Ballada ptaków i węży

Okładka książki Ballada ptaków i węży Suzanne Collins
Zwycięzca w plebiscycie 2020
Okładka książki Ballada ptaków i węży
Suzanne Collins Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Igrzyska śmierci (tom 4) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2020-06-17
Data 1. wydania:
2020-05-19
Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
literatura młodzieżowa igrzyska śmierci ballada ptaków i węży suzanne collins panem kapitol miłość
Inne

Oficjalne recenzje i

„Ballada ptaków i węży”, czyli jak rodzi się zło

48 0 4

Pozycja obowiązkowa dla fanów głównej trylogii

Pozycja obowiązkowa dla fanów głównej trylogii

Opowiem Wam dzisiaj o książce, co do której miałam sporo obaw. Wynikały one z faktu, że jest to prequel Igrzysk Śmierci i równocześnie czwarta książka, osadzona w tym świecie. I wszyscy wiemy, jak to bywa z kontynuacjami.. Martwiłam się czy utrzyma poziom, czy nie będzie przegadana, czy zaciekawi..
jednak byłam dobrej myśli.
I słusznie!

Ballada ptaków i węży jest wspaniałą książką, która, moim zdaniem, zachwyci fanów Igrzysk Śmierci.
Przenosimy się do dziesiątych Głodowych Igrzysk, czyli jakieś 60lat w przeszłość i tam poznajemy młodego Coriolanusa Snow’a, czyli późniejszego prezydenta Snow’a. Dostaje on szansę bycia mentorem, wiążąc tym samym swoje życie z igrzyskami na dobre.

Dzięki tej książce mamy szansę poznać realia panujące w tamtych czasach. Biedę piszczącą na ulicach Panem, przeplatającą się jednocześnie z przepychem i życiem na pokaz.
Poznajemy bohaterów walczących o przetrwanie, i nie chodzi mi o uczestników igrzysk. O krok zbliżamy się do zrozumienia ich motywacji, ambicji, pragnień.
Zaglądamy też do rodzinnego domu Snow’a i obserwujemy, jak powoli stawał się tym potworem, którego znamy.

Książka ta świetnie dobudowuje nam całą podstawę do Igrzysk Śmierci. Pokazując ich początki, to jak i dlaczego się zmieniały, ewoluowały, rozbudowywały obrazuje czytelnikowi przerażajace aspekty natury człowieka. Jego żądze i bezwzględność.
Mamy też szansę poznać pewną bohaterkę, o której nie będę zbyt wiele pisać, by nie psuć zabawy, ale ona.. Ona jest odpowiedzią na wiele pytań postawionych w trylogii.

Krótko mówiąc. Książka oparta na kontrastach. Totalitaryzm i pragnienie wolności. Piękno i brud. Życie i śmierć. Przepych i głód. Uśmiech i strach. A jednocześnie przeplatająca się bardzo nieoczywista relacja.. miłosna? Kto wie, kto wie..

Przeczytajcie, a nie pożałujecie. Ale koniecznie po Igrzyskach Śmierci. Będzie się działo!

jednak byłam dobrej myśli.
I słusznie!

Ballada ptaków i węży jest wspaniałą...

Jedna z najlepszych książek, jaką czytałam, mimo tego, że autorka postawiła sobie trudne zadanie pisania o bohaterze, którego losy już znamy. Rzuca zupełnie nowe światło na wydarzenia z Igrzysk Śmierci.

Bardzo dobry prequel.

Bardzo dobry prequel.

Tyle emocji ile mi towarzyszyło podczas czytania... nie do opisania! Szkoda tylko, że nie znamy dalszych losów Lucy...

Bardzo ciekawie było przyjrzeć się Panem i Kapitolowi przed "czasami Katniss". Książka znacznie mniej zawiera w sobie dynamiki serii "Igrzysk śmierci" ale czyta się ją dobrze. Zastanawiam się czy autorka rozważa pociągniecie tej historii czyli kariery Snowa i co dalej z panną Grey?

Świetny prequel!
Ballada ptaków i węży pokazuje nam jak Kapitol doświadczył wojny z rebeliantami z dystryktów. Widzimy drugą stronę medalu i w jakimś stopniu możemy zrozumieć dlaczego świat Katniss wyglądał tak, jak wyglądał. Suzanne Collins ani nie potępia mieszkańców Kapitolu, ale też nie wspiera ich postawy - to od nas zależy, jak ocenimy bohaterów, ich świat, ich postawy.

Pierwsza i druga część książki nie pozwalały odłożyć jej na bok. Koniec każdego rozdziału sprawiał, że chciałam wiedzieć więcej. Bohaterowie niezwykle charyzmatyczni, niejednoznaczni, ciekawi. Trzeci akt już się jednak dłużył i nawet same przemyślenia Coriolanusa zaczelt irytować-wydawały się uproszczone. To też akt, w którym szarość Coriolanusa robi się coraz czerniejsza - może właśnie to sprawiało, że czułam się nieswojo i jak najszybciej chciałam zakończyć tę powieść? Sam koniec niejednoznaczny, pełen napięcia.
Polecam!

Świetny prequel!

Na tę książkę natrafiłam przypadkiem. I to był jeden z lepszych przypadków w moim życiu! Na samym początku byłam sceptycznie nastawiona czy nie jest to kolejna kontynuacja "na siłę", aczkolwiek opowieść od "kuchni" o wyglądzie życia samego Snowa była strzałem w dziesiątkę! To był bardzo dobrze spędzony czas. Książka wzrusza, porywa już od samego początku.

Czyta się bardzo płynnie, szybko, z zaciekawieniem.
Chyba nie sposób rozstrzygnąć sporu o to, czy na przestrzeni wydarzeń opisanych w książce nastąpiła przemiana bohatera z dobrodusznego, nieco naiwnego młodzieńca w wyrachowanego mordercę czy też był nim od początku, aczkolwiek ta przemiana jest zadziwiająco uwypuklona w ostatnim rozdziale i epilogu. Aż trudno uwierzyć, że to jest ta sama osoba, co na początku książki. Trudno też stwierdzić, co spowodowało tę przemianę u Coriolanusa, bo wszystkie poprzedzające to wydarzenia nie mogły wywrzeć na niego takiego wpływu. Mogłoby to więc stanowić argument za tym, że Coriolanus był niegodziwy od samego początku, a nie odnosi się przecież takiego wrażenia.
Podsumowując, ciekawa historia uzupełniająca cykl "Igrzyska Śmierci", aczkolwiek niekoniecznie jest to lektura obowiązkowa dla fanów serii.

Czyta się bardzo płynnie, szybko, z zaciekawieniem.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jest to książka, w której wracamy do uniwersum „Igrzysk śmierci” jednak cofamy się tu o kilkadziesiąt lat i poznajemy historie prezydenta Snowa.
Poznajemy jego lata młodzieńcze oraz to jak na początku wyglądały Głodowe Igrzyska.

Książkę czytało mi się bardzo dobrze, strasznie się cieszyłam na powrót do tego świata. Dla mnie osobiście bardzo ciekawie były opisy wojny miedzy Kapitolem a dystryktami, ponieważ w żadnej części igrzysk nie mamy opisu dokładniejszego, jak to wyglądało od strony mieszkańców Kapitolu oraz jak wyglądało ich życie w trakcie i po wojnie.

Fajnie było też poznać samego Snowa. Jego zachowania, decyzje oraz co na nie wpływało. Możemy w pewnym stopniu dowiedzieć się co miało wpływ na to kim stał się później w przyszłości. Ciekawie było poznać tą jego „inną” stronę niż znaną nam z igrzysk.

Jeśli podobały wam się „Igrzyska śmierci” to jest to zdecydowanie kolejna pozycja do przeczytania! A jeśli nie czytaliście poprzednich części to myślę, że nie powinniście mieć problemu ze zrozumiem tego świata i też będzie dla was dobrą lekturą.

Video

Video