ROZWIŃ ZWIŃ

2020-02-06
Robert Sudół
Dorastanie Miłość LGBT PRL

więcej Więcej

Pięknie przedstawiona miłość. Świetny język. Popłynęłam brawo.

piękna, smutna, poruszająca

Słodko-gorzka opowieść o dorastaniu. Dwóch młodych mężczyzn szukających swej drogi w życiu w komunistycznej Warszawie z przełomu lat 70 i 80.

Co mi się podobało:
- Piękny, liryczny, poetycki język. - Koił moją duszę. Gdybym nie słuchała audiobooka, to pewnie miałabym z milion pozaznaczanych cytatów ;)
- Sympatyczni, dający się lubić bohaterowie. - Polubiłam i Ludwika, i...

Bardzo podobała mi się ta książka. Akcja rozgrywa się głównie w Warszawie w latach osiemdziesiątych. Opowieść o trudnym związku homoseksualnym, i zawiłościach spowodowanych ciężką sytuacją polityczną i osobistą głównych bohaterów. Z całą pewnością godna uwagi lektura.

Czego nie lubię? Grafomaństwa i góralskiej muzyki. No ale grafomaństwa bardziej. Zwłaszcza takiego. W tej książce nic się nie klei, najbardziej metafory - jest ich tak dużo, że się po prostu z kartek wysypują. Poza tym mam lepsze rzeczy do roboty niż zastanawianie się, co to są kurwa "diabelskie widły neonowej bieli".

Bardzo mi się spodobała ta historia mimo pewnych niedociągnięć.
Mam do niej dwa główne zastrzeżenia: po pierwsze bohater czyta "Mojego Giovanniego" w oryginale, bo polskiego przekładu wówczas nie było (o czym sam wspomina). Potem okazuje się, że Ludzio nie zna angielskiego i kupuje do niego podręcznik. Coś tu poszło nie tak.
Po drugie chwilami język tej powieści jest zbyt...

To było niesamowite przeżycie! Książka rewelacyjna! Wciągała od samego początku do końca. Genialnie napisana i wspaniała historia, choć niestety smutna. Jestem pod wrażeniem, bo dawno nie czytałem książki, od której tak trudno było mi się oderwać.

Dla mnie przerysowane. Miało być tak pięknie i wzruszająco a wyszło dla mnie mało wiarygodnie. Historia bardzo ciekawa i dobrze napisana, ale jak dla mnie autor zbyt mocno próbował wzruszyć i przycisnąć czytelnika. W połowie zrobiłam się senna i zmęczona. Zdecydowanie przereklamowane.

Moze to jest i łzawe, może i tanie, ale naprawde dawno sie tak nie wzruszyłam :)

Proste, ale na swój sposób piękne. Napisane barwnym językiem, który do mnie trafia.

• 2021
  • 2020