Bestsellery Empiku 2020: ogłoszono nominacje

LubimyCzytać
13.01.2021

Ogłoszono nominacje do Bestsellerów Empiku, przyznawanych w tym roku już po raz 22. W kategoriach książkowych tytuły walczą w pięciu kategoriach. Nominacjami wyróżnieni są między innymi Katarzyna Nosowska, Heather Morris, Remigiusz Mróz i Olga Tokarczuk. 9 lutego okaże się, kto zdobędzie statuetki.

Bestsellery Empiku 2020: ogłoszono nominacje
Reklama

Bestsellery Empiku to nagrody wręczane twórcom, których dzieła w sieci Empik cieszyły się największą popularnością. Dlatego to klienci, wybierając daną książkę, płytę czy film, decydują o nominacji, a następnie wygranej.

Nominacje za książki podzielone są na 5 kategorii, za muzykę – na 3 kategorie, za film – 2 kategorie. Po raz drugi wręczone zostaną także Odkrycia Empiku – nagrody przyznawane najbardziej obiecującym twórcom przez jury. W kategorii Literatura do Odkryć Roku nominowano 5 osób.

22. edycja Bestsellerów Empiku. Poznaj nominowanych

Poniżej przedstawiamy nominowanych do Bestsellerów Empiku. O statuetkę, czyli książkę, która osiągnęła najwyższą sprzedaż w sieci Empik, ubiegają się tytuły w pięciu kategoriach.

Bestsellery Empiku nominacje literatura pięknaLiteratura piękna

„Czuły narrator”, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie

„Grube wióry”, Rafał Pacześ, Agora

„Podróż Cilki”, Heather Morris, Wydawnictwo Marginesy

„Położna z Auschwitz”, Magda Knedler, Mando

„Powrót z Bambuko”, Katarzyna Nosowska, Wielka Litera

Bestsellery Empiku nominacje literatura obyczajowaLiteratura obyczajowa

„Ballada ptaków i węży”, Suzanne Collins, Media Rodzina

„Gwiazdor”, Piotr C., Novae Res

„Siostra Słońca. Siedem sióstr”, Lucinda Riley, Wydawnictwo Albatros

„Tajemnice hoteli Dubaju”, Marcin Margielewski, Prószyński Media

„To tylko przyjaciel”, Abby Jimenez, Wydawnictwo Muza S.A.

Bestsellery Empiku nominacje kryminał

Reklama

Kryminał/sensacja/thriller

„Chłopiec z lasu”, Harlan Coben, Wydawnictwo Albatros

„Dylemat”, B.A. Paris, Wydawnictwo Albatros

„Głosy z zaświatów”, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia

„Kwestia ceny”, Zygmunt Miłoszewski, Wydawnictwo W.A.B.

„Srebrne skrzydła”, Camilla Läckberg, Wydawnictwo Czarna Owca

Bestsellery Empiku nominacje literatura dziecięca

Reklama

Literatura dla dzieci

„Ikabog”, J.K.Rowling, Wydawnictwo Media Rodzina

„Mopsik, który chciał zostać jednorożcem”, Bella Swift, Wydawnictwo Wilga

„Pan Widmowej Wyspy. Smocza Straż. Tom 3”, Brandon Mull, Wydawnictwo Wilga

„Totalna demolka. Dziennik cwaniaczka. Tom 14”, Jeff Kinney, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

„Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!”, Justyna Bednarek, Poradnia K.

Bestsellery Empiku nominacje audiobookiAudiobook

„Fucking Bornholm”, Oryginalny Serial Audio Empik Go według scenariusza Filipa Kasperaszka i Anny Kazejak; w rolach głównych: Michał Czernecki, Olga Kalicka, Leszek Lichota i Magdalena Różczka

„Kroniki koronawirusowe”, Malcolm XD, Oryginalny Serial Audio; czyta Józef Pawłowski

„Kwestia ceny”, Zygmunt Miłoszewski, Produkcja Oryginalna, w rolach głównych: Filip Kosior, Arkadiusz Jakubik, Aleksandra Popławska, Rafał Zawierucha

„Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości”, Piotr Mieśnik, Magda Mieśnik; czyta Marta Markowicz

„Wyrwa. Historia Ułana”, Produkcja Oryginalna według scenariusza Wojciecha Chmielarza; w rolach głównych: Nikodem Rozbicki, Adam Woronowicz, Katarzyna Warnke, Jacek Beler

Bestsellery Empiku nominacje odkrycie roku literaturaOdkrycia Empiku 2020 w kategorii Literatura (kolejność alfabetyczna wg nazwiska/wykonawcy):

Magda Działoszyńska-Kossow„San Francisco. Dziki brzeg wolności”, Czarne

Igor Jarek„Halny”, Nisza

Agnieszka Jelonek„Koniec świata, umyj okna”, Cyranka

Aleksandra Lipczak„Lajla znaczy noc”, Karakter

Mira Marcinów„Bezmatek”, Czarne.

Nominowanych w kategorii Literatura wskazali Joanna Bator, Wojciech Chmielarz, Natalia Szostak oraz eksperci Empiku Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz, którzy docenili pięcioro autorów błyskotliwie opisujących i przetwarzających otaczający nas świat. 

Miniony rok w literaturze dostarczył nam kilku niespodzianek – czytamy w informacji od organizatora nagrody. - Pierwsza powieść stand-upera Rafała Paczesia znalazła się w zestawieniu najchętniej kupowanych książek jeszcze w przedsprzedaży. Powrót w wielkim stylu zaliczyła m.in. bezkompromisowa Katarzyna Nosowska, która ma szansę na otrzymanie kolejnej statuetki. Widoczna jest kontynuacja efektu noblowskiego w Polsce, ogłoszonego Wydarzeniem Roku podczas ubiegłorocznej gali. Półki domowych bibliotek wzbogaciły się o zbiór esejów Olgi Tokarczuk – pierwszą książkę pisarki wydaną po otrzymaniu Nagrody Nobla.

Polacy po raz kolejni udowodnili szczególne przywiązanie do kategorii Kryminał/sensacja/thriller – o statuetkę walczą tu Bestsellerowi weterani, których fanom gatunków z pewnością nie trzeba przedstawiać. Wśród tytułów dla dzieci najchętniej wybierane były kontynuacje popularnych serii wydawniczych, jednak w końcówce roku do grona faworytów dołączyła J.K. Rowling.

Rozstrzygnięcie plebiscytu Bestsellery Empiku 2020 odbędzie się 9 lutego 2020 roku podczas uroczystej gali, transmitowanej na antenie TVN

Wkrótce poznacie nominacje do Plebiscytu Książka Roku. Śledźcie naszą plebiscytową stronę internetową lubimyczytac.pl/plebiscyt. Start głosowania, w którym decyzje podejmują czytelnicy, już 1 lutego!

[ec]

Reklama

komentarze [40]

Sortuj:
235
56
17.01.2021 20:17

rozumiem, czym jest tzw bestseller, ale dlaczego w kategorii literatura piękna jest "Powrót z bambuko" Nosowskiej? Już naprawdę tak nisko upadliśmy? i żeby nie było, nie mam nic do twórczości Nosowskiej, ale literatura piękna to chyba jednak coś więcej niż wydane w formie papierowej przemyślenia podstarzałej gwiazdy rocka


99
99
17.01.2021 19:02

Nie powiem, że jestem zaskoczona wynikami. Rzeczywiście, jako pracownica Empiku mogę potwierdzić, że te pozycje były najczęściej kładzione na naszych ladach. To, czy jest to literatura dobra, to już zupełnie inna dyskusja. I przede wszystkim subiektywna ocena, bo nie znajdzie się taka pozycja, która spodoba się bez wyjątku każdemu. Nie raz miałam sytuację, gdzie klient...

więcej

49
47
15.01.2021 20:05

Szczerze, to nie rozumiem zdumienia i oburzenia osób dyskutujących. Bestseller to książka, która dobrze się sprzedaje. Nikt nawet nie udaje, że oceniamy tu wartość literacką dzieła. To tylko odpowiedź na pytanie "co ludzie kupowali najczęściej". Sprzedaż jest głównie wypadkową mody i marketingu. Prawdę mówiąc, dotyczy to większości nagród przyznawanych przez głosowanie...

więcej

407
132
14.01.2021 23:19

No i szambo się wylało. Nie będę pisał na temat definicji kluczowych pojęć w tym temacie, bo to już zostało zrobione. Narzekać na to, że coraz bezczelniej przechodzą absurdy, tak w świecie literatury, służby zdrowia jak i polityki? Wtórna rzecz, ale jednak wypadałoby chociaż podnieść rękę, na znak tego, że widzi się, co się odpierdala (i co niniejszym czynię).
Handel gryzie...

więcej

226
2
14.01.2021 21:05

Teraz się nie dziwię czemu wchodząc w zakładkę "bestsellery" nie mogę znaleźć niczego wartego większej uwagi ;)


1949
107
14.01.2021 18:49

Słabe te nominacje. I mocno niewiarygodne.


1483
83
14.01.2021 15:52

Bestsellery Empiku to tylko zestawienie Jaki autor i jaki jego tytuł się najwięcej sprzedał/zarobił dla empiku i tyle.


3
0
14.01.2021 13:15

A książka
( czym jest czas )jakie ma miejsce ?


2553
48
14.01.2021 08:57

czyli bez zmian ... poziom słaby


596
43
14.01.2021 01:10

Przyznaję – zaśmiałam się na głos, widząc dziwne wybory i niedoprecyzowane kategorie, do tego żadnej związanej z fantasy, a jeszcze bardziej widząc dystopię ("Ballada ptaków i węży") jako rzekomą literaturę obyczajową. ;')


178
1
14.01.2021 15:47

I Pacześ jako literatura piękna...


1100
107
14.01.2021 23:28

@Veereads - bo takie w Empiku obyczaje... :P


zgłoś błąd