Dominika Pyza 
zatraceniwkartkach.blogspot.com
,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"
17 lat, kobieta, Międzyborów, status: Czytelniczka, dodała: 2 książki i 7 cytatów, ostatnio widziana 16 godzin temu
Teraz czytam
 • Diabelski młyn
  Diabelski młyn
  Autor:
  Wszystkie ścieżki prowadzą do Archiwum. Czy któraś wiedzie z powrotem do domu? Robin nie pamięta swojej przeszłości, ale Nikita znalazła sposób, by to zmienić. Nie będzie to proste, ale czy coś w ich...
  czytelników: 584 | opinie: 68 | ocena: 7,87 (289 głosów)
 • Everlife. Wieczne życie
  Everlife. Wieczne życie
  Autor:
  W tym świecie umierasz po to, by zyskać nieśmiertelność Siedemnastoletnia Ten Lockwood wybrała po śmierci życie w świecie rządzonym przez Trojkę – samozwańczych strażników sprawiedliwości i równości....
  czytelników: 180 | opinie: 15 | ocena: 6,83 (29 głosów)
 • Lustereczko, powiedz przecie
  Lustereczko, powiedz przecie
  Autor:
  Znana autorka powieści kryminalnych Róża Krull jest świadkiem samobójstwa jednego z uczestników konkursu Mister Polonia. Wkrótce okazuje się, że nie miał on żadnego powodu, aby zdecydować się na tak d...
  czytelników: 1235 | opinie: 110 | ocena: 6,88 (577 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-01-16 16:35:50
Ma nowego znajomego: Cassin89
 
2019-01-01 17:40:19
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Egzemplarz recenzencki, Ulubione

Jakie skojarzenie przychodzą Wam do głowy, kiedy myślicie o zakazanej miłości? Zdrada małżeńska, związek z osobą ukochaną, ale jednak w jakiś sposób niedostępną, a może coś zupełnie innego. A czy chociaż przez chwilę pomyśleliście o miłości między rodzeństwem? O związku kazirodczym?

Jako czytelnicy szukamy książek, które przyniosą nam łzy, rzucą wyzwanie naszemu systemowi wierzeń i przekonań,...
Jakie skojarzenie przychodzą Wam do głowy, kiedy myślicie o zakazanej miłości? Zdrada małżeńska, związek z osobą ukochaną, ale jednak w jakiś sposób niedostępną, a może coś zupełnie innego. A czy chociaż przez chwilę pomyśleliście o miłości między rodzeństwem? O związku kazirodczym?

Jako czytelnicy szukamy książek, które przyniosą nam łzy, rzucą wyzwanie naszemu systemowi wierzeń i przekonań, zabiorą nas na emocjonalną kolejkę górską, sprawią, że będziemy czuć miłość, nienawiść, szczęście, tęsknotę, strach, złość, nadzieję. Po skończeniu chcemy poczuć, że to nie był czas stracony, a książka zasługuje na ogromny rozgłos. "Forbidden" zrobiła to wszystko!

"Forbidden" opowiada historę siedemnastoletniego Lochana i szesnastoletniej Mai. Zostali zmuszeni do życia innego niż prowadzą ich rówieśnicy. Po nagłym odejściu ojca od rodziny, ich matka zaczęła zaniedbywać potomstwo. Lochan i Maya zaczynają odgrywać rolę rodziców wobec ich trójki młodszego rodzeństwa. Ich relacja ewoluuje, z brata i siostry stają się parą, która wspiera siebie nawzajem i dzieli miedzy sobą role rodzicielskie.

Postać Lochana była niesamowita. Jest skonstruowana w bardzo szczegółowy sposób. Bohater jest pełen obaw, presji, zagubienia w świecie. Już od pierwszych stron intryguje, zwraca uwagę, porusza. Z kolei Maya, jak dla mnie, była trochę mdła. Wypada blado na tle Lochana. Ona jest jęcząca, momentami irytująca, i z całą pewnością naiwna. To Lochan jest prawdziwym bohaterem tragicznym.

Momentami miałam wrażenie, że dialogi są sztuczne, a autorka wykorzystuje je do powiedzenia głośno własnego zdania, zatracając charaktery bohaterów. Zdarzało się, że odczucia Lochana i Mai były bliźniaczo podobne, chociaż rozdziały były prowadzone z dwóch perspektyw, to czasami czytałam prawie to samo, granice się zacierały.

Pokochałam bohaterów drugoplanowych, czyli rodzeństwo Lochana i Mai. Czasami Kit, najstarszy z pozostałej trójki, zachowywał się dojrzalej niż wskazywałby na to jego wiek. Reakcje dzieci na sytuację domową były naturalne. I to bardzo bolało. Choć Willa i Tiffin nie wszystko rozumieli, bo byli na to jeszcze za mali, to byli świadomi porzucenia i faktu, że mają inne życie niż ich rówieśnicy. Lochan i Maya podjęli się roli rodzicielskiej, to z czasem ich potrzeby przysłoniły im cały świat.

Kilka razy podczas lektury musiałam dać sobie czas. Czas na odpoczynek, odsunięcie się od historii, zmienienie perspektywy. Po przeczytaniu książki byłam wyczerpana emocjonalne i psychicznie. Pisanie tej recenzji to swego rodzaju tortura, bo wracam do tego, co przeżyłam. W oczach pojawiają mi się łzy, ale piszę, bo to jest książka, o której powinni usłyszeć wszyscy! Z tego co wiem, polska premiera będzie na przełomie stycznia i lutego. Wydawnictwo Młodzieżówka przetłumaczyło ten tytuł na "To, co zakazane". Jak tylko ta książka pojawi się na rynku to dam znać. A póki co, zawsze możecie przeczytać w oryginale, bo jest tego warta.

Tabithha Suzuma wykonała kawał dobrej roboty. Pokazała izolację bohaterów od reszty świata, a równoczesne podkreśliła wagę wpływu społeczeństwa na postaci, na nas. To było fantastyczne zestawienie, jesteśmy sami na świecie, a jednak nigdy nie jesteśmy. Język i styl autorki jest bardzo dobry. Nic tam nie jest wymuszone, udawane.

"Forbidden" jest klasyfikowane jako książka młodzieżowa, ale wydaje mi się, że to dorośli będą najlepszymi odbiorcami. Może zostać przez nich lepiej zrozumiana i odczuwana głębiej. Nie twierdzę, że nastolatki nie powinny czytać, bo powinny, ale boję się, że ta książka może zostać przez wielu odrzucona przez to, że jej główne postacie to nastoletnie rodzeństwo.

Choć trudno mi ocenić tę książkę, to chyba zdecyduje się na 9/10 gwiazdek. Ujmuję trochę za zakończenie, które mimo, że rozrywa serce, to zostało przeze mnie przewidziane. Dodatkowo, wydaje mi się, że Suzuma mogła jeszcze bardziej tragicznie zakończyć tę książkę. Tam była jeszcze jedna droga, mocniejsza.

Wmawiamy sobie, że żyjemy w epoce akceptacji. Wspieramy homoseksualistów, walczymy o nasze prawa, nie negujemy wielu zachowań. Ale mimo to, tysiące ludzi na całym świecie uważa, że miłość kazirodcza nie powinna mieć miejsca. Tabitha Suzuma porusza ważny temat. Temat tabu. Do tej pory nie opisywany w literaturze młodzieżowej. To książka odważna. Przełamująca pewne schematy. Poszerzająca horyzonty. W relacji między Lochanem a Mayą brak przemocy, przymuszania. Jest to związek pełen akceptacji, miłości i zrozumienia.

Nie wiem, co jeszcze mogę powiedzieć, żeby Was zachęcić do lektury. Na pewno nie mam poczucia winy z powodu mojej akceptacji dla tego związku, choć jest to sprzeczne z moimi przekonaniami. Uwielbiam tę książkę i ją nienawidzę za to, co ze mną zrobiła. Doskonale zdaję sobie sprawę, że nie jest to lektura odpowiednia dla wszystkich. Dlatego nie namawiam Was nachalnie, a jedynie sugeruję, że jest to pozycja warta uwagi. Jeśli zdecydujecie się przeczytać "Forbidden" to jestem tutaj, gdyby ktoś z Was chciał pogadać. Będziemy mogli porozmawiać albo płakać razem.

pokaż więcej

 
2018-11-20 19:49:17
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Egzemplarz recenzencki, Posiadam

"Ostrożnie z miłością" jest 13 książką Samanthy Young wydaną w Polsce. Nie tak dawno autorka odwiedziła nasz kraj i w związku z tą wizytą miałam przyjemność przeczytać jej najnowszą książkę. Nie ukrywam, że było to moje pierwsze spotkanie z jej twórczością. I nasza relacja nie należała do najprostszych.

Opisując fabułę właściwie mogłabym ją ograniczyć do jednego zdania. "Ostrożnie z...
"Ostrożnie z miłością" jest 13 książką Samanthy Young wydaną w Polsce. Nie tak dawno autorka odwiedziła nasz kraj i w związku z tą wizytą miałam przyjemność przeczytać jej najnowszą książkę. Nie ukrywam, że było to moje pierwsze spotkanie z jej twórczością. I nasza relacja nie należała do najprostszych.

Opisując fabułę właściwie mogłabym ją ograniczyć do jednego zdania. "Ostrożnie z miłością" opowiada o romansie dwóch osób, z początku wrogów, które spotkały się na postoju na lotnisku, w najgorszych okolicznościach. Podłoże tej historii jest niezwykle proste, a może nawet pokuszę się na stwierdzenie, że płytkie. Ale za tym schematem kryje się coś więcej.

Ava Breevort mieszka w Bostonie i jest niezwykle utalentowaną projektantką wnętrz. Niestety, nie dawno straciła kogoś, kto wiele dla niej znaczył. Poznajemy ją, kiedy próbuje wrócić do domu po wzięciu udziału w pogrzebie.

Caleb Scott jest dyrektorem finansowym w szkockim oddziale firmy zajmującej się rozwojem technologicznym. Na lotnisku okazuje się, że utknie w USA na dłużej, niż początkowo zakładał.

Przy pierwszym spotkaniu nasi bohaterowie, lekko mówiąc, nie pałają do siebie sympatią. Jednak już po kilku spojrzeniach, uświadamiają sobie, że czują do siebie pociąg fizyczny. Nie ma mowy, o jakichkolwiek głębszych uczuciach. Wkrótce zdają sobie , że jedynym sposobem, aby przestali myśleć o sobie nawzajem, jest złamanie wszelkich reguł. Ale tylko na jedną noc. Szybko zdają sobie sprawę, że to może nie wystarczyć. Ava i Caleb zbudowali wokół swoich serc mur obronny.

"Ostrożnie z miłością" to opowieść o losie i o tym, że czasami nieoczekiwane rzeczy mogą całkowicie zmienić nasze życie, na lepsze, ale i gorsze.

Ta książka była uzależniająca. Choć początek był dla mnie trudny. Przez pierwsze 50 stron myślałam, że to nie będzie pozycja dla mnie. Bałam się, że poza seksem nie będzie tam nic. Ale, na szczęście, rzeczywistość okazała się inna. Bo z biegiem czasu, coraz bardziej przeżywałam, co to się dzieje. Wiele razy byłam bliska płaczu, zdarzyło się, że miałam ochotę wyrzucić książkę przez okno z powodu Caleba, ale ostatecznie cieszę się, że ją przeczytałam.

Ava, może nie znajdzie się w mojej topce ulubionych bohaterek, ale naprawdę nadała tej książce charakteru. Jest kobietą, która odnosi sukcesy, choć jej rodzice nigdy jej w życiu nie pomogli. Dodatkowo Ava to osoba opiekuńcza, a jej relacja z najlepszą przyjaciółką mnie wzruszyła. O ile Caleb w książce podejmował decyzje, które nie zawsze akceptowałam i rozumiałam, o tyle Ava jest gwiazdą "Ostrożnie z miłością".

To co mnie zawiodło, to zwroty akcji. A tak właściwie, to nie było prawie żadnych zwrotów akcji. I to bolało najbardziej. Przewidywalność. Nawet w książce z gatunku romansu czy erotyku przydałaby się dobre plot twisty, a ja niestety domyśliłam się prawie wszystkiego. Niestety, to odbierało trochę przyjemność czytania.

Momentami przeszkadzało mi to, że ta książka opiera się tylko na napięciu seksualnym między bohaterami. To było jakieś 80%. I dla mnie to za dużo. Głównie dlatego, że męczyły mnie przemyślenia bohaterki dotyczące jej stosunków z Calebem, albo dialogi, w których poruszany był tylko jeden temat. Jeżeli chodzi o opisy, to nie mogę się do niczego przyczepić, ale dialogi należałoby poprawić.

Mam szczerą nadzieję, że jednotomówki Samantha Young postanowi zrobić serię. Bo chętnie przeczytałabym o Harper, najlepszej przyjaciółce Avy. Uważam, że ona miałby ciekawszą historię do opowiedzenia i morał do przekazania. Autorka stworzyła złożone kobiece postacie, które niosą ważne przesłanie. Relacja między przyjaciółkami, miejscami, była dla mnie ciekawsza niż interakcja Avy z Calebem.

Schemat "od nienawiści do miłości" nie należy do moich ulubionych. Jednak Samantha Young ma w sobie coś takiego, że wcale mnie to nie odrzucało. Autorce udało się znaleźć złoty środek, a w połączeniu z jej lekkim piórem, wyszła mieszanka niemal wybuchowa.

Z czystym sercem mogę polecić tę książkę wszystkim miłośniczkom gatunku, bo jedną z lepszych, które możecie przeczytać w takim klimacie. Prawdopodobnie, to nie jest pozycja, która zostanie w mojej głowie na lata, ale jest idealna na jesienny, deszczowy wieczór. Jestem przekonana, że to nie będzie ostatnia książka Samanthy Young, którą przeczytałam. Mam nadzieję, że i wy po nią sięgnięcie.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
780 235 1028
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (52)

Ulubieni autorzy (21)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (116)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd