W tych szacownych murach

Okładka książki W tych szacownych murach Kelly Andrew, David Bell, Olivie Blake, Tori Bovalino, J.T. Ellison, Layne Fargo, James Tate Hill, M. L. Rio, Kate Weinberg, Susie Yang
Okładka książki W tych szacownych murach
Kelly AndrewDavid Bell Wydawnictwo: Insignis, StoryLight literatura młodzieżowa

Pies i królik - Kelly Andrew 8/10

Dom X - J.T. Ellison 7.5/10

Okrutne Następstwa - Layne Fargo 10/10 <- to było świetne ♥

Cztery pogrzeby - David Bell 5/10

Niepoznawalne Rozkosze - Susie Yang 9/10 <- było genialne, ale końcówka wszystko zepsuła. :( Chociaż rozumiem dlaczego autorka tak to zakończyła.

Weekend u Bertie - M.L. Rio 6/10

Profesor ontografii - Helen Grant 8/10 <- całe opowiadanie miało taki super klimat, ale koniec był taki słaby. :(

Fobos - Tori Bovalino 7.5/10

Grając - Phoebe Wynne 5/10

Było kilka słabszych opowiadań, które zaniżyły ogólną średnią. Jednak moje ogólne wrażenie jest pozytywne i dlatego dałam 7*. Książka miała fajny klimat i te lepsze opowiadania naprawdę zapadły mi w głowie.

Zdecydowanie sprawiła, że mam ochotę poczytać więcej książek w tym klimacie.

Średnia 6.5/10

Tysiąc okrętów - Kate Weinberg 6/10

Pytia - Olivie Blake 3/10

Urlop naukowy - James Tate Hill 3/10

Pies i królik - Kelly Andrew 8/10

Dom X - J.T. Ellison 7.5/10

Okrutne Następstwa - Layne Fargo 10/10 <- to było świetne ♥

Cztery pogrzeby - David Bell 5/10

Stylistyka książek z nurtu dark academia bardzo mi się podoba, choć wiele ich nie czytałem. Tematyka bardzo sprawdza się w serialach i tu już mam większe doświadczenie jako odbiorca. Nie specjalnie lubię też zbiory opowiadań czy antologię, zwyczajnie wolałem zawsze dłuższe formy literackie. Aż do dziś, bo W tych szacownych murach urzekło mnie bezapelacyjnie, a to co w takich książkach mnie odrzucało, tu przyciągnęło i z opowiadania na opowiadanie chciałem czytać dalej, co też zrobiłem, mimo że zaległa robota czekała na biurku. Każdy z tych dwunastu tekstów ma niezaprzeczalny klimat. Trochę mroczny, trochę gotycki, bardzo namacalny i...urokliwy. Z przedstawionych tu uczelni wszystkie skrywają tajemnice, są wyjątkowe, a czasem przychodzi podczas lektury myśl, że jest tak strasznie, że nie chcielibyśmy być w skórze bohaterów. Pomysły autorów i autorek, których w większości nie znałem, przyznaję się, są bardzo oryginalne, ale pobrzmiewają tu duchy klasyków jak Poego czy mitologii nordyckiej. Teksty, jeden krótszy, drugi dłuższy są na bardzo wysokim poziomie i moim zdaniem nie rozczarowują. Wzbudzają nawet emocje i to całkiem silne. Na pewno nie pozostawiają obojętnym. Ta pięknie wydana książka może być doskonałą zachętą do przeczytania większej liczby powieści z tego gatunku i tak właśnie będzie w moim przypadku. Naprawdę warto dzięki takiej lekturze poczuć się jak na uniwersyteckim kampusie, jeszcze raz wśród braci studenckiej i przeżyć ten dreszczyk, jaki oferuje W tych szacownych murach. Serdecznie polecam!!!
Za książkę dziękuję @wydawnictwostorylight

Czy może być coś lepszego niż książka zawierającą opowiadanie w klimacie Dark Akademii? A może.

“W Tych Szacownych Murach” to książka zawierająca nie jedną powieść, a kilkanaście. I okazuje się, że zaledwie 30 stron wystarcza, aby zachwycić czytelnika. Ale nie tylko! Podczas lektury towarzyszyło mi uczucie niepokoju, niepewności, ale równocześnie zachwytu.

Wiadomo, nie wszystkie opowiadania oceniam równie wysoko, ponieważ były takie, które pozostały mi obojętne. Jednak zdecydowana większość do mnie przemówiła. A wiecie co w tym wszystkim było najlepsze? Myślę, że większość z tych pomysłów wcale nie sprawdziła by się tak dobrze, gdyby była napisana większą ilością słów. To właśnie te niedopowiedzenia i skromność rozdziałów sprawia, że stają się one wyjątkowe, mroczne i fascynujące.

Opowiadania wciągają i pomimo, iż możecie czytać po jednym na wieczór, to gwarantuje wam, że na raz wciągnięcie co najmniej trzy. Mają one idealną długość. Historie może i łączy podobna estetyka, jednak każde z nich stanowi odrębny byt, tworzy własny świat skrywający mnóstwo tajemnic. Nie doszukacie się tu wielu odpowiedzi na postawione pytania, znajdziecie jednak ciała, morderców i zdrajców.

Kto jest gotowy na taką zabawę?

Wiadomo, nie...

Mrocznie i tajemniczo, czasem magicznie, czasem złowrogo. Zbiór opowiadań W tych szacownych murach, to gratka dla każdego miłośnika książek z motywem dark akademia. Jako ogromna fanka tego wątku, wiedziałam, że muszę przeczytać tę pozycję, choć przyznam się szczerze, jest to moje pierwsze spotkanie z książką w formie zbioru opowiadań. Trochę obawiałam się, że ten konkretny rodzaj nie do końca przypadnie mi do gustu, jednak ponownie, miło się zaskoczyłam.

W książce obok znanych mi nazwisk, taki jak Olivie Blake (The Atlas Six, One for my Enemy),David Bell (Czyjaś Córka) czy J.T. Ellison (Więzy Krwi),miałam okazję zapoznać się z twórczością i poznać całkiem nowych autorów. Ciężko jest oceniać ten zbiór jako całość, bo niektóre opowiadania bardziej przypadły mi do gustu – między innymi Tysiąc Okrętów od Kate Weineberg, które opisywało romans studentki z wykładowcą, czy Pies i Królik autorstwa Kelly Andrew, które opisuje osobliwy sposób na zemstę oraz porusza wątek przeznaczenia. W każdym jednak, motywem przewodnim były właśnie motywy uczelniane, szkolne. Mury, pełne tajemnic i mrocznych historii. Muszę przyznać, że najmniej podobało mi się opowiadanie właśnie Olivie Blake, poprowadzone w formie wywiadu, a raczej przesłuchania.

Finalnie, moje pierwsze spotkanie ze zbiorem opowiadań zaliczam do udanych, świetnie się bawiłam przy niektórych i wręcz chciałam, żeby było napisane coś więcej, bo w mojej ocenie za szybko się kończyły. Jest to zdecydowanie mroczniejsza pozycja, dla starszych czytelników, nie mniej ja ogromnie polecam.

🕯️„W tych szacownych murach”, czyli antologia dark academia składająca się z dwunastu opowiadań. Myślę, że dla każdego z nas definicja dark academia będzie inna, a ta antologia pozwoli niektórym zdecydować, czego w tym podgatunku szukamy. Zbiór zabiera nas w podróż po całej skali natężenia mroku. Jestem bardzo ciekawa, które z opowiadań wpiszą się akurat w wasze pojęcie dark academii.

Mówiąc o klimacie dark academia, na myśl przychodzą mi bardzo konkretne hasła:

🖤Świat akademicki, tajemnice, zabójcza wiedza, nierzetelni narratorzy, mrok, duchy przeszłości, nawiązania do starożytności, wątpliwa moralność.🖤

🏛️Czytając tą książkę, absolutnie nie zawiodłam się, jeśli chodzi o zawarcie właśnie tych tematów (no dobra, może brakowało mi trochę tego braku zaufania do narratora). Jak to przy antologiach bywa, niektóre opowiadania okazały się lepsze, np. „Tysiąc okrętów”, „Pytia”, czy „Fobos”. To historie pełne napięcia, przekraczania własnych granic i radzenia sobie z własnym sumieniem.
Ale w zbiorze znalazły się też teksty, które nie przyciągnęły mojej uwagi i nie wzbudziły żadnych skrajnych emocji. Z tych mniej dla mnie ciekawych: „Grając”, „Urlop naukowy” oraz „Cztery pogrzeby”. Nie do końca przekazany został w nich klimat dark academia, a po prostu rozgrywały się na tle uniwersyteckim, poruszając tematykę zbrodni.

🦉Różnorodność pozycji zawartych w antologii, a jednocześnie łączące je tematy, zaspokoiły moją chrapkę na podgatunek dark academia, a zarazem pozostawiły we mnie niedosyt. Ciężko ocenić kilkanaście historii jako jedną całość, ale na pewno była to lektura wzbudzająca przeróżne refleksje, grozę i zaciekawienie. Szczerze polecam!!✨

Po genialnych tytułach, które można spokojnie zakwalifikować jako klasykę literatury Dark Academia (“Teatr Złoczyńców” oraz “Tajemna Historia”) rynek został zalany romansami i młodzieżówkami które w moim odczuciu raczej nieudolnie próbowały naśladować ten styl. Na szczęście wydawnictwo Insignis zdecydowało się na wydanie dwunastu niepublikowanych wcześniej opowiadań w zbiorze “W Tych Szacownych Murach,” (“In These Hallowed Hall”) na który czekałam już od dawna. Jeżeli kochacie mroczne historie, które dzieją się za murami gotyckich uniwersytetów, posiadającymi swoje tajemnicze bractwa oraz studentów, którzy nie raz posuwają się do niemoralnych występków to książka dla Was.

Czym jest w ogóle styl Dark Academia i jaką estetyką się wyróżnia? Jak to się stało, że czytelnicy na całym świecie dosłownie oszaleli na punkcie tego nurtu?

Dark Academia to ruch literacki i estetyczny, który pojawił się głównie na platformach mediów społecznościowych, takich jak Tumblr, Pinterest i Instagram, zyskując popularność wśród czytelników kochających ciemną stronę literatury klasycznej. Nurt skupia się na tematyce intelektualizmu, edukacji i fascynacji mrocznymi aspektami ludzkiej egzystencji, często czerpiąc inspirację z literatury gotyckiej, mitologii greckiej i dzieł takich autorów jak Edgar Allan Poe, Fiodor Dostojewski i Donna Tartt.
Akcja książek utrzymanych w tej estetyce zwykle dzieje się w warunkach akademickich – mogą to być prestiżowe uniwersytety, gotyckie biblioteki, szkoły z internatem czy odizolowane akademiki. Idąc tym tokiem możecie się domyślać, że głównymi bohaterami tych historii są studenci, profesorowie czy też archiwiści lub bibliotekarze – osoby, które są wysoce inteligentne, lubują się w pięknie i sztuce ale również… Patrzą z góry na resztę społeczeństwa ukazując tym samym swój snobizm i elityzm.

Historie w tym klimacie zawierają w sobie tak naprawdę wszystko to, czego współczesny miłośnik nieszablonowych, klasycznych a przede wszystkim mrocznych opowieści szuka. Znajdziemy tutaj tematy poruszające takie pojęcia jak śmierć, moralność, dylematy etyczne, poczucie winy a co za tym idzie konsekwencje swoich czynów, często przeradzające się w obłęd. Wszystko to jest spotęgowane niesamowicie klimatycznymi i estetycznymi opisami ubioru w stylu vintage, antyków oraz wspaniałych, monumentalnych budowli.

Zachęceni? “W Tych Szacownych Murach” to zbiór opowiadań, który emanuje klimatami Dark Academia wciągając czytelnika swoimi niezwykle ciekawymi historiami. Znajdziemy w nim opowieści, które przyciągną odbiorcę nieszablonowym gotyckim klimatem, porażą historiami o zbrodni i dylematach moralnych a także zaciekawią tajemniczymi i przerażającymi studenckimi bractwami o wątpliwej etyczności.

Opowiadania są utrzymane w spójnych klimatach choć jednocześnie znacznie się od siebie różnią, przez co każdy czytelnik znajdzie w nich coś dla siebie. Jak to zwykle w zbiorach bywa natkniemy się na takie historie, o których szybko zapomnimy jak i na te, które zapiszą się w naszym sercu już na zawsze. Muszę przyznać, że niektóre opowieści naprawdę magnetyzują swoim klimatem oraz oryginalnym pomysłem na fabułę i chciałabym podzielić się nimi z wami w kolejnym akapicie (oczywiście bez żadnych spoilerów!).

Moim bezkonkurencyjnym faworytem jest opowiadanie “Profesor Ontografii,” które kupiło mnie pomysłem na przebieg wydarzeń i klimatem, idealnie wpasowującym się w artystyczny nurt turpizmu. Powiem szczerze, że historia którą stworzyła pisarka zdecydowanie zachęciła mnie do sięgnięcia po jej książki – wspaniałe pióro, umiejętność tworzenia nieszablonowej atmosfery i genialne wykorzystanie nieco już zapomnianych motywów gotyckich. Dodatkowo to opowiadanie może naprawdę was przestraszyć i zaszokować!

Kolejnymi perełkami, które bazują głównie na zakazanej miłości czy wątpliwie moralnych romansach mających swoje konsekwencje są opowiadania “Tysiąc Okrętów” (Kate Weinberg) oraz “Nierozpoznawalne Rozkosze” (Susie Yang). Oba dziejące się w zamkniętych klimatach akademickich eksplorują zakazaną namiętność i toksyczne uczucie, które przeradza się w obsesję lub prowadzi do zemsty. Muszę przyznać, że oba wciągnęły mnie na tyle mocno (a szczególnie opowiadanie Susie Yang),że pozostawiły mnie z wielkim niedosytem – chętnie przeczytałabym całą książkę lub nawet obejrzała film pełnometrażowy, przedstawiający ciąg dalszy.

Nie ma klimatów Dark Academia bez zbrodni, elityzmu oraz tajemniczych studenckich bractw, które ukazują brak kręgosłupa moralnego wśród studenckich elit. Idealnie obrazuje to opowiadanie “Fobos” (Tori Bolivano),opisujące krwawe i makabryczne próby, które musi przejść student aplikujący do jednego z tego typu organizacji…

“Pies i Królik” (Kelly Andrew) to historia łącząca w sobie mroczne, akademickie klimaty z nutą fantastyki. Było to dla mnie coś zupełnie nowego, ponieważ niewiele jest książek utrzymanych w tej estetyce (a przynajmniej tak sądzę),które łączą w sobie elementy nadprzyrodzone. Muszę przyznać, że zagrało to… wybornie! Autorka zaczerpnęła inspirację z “Alicji w Krainie Czarów,” dodając szczyptę szaleństwa i poczucia winy, które doprowadza do szaleństwa. Było to zdecydowanie coś oryginalnego i niesamowicie wciągającego!

“Okrutne Następstwa” (Layne Fargo) to kolejna opowieść o toksycznym uczuciu, które prowadzi do podłej zemsty. Wielbiciele nawiedzonych bibliotek i starej poezji będą w siódmym niebie!

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do sięgnięcia po niesamowity zbiór opowiadań jakim jest “W Tych Szacownych Murach.” Jeżeli jesteście fanami stylu Dark Academia lub nie znacie go ale czujecie, że możecie pokochać ten vibe szczerze polecam – będziecie usatysfakcjonowani i na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Antologia „W tych szacownych murach” to zbiór dwunastu opowiadań, które zagłębiają się w mroczne klimaty i tajemnicze wydarzenia osadzone w akademickim środowisku. Redaktorzy Marie O’Regan i Paul Kane starannie dobrali teksty, tworząc przemyślaną kompilację, która z jednej strony oddaje esencję nurtu Dark Academia, a z drugiej prezentuje różnorodność tematyczną i stylistyczną.

Już sam opis oraz wprowadzenie do antologii przyciągają uwagę czytelnika, obiecując niezapomniane doznania w świecie prywatnych szkół i kampusów, pełnych tajemnic i niepokojących wydarzeń. Autorzy z różnych perspektyw kreują opowieści, które wciągają czytelnika w wir emocji i wątpliwości.

Warto docenić bogactwo wariantów Dark Academii prezentowanych w antologii. Wśród dwunastu opowiadań każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od tego, czy jest nowicjuszem w świecie tego nurtu czy też jego doświadczonym miłośnikiem. Duży plus dla książki za stylistyczną różnorodność i możliwość odkrycia nowych autorów. Dzięki temu antologia jest atrakcyjną propozycją dla szerokiego grona czytelników.

„Tysiąc okrętów” Kate Weinber wprawia czytelnika w stan niepewności, zaledwie zaczynając snuć opowieść, by nagle przerwać ją, pozostawiając pytania bez odpowiedzi. „Pytia” Olivie Blake to futurystyczna wariacja na temat kultu wyroczni, w której przeszłość splata się z przyszłością, budując atmosferę niepokoju i nieprzewidywalności. „Urlop naukowy” Jamesa Tate’a Hilla oferuje subtelny wgląd w studenckie życie, ale niestety opowiadanie nie angażuje na tyle, aby zapadło w pamięci na dłużej. „Pies i królik” Kelly Andrew wyróżnia się nieoczywistym narracyjnym podejściem i hipnotyzującą historią, która prowadzi czytelnika przez mroczne korytarze akademii. „Dom X” J.T. Ellison to opowieść, która przykuwa uwagę nieprzewidywalnymi zwrotami akcji i tajemniczym klimatem akademii dla dziewcząt. „Okrutne następstwa” Layne’a Fargo to pełna szeptów historia z archiwum, która doskonale balansuje między grozą a intrygą, budując napięcie do samego końca. Opowiadanie „Cztery pogrzeby” Davida Bella pomimo tragicznych wydarzeń nie zapewnia czytelnikowi mroku charakterystycznego dla nurtu Dark Academia i trochę niestety zawodzi. „Niepoznawalne Rozkosze” Susie Yang opowiada o obsesji i dzieje się na uczelni, bardziej jednak przypomina psychotyczną historię niż mroczną tajemnicę akademickiego świata. „Weekend u Bertie” M.L. Rio oferuje raczej przeciętną opowieść o tajemniczej śmierci wykładowczyni. „Profesor Ontografii” Helen Grant zapewnia czytelnikowi prawdziwie mroczną historię, pełną tajemnic i mroku. „Fobos” Tori Bolivano wyróżnia się jako jedno z najlepszych opowiadań, eksplorując mroczne motywy i krwawe sekrety tajnego stowarzyszenia. „Grając” Phoebe Wynne, choć opowiada o życiu stypendystki na uczelni, nie wnosi nic nowego i kończy antologię w dość przewidywalny sposób.

„W tych szacownych murach” to zbiór opowiadań, które malują obraz mrocznego i intrygującego świata Dark Academia, chociaż niektóre z tekstów nie spełniają oczekiwań pod względem intensywności i oryginalności. Mimo to antologia zapewnia emocjonującą podróż przez tajemnicze korytarze akademii, pełne niepokojących wydarzeń i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Polecam przede wszystkim osobom, które z tym nurtem nie miały jeszcze do czynienia. Ta antologia będzie dobrym wyborem, aby zaznajomić się z tematem 🤎

Dwunastu autorów.
Dwanaście opowiadań.
Dwanaście mrocznych opowieści.
Jedna antologia.

„W tych szacownych murach” to antologia Dark Academia w której znajdziecie zbiór opowiadań znanych autorów.
Za wybór tekstów oraz opiekę redakcyjną odpowiadali Marie O'Regan oraz Paul Kane.

Już samo wprowadzenie mi się spodobało.
Autorzy wyjaśniają czym tak właściwie jest Dark Academia i czego możemy się spodziewać po tym nurcie. Myślę, że jeśli nigdy nie mieliście do czytania z tym podgatunkiem literatury to ta antologia będzie świetnym wyborem na start.
A jeśli już przepadliście w tym nurcie to również możecie odnaleźć wiele ciekawych rzeczy w tym zbiorze.

Prawie każde z tych opowiadań miało w sobie coś co mnie zaintrygowało, jednak nie wszystkie podobały mi się w równym stopniu.

Zdecydowanie największe wrażenie zrobił na mnie tekst Kelly Andrew pod tytułem „Pies i Królik”. Był nieoczywisty i miał w sobie coś co mnie wręcz zahipnotyzowało. Uwielbiam taką nieoczywistą pogoń za białym królikiem. Przypomina mi to moją ukochaną „Alicję w krainie czarów”.
Autorka zaciekawiła mnie do tego stopnia, że wygooglowałam jej nazwisko i okazało się, że nawet mam jej książkę w wydaniu specjalnym z książkowej subskrybcji Illumicrate. Będę musiała ją szybko przeczytać, a jeśli Wy wiecie, czy ktoś ma u nas wydać „The Whispering Dark” to koniecznie dajcie mi znać 👀

Opowiadania są bardzo różnorodne i myślę, że każdy możne odnaleźć takie, które go zachwyci.
Jeśli lubicie mroczny klimat, akademicką scenerię, tajne stowarzyszenia oraz wszystkie inne rzeczy, które można odnaleźć w tym nurcie to zdecydowanie warto, abyście dali szansę tej antologii.

Myślę, że to również super opcja na odkrycie nowych autorów lub aby po prostu sprawdzić czy Dark Academia to coś dla Was.

Dwunastu autorów.
Dwanaście opowiadań.
Dwanaście mrocznych opowieści.
Jedna antologia.

Już samo wprowadzenie mi się spodobało.
Autorzy wyjaśniają czym tak właściwie jest Dark Academia...

Zupełnie nie wiem w którym momencie stałam się fanką estetyki Dark Academia, ale sami przyznajcie: klimat zakurzonych bibliotek, woń pożółkłego papieru tudzież pergaminu skrywającego ogrom wiedzy oraz cała otoczka intelektualnej elity…
Ciężko się nie skusić.
W końcu pokonałam uprzedzenia i nie zawiodłam się.

Jeżeli nie wiedzie, jak zacząć własną przygodę z „Dark Academią” mogę Wam śmiało polecić ten zbiór historii.
Każda z nich została ukształtowana w niepowtarzalny sposób, przez śmietankę autorów specjalizujących się w tej estetyce (jak na przykład Olivie Blake). Również fakt, że są to krótkie dzieła sprawia, że czytelnik może podzielić sobie poziom serwowanego mroku w danym dniu – chociaż przyznaję, ciężko jest się od nich oderwać.

Moim ulubieńcem został „DOM X” J.T. Ellison, gdzie nie wszystko okazało się takie, jak z początku wyglądało! Zakończenie tej historii niemal pozbawiło mnie butów. Również „PIES I KRÓLIK”Kelly Andrew z subtelnym nawiązaniem do pewnych zwyczajów z Haiti czy Nowego Orleanu (doceńcie, że za wszelką cenę staram się nie spoilerować, bo to BYŁO COŚ!).”FOBOS” Tori Bolivano ukazuje to, jak naprawdę wygląda wstąpienie w szeregi tajnego stowarzyszenia.

Jesteście gotowi na tą niebywałą wycieczkę w głąb ukrytych korytarzy i przyczajonej, ale równie śmiertelnej akademickiej rywalizacji?

Ciężko się nie skusić.
W końcu pokonałam uprzedzenia i nie zawiodłam się.

Jeżeli nie wiedzie, jak zacząć własną przygodę z „Dark Academią”...

Dark academia wprost wylewała się ze stron każdej strony. Na początku mamy wyjaśnienie tego klimatu, więc nawet początkujący odnajdą się w książce. Już pierwsze opowiadanie mnie zaintrygowało i sprawiło, że chcę przeczytać całą historię o Lornie i Chrisie. Kolejnym opowiadaniem, które zapadło mi w pamięć to Pies i Królik, bijący lekkim vibem Alicji z Krainy Czarów, zawierający w sobie magię. Spodobały mi się zabawne dialogi, rozładowujące napięcie oraz postacie, między którymi wkrada się romantyczna relacja. Natomiast Olivia Blake jak zwykle mnie nie zawiodła. Reszta historii również była intrygująca, ale nie mogły się równać z wyżej wspomnianymi. Każde miało w sobie nutę tragedii, mroku oraz tajemnic. Zakończenia były lekkim plot twistem, idealnie kończącym opowiadania. Uwielbiam dark academia, a ta książka spełniła moje oczekiwania. Trzyma w napięciu do ostatniej strony, pozostawiając po sobie trwałe wrażenie.

• Do kupienia
  • Nie ma
  • 📗 legimi

Dodaj cytat z książki W tych szacownych murach