Okładka książki Cień wiatru

Cień wiatru

Autor:
Cykl: Cmentarz zapomnianych książek (tom 1)
tłumaczenie
Beata Fabjańska - Potapczuk, Carlos Marrodan Casas
La sombra del viento
wydawnictwo
Muza
8373195025
typ
papier
7,91 (23174 ocen i 2540 opinii)

Opis książki

W letni świt 1945 roku dziesięcioletni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza i antykwariusza, do niezwykłego miejsca w sercu starej Barcelony, które wtajemniczonym znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Zgodnie ze zwyczajem Daniel ma wybrać, kierując się właściwie jedynie intuicją, książkę swego życia. Spośród setek tysięcy tomów wybiera nieznaną sobie powieść "Cień wiatru" niejakiego Juliana Caraxa.

Zauroczony powieścią i zafascynowany jej autorem Daniel usiłuje odnaleźć inne jego książki i odkryć tajemnicę pisarza, nie podejrzewając nawet, iż zaczyna się największa i najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia, która da również początek niezwykłym opowieściom, wielkim namiętnościom, przeklętym i tragicznym miłościom rozgrywającym się w cudownej scenerii Barcelony gotyckiej i renesansowej, secesyjnej i powojennej.

źródło opisu: www.muza.com.pl

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Po udanym spotkaniu z Zafónem postanowiłam sięgnąć po osławioną serię Cmentrza Zapomnianych Książek. Nie ukrywam, że oczekiwania miałam wysokie i przyznam, że się nie zawiodłam w najmniejszym calu. Pierwszą część "Cień wiatru" pochłonęłam z wielką przyjemnością i zapałem delektując się przy tym historią, językiem, postaciami niczym największy smakosz słowa.

Carlos Ruiz Zafón ur. w 1964 roku w Barcelonie. Z wykształcenia jest dziennikarzem, lecz to pisaniu podporządkował swoje życie. Swoje pierwsze powieści kierował głównie do młodzieży jednak zyskał sobie zwolenników także wśród starszych grup wiekowych. Sławę pisarzowi przyniósł cykl powieści Cmentarz Zapomnianych Książek : "Cień wiatru", "Gra anioła", "Więzień nieba".

Głównym bohaterem jest dziesięcioletni Daniel Semepere. Gdy nadchodzi odpowiedni moment ojciec chłopca, który jest właścicielem księgarni, postanawia zabrać syna w niezwykłe miejsce. Tym magicznym miejscem jest Cmentarz Zapomnianych Książek. Spośród tysiąca...

Książkowo | 2012-09-11
Na półkach: *!!, Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 07 września 2012

Książka ta przeleżała na mojej półce pewien czas zanim się za nią zabrałam... Poznajemy Daniela Sempere, który wraz z ojcem odwiedza miejsce o nazwie Cmentarz Zapomnianych Książek, a tam "adoptuje" przyciągający go, od pierwszej chwili, w tajemniczy i nieodparty sposób tom o tytule "Cień wiatru"...

Historia ta jest według mnie wręcz magiczna... Akcja skonstruowana została tak, że wręcz nie sposób oderwać się od czytania... Na kartach powieści znajdujemy mnóstwo mrocznych tajemnic, różnorakich intryg, lecz także nie brak wątków miłości, przyjaźni oraz ludzkich dramatów...

Wraz z Danielem Semepre, jego przyjaciółmi i wrogami przemierzamy urokliwe uliczki Barcelony... Przyglądamy się także jak główny bohater stopniowo przeistacza się z małego chłopca w mężczyznę...

Jeśli chcecie dowiedzieć się czy Danielowi uda się rozwikłać tajemnicę spowitego mrokami niepamięci autora fascynującej go, od momentu wejścia w jej posiadanie, książki sięgnijcie po tę opowieść, w której nic nie jest...

Kuba | 2013-07-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 26 lipca 2013

"Cień wiatru" kazał mi na siebie czekać jakieś pół roku. Były nawet momenty, gdy zastanawiałem się, czy w ogóle ją czytać. Prawda jest taka, że nie byłem jakoś oczarowany opisem z okładki, ale chciałem raczej zapoznać się z fenomenem Zafona, a że "Cień wiatru", to podobno jego najlepsza książka, więc padło na nią.
Mimo że nigdy nie fascynowała mnie Barcelona lat 20. i bałem się, że klimat panujący w książce będzie mnie zwyczajnie usypiać; to muszę przyznać, że jestem historią, którą stworzył Zafon oczarowany.
Rewelacyjna wielowątkowość, świetni bohaterowie, niebanalne dialogi, to tylko nieliczne z plusów tej książki. Historia Juliana Caraxa jest jedną z najlepszych jakie miałem przyjemność czytać od bardzo dawna.
Subtelność przeplata się z brutalnością, radość ze smutkiem, a wszystko to czyni, że książce jest blisko do wybitnej, a nawet arcydzieła.
Chyba jedyną wadą tej książki są opisy. Rozumiem, że autor chciał idealnie oddać klimat, ale opisywanie przez dwadzieścia zdań, że...

Lilu_Dallas | 2014-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Urzekła mnie historia Juliana Caraxa i jego zakazanej miłości. Ogromne wrażenie zrobiły na mnie obarczone klątwą losy ludzi, którzy byli świadkami tej namiętności. Podobał mi się sposób, w jaki odkrywane były mroczne tajemnice Juliana, od pierwszych informacji po finał, gdzie zostałam kompletnie zaskoczona.
Oczarowała mnie postać Fermina Romero de Torres, żebraka, który po tym, jak powstał z upadku czerpał z życia pełnymi garściami a za okazaną pomoc odwdzięczył się wierną przyjaźnią i swoją mądrością życiową.
Zachwycił mnie sposób, w jaki napisana jest książka. Jej się nie czyta, przez nią się płynie. Niektóre fragmenty wydały mi się tak pięknie napisane, że czytałam je po dwa razy.
Z satysfakcją czytałam mądre refleksje na temat literatury i czytelnictwa, które autor porównuje do intymnego rytuału, w który wkładamy coraz rzadsze dobra: umysł i duszę.
Polecam tę książkę młodym i starym, facetom i kobietom. Wszystkim.

Carles | 2015-02-26

Sprawa z tą książką jest prosta. Najpiękniejsza jaką przeczytałam w roku 2014. Nie mam wątpliwości. I nic nowego o niej pewnie nie napiszę.
Każdy element jest tu rewelacyjny. Fabuła godna największych mistrzów. Szaleństwo. Czytałam do rana - słowo! Nie potrafiłam przerwać.
Miłość. Przyjaźń. Miłość do książek. Do Barcelony - cóż za magiczny przewodnik po tym mieście. Nie sądzę by istniał lepszy. Tantiemy dla Zafona za reklamę!
Genialnie wpleciona tajemnica, która wije się niczym wąż po stronach całej historii. Wyraziste, zapadające w pamięć postacie i ich dialogi. Styl - samo się czyta. Płynie. Może bez literackich fajerwerków ale tu ich nie potrzeba. Nie ma słabego punktu.
Książka jest dla mnie ważna jeszcze z innego względu. Przed jej przeczytaniem sądziłam, że takie monumentalne wspaniałe powieści, osadzone w baśniowym klimacie, należą już do przeszłości. Teraz wiem, że to taki Hrabia Monte Christo moich czasów.

monini | 2011-06-28
Przeczytana: 15 maja 2011

Dzięki tej książce pokochałam twórczość Zafóna.
Urzekła mnie niebanalna historia, cudowne opisy Barcelony (ach ta Barcelona, aż chciałabym się tam kiedyś wybrać). Autor wyśmienicie łączy realność z fikcją, sen z jawą. Często można się pogubić czy to prawdziwe wydarzenie czy sen spowity mgłą pięknej, XIX-wiecznej Barcelony.
Razem z bohaterami przeżywamy całą tą opowieść. Czasem miałam wrażenie, że Daniel jest moim dobrym znajomym i wraz z nim próbuję rozgryźć tą zagadkę.
Gorąco polecam!

minute5 | 2012-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

Pierwszy raz spotkałam się z książką ,która wywarła na mnie taki samo wrażenie jak "Duma i uprzedzenie".
Pozycja ta jest naprawdę wybitna i z ręką na sercu mogę polecić ją nawet najbardziej wymagającemu czytelnikowi.
Kiedy czytałam tą książkę miałam wrażenie ,że stoję obok Daniela i uczestniczę we wszystkich wydarzeniach, które zapierają dech w piersiach. Postacie są nietuzinkowe, niebanalne , przygody bohaterów wręcz nie realne. Jedyne ,do czego mogę się przyczepić to wulgaryzmy ,które obniżyły nieco poziom lektury.

Na temat tej książki wyrażono już tak wiele opinii, że nawet nie jestem pewna, czy moja zostanie zauważona. Po lekturze mam trochę mieszane uczucia.

Na początku dobre strony:
- przepiękna, nastrojowa okładka (wiem, że nie powinno się oceniać książek po okładce, ale ta zdecydowanie wyróżnia się na plus);
- fotografie w środku - moja ulubiona to antykwariat z kotem :) Myślałam, że to kot z księgarni Daniela, ale zawsze można sobie wyobrazić, że jednak był :);
- cmentarz zapomnianych książek - świetna sprawa!;
- szczegółowe opisy Barcelony - sprawiły, że dodałam to miasto na listę miejsc obowiązkowych do zwiedzenia;
- książka naprawdę mnie wciągnęła, miała swój klimat i zdecydowanie nie nudziłam się podczas czytania - dwa dni i 500 stron za mną, mimo wad, które wypunktuję poniżej;
- zaskakujące zakończenie.

A teraz minusy:
- WULGARYZMY - główny zarzut - przeważnie nie mnie nie rażą, jednak w tym przypadku wybitnie nie pasują. Aż kłują w oczy, zwłaszcza po całych akapitach pisanych...

Ta pozycja długo musiała czekać na swoją kolej. Przeleżała 8 miesięcy, pomimo moich ogromnych chęci do przeczytania jej, po czym nareszcie nadszedł jej czas. Powiem tak: czas spędzony w towarzystwie tej książki na pewno nie może być uznany za stracony.
Na początku książka nie wywarła na mnie znaczącego wrażenia. Była napisana pięknym językiem, nie nudziła, jednym słowem – kawał dobrej literatury, ale nie miała tego "czegoś", co sprawiłoby, że czytanie porwałoby mnie bezzwrotnie. Do czasu. Do momentu, w którym dotarłam do części "Nuria Monfort: Zapiski zjaw". Już nieco wcześniej historia zaczęła nabierać rumieńców, ale dopiero wraz z tym nagłówkiem zaskoczyło to coś, czego mi brakowało, i odpłynęłam.
Książka jest nietuzinkowa, jedyna w swoim rodzaju, świetnie napisana. Postaci, miejsca, wydarzenia – wszystko tak realistyczne, że z zaskoczeniem spogląda się dookoła siebie podczas przerw w czytaniu, zdając sobie sprawę, że nie jesteśmy częścią powieści. Fenomenalna wręcz postać...

Już od pierwszych stron stała się jedną z moich ulubionych książek. Genialnie napisana, pełna emocji, refleksji i humoru. Obrazowa i przesycona miłością do książek. Nie będę się rozwodzić, po prostu z całego serca polecam. :)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Na półkach
Kalendarium literackie
  • Lemony Snicket
    45. rocznica
    urodzin
    Czasem wystarczy powiedzieć głośno, że się czegoś nienawidzi, i usłyszeć, że ktoś się z nami zgadza, aby poczuć się lepiej nawet w najgorszej sytuacji.
  • Chris Wooding
    38. rocznica
  • Wiesław Wernic
    109. rocznica
  • Leena Krohn
    68. rocznica
    urodzin
    Ten, kto wraca, jest zawsze kimś innym niż ten, który odszedł.
  • Michel de Montaigne
    482. rocznica
    urodzin
    Nie mam tego w charakterze, aby mnie gniewało, gdy spotkam się z różnicą w zdaniach i abym nie mógł ścierpieć towarzystwa ludzi, dlatego, że myślą i rozumują odmiennie niż ja. Raczej znajduję to bardziej osobliwym gdy się trafi na zgodność w usposobieniach i zamiarach. I nigdy nie było na świecie dw... pokaż więcej
  • Janusz Meissner
    37. rocznica
    śmierci
    Mizerne są zamierzenia ludzkie wobec niezłomnych postanowień losu.
  • Józef Wittlin
    39. rocznica
    śmierci
    Stary dziad - Dunaj szumiał za Prateren jak zwykle i zanosił do morza, do Czarnego - swój wieczny spokój na przechowanie. Ostatnia fala dunajowa zabrała ze sobą na wieki uroczą melodię tego miasta, melodięm która już nie wróci, jak nie powróci nigdy do serca dobra krew, wytoczona z ludzi.
  • Carmen Laforet
    11. rocznica
    śmierci
    Może sens życia dla kobiety polega wyłącznie na tym, że ktoś ją odkryje, spojrzy na nią w taki sposób, że ona sama poczuje się ładna i promienna?
  • Kornel Filipowicz
    25. rocznica
    śmierci
    Od dzieciństwa słyszałam z ust mojej mamy i ciotek na temat mężczyzn takie zdanie, że mężczyźni są jak dzieci, że chcieliby się całe życie bawić, że ma się z nimi tylko kłopot, pożytek z nich niewielki, a przyjemność wątpliwa.
  • Henryk Rzewuski
    149. rocznica