San Francisco. Dziki brzeg wolności

Nominacja w plebiscycie 2020
Magda Działoszyńska-Kossow Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska literatura faktu
9788381910170
Seria Amerykańska
miasto Stany Zjednoczone USA Kalifornia San Francisco Amerykanie socjologia

Wyróżniona opinia i

San Francisco. Dziki brzeg wolności

Książka Magdy Działoszyńskiej-Kossow, choć nosi tytuł "San Francisco" nie jest typowym reportażem krajoznawczym czy historycznym, a już na pewno (broń boże!) podróżniczym o samym mieście jako takim: jego architekturze i urbanistyce, historii rozumianej bardzo akademicko i liniowo, nie jest też lifestylową opowieścią o życiu Polki 'w wielkim mieście', których to pełno na...

Kilka ciekawych rzeczy, jednak za dużo lania wody.

Porzucam za połową.
Niestety ten reportaż rozminął się z moimi oczekiwaniami. Chciałam tu historii miasta j ludzi w nim mieszkających, a konkretne informacje były naprawdę szczątkowe. Cały tekst był bardzo chaotyczny - ciągle skakanie między tematami i bohaterami. Chociaż w obrębie jednego rozdziału (których część była wcześniej publikowanych jako samodzielne eseje)...

Mogło być lepiej. Są dobre momenty, ale czasem nie wciąga.

Interesująca selekcja tematów, której trzeba dokonać, jeżeli zabiera się za tak obszerny temat jak miasto. Dla osób fascynujących się Stanami może być miejscami zbyt banalna i okrojona. Na minus zbyt wiele uwagi poświęconej ogólnej historii myśli kontrkulturowej, od bitników po hipisów, ale jeśli ktoś nie jest w temacie to na pewno takie bazowe wprowadzenie jest...

można przeczytać, ale też nie jest to porywająca lektura. Dla mnie nierówna, są rozdziały ciekawe ale też nużące.

Bardzo interesujący reportaż pozwalający ni tylko poznać specyfikę San Francisco ale także, a może przede wszystkim zrozumieć to miasto. Dzięki rysowi historycznemu ale przed wszystkim analizie społecznej, jaką przeprowadziła autorka, czytelnik może wczuć się w atmosferę SF. Polecam zarówno osobom, które tam były, będą albo po prostu chcą wiedzieć więcej.

Wow! Boję się przeważnie pozycji z pogranicza poradnika, reportażu i historii. Przeważnie je odrzucam, nie doczytuję, bo mnie męczą. Tutaj nie ma „musu”, książka wchodzi jak złoto <wink-wink>

Świetne kompendium wiedzy o tym niezwykłym mieście; stworzone zarówno z perspektywy historii ( bardziej i mniej odległej ), jak i współczesnych problemów miasta.

Jak napisać reportaż o mieście zamieszkałym przez blisko milion ludzi (cała metropolia 4,8 mln), którego historia sięga 1776 roku? Jak na niecałych 300 stronach przedstawić historię, demografię, klimat, kulturę, sztukę, najbardziej palące problemy społeczne całego miasta oraz barwne opowieści jego mieszkańców nie gubiąc jednocześnie literackiego kunsztu?
Nie wiem, ale...

• 2021