Cień wiatru

Cykl: Cmentarz zapomnianych książek (tom 1)
Wydawnictwo: Muza
7,91 (23404 ocen i 2564 opinie)
tłumaczenie
Beata Fabjańska - Potapczuk, Carlos Marrodan Casas
La sombra del viento
8373195025

Inne wydania

W letni świt 1945 roku dziesięcioletni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza i antykwariusza, do niezwykłego miejsca w sercu starej Barcelony, które wtajemniczonym znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Zgodnie ze zwyczajem Daniel ma wybrać, kierując się właściwie jedynie intuicją, książkę swego życia. Spośród setek tysięcy tomów wybiera nieznaną sobie powieść "Cień wiatru" niejakiego Juliana Caraxa.

Zauroczony powieścią i zafascynowany jej autorem Daniel usiłuje odnaleźć inne jego książki i odkryć tajemnicę pisarza, nie podejrzewając nawet, iż zaczyna się największa i najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia, która da również początek niezwykłym opowieściom, wielkim namiętnościom, przeklętym i tragicznym miłościom rozgrywającym się w cudownej scenerii Barcelony gotyckiej i renesansowej, secesyjnej i powojennej.

źródło opisu: www.muza.com.pl

• Wakacje
  • Tajemnice haremów
  • Próżna
  • Mściciel
  • Nie zmienił się tylko blond
  • Włoska symfonia

7,38 (16 ocen i opinii)
Mściciel
Mariusz Wollny

7,67 (15 ocen i opinii)
Nie zmienił się tylko blond
Agata Przybyłek

Te chwile
Herbjørg Wassmo

8,24 (25 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Po udanym spotkaniu z Zafónem postanowiłam sięgnąć po osławioną serię Cmentrza Zapomnianych Książek. Nie ukrywam, że oczekiwania miałam wysokie i przyznam, że się nie zawiodłam w najmniejszym calu. Pierwszą część "Cień wiatru" pochłonęłam z wielką przyjemnością i zapałem delektując się przy tym historią, językiem, postaciami niczym największy smakosz słowa.

Carlos Ruiz Zafón ur. w 1964 roku w Barcelonie. Z wykształcenia jest dziennikarzem, lecz to pisaniu podporządkował swoje życie. Swoje pierwsze powieści kierował głównie do młodzieży jednak zyskał sobie zwolenników także wśród starszych grup wiekowych. Sławę pisarzowi przyniósł cykl powieści Cmentarz Zapomnianych Książek : "Cień wiatru", "Gra anioła", "Więzień nieba".

Głównym bohaterem jest dziesięcioletni Daniel Semepere. Gdy nadchodzi odpowiedni moment ojciec chłopca, który jest właścicielem księgarni, postanawia zabrać syna w niezwykłe miejsce. Tym magicznym miejscem jest Cmentarz Zapomnianych Książek. Spośród tysiąca...

Książkowo | 2012-09-11
Na półkach: *!!, Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 07 września 2012

Książka ta przeleżała na mojej półce pewien czas zanim się za nią zabrałam... Poznajemy Daniela Sempere, który wraz z ojcem odwiedza miejsce o nazwie Cmentarz Zapomnianych Książek, a tam "adoptuje" przyciągający go, od pierwszej chwili, w tajemniczy i nieodparty sposób tom o tytule "Cień wiatru"...

Historia ta jest według mnie wręcz magiczna... Akcja skonstruowana została tak, że wręcz nie sposób oderwać się od czytania... Na kartach powieści znajdujemy mnóstwo mrocznych tajemnic, różnorakich intryg, lecz także nie brak wątków miłości, przyjaźni oraz ludzkich dramatów...

Wraz z Danielem Semepre, jego przyjaciółmi i wrogami przemierzamy urokliwe uliczki Barcelony... Przyglądamy się także jak główny bohater stopniowo przeistacza się z małego chłopca w mężczyznę...

Jeśli chcecie dowiedzieć się czy Danielowi uda się rozwikłać tajemnicę spowitego mrokami niepamięci autora fascynującej go, od momentu wejścia w jej posiadanie, książki sięgnijcie po tę opowieść, w której nic nie jest...

Carles | 2015-02-26

Sprawa z tą książką jest prosta. Najpiękniejsza jaką przeczytałam w roku 2014. Nie mam wątpliwości. I nic nowego o niej pewnie nie napiszę.
Każdy element jest tu rewelacyjny. Fabuła godna największych mistrzów. Szaleństwo. Czytałam do rana - słowo! Nie potrafiłam przerwać.
Miłość. Przyjaźń. Miłość do książek. Do Barcelony - cóż za magiczny przewodnik po tym mieście. Nie sądzę by istniał lepszy. Tantiemy dla Zafona za reklamę!
Genialnie wpleciona tajemnica, która wije się niczym wąż po stronach całej historii. Wyraziste, zapadające w pamięć postacie i ich dialogi. Styl - samo się czyta. Płynie. Może bez literackich fajerwerków ale tu ich nie potrzeba. Nie ma słabego punktu.
Książka jest dla mnie ważna jeszcze z innego względu. Przed jej przeczytaniem sądziłam, że takie monumentalne wspaniałe powieści, osadzone w baśniowym klimacie, należą już do przeszłości. Teraz wiem, że to taki Hrabia Monte Christo moich czasów.

713 | 2015-04-11
Na półkach: WYBRANE, Przeczytane

Każdy dorosły człowiek ma czasem ochotę przeczytać bajkę. Taka natura. Niektórzy się przyznają, bo cywilnie odważni. Inni się wstydzą. Ja na przykład. A tu, pan Zafon podaje mi rozwiązanie na tacy! Książka "dla dorosłych" (przynajmniej nominalnie), można się więc do niej przyznać, w autobusie wyciągnąć, na półce postawić śmiało, sąsiada nie trzeba się wstydzić jak zobaczy. A w środku? Przepiękna, cudowna, fantastyczna Bajka. Przez duże "B"!
Czytałem jak przystało na bajkę, z rumieńcem na twarzy. Żona nie mogła wyjść ze zdumienia (twierdziła, że mi się nie spodoba). I tak, dzięki Zafonowi odkryłem, że żona mnie nie zna.

Kuba | 2013-07-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 26 lipca 2013

"Cień wiatru" kazał mi na siebie czekać jakieś pół roku. Były nawet momenty, gdy zastanawiałem się, czy w ogóle ją czytać. Prawda jest taka, że nie byłem jakoś oczarowany opisem z okładki, ale chciałem raczej zapoznać się z fenomenem Zafona, a że "Cień wiatru", to podobno jego najlepsza książka, więc padło na nią.
Mimo że nigdy nie fascynowała mnie Barcelona lat 20. i bałem się, że klimat panujący w książce będzie mnie zwyczajnie usypiać; to muszę przyznać, że jestem historią, którą stworzył Zafon oczarowany.
Rewelacyjna wielowątkowość, świetni bohaterowie, niebanalne dialogi, to tylko nieliczne z plusów tej książki. Historia Juliana Caraxa jest jedną z najlepszych jakie miałem przyjemność czytać od bardzo dawna.
Subtelność przeplata się z brutalnością, radość ze smutkiem, a wszystko to czyni, że książce jest blisko do wybitnej, a nawet arcydzieła.
Chyba jedyną wadą tej książki są opisy. Rozumiem, że autor chciał idealnie oddać klimat, ale opisywanie przez dwadzieścia zdań, że...

Lilu_Dallas | 2014-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Urzekła mnie historia Juliana Caraxa i jego zakazanej miłości. Ogromne wrażenie zrobiły na mnie obarczone klątwą losy ludzi, którzy byli świadkami tej namiętności. Podobał mi się sposób, w jaki odkrywane były mroczne tajemnice Juliana, od pierwszych informacji po finał, gdzie zostałam kompletnie zaskoczona.
Oczarowała mnie postać Fermina Romero de Torres, żebraka, który po tym, jak powstał z upadku czerpał z życia pełnymi garściami a za okazaną pomoc odwdzięczył się wierną przyjaźnią i swoją mądrością życiową.
Zachwycił mnie sposób, w jaki napisana jest książka. Jej się nie czyta, przez nią się płynie. Niektóre fragmenty wydały mi się tak pięknie napisane, że czytałam je po dwa razy.
Z satysfakcją czytałam mądre refleksje na temat literatury i czytelnictwa, które autor porównuje do intymnego rytuału, w który wkładamy coraz rzadsze dobra: umysł i duszę.
Polecam tę książkę młodym i starym, facetom i kobietom. Wszystkim.

Ania | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

Powieść "Cień wiatru" jest chyba jedną z najlepszych jakie do tej pory czytałam. Nie spodziewałam się że aż tak mnie oczaruje. Jest pełna emocji i humoru. Bardzo urzekła mnie historia Juliana Caraxa. Wszystko wydaje się takie realistyczne. Czytając książkę miałam wrażenie, że znowu jestem w Barcelonie. Barcelona to piękne miasto, które również mnie urzekło i ciesze się że mogłam przeczytać tą wspaniałą powieść, którą teraz mogę polecić każdemu.

monini | 2011-06-28
Przeczytana: 15 maja 2011

Dzięki tej książce pokochałam twórczość Zafóna.
Urzekła mnie niebanalna historia, cudowne opisy Barcelony (ach ta Barcelona, aż chciałabym się tam kiedyś wybrać). Autor wyśmienicie łączy realność z fikcją, sen z jawą. Często można się pogubić czy to prawdziwe wydarzenie czy sen spowity mgłą pięknej, XIX-wiecznej Barcelony.
Razem z bohaterami przeżywamy całą tą opowieść. Czasem miałam wrażenie, że Daniel jest moim dobrym znajomym i wraz z nim próbuję rozgryźć tą zagadkę.
Gorąco polecam!

Cudowna, magiczna, zaskakująca, niebywale interesująca i mocno wciągająca książka, która już na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Na pewno przeczytam ją jeszcze nie raz, a to też ze względu na opisy mojej ukochanej Barcelony:)

Bardzo polecam!

Hania.

Na temat tej książki wyrażono już tak wiele opinii, że nawet nie jestem pewna, czy moja zostanie zauważona. Po lekturze mam trochę mieszane uczucia.

Na początku dobre strony:
- przepiękna, nastrojowa okładka (wiem, że nie powinno się oceniać książek po okładce, ale ta zdecydowanie wyróżnia się na plus);
- fotografie w środku - moja ulubiona to antykwariat z kotem :) Myślałam, że to kot z księgarni Daniela, ale zawsze można sobie wyobrazić, że jednak był :);
- cmentarz zapomnianych książek - świetna sprawa!;
- szczegółowe opisy Barcelony - sprawiły, że dodałam to miasto na listę miejsc obowiązkowych do zwiedzenia;
- książka naprawdę mnie wciągnęła, miała swój klimat i zdecydowanie nie nudziłam się podczas czytania - dwa dni i 500 stron za mną, mimo wad, które wypunktuję poniżej;
- zaskakujące zakończenie.

A teraz minusy:
- WULGARYZMY - główny zarzut - przeważnie nie mnie nie rażą, jednak w tym przypadku wybitnie nie pasują. Aż kłują w oczy, zwłaszcza po całych akapitach pisanych...

Na półkach