Kwestia ceny

Okładka książki Kwestia ceny Zygmunt Miłoszewski Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Kwestia ceny
Zygmunt Miłoszewski Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Zofia Lorentz (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller

Oficjalne recenzje i

Tylko się nie utop!

Link do recenzji

348 28 122

Jestem zaskoczona ze jeden z moich ulubionych autorów napisał coś takiego. Dla mnie to bardzo słaba książka, pogmatwana, dziwna i zupełnie nie wciągająca. Nie wiem co się stało ale coś tu ewidentnie nie wyszło...

Świetnie przedstawiona historia Bronisława Malinowskiego, wpleciona w pytania o kondycję współczesnego świata. Miłoszewski genialnie buduje bohaterów.

Na półkach: , , , , ,

"Kwestia ceny" podobała mi się zdecydowanie mniej niż 1 tom serii. Początkowo w ogóle nie umiałam się w nią wciągnąć. Później było już lepiej, ale i tak ostatecznie oceniam tylko na 6.

32/2022 (audiobook 19/2022)
Druga odsłona opowieści o Zofii Lorentz, historyku sztuki, uwikłanej w krwawe wydarzenia, w tym wypadku – w spisek, którego stawką jest ludzkość.
Brzmi pompatycznie. I takie właśnie jest.

Najbardziej pesymistyczne wczorajsze prognozy dla planety – dziś są tymi optymistycznymi. Na tej pozornej sprzeczności Miłoszewski buduje historię o próbie wywołania pandemii długowieczności połączonej z - paradoksalnie – depopulacją. W usta bohaterów powieści Autor wkłada szereg całkiem zasadnych prognoz i diagnoz na temat trwania i przetrwania Ziemi.

Fabuła nieco absurdalna, perypetie iście bondowskie. Ale jeśli się przyjmie tę konwencję – „Kwestia ceny” może bronić się jako pozycja rozrywkowa: dzieje się dużo, temperatura akcji nie spada poniżej zakładanego przez Autora poziomu.
Można ją – książkę – uznać nawet za sympatyczną, chwilową odmianę od serii powieści z policjantami czy detektywami w rolach głównych.

Powieści wysłuchałem w wersji audio, wyprodukowanej w formie słuchowiska z udziałem grupy aktorów. Nie przepadam za takimi produkcjami, musiałem się „przyzwyczajać” do tej odmienności w poznawaniu świata przedstawionego. Jedni aktorzy-lektorzy wypadają lepiej, inni gorzej, jak to zawsze bywa w subiektywnym odbiorze.
Narratorem jest natomiast Filip Kosior.
I wolałbym, naprawdę, aby to on przeczytał samodzielnie całość.

32/2022 (audiobook 19/2022)
Brzmi pompatycznie. I takie właśnie jest.

Coś tu Miłoszewskiemu nie pykło. Książka jest słabiutka. Fabuła jest tak naciągana, że trudno zaprzyjaźnić się z bohaterami. Zalatuje taką tanią sensacją. Rozczarowanie...

Przeczytałam wszystkie książki Z. Miłoszewskiego i po tej pozycji spodziewałam się faktycznie mocnego thrillera. Naukowe teorie i wywody bohaterów nudziły mnie bardzo.
Jedynie przygody Zofii Lorentz ubawiły mnie do łez i choć trochę zrekompensowały czas poświęcony na tę książkę!
No cóż ... nie moja bajka!

No cóż ... nie moja bajka!

Niestety jestem zawiedziona ta książką. Wcześniej czytałam trylogię o Szackim oraz Bezcennego i oczekiwałam , że kwestia ceny podtrzyma poziom poprzednich powieści . Niestety książka jest za długa , często nudna. Kilka razy chciałam porzucić czytanie , ale wtedy akurat pojawiał się moment , który mnie na nowo na chwilę zainteresował. Niestety na krótko . Żałuję czasu poświęconego na tą lekturę.

Po drugim tomie przygód bohaterów, mam nieodparte wrażenie że mam tu do czynienia z dorosłym wskrzeszeniem cyklu "Tomek w ...", tylko zamiast rzeczonego Tomka mamy profesorkę Lorentz:)
To oczywiście komplement bo lekturę "Tomków" z dzieciństwa wspominam bardzo dobrze i polecam cykl każdemu.
Tom ten niesie ze sobą przesłanie, które oprócz wątku sensacyjnego dodaje głębi tej pozornie lekkiej rozrywce.
Mam nadzieję, że to nie koniec przygód tej zwariowanej ekipy.

Nie porwała mnie totalnie. Z początku myślałam ze będzie ciekawie, bo serio się tak zapowiadało. Lecz im bardziej się w tę książkę zagłębiałam tym bardziej utwierdzałam się w tym iż byłam w błędzie. Na szczęście dotrwałam do końca. Sama końcówka była ciekawsza niż reszta książki :)

Pozycja pod wieloma względami podobna do poprzedniczki.
Jest akcja w stylu Bonda, jest zawiła intryga, jest prawie cała paczka z jedynki. Dodatkowo przybyło kilka innych krewkich indywiduów.

Tym razem jednak zamiast historii i sztuki w tle mamy naukę i naprawdę grubą stawkę.
Zdecydowanie mniej mi to pasuje. "Skorzystanie" z usług historyk sztuki przy próbie odzyskania zaginionego obrazu to nie to samo co wysyłanie jej tam gdzie wysłał ją autor w tomie drugim.

Cała otoczka (trochę pseudo) naukowa też nie powala. Powiedzmy, że to co najmniej naciągane. Niektóre decyzje bohaterów są nakierowane na realizacje celów Zofii i spółki a nie ich własnych a niektóre jedynie na realizację celów autora.
Jedyny plus w stosunku do jedynki to zamieszanie czarno-białego świata na szaro-szary.

Niektóre wizje autora plus pewna propaganda (ale nie nachalna) wymagają minimum otwartego umysłu.

Pozycja pod wieloma względami podobna do poprzedniczki.

Video

Video