Nic dwa razy: Wybór wierszy - Nothing Twice: Selected Poems

Tłumaczenie: Stanisław Barańczak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
poezja
Snoopy

Największy istniejący w języku polskim wybór wierszy Szymborskiej - sto dwadzieścia utworów. Najpełniejszy obraz poetyckiego dorobku laureatki Literackiej Nagrody Nobla w tłumaczeniach wyróżnionych przez Pen Club amerykański i polski. 120 poems by Wisława Szymborska, who was awarded Nobel Prize for literature - the largest and most extensive selection of the poet’s lyrics in translations...

120 poems by Wisława Szymborska, who was awarded Nobel Prize for literature - the largest and most extensive selection of the poet’s lyrics in translations awarded by both American and Polish Pen Clubs.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

beata | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

Bogaty wybór wierszy naszej noblistki, zatytułowany jednym bardziej znanych Jej wierszy „Nic dwa razy”. Wielu z nas poznało ten wiersz dzięki piosence Maanamu (płyta „Róża” wydana dwa lata przed Noblem Szymborskiej) lub Łucji Prus (Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie w 1965 r.). Wybór zawiera 120 wierszy z tomów „Wołanie do Yeti”, „Sól”, „Sto pociech”, "Wszelki wypadek”, „Wielka liczba”, „Ludzie na moście” i „Koniec i początek”. To polsko-angielska edycja. Tłumaczenia Stanisława Barańczaka i Clare Cavanagh nie trzeba rekomendować. A ponadto, jak zwykle u Szymborskiej: precyzja słowa, dowcip, inteligencja. Delicje :).

PS
Ilekroć czytam wiersze takich poetów, jak Szymborska, nie mogę się nadziwić różnorodności doznań, jakie nam towarzyszą w takich samych sytuacjach. Zachodzę w głowę, co powoduje, że jedne osobniki gatunku ludzkiego patrząc np. na kamień, zauważają jego oczywistą właściwość, którą kamień wyraża w słowach: „całą powierzchnią zwracam się ku tobie, a całym...

to nie pierwsze i nie ostatnie spotkanie z Szymborska i jej piękna poezją. polecam gorąco. a w mym sercu na zawsze pozostanie "kot ..."

KiNGa | 2015-12-30
Przeczytana: 28 grudnia 2015

"Nie ma rozpusty gorszej niż myślenie.
Pleni się ta swawola jak wiatropylny chwast
na grządce wytyczonej pod stokrotki."
(...)
Fragment wiersza "Głos w sprawie pornografii"

„(…)Już zbyt wiele się stało,
co się stać nie miało,
a to, co miało nadejść,
nie nadeszło. (…)”
Fragment wiersza „Schyłek wieku”

"Miłość szczęśliwa. Czy to jest normalne,
czy to poważne, czy to pożyteczne –
co świat ma z dwojga ludzi,
którzy nie widzą świata?
(…)
Fragment wiersza „Miłość szczęśliwa”

„(…)Żaden dzień się nie powtórzy,
nie ma dwóch podobnych nocy,
dwóch tych samych pocałunków,
dwóch jednakich spojrzeń w oczy. (…)”
Fragment wiersza „Nic dwa razy”

Wisława Szymborska jak zwykle czaruje czytelnika słowem, zachwyca genialnie prostym sposobem opowiadania świata, a jednocześnie tak dosadnym i trafnym.

Nothing twice zawiera następujące tomiki poezji:
- Wołanie do Yeti,
- Sól,
- Sto pociech,
- Wszelki przypadek,
- Wielka liczba,
- Ludzie na moście,
- Koniec i początek.

Moja opinia jest całkowicie subiektywna ,ponieważ wszystko co napisze Wisława Szymborska jest dla mnie cudowne.Co za erudycja,poczucie humoru -klasa sama w sobie.Wszystkie moje odczucia ,przemyślenia ,których nie umiem ubrać w słowa ,ta starsza pani o duszy małej dziewczynki ,przelewa na papier.Czytam jej wiersze i myślę sobie, "O rany ! o to mi właśnie chodzi ,tak właśnie odbieram ten świat"
Od lat kocham Panią Wisławę miłością absolutną,nie tylko jej twórczość ,ale także jej kolorową postać.

nikalil | 2010-09-03
Na półkach: Przeczytane, Lista życzeń

"Tylko nie wiersze!"

Już od podstawówki unikałam poezji kiedy to tylko było możliwe, aż wreszcie natknęłam się na "Wybór wierszy".

Wiersze pani Wisławy są niesamowite, bo proste - nie trzeba się za bardzo natrudzić, żeby choć w części zrozumieć ich sens i zinterpretować je na swój sposób, a dzięki temu trafiają prosto w serce, zapisują się na trwałe w myślach.

"Żaden dzień sie nie powtórzy,
Nie ma dwóch podobnych nocy,
Dwóch tych samych pocałunków,
Dwóch jednakich spojrzeń w oczy."

Ania | 2014-03-03
Na półkach: Przeczytane, E booki
Przeczytana: 03 marca 2014

Moja ocena jest subiektywna .Z całego zbioru wierszy podobało mi się raptem kilka ale te kilka wystarczyło żeby zatopić się w marzeniach, odpłynąć gdzieś daleko w chmury :)
Na pewno każdy znajdzie w tym zbiorze coś dla siebie , a koneserzy poezji będą zachwyceni.

BliskaNieznajoma | 2016-11-01

Najpiękniejsze wiersze. Gdyby mnie ktoś w nocy obudził to przez zamknięte oczy mogłabym wyrecytowac je.

Przepiękne i najlepsze wiersze Wisławy Szymborskiej w jednym zbiorze. Przetłumaczone wiersze na język angielski są dodatkową frajdą dla czytelników, nie koniecznie tylko dla tych, co dobrze już znają język angielski.

Przemysław | 2013-12-07
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Jakoś tak mnie naszło, by poczytać coś naszej noblistki. Z poezją miałem styczność do tej pory jedynie w szkole, jednak to co przeczyłem w tym Zbiorze przeszło me najskrytsze oczekiwania. Polecam każdemu!

Wyspana-Fiolka | 2012-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2012

Twórczość Szymborskiej jest niezwykle interesująca. ''Kot w pustym mieszkaniu'' na zawsze pozostanie moim ulubionym wierszem.