Mężczyzna, który przestał płakać

Tłumaczenie: Ewa Chmielewska-Tomczak
Cykl: Magdalena Hansson (tom 2)
Wydawnictwo: Amber
Pojken som slutade gråta
literatura szwedzka
Ag2S

Kontynuacja Dziewczyny ze śniegiem we włosach- debiutu roku w Szwecji. Powieść wydana w kilkunastu krajach i uznana za przykład najlepszej tradycji skandynawskiej powieści kryminalnej. Po jej sukcesie w 2010 roku młoda szwedzka dziennikarka Ninni Schulman została okrzyknięta wschodzącą gwiazdą szwedzkiego kryminału i zyskała międzynarodową sławę. W cichym, spokojnym Hagfors niewiele się...

Kontynuacja Dziewczyny ze śniegiem we włosach- debiutu roku w Szwecji.

W cichym, spokojnym Hagfors niewiele się dzieje. Wszyscy znają się od dziecka. Wiedzą o sobie wszystko.
I nagle czworo ludzi traci życie.
I każdy zaczyna się bać...

Jest upalny sierpniowy wieczór. Straż pożarna w Hagfors dostaje wezwanie do pożaru domu stojącego na skraju lasu.

Kiedy dziennikarka Magdalena Hansson dociera na miejsce, niemal cały budynek zdążył już spłonąć, a ze zgliszcz wydobywają się kłęby czarnego dymu. W środku była kobieta...

Kilka dni później płonie następny dom. A potem jeszcze jeden. Są kolejne ofiary. Policja Hagfors staje wobec jednego ze największych wyzwań w swojej historii. Na małą värmlandzką miejscowość i jej mieszkańców pada strach. Kiedy zacznie płonąć następny dom? I dlaczego?

Magdalena sama ma problemy: jej adoptowany synek nie przestaje tęsknić za Sztokholmem, a ona wikła się w trudny związek z Petterem, swoją szkolną miłością. Ale na własną rękę rozpoczyna poszukiwania podpalacza. Nie przeczuwa, że jej zaangażowanie stanie się wkrótce bardzo osobiste. I śmiertelnie ryzykowne…

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Książkowa-Fantazja | 2013-11-06
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

"Bywa, że czas na chwilę stanie I zdarzy się niespodziewanie Świat zmienia się nieubłaganie Nic już nie będzie takie samo. Nie, nic już nie będzie takie samo. Nic."

Kontynuuję swoją przygodę ze szwedzkimi kryminałami, zatem przyszła pora na drugą część serii o Magdalenie Hansson autorstwa Ninni Schulman, której sławę przyniosła pierwsza część pt. "Dziewczyna ze śniegiem we włosach."

Ninni Schulman jest z zawodu dziennikarką. W 2010 roku zadebiutowała kryminałem "Dziewczyna ze śniegiem we włosach", następnie pojawiła się kontynuacja "Mężczyzna, który przestał płakać", w planach jest także część trzecia.
Autorka powiela miejsce akcji i tym razem również rzecz się dzieje w niewielkim miasteczku Hagfors. Po ciężkich przeżyciach z okresu zimowego, wydaje się, że wszystko wróciło do normy. Mieszkańcy odetchnęli, Magdalena toczy się spokojne życie w upalne,letnie dni. Niespodziewanie płonie dom jednej z mieszkanek - Miarjam Fransson, kobieta ginie na miejscu. Po dokładnych oględzinach,...

gwiazdka | 2015-11-05
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 05 listopada 2015

„Mężczyzna, który przestał płakać w moim odczuciu jest jeszcze słabszy od „Dziewczyny ze śniegiem we włosach. Książkę czytało się o tyle łatwiej, że większość bohaterów znałam już z tomu pierwszego, mimo to dalej wydawali mi się, że różnią się miedzy sobą tylko imionami. Poza tym w tym tomie również śledztwo spychane jest na dalszy tom, autorka bardziej skupia się na życiu codziennym swoich bohaterów, ale robi to bardzo nieudolnie. Ciągłe wracanie do tego samego: pocenia się pod pachami w pierwszej połowie książki, potem do picia wody i kawy, połowa bohaterów cierpiąca na bezsenność. I jeszcze te drętwe dialogi. Wszystko to sprawiło, że powieść czytało się ciężko, pomimo interesującego wątku kryminalnego.

książek: 2093
wiejskifilozof | 2014-03-03
Przeczytana: 02 marca 2014

Zwykle traktuję kryminały skandynawskie jak jakieś objawianie.Kocham je czytać i uważam,że są jedynymi z najlepszych na świecie.
Może moja pasja bierze się stąd,że wolę Szwecję od Ameryki,a Sztokholm od Nowego Jorku.
W książce Ninni Schulman, mamy do czynienia z to formą literatury nordyckiej,którą lubię najbardziej.A więc serię podpaleń,giną ludzie.
Fabuła powiedzmy sobie, nie jest odkrywcza.Pomysł wydaję się mało oryginalny.
Co więc sprawia,że czyta się bardo dobrze ?
Ano, to że autorka ukazuję tu opis szwedzkiego społeczeństwa.
Ich zalety, lecz i wady.Opisuję piękno miejsc,wraz z autorką szukamy przestępcy.
Kluczymy,domyślamy się.Gubimy tropy,autorka zwodzi nas.To jest piękne w tym, kryminale.Piękne,że nie podaję nam na tacy od razu rozwiązania.
Tylko mamy czytać i czekać cierpliwie na finał.
Koniec jest bardzo dobry, teraz tylko czekać na dalsze książki.
Zwłaszcza,że w życiu Magdaleny zachodzą ogromne zmiany.

SeVIIen Sins | 2016-09-18
Przeczytana: 18 września 2016

„...możliwe, że ty sama wiesz, co się dzieje w twojej głowie, ale komuś z zewnątrz naprawdę bardzo trudno to zrozumieć.”

Jest to moje drugie spotkanie z twórczością Ninni Schulman i stworzoną przez nią postacią – dziennikarką Magdaleną Hansson. Areną wydarzeń ponownie staje się cicha i spokojna szwedzka miejscowość Hagfors. Jej mieszkańcy ledwo zdążyli powrócić do normalności po wydarzeniach opisanych w pierwszej części cyklu – „Dziewczynie ze śniegiem we włosach”, ale niestety los nie jest dla nich łaskawy. W miasteczku zaczynają dziać się niebezpieczne rzeczy. Ludzie giną w swoich domach, do których tajemnicza osoba podrzuca koktajle Mołotowa. Powodują one, że ogień bardzo szybko się rozprzestrzenia, a przebywający w budynku ludzie giną, spalając się. Podpalacz zaczyna sobie pozwalać sobie na coraz więcej. Wśród mieszkańców zaczyna narastać panika, nikt nie wie, kto będzie następny. Atmosfera staje się bardzo napięta i nerwowa. Nasza dziennikarka na własną rękę postanawia...

Magdalena | 2015-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Odniosłam wrażenie, że "Mężczyznę, który przestał płakać" czytało mi się trochę lepiej niż pierwszą część serii. W tej książce nie przeszkadzała mi już mnogość postaci - albo niektóre zapamiętałam z "Dziewczyny ze śniegiem we włosach" albo było ich tu zdecydowanie mniej. Fragmenty rozmów z psychiatrą/psychologiem bardzo przypominały mi książki S.J. Bolton, za co daję duży plus! :-)

Doskonały, ciekawy kryminał wartka akcja, trzymający od początku do końca, ale przewidywalny zaskakujący bardzo, mnie się podobał wciągnął mnie bez reszty i wbił w fotel dla mnie świetny:))

zaczytana | 2014-12-02

Jest to druga książka, napisana przez Ninni Schulman- szwedzką dziennikarkę, której debiut - "Dziewczyna ze śniegiem we włosach" w 2010r. został okrzyknięty debiutem roku w Szwecji.
Kolejny raz znajdujemy się w małym, spokojnym miasteczku Hagfors, do którego -po rozwodzie- postanawia wrócić bohaterka książek Schulman- Magdalena Hansson. Hagfors jest miejscem rodzinnym Magdaleny. Przyjmuje tu posadę dziennikarki w lokalnej gazecie i marzy o spokojnym życiu dla siebie i swojego synka. Oczywiście, okazuje się, że idylliczny spokój w miasteczku jest pozorny, że znani Magdalenie od dziecka ludzie kryją różne, często mroczne tajemnice - a ona sama, jako dziennikarka, chcąca być "na bieżąco" z miejscowymi wydarzeniami, niejako ze służbowego obowiązku- wplątuje się w kryminalne historie.
Tym razem miasteczkiem i jego mieszkańcami wstrząsają nocne pożary okolicznych domów, w których giną ich mieszkańcy. Po wstępnych oględzinach strażaków i policjantów okazuje się, że pożary są wynikiem...

lenuszka | 2013-10-20
Przeczytana: 20 października 2013

Kiedy usłyszałam w radiu recenzję „Dziewczyny ze śniegiem we włosach” pomyślałam sobie „muszę ją mieć!” Ku mojej radości książka ta szybko trafiła w moje ręce. Niestety radość nie trwała długo, bo choć lubię małomiasteczkowe klimaty książka mnie nie zachwyciła.

Pomimo, iż nie planowałam kolejnego spotkania z twórczością Ninni Schulman postanowiłam dać pisarce jeszcze jedną szansę. I tak o to zaczęłam swoją przygodę z „Mężczyzną, który przestał płakać”.

Historia, którą przedstawia nam autorka nie jest zła, ba, nawet skłonna byłabym napisać, że jest wciągająca, ale styl pisarski autorki kompletnie mi odpowiada. Pisarka nie potrafi płynnie przechodzić od jednego wątku do drugiego, co bardzo psuje odbiór czytanego tekstu. Poza tym główna bohaterka Magdalena Hansson jest szalenie irytująca. Nie mogę, nie potrafię i nie chcę polubić tej postaci.

Ninni Schulman raczej nie zostanie moją ulubioną, skandynawską pisarką, ale cóż nie można dogodzić każdemu czytelnikowi z osobna.

Zuela | 2014-05-11

Na fali skandynawskich kryminałów.Nic szczególnego,chociaż osoba mordercy może zaskoczyć.Książka na jeden wieczór i do odłożenia na półkę z czytadłami

Gośka | 2013-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2013

"Często chowam się w lesie, obserwując ją tam w środku, patrząc, jak tańczy z tym swoim zadowolonym, zadufanym w sobie uśmiechem na twarzy. Jak gdyby nic nie miało znaczenia.

Butelki są przygotowane, leżą w plecaku zawinięte w ręcznik kąpielowy. Jedna do salonu, jedna do kuchni i dwie w rezerwie. Teraz wreszcie ja decyduję."

Książka jest drugą częścią "Dziewczyny ze śniegiem we włosach", jednak nieznajomość tej pierwszej nie jest wielkim problemem. Akcja rozgrywa się w małym miasteczku Hagfors pod koniec lata, czyli pół roku po wydarzeniach z pierwszej części. Tym razem policja musi się zmierzyć z podpalaczem, który wrzuca do domów koktajle mołotowa, sprawiając, że domy spalają się w błyskawicznym tempie, zabierając ze sobą ofiary. Nie mają żadnego punktu zaczepienia, wszystkie motywy i ślady są nietrafione. Dopiero Magdalena- miejscowa reporterka- wpada na trop wydający się jedynym sensownym. Każda z ofiar przed podpaleniem otrzymała wiadomość: "Nie słyszysz, gdy przestaję...