Paulo Coelho

Brazylijski pisarz i poeta. Jego ojciec, Pedro, był inżynierem, a matka - Ligia, opiekowała się domem. W wieku siedmiu lat Paulo rozpoczął naukę w szkole Jezuitów San Ignacio w Rio de Janeiro. Paulo n... Brazylijski pisarz i poeta.
Jego ojciec, Pedro, był inżynierem, a matka - Ligia, opiekowała się domem. W wieku siedmiu lat Paulo rozpoczął naukę w szkole Jezuitów San Ignacio w Rio de Janeiro. Paulo nie przepadał za religijnymi tradycjami szkoły, jednak to w niej odkrył swoje prawdziwe powołanie - pisarstwo. Swoją pierwszą nagrodę literacką wygrał w szkolnym konkursie poetyckim.
Rodzice chcieli, by syn został inżynierem, jednak Paulo nie zamierzał się temu podporządkować. Ojciec wziął buntownicze zachowanie syna za objaw choroby psychicznej i trzy razy oddał go do kliniki psychiatrycznej (1966, 1967 i 1968 roku). Jak sam twierdzi "Czasami miłość rodziców objawia się w zły sposób. Jednak nigdy nie winiłem moich rodziców za te pobyty, bo były one spowodowane ich nadmierną troską o mnie."
Wkrótce potem Paulo związał się z grupą teatralną i rozpoczął pracę jako dziennikarz. W tamtych czasach w Brazylii grupy teatralne były postrzegane jako źródło niemoralności. Zaniepokojeni rodzice po raz trzeci zdecydowali się umieścić syna w klinice psychiatrycznej. Po opuszczeniu szpitala Paulo był jeszcze bardziej zamknięty w swoim artystycznym świecie. Rodzice poprosili o kolejną konsultację. Lekarz powiedział, że Paulo nie cierpi na żadną chorobę psychiczną i nie powinien przebywać w szpitalu psychiatrycznym, musi się po prostu nauczyć stawiać czoła życiu.
Po tym okresie, Paulo wrócił do swoich studiów i wydawało się, że ostatecznie podąży drogą, obraną dla niego przez rodziców. Jednak niedługo potem rzucił studia i powrócił do teatru. Działo się to w latach 60. i ruch hippisowski królował na światowej scenie. Te nowe trendy pojawiły się również w Brazylii, rządzonej w tamtym czasie przez represyjny reżim wojskowy. Paulo nosił długie włosy i postanowił sobie za punkt honoru, że nigdy nie będzie nosił dowodu osobistego; przez pewien czas brał narkotyki, chcąc doświadczyć życia hippisowskiego w pełni.
Mniej więcej w tym czasie, muzyk i kompozytor, Raul Seixas zaprosił Paula do napisania słów do paru jego piosenek. Ich druga płyta była ogromnym sukcesem i sprzedała się w ponad 500 000 egzemplarzy. To były pierwsze duże pieniądze dla przyszłego sławnego pisarza. Współpraca z Raulem trwała aż do 1976 roku. Coelho napisał ponad 60 piosenek i razem z Raulem Seixasem zmienił brazylijską scenę rockową.
W 1973 roku Paulo i Raul zostali członkami Stowarzyszenia Alternatywnego, organizacji która sprzeciwiała się ideologii kapitalistycznej, broniła praw jednostki oraz uprawiała czarną magię. Po latach pisarz opisał to doświadczenie w The Valkyries (1992).
Podczas tego okresu rozpoczęli publikację “Kring-ha” - serii komicznych ulotek, nawołujących o więcej wolności. Dyktatura uznała je za wywrotowe, w związku z czym Paulo i Raul zostali osadzeni w więzieniu. Raula szybko zwolniono, jednak Paulo Coelho został zatrzymany na dłuższy okres, sądzono bowiem, iż był on mózgiem całej operacji drukowania ulotek. Dwa dni po opuszczeniu więzienia Paulo został ponownie zatrzymany i przewieziony do wojskowego ośrodka tortur, gdzie był przetrzymywany przez kilka dni. Najprawdopodobniej uniknął śmierci dlatego, iż oświadczył że jest umysłowo chory i że przebywał już kilka razy w klinice psychiatrycznej. Ostatecznie został wypuszczony.
Te doświadczenia głęboko wpłynęły na Paula Coelho. Zdecydował on, iż ma już dość „doświadczania życia” i chce po prostu żyć normalnie. Znalazł pracę w wytwórni płytowej Polygram, gdzie poznał swoją przyszłą żonę.
W 1977 przeprowadził się z nią do Londynu. Paulo kupił maszynę do pisania i zaczął pisać, początkowo bez sukcesów. W kolejnym roku powrócił do Brazylii, gdzie pracował w kolejnej wytwórni płytowej – CBS. Trwało to tylko trzy miesiące. Po tym czasie Paulo pozostawił pracę i żonę.
W 1979 roku spotkał swoją starą znajomą – Cristinę Oiticica, którą później poślubił i z którą jest do dzisiaj. Mieszka we Francji.
Jego książki na polski tłumaczyła Grażyna Misiorowska.

źródło opisu: wikipedia

źródło zdjęcia: Wydawnictwo Drzewo Babel

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Alchemia. Kalendarz 2015
Alchemia. Kalendarz 2015
Paulo Coelho

7,7 (10 ocen i 1 opinii)
Alchemia. Kalendarz 2015
Autor:
Pięknie ilustrowany kalendarz na 2015 rok z cytatami z książek brazylijskiego pisarza. ilustracje: Catalina Estrada.
czytelników: 35 | opinie: 1 | ocena: 7,7 (10 głosów)
Alchemik
Alchemik
Paulo Coelho

5,89 (24943 ocen i 1701 opinii)
Alchemik
Autor:
„Alchemik” otwiera te drzwi w naszej duszy, o których istnieniu wolelibyśmy czasami zapomnieć. Każe marzyć, podążać za własnym powołaniem, podejmować ryzyko, pójść w świat i wrócić wystarczająco śmiał...
czytelników: 38115 | opinie: 1701 | ocena: 5,89 (24943 głosy) | inne wydania: 10
Alef
Alef
Paulo Coelho

6,14 (1291 ocen i 146 opinii)
Alef
Autor:
Opowiada o duchowej podróży pisarza, związanej z przemierzaniem przez niego Azji w 2006 roku. Ogromną rolę w tej historii odgrywa pewna młoda dziewczyna o imieniu Hilal, którą Paulo spotkał podczas wy...
czytelników: 2608 | opinie: 146 | ocena: 6,14 (1291 głosów)
Brida
Brida
Paulo Coelho

5,8 (4912 ocen i 316 opinii)
Brida
Autor:
Opowieść o Bridzie, młodej irlandzkiej dziewczynie i o jej duchowych poszukiwaniach. Na swej drodze Brida spotyka mędrca, który uczy ją, jak radzić sobie z lękami i własnym cieniem, oraz kobietę, któr...
czytelników: 8584 | opinie: 316 | ocena: 5,8 (4912 głosów) | inne wydania: 3
Być jak płynąca rzeka
Być jak płynąca rzeka
Paulo Coelho

6,31 (3530 ocen i 229 opinii)
Być jak płynąca rzeka
Autor:
Autor „Pielgrzyma” zawsze potrafi dostrzec lepsze strony życia. W zbiorze krótkich tekstów w felietonowej formie opowiada historie własne i zasłyszane, dzieli się obserwacjami i doświadczeniami zbiera...
czytelników: 6422 | opinie: 229 | ocena: 6,31 (3530 głosów) | inne wydania: 2
Czarownica z Portobello
Czarownica z Portobello
Paulo Coelho

5,83 (4652 ocen i 224 opinii)
Czarownica z Portobello
Autor:
Kim jest Atena? Sierotą porzuconą przez Cygankę w Transylwanii. Dzieckiem zabranym do Bejrutu przez rodziców adopcyjnych. Urzędniczką londyńskiego banku. Wziętą agentką nieruchomości w Dubaju. Kapłank...
czytelników: 8553 | opinie: 224 | ocena: 5,83 (4652 głosy)
Demon i panna Prym
Demon i panna Prym
Paulo Coelho

5,93 (6123 ocen i 258 opinii)
Demon i panna Prym
Autor:
Pewnego dnia do Viscos, małego miasteczka w Pirenejach przybywa tajemniczy nieznajomy. Jego niepokojąca obecność sprawia, że tutejsi mieszkańcy, prowadzący dotąd spokojne, uczciwe, wypełnione pracą ży...
czytelników: 10160 | opinie: 258 | ocena: 5,93 (6123 głosy) | inne wydania: 3
Dzielenie się. Kalendarz 2014
Dzielenie się. Kalendarz 2014
Paulo Coelho

8,18 (22 ocen i 4 opinii)
Dzielenie się. Kalendarz 2014
Autor:
Pięknie ilustrowany kalendarz na 2014 rok z cytatami z książek brazylijskiego pisarza. ilustracje: Catalina Estrada
czytelników: 79 | opinie: 4 | ocena: 8,18 (22 głosy)
Hipis
Hipis
Paulo Coelho

2,5 (2 ocen i 0 opinii)
Hipis
Autor:
W swojej najbardziej autobiograficznej powieści Paulo Coelho pozwala nam przeżyć na nowo wielkie marzenie pokolenia hipisów o pacyfistycznej przemianie świata.  Paulo jest długowłosym, zbuntowanym mło...
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 2,5 (2 głosy) | inne wydania: 1
Jedenaście minut
Jedenaście minut
Paulo Coelho

6,44 (18105 ocen i 977 opinii)
Jedenaście minut
Autor:
Maria, młoda dziewczyna z brazylijskiej prowincji, wyrusza w daleką podróż. Jednak świat jest inny, niż sobie wyobrażała. Gorzkie doświadczenia sprawiają, że zostaje prostytutką. Decyduje się na życie...
czytelników: 28712 | opinie: 977 | ocena: 6,44 (18105 głosów) | inne wydania: 5

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze (9)

Przeczytaj także

28
59596
29000
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (2349)

Czytelnicy (59595)

Cytaty tego autora (1281)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
Największa księgarnia na świecie jest w Teheranie

Wakacje sprzyjają podróżom - szczególnie tym dalekim i egzotycznym. Dla wielu osób takim krajem, wartym odwiedzenia jest Iran. Jeśli już uda wam się pokonać wszelkie przeszkody formalne, to będąc w Teheranie warto odwiedzić Book Garden - czyli największą księgarnię na świecie!


więcej
Weź udział w konkursach i wygraj książki!

Zapraszamy Was do odwiedzenia naszej konkursowej zakładki. W tej chwili trwa 10 konkursów – w tym nasza świąteczna akcja – w których możecie wygrać książki. Aby je zdobyć, wystarczy wykonać kilka prostych zadań. Zainteresowani? Sprawdźcie!


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd