San Francisco. Dziki brzeg wolności

Okładka książki San Francisco. Dziki brzeg wolności Magda Działoszyńska-Kossow
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
Inne

Przeczytane 1541 Opinie 19 Oficjalne recenzje 23

Wyróżniona opinia i

Książki 1966 Opinie 1030

Książka o mieście pisana mitem jego kulturowego magnetyzmu opowiadanego alchemią historii i procesów społecznych. Konfrontacja obrazu miasta jaki znamy z filmów o więzieniu bez ucieczek, Zodiaku i innych serialach, i innych kryminałów (a był też serial z ulicami w tytule). Zderzenie legendy ukwiecania fryzur z miejscem jej narodzin i wzrastania. Kontrkultura rodząca się w bitnikowaniu i jak to z równouprawnieniem mniejszości się zaczęło. Wydarzenia, które San Francisco powołały do życia i San Francisco zmieniały. Miejsce wylęgu technologicznego jądra cyfrowego postępu i egzystencjalnego mroku napędzanego nihilizmem gett dla cyfrowych techies. Pozory (nie)równości społecznych i garota fizycznych ograniczeń tkanki miejskiej. Obietnica wolności ściągająca tych, którzy jej szukają i tych, którym to poszukiwanie daje w żyłę.

Trudne sprawy opisane wprawnym reporterskim sznytem. Nie przegadane własną projekcję odczytywania miasta wolności na najdalszym skraju amerykańskiego stylu życia. Dobrze wkomponowane odniesienia historyczne są wartością samą w sobie, bo systematycznie i rzeczowo przekazują nam realia tego, w czym uczestniczyć nie mogliśmy skazani na obserwowanie tylko i pożądliwe łaknienie Świata zza żelaznej kurtyny. Koniecznie trzeba tę książkę przeczytać choćby jedynie dla tych odniesień, dla poukładania sobie w głowie jak z tą wolnością i kontrkulturą w San Francisco faktycznie się zadziało.

Nie przeszłość, nie hippies, bezdomność, kryptosegregacja, nędza i prochy są moim zdaniem najpoważniejszą chorobą tego miasta. To wszystko jednakowoż jest ludzkie i da się (daje się, można) załatwić po ludzku. Nieludzkim (obezludnionym, jakby to zapewne napisał Mistrz Lem) jest pasożytujący na mieście i ludziach korporacjonizm cyfrowej przyszłości spieniężający korzyści prywatnie, a rachunki społecznie. Akolici nowego wspaniałego Świata cyfry oślepiani ekranami smart-rzeczy doświadczają cyber wersji syndromu sztokholmskiego. Udręczeni niewolnictwem czasu i parakolektywnej świadomości nie potrafią, a wręcz nie chcą wyzwolenia i nowej kontrkultury. Miast tego wolą wszelakie terapie, koncepcje nowej świadomości zalatujące sekciarstwem, oczyszczanie się w odosobnieniach, czy pseudorytuały w rodzaju celebry dorocznych spaleń na pustyni.

Miasto kalifornijskie tak samo, jak Los Angeles, a jednak zupełnie inne.

Rok czytania i W KOŃCU się udało dosłuchać. Zaczęłam w papierze, ale potem treść była dla mnie tak nudna, że musiałam skończyć słuchając. Nie podobał mi się ten reportaż, pewnie głównie dlatego, że interesowała mnie ta część o mieście, a nie dokładnie o jego artystycznych mieszkańcach. Pomyślałam - dotrzymam do rozdziału o Dolinie Krzemowej, to będzie rozdział, który będzie mnie interesował. I wtedy prawie porzuciłam książkę, bo tak bardzo jak pani autorka miała tezę i tak bardzo jak ona nie lubi technologii i tzw techies to naprawdę niedobrze się robi. Nie chce mi się rozpoczynać tyrady na ten temat, ale jasno można było wyczytać, że lepiej być artystą, choćby bezdomnym, niż dużo zarabiającym programistą. Bo tylko wtedy nadaje się koloryt miastu. Co za dramat, naprawdę.

Reportaż okazał się bardzo pomocny przed podróżą do Californii i San Fransisco. Polecam

Książka podzielona jakby na dwie części. Omawiająca jaki był i jaki jest San Francisco. Jestem nieco zawiedziony, ponieważ publikacja opiera się wyłącznie na punkcie widzenia tamtejszego środowiska lewicowego, dlatego kwestie społeczne nie zostały tutaj dosadnie opisane (kto jest winien obecnej sytuacji w mieście?) Obecne życie miasta będącego w orbicie wpływów Doliny Krzemowej i bezdomności też mogłoby by ciekawiej opisane.

"San Francisco. Dziki brzeg wolności" Magdy Działoszyńskiej-Kossow to napisana z reporterską dokładnością historia miasta - jednego z najsłynniejszych w Kalifornii.

San Francisco - klejnot Zachodniego Wybrzeża, miasto mgły i św. Franciszka.

"Miasto obietnica. Codziennie na nowo wyłaniające się z mgły, jakby z oparów snu, śnionego przez przybywających tu od pokoleń pionierów, marzycieli, buntowników. Ale przebudzenie z niego bywa niezwykle brutalne."

Autorka snuje opowieść o mieście pełnym tajemnic i niepasujących do siebie budynków. Przypomina początki osadnictwa a później najważniejsze wydarzenia z historii San Francisco. Mówi o ludziach, którzy w tym mieście coś przeżyli - zarówno o sławnych osobach, jak i zwyczajnych mieszkańcach.

Czy dobrze się tam żyje?

San Francisco, jak każde miasto ma swoje wzloty i upadki. Chwile chwały i momenty katastrof. Nie można nie zauważyć problemów z bezdomnością czy narkomanią, wysokiej liczby samobójstw na moście Golden Gate.
Zresztą nie bez powodu San Francisco uznawane jest za stolicę gatunku noir.

Ale z drugiej strony, to miasto jest fascynujące. Było miejscem obyczajowych rewolucji, świadkiem narodzin kontrkultury i "lata miłości", ruchu LGBT, mekką dla wielu artystów. Tu można poczuć wolność.

Książka zawiera historyczne ciekawostki ale też wiele spostrzeżeń na temat kultury i społeczeństwa amerykańskiego.
Bardzo ciekawie się to czytało.

San Francisco - klejnot Zachodniego Wybrzeża, miasto mgły i św. Franciszka.

Ciekawe spojrzenie na San Francisco, dowiedziałam się bardzo wielu ciekawych rzeczy, gdyż do tej pory San Francisco kojarzyło mi się głównie z oldschoolowymi tramwajami oraz Doliną Krzemową i narkotykami. Trudno nie docenić ogrom pracy autorki, w formie audiobooka był to dla mnie świetnie spędzony czas, bo lektorka również dołożyła swoją cegiełkę do mojej oceny.

Świetna książka ukazująca przemiany przez jakie przeszło San Francisko na przestrzeni lat.

Wyborna książka!

Wyborna książka!

Bardzo klimatyczna książka. W zestawieniu z Nowym Jorkiem daje ciekawe spojrzenie na Amerykę, w szczególności horyzontalnie i wertykalnie. Książka traktuję o wybranych zagadnieniach związanych z San Francisco, przy czym, opis jest ciekawy i intrygujący. Dodatkowo w paru miejscach byłem zaskoczony. Myślę, że warto zgłębiał USA w okularach serii amerykańskiej wydawnictwa Czarne.

7,5 Gdy spojrzeć szerzej to na przykładzie SF mamy obraz kondycji tzw. kultury świata zachodniego i pytanie, czy można w tych wszystkich potrzebach, wygodach, niedogodnościach i uwikłaniach znaleźć balans. Tęsknota za światem idealnym.

• Reportaż