzie młodzi ludzie robią wszystko, można zniszczyć komuś życie, publikując tam filmik bądź zdjęcie, które ośmiesza drugą osobę. Zawsze znajdą się ludzie, którzy zaczną obrażać osobę znajdującą się na nagraniu czy zdjęciu. Spirala hejtu się rozkręca i poszkodowana osoba czuje się jeszcze bardziej zaszczuta, samotna. I dochodzi do tragedii. Mons Kallentoft pokazuje dokładnie, jak to wygląda. Nastolatkowie, którzy upokorzyli koleżankę, nie widzą niczego złego w swoim zachowaniu, uważają, że to był niewinny żart. Żart, który zmienił się w tragedię. Nawet nie obchodziło ich to, że w samolocie są ludzie, którzy mogą zginąć, bo oni nie czuli żadnej skruchy ani wstydu.
Książka od samego początku trzyma w napięciu. Sprawa jest czysta i przejrzysta, bez żadnych zbędnych i pobocznych spraw czy dialogów ani filozofowania.
Niestety, jednym minusem może być dość często powielany temat zemsty po latach, co w tej książce występuje. Ktoś czekał dość długo, aby zemścić się na krzywdzie nastolatki.

Malin Fors po długim pobycie w Bangkoku, wraca do Szwecji.

• Kryminał
  • Mons Kallentoft