Szóstka wron

Okładka książki Szóstka wron Leigh Bardugo
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Szóstka wron
Leigh Bardugo Wydawnictwo: Mag Cykl: Szóstka wron (tom 1) fantasy, science fiction
Szóstka wron (tom 1)
Six of Crows
Mag
2016-09-28
2016-09-28
2015-10-06
Wojciech Szypuła, Małgorzata Strzelec
fantastyka humor literatura amerykańska fantasy przestępca przygoda tajna misja zaczarowana kraina
Inne

„Mission: Impossible” w nowym fantastycznym wydaniu

Wsiągająca pozycja z nieoczekiwanymi zwrotami akcji :)

Wsiągająca pozycja z nieoczekiwanymi zwrotami akcji :)

live laugh love wylan

live laugh love wylan

Bardzo dobra opowieść łotrzykowsko-fantastyczna. Mamy takie Ocean Six w lodowych sceneriach, z budowaniem planu, ekipy, problemach w drodze do celu, modyfikacjami na bieżąco na miejscu. Motywy działań sensownie wytłumaczone, elementy fantastyczne odgrywają sporą rolę, ale jednak cały plan bazuje głównie na sprycie i przebiegłości postaci (poza jednym momentem, ale w sumie sensownie wytłumaczonym i wplecionym w akcję, nie mamy tutaj nadludzi, którzy jednym pstryknięciem rozwiązują wszystkie problemy). Bohaterowie są odpowiednio zróżnicowani, ze swoją historią, motywacjami i relacjami. Akcja przetykana jest spokojniejszymi momentami służącymi właśnie wyjaśnieniu historii czy relacji (czego np. brakuje u Mortki),relacje te są odpowiednio "pikantne". Wszystko to powoduje, że książkę czyta się niezwykle przyjemnie i nie sposób się od niej oderwać. Z ochotą wezmę się za drugą część.
Jedyny jak dla mnie minus, to jednak wiek bohaterów, ale może to po prostu stereotyp, że dopiero z wiekiem przychodzi doświadczenie. To zresztą inny niż ziemia świat, więc może tam bohaterowie szybciej dorastają i mądrzeją:)
Drugi drobny minus, to jednak sposób zawiązania akcji do drugiej części. Trochę mi nie pasuje, że całą książkę jedna z postaci budowana jest i przedstawiana jako osoba niezwykle mądra i przewidująca właściwie każdy krok, a tu na koniec robi takie babole:)

Tak szczerze, tak z serca... spodziewałem się więcej. Wydanie książki jest cudowne, a mnogość dobrych opinii na jej temat naprawdę mnie przekonała. Miałem wygórowane oczekiwania. Spodziewałem się rzetelnej, świetnie napisanej historii złodziejskiej, a dostałem... cóż, młodzieżówkę. Młodzieżówkę, która udaje, że nią nie jest.

„Szóstka wron” robi wiele rzeczy poprawnie, ale niewiele z nich dobrze, a kilka kompletnie partoli. Zaznaczyć trzeba, że choć to pierwsza część nowej serii, świat przedstawiony jest już czytelnikom znany. Autorka średnio tłumaczy czytelnikowi, jak działa tam magia, kim są griszowie i jak wygląda polityka państw, nie mówiąc już o ich położeniu geologicznym czy kulturze. Tu i ówdzie mamy jakieś wtrącenia, ale to zdecydowanie za mało.

Właśnie, mało. Mało tutaj opisów świata. Mało tutaj szczegółów. Są jakieś bary, jakieś ulice, jakieś pałace czy jakieś statki. Ale to tyle. Gdy kroczyłem razem z bohaterami po różnych miejscach, zdałem sobie sprawę, że moja wyobraźnia mnie zawodzi. Tak mało tam było szczegółów, że nie wiedziałem nawet, czy w danym momencie bohaterowie rozmawiają na zewnątrz czy wewnątrz danego budynku. A jak ten budynek wyglądał, jaką miał funkcję... cokolwiek, tego już nie wiedziałem.

Można tego bronić i mówić, że tak to miało wyglądać, bo to książka akcji. Liczy się złodziejski skok, liczy się przemyślność i podstęp. Tylko, że nie. Autorka nader często opiera działania szajki na szczęściu lub magii, która wydaje się naturalnym rozwiązaniem problemów. Wychodzi to chaotycznie. To jednak był najmniejszy problem.

Największym zaś są retrospekcje! W książce mamy sześciu głównych bohaterów i każdy, ale to każdy z nich przeżywa jakieś retrospekcje. Zazwyczaj więcej niż jedną, w dodatku w czasie najmniej do tego przeznaczonym. Poważnie, gdy dzieje się coś ważnego i autorka odkrywa, że nie ma o czym pisać i akcja idzie za szybko, uderza w czytelnika retrospekcją. Poważnie? To okropne.

Na koniec chcę napisać, że trochę rozumiem, dlaczego ta pozycja ma tak dobre recenzje. Powód jest taki, że to... młodzieżówka. Młodzieżówka, która pod warstwą brudu, pseudo-poważnych tematów i średnio wykreowanych postaci stara się to ukryć. Efekt jest taki, że dla młodszego czytelnika jest to literatura wspaniała. A dla starszego? Jak dla mnie, zbyt chaotyczny ten skok, zbyt papierowe postacie, zbyt wszystko na siłę i nieprawdopodobne. Były momenty, kiedy czytanie sprawiało mi przyjemność, ale nawet w formie prostej, eskapistycznej rozrywki całość średnio się sprawdza przez retrospekcje bohaterów i sztuczne zwalnianie akcji. Poza tym ani razu nie poczułem się czymś faktycznie zaskoczony, choć autorka wiele razy próbowała tego dokonać.

„Szóstka wron” robi wiele rzeczy poprawnie, ale...

Uwielbiam nieoczywistość tej historii. Czytałam z zapartym tchem, nie wiedząc czego spodziewać się na kolejnej stronie. Świetnie poprowadzone dialogi i wartka akcja, przeplatana emocjonalnymi wątkami.

Jak włamać się do miejsca do którego według wszystkich dookoła włamać się nie da?
Ocean's Eleven, Twierdza i Mission Impossible w wydaniu fantasy
Bardzo dobrze poprowadzeni bohaterowie - każdy z własną historią i motywacjami - plus świetna narracja.
Po prostu kawał dobrej lektury:)

Ocean's Eleven, Twierdza i Mission Impossible w wydaniu fantasy
Po prostu kawał dobrej lektury:)

Cudowna! Historia ciekawa i trochę przypomina mi Arcane, ale tylko troszkę.
Bohaterowie- każdy z nich ma coś, co czyni ich wyjątkowym. Mają swoje ciekawe historie i intrygujący sposób bycia.
Wątki miłosne - są uzasadnione. I jako osoba która nie lubi romantyków miło mi się o nich czytało i razem z postaciami przeżywałam ich pierwsze zaloty.
Napewno przeczytam drugi tom i zaryzykuje powiedzeniem że jest to najlepsza książka jaką przeczytałam do tej pory

Cudowna! Historia ciekawa i trochę przypomina mi Arcane, ale tylko troszkę.
Napewno przeczytam drugi tom i...

Wykonanie niewykonalnego za bardzo sowitą zapłatę. Ekipa czyli zbieranina najlepszych do wykonania zadania, bo tylko im się może udać. Czy jednak ludzie z ekipy mogą ufać sobie nawzajem ? Książka trzyma w napięciu i ma świetne zwroty akcji. Koniecznie przeczytam drugi tom.

Otwierająca dylogię, historia o szóstce postaci, o różnej przeszłości i umiejętnościach. Rozpoczynająca się przygoda i odkrywanie po drodze bohaterów. W pewnym sensie niezły przepis na udaną książkę.

To jest najlepsza książka jaką czytałam w 2023 i obecnie jest moim faworytem wśród wszystkich, które udało mi się przeczytać, to jak cudownie zostali wykreowani główni bohaterowie jest niezwykłe, uwielbiam ich pod każdym względem, tak samo wątki romantyczne i polecam tą książkę każdemu kogo znam!