Agatha Christie – 5 ciekawostek o królowej kryminału, których mogliście nie znać

Marcin Waincetel
12.01.2021

Mistrzyni zbrodni, zodiakalna panna, która żyła w czasach I oraz II wojny światowej, miłośniczka surfingu i znawczyni trucizn. Legendarna pomysłodawczyni przygód Herkulesa Poirota i panny Marple. Od śmierci Agathy Christie mija dokładnie 45 lat. Wspominając autorkę, dzielimy się z Wami 5 ciekawostkami o królowej światowej kryminału.

Agatha Christie – 5 ciekawostek o królowej kryminału, których mogliście nie znać Agatha Christie, 1964, domena publ.

Agatha Christie urodziła się dokładnie 15 września 1890 roku w Torquay, miasteczku zlokalizowanym na południowo-zachodnim wybrzeżu Anglii. Naturalnie inteligentna, ciągle spragniona wiedzy, stosunkowo późno zaczęła zdobywać formalne podstawy edukacji. Początkowo uczyła się w Anglii, następnie we Francji. Jest autorką ponad 60 powieści kryminalnych, kilkunastu opowiadań, niezwykłej autobiografii, a adaptacje jej dzieł – w fimowej, telewizyjnej czy komiksowej formie – trudno jest zliczyć. Pisarka zmarła 12 stycznia 1976 w Wallingford w hrabstwie Oxfordshire. 

Czego mogliście nie wiedzieć o słynnej autorce?

Agatha Christie

1. Rozpoczęcie pisania kryminałów było efektem zakładu

Reklama

Mistrzyni zbrodni, obdarzona niezwykłą intuicją i charakterystycznym, nad wyraz eleganckim stylem, tak naprawdę pisać zaczęła z przypadku. I choć pierwsze literackie próby zaczęła czynić już w wieku 11 lat, kiedy to zainteresowała się szczególnie poezją, ale również opowiadaniami, to prozatorskie teksty pisane na serio stały się wynikiem zakładu z jej starszą siostrą, Madge, której wróżono zresztą karierę powieściopisarki.

Madge jednoznacznie stwierdziła, że opracowanie kryminalnej intrygi jest zadaniem niezwykle trudnym, wykraczającym poza możliwości Agathy. Młodsza z sióstr Miller (jak brzmiało zresztą panieńskie nazwisko Christie) postanowiła podjąć wyzwanie. Efektem jest „Tajemnicza historia w Styles”, pierwsza powieść w dorobku królowej kryminału. Od momentu publikacji minęło już 101 lat!

 wygląda z okna

2. Christie była znawczynią trucizn i śmiertelnych wywarów

Arsen, formalina, biały fosor, rycyna, czteroetylek ołowiu, dioksyny... To zagadkowo brzmiące nazwy substancji, które po dostaniu się do organizmu mogą powodować zaburzenia układu nerwowego, pokarmowego, a również często śmierć. Agatha Christie znała przepisy na śmiertelne wywary – używała ich zresztą w swoich powieściowych kryminałach. Jednak Christie nie była formalnie wykształconą w tym kierunku farmaceutką. Swoje niezwykłe doświadczenie zdobyła w czasie I wojny światowej, kiedy to zatrudniła się jako pielęgniarka w szpitalu wojskowym. Ratując ludzkie życia, dowiedziała się więc równocześnie, jakie środki służą do tego, aby skutecznie otruć innych.

Reklama

3. Uwielbiała zagraniczne wojaże. Była m.in. w Afryce, Australii i Nowej Zelandii

Agatha Christie była entuzjastką podróżowania – przekraczania kulturowych granic, które oddzielały państwa. W 1922 roku brytyjska pisarka wyruszyła z mężem w podróż, której celem było zebranie materiałów do Wystawy Imperium Brytyjskiego. Na mapie swojej wyprawy zakreślili między innymi państwa Afryki Południowej, Australię, Nową Zelandię, Hawaje, jak również Kanadę. W czasie podróży, zwłaszcza, choć nie tylko archeologicznych, Christie mogła zrekonstruować sposób myślenia przedstawicieli dawnych kultur, poznać świat ich wartości, zyskując przy tym niezwykle panoramiczne spojrzenie na otaczający świat. Efektem podróżniczych pasji są również kultowe powieści – choćby „Morderstwo w Orient Expressie” czy „Śmierć na Nilu”.

4. Inspiracji do pisania szukała podczas zmywania naczyń oraz długich kąpieli 

Aby przystąpić do zabójstwa należy wziąć ze sobą stosowne narzędzia – maszynę do pisania, ołówek, a także stół, przy którym będzie można w ciszy pracować nad spektaklem zbrodni. Z takiego założenia wychodziła właśnie Agatha Christie, która pisanie książek traktowała po prostu jako zwyczajną, choć tak naprawdę niezwyczajną pracę. Proza życia, ot co. Sławna Brytyjka przyznawała zresztą, że pomysły na fabuły przychodzą do niej znienacka, podczas wykonywania domowych czynności, choćby wtedy, gdy zmywała naczynia – Christie uważała zresztą, że jest to wyjątkowo nonsensowne zajęcie. W oczekiwaniu na inspirację lubiła również zażywać długich kąpieli, podjadając przy okazji swój ulubiony owoc, czyli jabłka.

Reklama

5. Swoim tajemniczym zaginięciem postawiła na nogi całą Anglię 

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie! Nocą 3 grudnia 1926 roku Agatha Christie zdecydowała się wyruszyć samotnie w zupełnie nieznanym kierunku. Następnego dnia został odnaleziony jej samochód, ale próżno było szukać właścicielki. Zaginięcie dosyć popularnej już wówczas 36-letniej pisarki zelektryzowało opinię publiczną – w akcję zaangażowanych było kilka tysięcy policjantów. Wyznaczono specjalną nagrodę za pomoc w zlokolizowaniu autorki, chętnych wolontariuszy zresztą nie brakowało. Spekulowano o jej domniemanej chorobie psychicznej, niestabilności emocjonalnej, a także o porwaniu i morderstwie.

Koniec końców okazało się, że po 11 dniach królowa kryminału została odnaleziona. Znajdowała się w hotelu spa w Harrogate w północnej Anglii, do którego zameldowała się pod przybranym nazwiskiem – Christie postanowiła wcielić się w kochankę swojego męża. Poszukiwaną pisarkę rozpoznał jeden z hotelowych muzyków. Co najciekawsze, pisarka po czasie spędzonym na osobności przyznała, że tak naprawdę nie pamięta całej historii, natomiast całe zajście tłumaczyła chwilową amnezją. Z niewiernym mężem rozstała się dwa lata później. 

Życiorys Agathy Christie jest tak samo fascynujący, jak historie detektywistyczne, które spisywała ceniona Brytyjka. Aby zasmakować w jej kryminałach warto dowiedzieć się, jak wyglądało życie powieściopisarki.

Reklama

komentarze [23]

Sortuj:
285
241
16.01.2021 12:22

Mieszkam w Wallingford, tuż obok domu, w którym mieszkała Agatha. Niezwykła postać, barwna osobowość. Uwielbiam!


1182
19
15.01.2021 02:29

Serio? Przecież to są same banały, każdy fan Christie je zna.


128
115
14.01.2021 20:13

Niesamowita osoba, barwna i ciekawa. Jako pisarka była wzorem dla całej rzeczy autorów. Czytałem jej kilkanaście książek i wszystkie były napisane niesamowicie dobrym stylem, intrygi i tajemnice wciągały a postacie były bardzo realistyczne, ale najważniejsze, że potrafiła tworzyć niesamowity klimat w swoich książkach, wciągała czytelnika w wykreowany świat tak mocno, że...

więcej

2103
46
14.01.2021 20:02

Uwielbiam jej kryminały, jest wspaniała, a jest styl niepodrabialny <3


538
88
13.01.2021 15:08

Czytać uwielbiałam od dziecka, ale w gimnazjum dopadł mnie jakiś zastój czytelniczy i przestałam kompletnie sięgać po jakąkolwiek lekturę. Wszystko zmieniło się, kiedy w 3 gimnazjum moja ukochana polonistka przyniosła na lekcję kryminał Christie - dzięki niej wróciła moja miłość do czytelnictwa, która trwa aż do teraz. Do twórczości Christie, z którą zapoznałam się niemal w...

więcej

1581
648
13.01.2021 14:37

Jedna z moich ulubionych pisarek. Powiedziałabym, że to nie tylko Królowa, ale Cesarzowa kryminału. Cieszę się, że znajduje wielbicieli wśród duuuużo młodszych ode mnie "Kryminalistów".
I trochę mi wstyd, że nie czytałam jeszcze "Autobiografii  Autobiografia Jej Wysokości. Stanowczo muszę to nadrobić.


622
184
13.01.2021 10:52

Z książkami Agathy Christie żyję od wielu lat, bardzo dużo ich przeczytałam, a jednak zdarza mi się znaleźć takie, których nie przeczytałam. A sposób układania intryg, trucizn, zabójstw, nawet po latach są zadziwiające.


14
0
13.01.2021 10:13

Czytając książki Pani Christie po angielsku, czułam się jak " Najstarsza Prawnuczka " Joanny Chmielewskiej.


1829
154
13.01.2021 08:10

Ja swoją przygodę z Agathą Christie zaczęłam dość nietypowo, od jej autobiografii. Jej orginalna, jak na czasy w których żyła, osobowość zachęciły mnie do sięgnięcia po jej kryminały. Czytam od czasu do czasu, niektóre drugi raz, bo złapałam się, że tytuły toną mi w otmętach niepamięci. Zawsze to wyśmienita rozrywka intelektualna.


4545
1830
12.01.2021 18:18

Agata Christie zasłaniała się amnezją, bo w prawdę nikt by nie uwierzył.
Wystarczy obejrzeć odcinek Doktora Who „The Unicorn and the Wasp”, żeby dowiedzieć się prawdy.


zgłoś błąd