Podróż Cilki

Okładka książki Podróż Cilki Heather Morris Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Podróż Cilki
Heather Morris Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Tatuażysta z Auschwitz (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Tatuażysta z Auschwitz (tom 2)
Cilka's Journey
Marginesy
2020-01-15
2020-01-15
Kaja Gucio
hitlerowcy II wojna światowa obóz koncentracyjny okrucieństwo okupacja przemoc przyjaźń spotkanie terror uczucie
Inne

Oficjalne recenzje i

Odyseja z piekła do piekła

5754 656 409

Książka taka sobie. Ciężko mi się ją czytało.

Książka taka sobie. Ciężko mi się ją czytało.

Niestety druga część Tatuażysty nie przypadła mi do gustu. Tak jak Tatuażystą byłam zachwycona i nie mogłam się oderwać tak w Podróż Cilki mimo ,że była ciekawa nie wzbudzała aż takich emocji. Mimo że obie książki są fabularyzowane jeżeli chodzi o tatuażystę miałam duże poczucie realizmu. Niestety w drugiej części często miałam wrażenie, że tytułowej Cilce wszystko się udaje, wiecznie ma szczęście i ciągle komuś pomaga nie myśląc o sobie. Nie polecam tej książki ponieważ uważam, że trochę szkoda na to czasu bo jest wiele ciekawszych pozycji w tej tematyce.

Świetnie opowiedziana historia Ciilki, która była również cichą bohaterką poprzedniej części. Książka bardzo mnie pochłonęła i wywarła na mnie duże wrażenie.
Tematyka nie jest mi obca, gdyż kilka lat temu poznałam osoby, które przeżyły piekło obozów i podczas czytania książki mogłam porównać ich wspomnienia z treścią zawartą w tej powieści.

Wzięcie postaci z "Tatuażysty...", historycznie prawdziwej, a potem puszczenie wodzy fantazji i napisanie fikcji literackiej jest nie fair. W związku z tym nie czułam prawdziwości tej historii.

Polecam , przyjemnie się czyta.

Polecam , przyjemnie się czyta.

Trzy lata w obozie w Brzezince, dziesięć lat w gułagu na Syberii.
Podróż Cilki zaczyna się gdy ma 16 lat, kiedy trafia do obozu koncentracyjnego. Ma "szczęście" bo "wpada w oko" jednemu z obozowych komendantów. Zostaje jego kochanką, za co trafia do baraku 25 jako obozowa. Uczy się w tym czasie, że swoim cierpieniem, może ugrać coś dla innych więźniów. Jednak po wyzwoleniu obozu zostaje oskarżona o kolaborację z wrogiem i Armia Czerwona skazuje ją na 15 lat ciężkich prac na Syberii. Tam znowu spotyka się z wykorzystawaniem przez mężczyzn, ciężka pracą w kopalni i walką między współosadzonymi.
I tak przechodzimy wspólnie z Cilką lata w zimnej Syberii, gdzie są białe noce, a w około nie ma nic. Udaje jej się zmienić kopalnię na lazaret, uczy się na pielęgniarkę, asystuje przy operacji. I znowu swój los poświęca dla innych.
Przyjdzie jednak czas kiedy i ona będzie szczęśliwa.
Według mnie "Tatuażysty z Auschwitz" był lepiej napisany. Tutaj główny wątek to życie Cilki na Syberii, co wydaje mi się za bardzo rozciągnięte. Dopiero w posłowiu autorka dopisuje "na szybko" dalsze losy Cilki.

Trzy lata w obozie w Brzezince, dziesięć lat w gułagu na Syberii.

Książka przeczytana kilka dni temu, więc komentarz nie jest ''na świeżo''. Historia dziewczyny, która z niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau (jako Żydówka ze Słowacji) została zesłana do na Syberię do łagru w Workucie. Skazana przez władze radzieckie za rzekomą kolaborację z nazistami na 15 lat ciężkich robót. Nie chcąc za wiele wyjawiać napiszę, iż opowieść jest faktycznie dramatyczna, szczególnie jeśli wiemy, że jest oparta na prawdziwych wydarzeniach. Oczywiście sfabularyzowana wersja trochę jakby łagodzi niektóre odczucia podczas lektury, podobnie jak ''Tatuażysta z Auschwitz'', o którym można było powiedzieć, że ''napisany jest językiem powściągliwym''. Autorka utrzymuje podobny styl pisania, który nie jest zbyt dosadny i brutalny, chociaż ukazuje ludzkie cierpienie i walkę o przetrwanie. Niemniej jednak bardzo zżyłem się z główną bohaterką i rozumiałem co Heather Morris chce przekazać mi w myślach Cilki. Cecilia Klein stanęła przed bramą z napisem ''arbeit macht frei'' w wieku 16 lat, po czym w wieku 19 wylądowała na Syberii z perspektywą 15 lat dalszej walki o przetrwanie. Widząc jak jej ta walka wychodziła zgadzam się co do stwierdzenia Lalego... ''To najodważniejsza dziewczyna jaką poznałem''. Ludziom, którzy musieli przetrwać takie piekło należy się szacunek, gdyż nikt nie zasługuje na takie traktowanie.

Edytowane (godzine później):
Poszukując faktów związanych z tą historią w internecie natrafiłem na artykuły traktujące o tym, iż Heather Morris zakłamała pewne wydarzenia w swoich książkach, o co oskarża ją przed sądem George Kovach - pasierb nieżyjącej już Cilki Kovachovej. Ciekawe jak zakończy się ta historia...

Jeśli nawet 50% faktów w tej książce jest prawdziwych to i tak można powiedzieć , że ludzie żyli w ustawicznym horrorze,dobrze że chociaż s byłej ich życia okazał się znośnym

dość mocna opowieść o warunkach jakie panowały w obozie koncentracyjnym

dość mocna opowieść o warunkach jakie panowały w obozie koncentracyjnym

Kolejne wspomnienia piekła jakie zgotowane zostało w sowieckich Łagrach. Oparta na faktach opowieść o Cecili Klein - czechosławackiej Żydówce, która najpierw trafiła do Auschwitz, a później do sowieckiego Łagru. Kobieta dzięki swojej determinacji i pewności siebie dostaję pracę w łagrowym szpitalu, gdzie z wielkim oddaniem opiekuje się chorymi.