Tajemnice hoteli Dubaju

literatura piękna
Prószyński i S-ka
2020-05-19
2020-05-19
literatura polska literatura faktu dubaj

Oficjalne recenzje i

Hotelowe sekrety w wersji luksusowej

Link do recenzji

5748 653 406

Najbardziej mnie zastanawia gatunek tej książki, bo niby jakim cudem trafiła do 'literatury pięknej'? Pisana w stylu reportażu, choć jak część czytelników zauważa autor lubi wyolbrzymiać i zmieniać fakty, w niektórych książkach. Ile prawdy było w tej? Pozycja jak najbardziej ciekawa, wciąga i człowiek chce więcej, ale i zostawia trochę zniesmaczenie do pobytu w hotelu.

1977

Na półkach: , , , ,

Książka ciekawa i momentami szokująca ,a niektóre historie po prostu nie mieszczą się w głowie. Wyobraźnia bogatych szejków i książąt nie zna granic.Czyta się świetnie ,bo napisana jest lekkim piórem,a do tego klimat gorącego i zepsutego kasą Dubaju nie pozwala odłożyć książki na dłużej,po prostu wciąga jak magnes.

Przewodnikiem po tym co się dzieje w hotelu jest pracownik. Mamy tutaj relację z tego co się wydarzyło, za zamkniętymi drzwiami. Jak się bawią bogaci goście, gdy dla nich nie ma pojęcia nie możliwe "płacę to żądam " Dobra książka

O 📔.
"Porażający los ludzi,którzy poświęcają życie by inni mogli swoje wieść w luksusie. Biedni ,brudni,umęczeni i kompletnie niewidzialni dla bogatych mieszkańców i turystów...tracą zdrowie,a często życie,składając je na ołtarzu pychy, jaką napawa władców budowana przez nich metropolia... Historię kilku z setek tysięcy budowniczych Dubaju opowiada Marcinowi Margielewskiemu polski inżynier ,który przez lata pracował dla największych deweloperów działających na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Teraz czas na kilka słów od siebie...hm..nie jest to proste! Książka składa się z rozdziałów ,każdy z nich jest osobna historia ...niestety przerażająca nie dając szybko o sobie zapomnieć(jest to niemożliwe!) Kluczowe słowo tej książki to niewolnictwo przez duże N ,nie jestem w stanie ogarnąć tych potworności jakie doświadczyli bohaterowie, szczególnie w głowie utknęła mi historia Mairy i jej synka Taiala, śmierć jej męża pozbawił ich środków do życia,zostali z długiem i aby go spłacić zaciągnęła kolejny(jak się okazało dług u samego diabla-doslownie i w przenośni),jak się okazała nie była w stanie go spłacić ,trafiła do cegielni by odpracować dług wraz z synem(nie umiała dobrze pisać i czytać ,nie wiedziała że wyrazie braku spłaty trafi w te miejsce). Maria pracowała przy produkcji a jej niespełna siedmioletni syn przy transporcie gliny,trud pracy i ból spowodowany myślą o ciężko pracującym synu to nie wszystko co ją spotkało... Pomagając synowi ściągnęła na siebie kłopoty..została brutalnie zgwałcona,w wyniku czego zaszła w ciążę która ukrywała ,pracując każdego dnia ...kiedy na świat przyszła jej córka nie mogła się nią nacieszyć ,ukrywając ja (przywiązana do piersi),jak sama się obwiniała pozbawiła ja życia -,udusiła a może z przegrzania ,nie wiadomo...nie mogła przejść należycie żałoby..ciało dziecka spaliła z jednym z palenisk. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie tego co czuła ...ostatkiem sił pomogła w ucieczce synowi, aby zakończyć życie doprowadziła do protestu ,sprzeciwienie się pracodawcy ,a co za tym idzie swojej śmierci...czy jesteście w stanie postawić się na jej miejscu,wyobrazić sobie co przeżywała? Ja nie!
To jedna z kilku historii ,każda z nich jest niesamowicie emocjonalna ,przerażająca ...Książki Marcina odkrywają wiele bólu ,smutku i cierpienia,bezsilności ludzi marzących o lepszym życiu ,o ludziach takich jak my ,dążących do polepszenia swojego i swoich bliskich bytu ,jakości życia,my mamy takich wyborów wiele oni przeważnie jeden,albo wcale..
W tej książce odkryjecie za jakie absurdy ,wręcz idiotyzmy można stracić wolność(więzienie)oraz życie. Ja osobiście nie odwiedziła bym tego kraju wiedząc...
Bardzo polecam ten tytuł jak i również inne pozycje Marcina Margielewskiego.!

O 📔.

Historia opowiedziana z perspektywy konsjerża pracującego w jednym z luksusowych hoteli Dubaju.
Puenta jest taka, że pieniądze oraz władza potrafią wiele zdziałać, ponieważ wysoko postawieni mogą za pieniądze zażyczyć sobie wszystko, a obsługa może znieść wiele i spełnić każdą zachciankę kapryśnych gości.

Nawet mnie wciągnął ten odmóżdżacz :)

Nawet mnie wciągnął ten odmóżdżacz :)

Dubaj- miasto przepychu, bogactwa i złota. Monumentalne budynki, które spowija blask słońca. Luksusowe butki, do których wstęp jest tylko za okazaniem złotej karty. Tak w ogromnym skrócie opisać można miasto rozpusty. W magazynach biur turystycznych nie znajdziemy jednak prawdy. Ta kryje się, gdy zdmuchniemy przepych, majątek i dostatek. Wtedy naszym oczom ukazuje się prawdziwy Dubaj.

Uwielbiam pióro Pana Marcina Margielewskiego. Jego sposób pisania, prowadzenia rozmów ogromnie przypadł mi do gustu. Ostatnio jednak zaniedbałam trochę jego twórczość. Nie mniej jednak gdzieś z tyłu głowy słyszałam głosy, że w końcu muszę nadrobić te pozycje. Mój wybór padł na książkę Tajemnice hoteli Dubaju, bo gdy za oknem mróz, śnieg i mrok warto, choć myślami przenieść się do ciepłej krainy.

I na tej ciepłej krainie poprzestańmy, bo to, co kryje się w środku, nie przywołuje letnich wspomnień. Wręcz przeciwnie. To, co skrywa w sobie pozycja, przeraża. I to dosłownie. Autor w rozmowie z hotelowym konsjerżem podaje czytelnikowi na tacy, to co dzieje się w jednym z hoteli Dubaju. Wydawać by się mogło, że skoro kogoś stać na nocleg w jednym z najdroższych hoteli, to będzie zachowywać się grzecznie, kulturalnie z poszanowaniem wszystkich norm i obyczajów. Pozory mylą.

Wino, kobiety i śpiew, a raczej narkotyki, kobiety i seks. Tak w ogromnym skrócie można opisać, to co dzieje się za drzwiami luksusowego hotelu. Konsjerż ukazany jest tutaj jako pan na posyłki. Na zasadzie płacę i wymagam. Ma być szybko, najlepiej na wczoraj. Dzięki swoim kontaktom sprowadzenie drogiego samochodu czy idealnej pani nie stanowi żadnego problemu.

Za upragnionym rajem często kryje się rozpacz rodzin, tych zwykłych przeciętnych ludzi, którzy przyjechali zaznać luksusu. Zamiast tego spotkała ich śmierć, bo stanęli na drodze, tym "lepszym". Te historie szczególnie zapadły mi w pamięci.

Czy warto przeczytać tę książkę? Oczywiście warto wiedzieć, że za luksusem kryje się zło i prawdziwy dramat. A piękne ilustracje nie oddają prawdziwego obrazu Dubaju.

Zazwyczaj nie lubię takiej literatury, jednak Marcin Margielewski mnie zachwycił. Czytając jego książkę, co chwilę myślałem: niemożliwe, by to co pisze było rzeczywistością, a jednak wiele wskazuje na to, ze jednak tak było:) Polecam każdemu!!!

o życiu w DUBAJU

o życiu w DUBAJU

Bardzo interesująca książka . Wiele tajemnic hoteli odkryto , usługiwanie bogatym klientom nie jest usłane różami.

Dodaj cytat z książki Tajemnice hoteli Dubaju

Video