Askungar
Ag2S

Trzymający w napięciu skandynawski kryminał następczyni Henninga Mankella! Największym koszmarem rodziców jest myśl, że ich dziecko mogłoby zniknąć. Właśnie to przytrafia się pewnej matce w zatłoczonym pociągu relacji Göteborg - Sztokholm. Żaden z pasażerów nie przypomina sobie kilkuletniej dziewczynki, która przepadła bez śladu... Śledztwo w tej tajemniczej sprawie prowadzą detektyw Alex...

Trzymający w napięciu skandynawski kryminał następczyni Henninga Mankella!

Śledztwo w tej tajemniczej sprawie prowadzą detektyw Alex Recht i cywilny analityk policyjny, Frederika Bergman. Podczas przesłuchania matki zaginionej dziewczynki Frederika odkrywa niepokojące szczegóły z jej życia rodzinnego. Kto i dlaczego porywa dzieci? Czy policji uda się rozwiązać tę zagadkę? Z pozoru rutynowe dochodzenie przybiera nieoczekiwany obrót i przeradza się w dramatyczną walkę o życie.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2010

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Skandynawska szkoła kryminału zdobywa coraz większą popularność i szturmem przebiła się na czołowe pozycje wśród fanów tego gatunku. Ten właśnie tytuł był jednym z pierwszych, jakie przeczytałam. Gdy sięgałam po tę pozycję, nazwisko autorki nie mówiło mi zupełnie nic. Nawet nie wiedziałam, że jest to tom, który rozpoczyna pewną serię. Dostałam zgrabnie napisaną powieść, z mocnym wątkiem - jednak niestety dość przewidywalnym, wręcz pospolitym finałem. Niemniej na plus zaliczam styl ułatwiający czytanie oraz tło społeczne. Powieść jest poprawna, jednak nie wyróżnia się niczym spośród wielu innych. Niestety nie pozostawia za sobą większego wrażenia.

Joanna | 2013-06-23
Na półkach: Przeczytane, Skandynawia
Przeczytana: 2012 rok

Z pociągu jadącego na trasie Goteborg – Sztokholm znika w niewyjaśnionych okolicznościach sześcioletnia dziewczynka. Mimo tłoku, brak jakichkolwiek świadków zdarzenia, matka dziecka opuściła pociąg w miejscu przymusowego postoju jedynie na kilka minut . Poszukiwaniami dziewczynki zajmuje się sztab doświadczonych analityków śledczych komendy głównej w Sztokholmie oraz dopiero co zatrudniona kryminolog Frederika Bergman , postrzegana przez kolegów jako osoba zbyt krytyczna i zdystansowana , bez zacięcia policyjnego.
Głównym podejrzanym jest ojciec dziecka, jednak śledztwo przybiera nieoczekiwane zwroty, kiedy dochodzi do następnych porwań dzieci. Okazuje się, że seria tragicznych zniknięć jest ściśle powiązana z przeszłością matek.
„Niechciane” to przerażający i trzymający w napięciu przez całą fabułę książki thriller. Równolegle z wątkiem prowadzonego śledztwa policjanci ocierają się o innego typu przestępczość jak pornografia dziecięca, brutalna przemoc w rodzinie, a także jako...

neta | 2014-02-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 lutego 2014

Kolejny kryminał, kolejny debiut.
Z niesłabnącym zaciekawieniem sięgam po początki kolejnych serii, porównuję i poszukuję autorów, którzy zauroczyliby mnie porównywalnie do tych już ulubionych. Nie udaje się to wielu. Debiut Kristiny Ohlsson jednak zdecydowanie zasługuje na uwagę.

Na plus trzeba zaliczyć fakt, że książka wciąga od pierwszych stron, choć nie wywołuje dreszczyku na plecach. Czyta się łatwo i przyjemnie ze względu na niezły styl autorki, mimo że tematyka bynajmniej lekka i przyjemna nie jest – zbrodnie popełniane na dzieciach nigdy takie nie są. Plus to również ciekawa trójka detektywów, z których największą sympatią obdarzyłam Frederikę Bergman. Mimowolnie włączyła mi się kobieca solidarność i stawałam po jej stronie ilekroć była dyskryminowana przez panów.
Dziwnym zabiegiem wydało mi się długie wałkowanie jednej zbrodni, a potem dodawanie kolejnych jakby na prędko. I trochę szkoda, że autorka nie pochyliła się bardziej nad genezą zdarzeń i czynnikami, które...

Ania | 2015-10-13
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 13 października 2015

Dobrze skrojony, interesujący thriller.
Napisany przez kobietę i nie zepsuty kobiecymi bohaterkami, których chwiejność emocjonalna i postępowanie często wyprowadzają mnie z równowagi. To mnie cieszy.
Nie trzeba wielkiego wysiłku, żeby z wykorzystaniem dostępnych poszlak domyślić się kilku ważnych elementów zagadki. Nie zepsuło mi to przyjemności z czytania. Dobrze się bawiłam i do końca byłam zainteresowana rozwiązaniem.
Mocne 6 gwiazdek. Gdyby książka zaskakiwała czymś oryginalnym, wyróżniającym ją spośród setek innych, dałabym więcej.

Trzymał mnie w głębokim napięciu, świetny kryminał...historia rozpoczyna się w pociągu, w którym jedzie z matką mała dziewczynka, zostaje porwana nagle,
bardzo dobrze napisany, fabuła dobra
Sprawę prowadzą Alex analityk policyjny i Frederika Bergman chcą odnaleźć sprawcę porwania dziewczynki, rozwiązać tajemnicę kto stoi za porwaniem.
Coraz bardziej mnie intrygowało z każdą stroną książki co się wydarzy, co się będzie działo, czy odnajdą dziewczynkę.
Gęsią skórkę miałam, jak czytałam intrygowała mnie...wciągnęła:))
Najlepszy kryminał, jaki przeczytałam bardzo zaskoczył mnie i to pozytywnie chętnie sięgnę po nastepną książkę bo mnie zaciekawiły postacie Alexa i Frederiki Bergmana wspaniale są pokazani bardzo mnie się podobali świetnie wcielili się w swe role.
Rewelacyjny, doskonały kryminał:)

Anna | 2016-08-01
Przeczytana: 30 lipca 2016

„Niechciane” Kristiny Ohlsson to kryminał o drastycznej fabule. Przerażający. Dla mnie horror. Czytając znowu zadawałam sobie pytanie, jaką trzeba mieć wyobraźnię, żeby coś takiego napisać. Trzyma w napięciu. Wciąga. Nie można przestać czytać. Pędziłam przez tekst. Na koniec i tak nie poczułam ulgi. Nigdy więcej takich książek.
„Niechciane” Kristiny Ohlsson tylko dla miłośników tego gatunku.

| 2013-07-29
Przeczytana: 19 lipca 2013

To pierwszy skandynawski kryminał, jaki zdecydowałam się przeczytać i już od jego pierwszej strony wiedziałam, że na pewni nie ostatni. Książka tak mnie wciągnęła, że nie zauważyłam, kiedy był już koniec. Uwielbiam filmy kryminalne, ale czytanie spodobało mi się jeszcze bardziej. Wiele razy chciałam krzyczeć "Hej! To nie ten trop! Ja wiem, kto jest mordercą!" po czym okazywało się, że wcale ie miałam racji.
Alex, Peder i Federika-troje śledczych, trzy różne historie ich życia prywatnego. Co ich łączy? Praca-w pociągu ginie w dziwnych okolicznościach mała dziewczynka. Podejrzenia padają na jej ojca, który ewidentnie znęca się fizycznie nad żoną. Ktoś przysyła do domu dziewczynki paczkę, a w niej ubranie i włosy dziecka. Czy ojciec byłby zdolny do tego, aby oskalpować własne dziecko? Sprawa bardziej się komplikuje, gdy zwłoki dziecka odnajdują się w całkiem innym mieście...a potem znika kolejne dziecko.
Kto będzie miał lepszą intuicję? Alex i Peder-doświadczeni policjanci, czy...

Madi | 2013-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2013

Fajny thriller-łatwo i szybko się czyta -wciągający.
Fakt ,że akcja nie trzyma tak w napięciu jak przy innych thrillerach i już w połowie wiedziałam o co chodzi,to mimo wszystko podobał mi się.
Książka zaczyna się zaginięciem dziewczynki, która jechała z matką pociągiem,a o porwanie podejrzany jest jej ojciec.Jednak gdy na jaw wychodzą porwania innych dzieci,wiemy już,że on tego nie zrobił.
Co łączy ze sobą te wszystkie porwania?-ja domyśliłam się od razu,a wy?
Zachęcam do przeczytania.

eva40 | 2013-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Bardzo dobry kryminał. Akcja szybka i opisy poszczególnych postaci klarowne. Zbrodnie przerażają i to co najsmutniejsze,że ofiary czasem nie maja żadnych szans na ocalenie.

ElViento | 2011-03-19
Na półkach: Przeczytane, 2011, Posiadam
Przeczytana: 19 marca 2011

Debiut Kristiny Ohlsson, jak na debiut jest bardzo zgrabną powieścią, pisarka odznacza się według mnie niezłym piórem i umiejętnością formułowania ciekawych wątków. Temat dość trudny, zawsze bardzo ciężko czyta się o zbrodniach popełnionych na dzieciach. Jak dla mnie książka wciągająca, trzymająca w napięciu, zaskakująca. Jestem przekonany, że sięgnę po kolejne pozycje Kristiny pojawiające się w Polsce. Jedyne, co mi przeszkadzało to osoba Pedera, jakoś mnie nie przekonała jego "osobowość".

Książkę polecam - myślę, że się nie zawiedziecie...