Fallen Princess

Okładka książki Fallen Princess Mona Kasten
Okładka książki Fallen Princess
Mona Kasten Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Everfall Academy (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Everfall Academy (tom 1)
Jaguar
2024-03-13
2024-03-13
Anna Wziątek
Fantasy YA romans dark academy 15+

„Nie chciałam, aby moje serce w ten sposób straciło rytm. Tak samo jak nie chciałam przyznać sama przed sobą, jaką przyjemność sprawia mi jego dotyk”.

Miała przynosić uzdrowienie, a była zwiastunem śmierci…

Życie siedemnastoletniej Zoey King było perfekcyjnie zaplanowane, i to praktycznie od samego początku.

Popularna Miss Everyfall mająca u swojego boku cudowną przyjaciółkę i przystojnego chłopaka.

Wszystko to jednak legło w gruzach, gdy zamiast mocy uzdrawiania przebudziła się w niej magia śmierci.

Kiedy bowiem przewidziała śmierć szkolnego kolegi wszystko stało się jasne- była banshee.

Zmiana akademika, przedmiotów szkolnych oraz spojrzenia pełne przerażenia rzucane w jej kierunku to był zaledwie początek.

Choć nienawidziła swej mocy musiała nauczyć się nad nią panować.

Przydzielono jej, więc mentora, który był żniwiarzem potrafiącym jednym dotykiem wyrwać duszę, a jego moc była zimna i przerażająco ostateczna jak sama śmierć.

Dylan Dae Park…
Tajemniczy i niebezpieczny, a mimo tego przyprawiający Zoey o szybsze bicie serca.

Dziewczyna nie miała jednak czasu, by się nad tym zastanawiać, gdyż przede wszystkim pragnęła rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci, którą sama przewidziała.

To, co odkrywa podczas śledztwa jest niezwykle intrygujące, jak i niebezpieczne, a sama śmierć staje się nieodłącznym elementem jej istnienia.

Witajcie w Akademii Everfall, której mury skrywają niejedną tajemnicę.

Czy wszystkie uda się odkryć?

„Fallen Princess” to świetna młodzieżówka, która skradnie serca zarówno młodszych czytelników zakochanych w fantastyce, jak i tych trochę starszych mających ochotę na powrót do czasów szkolnych lub po prostu coś lżejszego.

Autorka przenosi nas do świata pełnego magii i mitycznych stworzeń, a wątek kryminalny, intrygi i nawiązania do mitologii celtyckiej nadają tej powieści charakteru.

Nie odkryłam jeszcze wszystkich tajemnic Akademii Everfall, dlatego też z niecierpliwością czekam na kontynuację przygód Zoey King.

Miała przynosić uzdrowienie, a była zwiastunem śmierci…

Popularna Miss Everyfall mająca u swojego boku cudowną...

Zoey jest córką jednej z członkiń Rady rządzącej potomkami obdarzonego magią ludu z irlandzkiej mitologii. Siłą rzeczy oczekiwania wobec niej jako potencjalnej następczyni są spore. Dziewczyna zaczyna się martwić, ponieważ pomimo uczęszczania do specjalnej szkoły mającej za zadanie pomóc w rozwinięciu umiejętności magicznych u swoich uczniów, ona nada nie obudziła swojego daru. Niemal każdy z jej rodziny jest uzdrowicielem, ale nie takim korzystającym z zasobów natury a takim, który uzdrawia samą swoja mocą. Dziewczyna wrosła w towarzystwo ze swojego szkolnego domu, ale oto pewnego dnia jej dotychczasowy świat zostaje wywrócony do góry nogami. Jej moc się budzi i okazuje się, że zamiast uzdrowicielka jest bardzo potężną, ale i mroczną banshee. Okazało się, że posiada zdolność przewidywania nadchodzącej śmierci kogoś z otoczenia. A obudzeniu towarzyszy przewidzenie przez nią po raz pierwszy w życiu śmierci kogoś z jej otoczenia. Przepowiedział śmierć jednego z uczniów z młodszej klasy. Do tej pory osoby obdarzone takim rodzajem magii służyły członkom rady do ochrony ich przed śmiertelnymi zdarzeniami. Dziewczyna nie mogła się z tym pogodzić, ponieważ to nie było to czego oczekiwała i do czego była całe życie przygotowywana. Chcąc nie chcąc musiała zamienić zamieszkiwany w szkole dom dla uczniów na ten przeznaczony dla tych obdarzonych podobna do jej mocą. A jej opiekunem i mentorem został Dylan – będący żniwiarzem, czyli osobą, która potrafi komuś wyrwać duszę. Czy żyjąca do tej pory w świetle dziewczyna poradzi sobie w tak mrocznym miejscu, czy zaakceptuje siebie i nauczy się w pełni korzystać z mocy? Jaką rolę w jej życiu odegra Dylan? No i czy uda jej się rozwiązać dość zagadkową śmierć ucznia, którą sama przewidziała?

Powieść jest przepięknie wydana, twarda okładka oraz barwione brzegi sprawiają, że nie można przejść obok niej obojętnie. Lubię twórczość Mony Kasten, choć pisze ona książki dla young adult. Tym razem zmierzyła się z fantasy z motywem dark academy. Powieść czytało mi się bardzo dobrze, jest wciągająca, z dawką emocji i wieloma zaskakującymi sytuacjami. Sama bohaterka po odkryciu rodzaju magicznego daru przechodzi przemianę, której rozmach mnie zaskoczył. Z wielką radością towarzyszyłam jej w tym procesie i odkrywałam to wszystko co inni tak skrzętnie ukrywali przed światem. Okazuje się, że niby kogoś znamy, a tak naprawdę ostatecznie wiemy tylko to co nam ukazano. Czytaliście już może tę powieść?

Świetnie napisana i przetłumaczona młodzieżówka. Czułam się trochę na nią za stara, ale i tak wciągnęłam ją szybciutko w dwa wieczory. Powaga sytuacji i bliski kontakt ze śmiercią przedstawione w książce zdawały mi się nieco zbyt hardkorowe, jak na siedemnastoletnich bohaterów, ale oni świetnie sobie poradzili. Całkiem mądre dzieciaki, całkiem interesujący początek serii, o którą aż się prosi to niepełne zakończenie.

Twórczość Mony Kasten poznałam dzięki serii „Maxton Hall“, później przepadłam dla dylogii „Scarlet Luck“ i kiedy usłyszałam o jej nowej książce, tym razem z gatunku fantastyki młodzieżowej, nie mogłam przejść obok niej obojętnie.

O „Fallen Princess“ i całej serii „Fallen Princess“ dowiedziałam się na długo przed tym, jak jej wydanie zostało zapowiedziane w Polsce – z mediów społecznościowych autorki. Od początku byłam zaintrygowana tą „fantastyczną“ odsłoną Mony Kasten, znanej głównie z pisania przepełnionych emocjami romansów. Nie mogłam się doczekać tej książki przez motywy, które w niej występują. Uwielbiam powieści, w których pojawia się akademia, a już w ogóle jestem kupiona, gdy jest to połączone z najróżniejszymi magicznymi mocami.

W Everfall Academy spotykamy uczniów z darami, które są związane z ich pochodzeniem. Przez wydarzenia zawarte w tym tomie jeszcze nie miałam okazji poznać wszystkich magicznych umiejętności i szczegółowo dowiedzieć się, jak one działają, jednak myślę, że w kolejnych częściach dowiem się o tym więcej. Na razie zostałam zaciekawiona trzema domami, do których uczniów przyporządkowuje się na podstawie ich umiejętności i tym, jak wyglądają zajęcia w akademii.

Najmocniejszym elementem „Fallen Princess“ jest wątek kryminalny, który przeplata się z losami głównej bohaterki po tym, jak jej wszystkie plany na przyszłość obróciły się w proch. To wokół niego skupiają się najciekawsze wydarzenia i największy zwrot akcji. Rozwiązanie zagadki pozostawia przedsmak tego, co może czekać nas w kolejnych tomach „Everfall Academy“, na które niecierpliwie czekam.

Przez całą książkę czułam, że Mona Kasten dobrze odnajduje się w romansach YA i NA. Zwłaszcza czytając fragmenty z Zoey i Dylanem. Jeśli chodzi o ten duet, to czuję niemały niedosyt po przeczytaniu „Fallen Princes“ i tak jak w przypadku systemu magicznego mam nadzieję, że dostanę więcej w kolejnych częściach. W pierwszym tomie autorka skupiła się głównie na szkolnych dramatach, zmianie, jaka zaszła w życiu Zoey i tym, jak sobie z tym radziła. Widać potencjał drzemiący w całym pomyśle i możliwości, które może wykorzystać Mona Kasten.

[współpraca reklamowa]

“Fallen Princess” swoim klimatem bardzo przypomniała mi o serii „Save me” autorki, ale akcja umiejscowiona została w paranormalnym świecie. Myślę, że jeśli jedna Wam się spodobała, to i druga pewnie przypadłaby Wam do gustu. Moje odczucia wobec obu są raczej mieszane. Mamy tutaj podział na tych dzieciaków, którzy myślą, że są lepsi i tych, których traktuje się gorzej, z tym, że w tym przypadku o traktowaniu świadczy magia, jaką dana grupa dysponuje.

Jeśli chodzi o fabułę to była bardzo spokojna, slow burn at its finest, zarówno pod względem fabuły, jak i wątku romantycznego. Całość rozwija się stopniowo, a wręcz ośmieliłabym się powiedzieć, że ślamazarnie, przez co pierwsza połowa mnie wynudziła. Magia pojawiała się dość sporadycznie, a bohaterowie raczej skupiają się na rozwikłaniu zagadki morderstwa ucznia, co nie jest opisane jakoś spektakularnie, bo odniosłam wrażenie, że fabuła nie ruszyła do przodu nawet o milimetr, dopóki do nie dotarłam do połowy książki. Aczkolwiek ja bardzo lubię magiczne akademie, więc jakoś bardzo nie męczyłam się podczas czytania.

Postaci niestety wypadły w moich oczach dość kartonowo, były albo zazdrosne albo odgrywały role przyjaciół dla Zoey, albo po prostu sobie były. Nie posiadały jakichś konkretnych cech charakteru, przeszłości ani czegoś, co uczyniłoby ich niezbędnymi dla historii, stanowiły raczej pionki. Potrzebny ktoś, żeby zrobić zamieszanie? Osoba X. Ktoś, kto będzie nas irytował? Osoba Y. Ich jedyna cecha to magia, którą posiadają, ale nawet ona nie odgrywała większej roli w fabule, co mnie rozczarowało. Z Zoey jako Banshee, autorka miała ogromne pole do popisu, ale Zoey jeśli się nie użalała nad sobą, swoją niespodziewaną magią lub chłopakiem, wobec którego zachowań wolała pozostawać ślepa, po prostu… istniała. Jedynym, co w niej polubiłam, była jej determinacja, by szybko się zaadoptować do nowej sytuacji i nie poddawać.

Wydaje mi się, że ciężko jest zakończyć książki w dobry sposób. Rzadko się zdarza, że zakończenie mi się podoba, ale tutaj skończyło się w taki przyjemny, komfortowy sposób, co bardzo mi przypadło do gustu, jednocześnie zostawiając furtkę otwartą na kolejny tom/tomy. Jeszcze nie jestem pewna, czy po nie sięgnę, ale z pewnością ciekawią mnie moce bohaterów, których nie było nam dane za dobrze poznać oraz to jak rozwinie się relacja pomiędzy Zoey a Dylanem.

„Fallen Princess” to książka, która zainteresowała mnie głównie przez to, jak pięknie została wydana. Miałam już podejście do innej książki tej autorki, i skończyło się to DNF’em, jednak stwierdziłam, że warto spróbować ponieważ jest to inna i nowa odsłona autorki, bo tym razem jest to fantastyka.

Od razu mogę wam powiedzieć, że nie żałuję, że spróbowałam, bo pokochałam tą książkę od pierwszych stron. Sam klimat był tak magiczny i wyjątkowy, szczerze nie mogłam oderwać od czytania, wciąż chciałam tylko więcej i więcej. Pragnęłam dalej poznawać losy naszej głównej bohaterki, oraz obserwować jak działają różne moce. Ciekawiły mnie też różne zajęcia w szkole do której chodziła nasza Zoey, ciekawym zjawiskiem było rozwijanie mocy bohaterów i to jak je ćwiczyli, co sprawiało, że byli coraz lepsi w tym wszystkim. Czytając, ciągle miałam w głowie obrazy tego, co działo się w książce. Styl pisania autorki tutaj jest bardzo lekki i sprawia, że łatwo wkręcić się w bieg historii i bez problemu ją zrozumieć, dlatego jest to książka idealna dla osób zaczynających z fantastyką.

Uwielbiam, gdy w książce pojawia się klimat dark akademia, a tutaj mogliśmy go zauważyć. Wątki fantastyczne w tej książce były niezwykłe i po prostu zapierały dech w piersi. Wszystko było bardzo przemyślane i pojawiła się masa plot twistów, które po prostu wgniatały mnie w fotel.

Podczas czytania możemy zauważyć również wątek kryminalny, bo razem z bohaterami szukamy mordercę ucznia, który zginął podczas balu, a to, że coś się z nim dzieje zauważyła właśnie Zoey. Jesteśmy ciągle trzymani w napięciu, budujemy w głowie swoje teorie spiskowe, zastanawiamy się nad tym, kto właśnie jest mordercą i próbujemy go odnaleźć, razem z uczniami.
Szczerze powiem, że totalnie nie spodziewałam się tego, kto za tym stoi, ogromnie mnie to zaskoczyło I siedziałam z otwartą buzią, przynajmniej przez parę minut.

Wątek romantyczny, jest bardzo subtelny i delikatny, nie ma go za dużo, ale jednocześnie gdy już odrobinę go się pojawia, to jest taki wyczekany i sprawił, że wylała się na mnie lawina emocji.

Bardzo polubiłam Zoey jak i Ethana, są to dla mnie absolutnie ulubieni, bohaterowie z całej książki, a ich relacja i jej rozwój mocno mnie intrygował. Było wyczuwalne to napięcie, często również nie mogłam powstrzymać uśmiechu, który pakował się na moje usta.
Było również paru bohaterów, których nie polubiłam, ale nie będę już o nich mówić, w żaden sposób by nic wam nie zaspojlerowac!

Od razu mogę wam powiedzieć, że nie żałuję, że spróbowałam, bo pokochałam tą...

zapraszam na ig VelarisLibrrary Mona Kasten zdecydowanie ostatnio wpisała się w mój gust czytelniczy i stała się jedna z ulubionych autorek. Której książki jej autorstwa bym nie przeczytała, to każda jest udana i w sumie ciężko by się o coś doczepić. Oczywiście dla czepialskich zawsze cos się znajdzie, ale ja jestem zadowolona.
Tym razem autroka wraca do nas z nową serią - Everfall Academy, trzeba dodać, że jest to pierwsza powieść fantasy w dorobku Kasten, mam ogromną nadzieję, że nie ostatnia.
Stały schemat romansu paranormalnego, hate-love, może i utarty, ale sprawdza się zawsze.
Zoey jest przygotowywana do zajęcia miejsca jej matki w Radzie oraz z nieceirpliwością oczekuje na ujawnienie się jej daru, takiego jak u jej rodziciekli, kiedy będzie to mogła pomagać innym, leczyć ich rany. Niestety, jej życie staje na głowie, gdzy podczas balu szkolnego przewiduje śmierć swojego młodszego kolegi. Okazuje się, że zamiast daru uzdrawiana, który powinna odziedziczyć po matce, ma predyspozycje do magii śmierci, jest banshee. Jej życie zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni, bo musi przenieść się na inny wydział Everfall Academy.
Po przeprowadzce zostaje jej przydzielony mentor, Dylan Dae Park, który jest żniwiarzen, to znaczy, że jednym dotknięciem potrafi wyrwać z człowieka duszę. Musi pomóc Zoey w oswojeniu się z jej nowymi zdolnościami. Jednak śmierć młodszego kolegi nie daje dziewczynie spokoju. Gdy zaczyna bliżej przyglądać się sprawie, powoli odkrywa, że w akademii sporo osób ma coś do ukrycia i pilnie strzegą swoich tajemnic. Szczególnie Dylan, do którego jej uczucia znacznie się zmieniły.
Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o okładce a prawda jest taka, że brzegi w tej książce są wyjątkowo rzucające się w oczy (patrz zdjęcie nr 2) i są bardzo przyjemne i dopracowane. Treść powieści też jest dosyć dobra. Może nic specjalnego, ale życie codzienne nastolatków wcale nie musi być nudne. Zaczyna się jak każda inna książka romantasy, elitarna akademia, tylko dla wybrańców, z specjalnymi zdolnościami. które dziedziczą po swoich przodkach. Każdy z uczniów dziedziczy inny talent, w zależności od jakiego boga pochodzi, to trafi do odpowiedniego domu i tam będzie się szkolić siebie i kształtować swój dar. Zoey całe życie przygotowywała się do bycia uzdrowicielką, niestety los bywa bardzo przewrotny, zamiast chcianego daru po matce, odziedziczyła dar przepowiadania śmierci, który jest związany z magią śmierci, a każdy dar związany z magią śmierci jest nieznany a przez to nieakceptowany. Z początku dziewczyna była załamana, jednak zmiana otoczenia zmieniła nie tylko jej życie, ale też sposób patrzenia na wszystko. To jedna z tych książek, które wciągają czytelnika w niesamowity świat i ciężko po nim wrócić do rzeczywistości. Świat pełen tajemnic, mrocznych sekretów, niebezpiecznych intryg. Bardzo dobrze spędzony czas, który minął zdecydowanie za szybko.

Tym razem autroka wraca do nas z nową serią -...

Współpraca komercyjna @wydawnictwojaguar

,,Fallen Princess” to książka, która wciąga od pierwszej strony i nie pozwala oderwać się aż do ostatniej kropki. Autorka, Mona Kasten, zabiera czytelników w magiczną podróż do świata Everfall Academy, gdzie młodzi ludzie posiadają nadprzyrodzone moce i umiejętności.

Główną bohaterką jest Zoey, która nagle odkrywa w sobie talent do magii śmierci, co zmienia jej życie nieodwracalnie. Zamiast daru uzdrawiania, który miała odziedziczyć po matce, Zoey musi zmierzyć się z nowymi zdolnościami i przenieść się na inny wydział akademii. Tutaj poznaje swojego mentora, Dylana, Żniwiarza, który pomaga jej opanować nowoodkryte moce.

Książka fascynuje nie tylko światem magii i nadprzyrodzonych mocy, ale także wątkiem kryminalnym, który dodaje opowieści dynamiki i tajemniczości. Styl autorki jest lekki, co sprawia, że czytelnik łatwo może się zanurzyć w historii i wyobrazić sobie każdą sytuację.

Zaskakujące zakończenie pozostawia czytelnika z niecierpliwością czekającym na kontynuację, obiecując kolejne emocjonujące przygody Zoey i jej przyjaciół.

,,Fallen Princess” to nie tylko idealna lektura dla fanów fantastyki młodzieżowej, ale także dla tych, którzy lubią połączenie lekkiego romansu, tajemnic i magii. Gorąco polecam tę książkę wszystkim poszukującym fascynującej i wciągającej opowieści.

Współpraca komercyjna @wydawnictwojaguar

Główną bohaterką jest Zoey, która nagle odkrywa w sobie talent...

To było dosyć ciekawe i dałabym 4 gwiazdki, ale główna bohaterka mnie dobijała. Akademia też była trochę mało mroczna i liczyłam na więcej magii, ale mam nadzieję, że to się zmieni w kolejnych tomach. Ale z plusów, podobał mi sie wykreowany świat, że magia pochodzi od Bogów i nie jest ukierunkowana w jednym stylu.
Wracają do naszej Zoey i „ściągnęłam łopatki” to się pojawiło jakieś o 9 razy za dużo. I nie czepiałabym się, ale to serio nie pasowało do sytuacji i irytowało tylko. Momentami było dobrze. Wątek kryminalny mnie nawet zaskoczył bo nie spodziewałam się tej osoby.

Wracają do naszej Zoey i „ściągnęłam łopatki” to się...

Witajcie w akademii Everfall. Miejscu pełnym magii śmierci, tajemnic i wielkich emocji.

Zoey z utęsknieniem czeka na przebudzenie swojej mocy. Wierzy, że tak jak matka będzie uzdrowicielką. Jednak w noc szkolnego balu, jej magia wszystkim się ukazuje. Jej moc powiązana jest z magią śmierci. Dziewczyna jest banshee i przewiduje śmierć kolegi ze szkoły. Jej świat kompletnie stanął na głowie. Stara się oswoić ze swoimi nowymi zdolnościami, ale śmierć chłopaka nie daje jej spokoju. Zaczyna prowadzić własne śledztwo i odkrywa, że każdy w szkole skrywa jakieś tajemnice...

Styl pisania Mony Kasten urzekł mnie już od pierwszych stron. Wszystkie wydarzenia opisuje w taki sposób, że przenosi czytelnika w środek akcji i pozwala mu odczuć wszystkie emocje bohaterów. Nawet nie zauważyłam, że mijały kolejne strony, a ja przybliżałam się do zakończenia.

Lubię, kiedy autorzy czerpią z bogactwa mitologii. Mona Kasten postanowiła przybliżyć nam mitologię celtycką, niezbyt często wybieraną przez pisarzy. I było to szalenie ciekawe. Razem z Zoey poznajemy wierzenia, system magiczny i jej magiczne możliwości.

Jedyny minus jaki mogę wskazać, to relacja romantyczna. Bardzo żałuję, że było jej tak mało. To typowy slowburn, który ma swoje uzasadnienie w historii i rozwoju postaci. Jest to zdecydowanie dobry początek czegoś, co będzie mogło się rozwinąć w kolejnym tomie serii.

Jeśli lubicie książki z wątkiem akademii, magią i delikatnym romansem, to „Fallen Princess” to coś dla Was. A ja Wam polecam tę książkę z całego serca!

P.S.: To wydanie to wizualna uczta dla oczu!

• Do kupienia