Mężczyzna, który przestał płakać

Tłumaczenie: Ewa Chmielewska-Tomczak
Cykl: Magdalena Hansson (tom 2)
Wydawnictwo: Amber
Pojken som slutade gråta
literatura szwedzka
Ag2S

Kontynuacja Dziewczyny ze śniegiem we włosach- debiutu roku w Szwecji. Powieść wydana w kilkunastu krajach i uznana za przykład najlepszej tradycji skandynawskiej powieści kryminalnej. Po jej sukcesie w 2010 roku młoda szwedzka dziennikarka Ninni Schulman została okrzyknięta wschodzącą gwiazdą szwedzkiego kryminału i zyskała międzynarodową sławę. W cichym, spokojnym Hagfors niewiele się...

Kontynuacja Dziewczyny ze śniegiem we włosach- debiutu roku w Szwecji.

W cichym, spokojnym Hagfors niewiele się dzieje. Wszyscy znają się od dziecka. Wiedzą o sobie wszystko.
I nagle czworo ludzi traci życie.
I każdy zaczyna się bać...

Jest upalny sierpniowy wieczór. Straż pożarna w Hagfors dostaje wezwanie do pożaru domu stojącego na skraju lasu.

Kiedy dziennikarka Magdalena Hansson dociera na miejsce, niemal cały budynek zdążył już spłonąć, a ze zgliszcz wydobywają się kłęby czarnego dymu. W środku była kobieta...

Kilka dni później płonie następny dom. A potem jeszcze jeden. Są kolejne ofiary. Policja Hagfors staje wobec jednego ze największych wyzwań w swojej historii. Na małą värmlandzką miejscowość i jej mieszkańców pada strach. Kiedy zacznie płonąć następny dom? I dlaczego?

Magdalena sama ma problemy: jej adoptowany synek nie przestaje tęsknić za Sztokholmem, a ona wikła się w trudny związek z Petterem, swoją szkolną miłością. Ale na własną rękę rozpoczyna poszukiwania podpalacza. Nie przeczuwa, że jej zaangażowanie stanie się wkrótce bardzo osobiste. I śmiertelnie ryzykowne…

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

pola84 | 2019-01-14
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Drugi tom cyklu o Magdalenie Hansson. Troszkę jestem rozczarowana, ponieważ miało być coraz lepiej a jakoś tego nie zauważyłam. Autorka widocznie jest mistrzem zakończeń, bo wtedy akcja podkręcona jest na maksa i nie można się oderwać, ale reszta książki taka sobie.

Monika KanapaLiteracka | 2018-10-21
Na półkach: Przeczytane, 2018, Na regale

Książka jest puszką uwalniającą fantastyczny mikroklimat szwedzkiego miasteczka. Społeczność zamknięta w swoich hermetycznych granicach musi stawić czoło agresorowi kryjącemu się w ich szeregach. Zagadka do rozwikłania w postaci tajemniczych liścików wywołuje ciarki na plecach, a sceny z codziennego życia bohaterów zaciskają pętle niepewności. Jednocześnie zagłębiamy się w osobiste, nierzadko intymne relacje i problemy członków ekipy policyjnej, mieszkańców i Magdaleny. Są chwile, kiedy wątek obyczajowy na chwilę przyćmiewa kryminalny. Początkowo mi to przeszkadzało, bo nie widziałam celowości, ale ostatecznie tak zżyłam się z postaciami, że drżałam o ich bezpieczeństwo.

Świetna książka, którą serdecznie polecam.

Marta | 2018-08-17
Na półkach: Przeczytane, Ninni Schulman
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Kolejny tom serii mnie nie zawiódł. Schulman stała się jedną z moich ulubionych pisarek. Już nie mogę się doczekać aż przeczytam następną część.

justyna | 2018-05-23
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: maj 2018

Charyzmatyczni i skomplikowani bohaterowie, tajemnice z przeszłości i brutalne morderstwa to plus tej powieści. Jednak akcja jest monotonna, a same opisy spokojne i oszczędne. Być może po dobrej "Dziewczynie ze śniegiem we włosach", miałam zbyt duże wymaganie, co do kolejnej książki Ninnie Schulman, bo ta wypadła przeciętnie.

Thomason | 2018-04-01

Początek tak do dziewięćdziesiątej czwartej strony całkowicie mnie rozczarował. Jakoś czułem, że nie czytałem kryminału, a jakiś obyczaj, gdzie poznajemy losy bohaterów z małego miasteczka i ich życie codzienne - powiem wprost odpychała mnie ta powieść od siebie.

Jak to bywa, jednak w powieściach warto być cierpliwym. Z czasem pojawiało się coraz więcej spraw kryminalnych, co więcej aż nie do uwierzenia, ale wciągnęła mnie aż czytałem z dużym zaciekawieniem, podczas którego nie mogłem się oderwać. Pozostaje jednak mały niedosyt z tym wątkiem, bo można było z niego więcej wyciągnąć.

Ktoś, gdzieś napisał, że morderca był przewidywalny do wytypowania, jednak wyszło na to, że nie czytał do końca. Mając to na uwadze starałem się także wytypować, przez większą część książki wiele wskazywało na to, że mordercą tylko i wyłącznie może być ten bohater, jednak to była ślepa uliczka! Byłem zaskoczony, a to jest najważniejsze na zakończenie książki. Żal mi było mordercy, choć nie powinno bo...

Marga | 2018-02-10
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 10 lutego 2018

Dałabym wyższą ocenę, gdyby mnie złapał za gardło i nie puścił, ale... czytasz, myślisz, wyobrażasz sobie... nic nie rozprasza, nie drażni, przenosisz się w tamtą rzeczywistość. To jest zwyczajnie dobry kryminał, dobry!

Agnieszka | 2018-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Emocje, które towarzyszyły bohaterom udzielały się także mnie. Za to duży plus. Początek wciągający a potem jakby emocje trochę przygasły. Podsumowując wartka i ciekawa akcja od której nie mogłam się oderwać.

Agata | 2017-12-08

Zdecydowanie słabsze niż pierwsza część.. nie trzyma tak bardzo w napięciu. Mimo wszystko dobrze się czyta. Tym bardziej, że postacie przestają nam się już mylić (jak miało to miejsce przy cz.1), bo po prostu znamy je z poprzedniego tomu.

enfer93 | 2017-10-23

Kolejna dobra książka tej autorki.

Bursikowa | 2017-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2017

Czegoś mi zabrakło... Nie wciągnęłam się zbytnio w tę historię. Niby lekko i fajnie się czyta ale bez nutki napięcia i oczekiwania co będzie dalej.