Ocalić Julię

Wydawnictwo: Akapit Press
SAVING JULIET
Julia
Smilly

Mimi Wallingford, prawnuczka sławnej aktorki Adelaide Wallingford i założycielki teatru na Broadwayu, gra Julię w najsłynniejszym dramacie Szekspira, u boku bożyszcza nastolatek, Troya Summera. Wydawałoby się, że prowadzi życie jak z bajki, niestety - Mimi nie chce być aktorką, czego nie może zrozumieć jej matka. Co musiało się wydarzyć, żeby Mimi dostrzegła niezwykłe podobieństwo swojego losu do losów bohaterki Szekspira? Obie walczą o swą przyszłość i prawo wyboru. Ale czy dramat o parze kochanków może mieć inne zakończenie?

Justyna Antoniewicz | 2017-06-02

"Ocalić Julię" autorstwa Suzanne Selfors to współczesna, prawdziwa wersja "Romea i Julii".
Powieść opowiada o nastolatce Mimi siedemnastoletniej, która wychowuje surowa, despotyczna matka. Mimi jest wnuczką cenionej i znanej aktorki, lecz wcale ona nie podziela jej zamiłowania, pasji do aktorstwa. Mimi mieszka w Nowym Jorku i gra w szkolnym przedstawieniu. Ale gdy się otwierają przed nią drzwi do renesansowej Werony, rozpoczyna niezapomniane, wspaniałe przygody.
Ma ogromną tremę przed występami, nienawidzi prób tego, że właściwie mieszka w teatrze. Mimi ma wystąpić na wielkiej scenie z bożyszczem nastolatek, nastoletnią gwiazdą przystojnym Troyem. Trema wywołuje u niej, że podczas występu i przedstawienia Mimi wymiotuje na scenie, a jakby jeszcze było jej mało upokorzeń, nieszczęść tych naraz to dowiaduje się, że nie pojedzie na wakacje do swojej ciotki lekarki. Dziewczyna jest przygnębiona,załamana.
Książkę wybrałam w bibliotece, przykuła moją uwagę interesująca okładka, że...

Gosiek | 2013-09-20
Na półkach: Od Wydawnictw

Trwają przygotowania do przedstawienia "Romea i Julii", w którym główną rolę ma grać Mimi Wallingford, nasza główna bohaterka. Jej wcale to nie odpowiada. Nie chce być aktorką, zdecydowanie ba

rdziej wolałaby być lekarzem. Teatr należy do jej rodziny, dlatego dziewczyna nie może przynieść hańby wszystkim członkom rodziny. Dziewczyna ma bardzo zaborczą matkę, która nie chce słyszeć o żadnych studiach medycznych. Dla niej liczy się tylko teatr i na siłę pragnie zrobić z córki wielką aktorkę.

Przez to, dziewczyna zamyka się w sobie, a jej psychika słabnie, co doprowadza ją do wielkiej tremy. Dziewczyna potrafi zwymiotować na scenie, podczas przedstawienia.

Na dodatek, jej partnerem jest nadumany Troy Summer - idol wszystkich jej rówieśniczek. Ona jednak nie jest zadowolona z tego, że musi grać przy jego boku.

Pewnego dnia, przed przedstawieniem dziewczyna wychodzi tylnym wyjściem przed gmach teatru. W tym momencie przenosi się do XVI-wiecznej Werony, gdzie tego dnia ma się...

Kyou | 2014-01-20
Na półkach: ○ 2014 ○
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Dwa wielkie domy w uroczej Weronie, równie słynące z bogactwa i chwały, co dzień odwieczną zawiść odnawiały...

Nie ma osoby, która nie słyszałabym o Szekspirze i jego dziele Romeo i Julia. Mnóstwo jest adaptacji tej sztuki i można by powiedzieć, że to jedna z nich. Siedemnastoletnia Mimi Wallingford ma ciężkie życie. Musi nosić brzemię nazwiska, które jest sławne na całym świecie i grać w teatrze, mimo, że nienawidzi tego całym sercem. Matka posłała ją na deski sceny już w wieku trzech lat i od tamtej pory z niej nie schodzi. Nie chodziła do szkoły - lekcje brała w domu, pomiędzy próbami. Nie ma przyjaciół, chłopaka. Chce studiować medycynę, ale boi się postawić się matce.

Tego dnia przedostatni raz miało odbyć się przedstawienie Romea i Julii. Obyło by się bez niespodzianek, ale... Pomyślałby kto, że skoro Mimi tyle lat spędziła na scenie, niczym się nie przejmuje. Nic mylnego! Cierpi na chorobliwą tremę. Przed każdym występem cała się trzęsie i jest jej niedobrze. Gdy wyszła...

Vivre | 2014-04-27
Na półkach: 2014

Mimi Wallingford marzą się studia medyczne, jednak jej matka, od zawsze związana z aktorstwem, za wszelką cenę chce posłać córkę do szkoły teatralnej. Dziewczyna już od najmłodszych lat gra w przedstawieniach w teatrze, który założyła jej sławna prababka. Mimi, nie dość, że panicznie boi się występować przed publicznością, to na domiar złego musi znosić Troya, bożyszcze nastolatek, który zawsze znajdzie sposobność, aby z niej drwić. Mimi i Troy grają tytułowe role w dramacie Williama Szekspira „Romeo i Julia”. W dzień ostatniego przedstawienia, Mimi za sprawą tajemniczego naszyjnika przenosi się do szesnastowiecznej Werony. Dzięki drobnemu kłamstwu udaje się zamieszkać pod dachem rodziny Kapuletich i zaprzyjaźnić z Julią. Dziewczyna stara pomóc swojej nowej przyjaciółce, aby ta nie musiała wychodzić za mąż za Parysa. Chcąc nie chcąc, pomaga jej również Troy, który dziwnym trafem także przeniósł się w czasie razem ze swoją partnerką teatralną.

Książka jest absolutnie świetna. Co...

Ania Mróz | 2013-06-29
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 27 czerwca 2013

Ciekawa książka. Nie spodziewałam się po niej tego, co w niej przeczytałam, czytało się ją bardzo dobrze i szybko. Ciekawa fabuła całkowicie wciąga. Książka może do ambitnych nie należy, ale to doskonała powiastka dla młodzieży.

| 2013-11-16
Na półkach: Z recenzjami
Przeczytana: 01 września 2013

"Ocalić Julię" to książka, która całkiem przez przypadek znalazła się w moich dłoniach, na moich kolanach i została przeczytana. Od razu mnie wciągnęła, bo jest bardzo lekka, pisana językiem młodzieżowym, czasami bardzo żartobliwym. Postać głównej bohaterki nie jest przerysowana i od razu zdobyła moją sympatię. Gorzej z Troy'em, którym w moim mniemaniu dalej nie zasługiwał na Mimi.
Byłam zaskoczona tym, jak Suzanne Selfors wykreowała Romea i Julię, którzy są po prostu zwykłymi nastolatkami. Julia jest rozbrykaną dziewczynką o zadziornym uśmiechu, która po prostu nie przypomina potwornie mocno zakochanej bohaterki z dramatu Szekspira. Żal mi jej było od początku, bo zdawałam sobie sprawę, co ją czeka. A pod koniec taka wielka niespodzianka! Takiej ingerencji w sztukę się nie spodziewałam.
Podsumowując - "Ocalić Julię" bardzo mi się spodobała i polecam ją bez obaw, że komuś nie przypadnie do gustu.

Karolina | 2013-12-19
Na półkach: Miłość!
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Główną bohaterką jest oczywiście nastolatka, jak w większości powieści tego typu.
Czy to dobrze?
No nie wiem, ale w końcu to książka dla młodzieży.
Nasza główna bohaterka jest siedemnastolatką, a być może także przyszłą właścicielką sławnego z wystawiania sztuki Szekspira teatru. Pochodzi z rodziny artystów, której prawie każdy członek ukończył słynącą sławną i zaszczytami szkołę dla przyszłych aktorów. Nigdy nie była na randce, a całowała się tylko w trakcie odgrywania roli Julii. Ale tego "pocałunku" zazdrościła jej większość dziewczyn w kraju. Jej partnerem scenicznym był bowiem zadufany w sobie gwiazdor muzyki
pop - Troy. Jednym słowem nie miała jeszcze okazji zapoznać się z normalnym życiem poza sceną. A to wszystko przez zbyt wygórowane ambicje despotycznej matki. Chociaż nie tylko. Przecież pochodzi z rodziny z tradycjami, które ma za zadanie kontynuować nie przynosząc hańby. A do tego prześladuje ją fama pozostawiona po zmarłej prababce, założycielce teatru na Broadway'u....

Sosenka | 2013-07-29
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: lipiec 2013

"Ocalić Julię" autorstwa Suzanne Selfors, to współczesna wersja "Romea i Julii". Książka opowiada o nastolatce, którą wychowuje despotyczna matka. Mimi jest wnuczką znanej i cenionej aktorki, jednak wcale nie podziela jej zamiłowania do aktorstwa. Ma ogromną tremę, nienawidzi ciągłych prób, tego, że właściwie mieszka w teatrze, a najbardziej nie znosi porównań do babci i swojego nazwiska, które wymusza na niej ciągłą perfekcyjność we wszystkim co robi. Czara goryczy przelewa się jednak, gdy Mimi ma wystąpić na scenie z bożyszczem nastolatek, nastoletnią gwiazdą Troyem. Trema powoduje, że dziewczyna wymiotuje w samym środku przedstawienia, na scenie, a jakby tych upokorzeń i nieszczęść było mało, dowiaduje się, że nie pojedzie na swoje wymarzone wakacje do ciotki-lekarki, a pieniądze z funduszu powierniczego, na które od dziecka pracowała, i które chciała przeznaczyć na studia medyczne zniknęły za sprawą jej matki. To rozwściecza Mimi i sprawia, że nieszczęśliwa, załamana i...

magda1838 | 2017-05-15
Przeczytana: 13 maja 2017

Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się, że ta książka zrobi na mnie aż takie wrażenie. To moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki, al myślę, że nie ostatnie.
"Ocalić Julię" to opowieść, dzięki której spojrzymy inaczej na tak dobrze znaną historię z "Romea i Julii". Bo przecież dlaczego główni bohaterowie muszą umrzeć? Dlaczego nie mogą mieć szansy na szczęśliwe życie?
Narratorką powieści jest Mimi Wallingford, która mieszka w Nowym Jorku i pracuje jako aktorka w rodzinnym teatrze. Ma 17 lat i wkrótce rozpocznie studia. jej matka, właścicielka teatru chce, żeby jej córka poszła na Uniwersytet Teatralny, jednak Mimi ma już dość sceny i chciałaby wybrać się na medycynę. Czuje się uwięziona w Teatrze Wallingford, w którym aktualnie gra rolę Julii w najpopularniejszym dziele Szekspira. A do tego, rolę Romea ma Troy Summer - idol wszystkich nastolatek, który co tydzień ma inna dziewczynę. Mimi stara się go unikać, odkąd na pierwszej próbie zadrwił z niej, proponując...

Czytelniczka | 2014-01-06
Na półkach: Ulubione
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wg mnie ta książka jest przyjemna i ciekawa. Gdy ujrzałam tytuł, nie zainteresował mnie on, ale wzięłam tę książkę " na spróbunek ". Jednak myliłam sie - "chłonęłam ją" i w każdej wolnej chwili brałam ją do ręki. Szybko ją przeczytałam - w 2 dni. Młodzieżowy język, główna bohaterka Mimi, która miewa problemy jak każda nastolatka i tajemnicza XVI-wieczna Werona nadają tej książce jakiś rodzaj magii. Chcesz wiedzieć więcej i więcej, a najważniejsze : Jak skończy się ta historia ? Czy Mimi uratuje Julię i Romea, czy sama wróci do domu i czy pozna smak prawdziwej miłości ? Gdy czytałam " Ocalić Julię " myślałam, że Mimi będzie z Benwolio. W niemiłych okolicznościach dowiedziałam się, że nie. Nie podejrzewałam również, iż główna bohaterka tak mocno zakocha się w Troy`u.
Podsumowując : ciekawe wątki, wartka akcja, zdarzenia, których nikt by się nie spodziewał - to książka dobra na długie, zimne wieczory. Bawi, zaskakuje i cieszy - po prostu :)