Wytańczyć marzenia

Tłumaczenie: Alicja Laskowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Taking Flight: From War Orphan to Star Ballerina
Renax

W sierocińcu w Sierra Leone Michaela de Prince była znana jako dziewczynka nr 27. Samotne dziecko, prześladowane przez innych z powodu bielactwa, nie miało łatwego życia w kraju ogarniętym powojennym chaosem. Pewnego dnia ukochana nauczycielka Michaeli została brutalnie zamordowana. Dziewczynka przeszła wtedy bardzo trudne chwile. Przyszłą baletnicę uratowało znalezione zdjęcie pięknej primabaleriny. Pozwoliło ono Michaeli odciąć się od ponurej rzeczywistości i zacząć marzyć o lepszym życiu. W wieku 4 lat Michaela została zaadoptowana przez amerykańską rodzinę, dzięki której mogła rozpocząć naukę tańca w szkole baletowej Jacqueline Kennedy Onassis. Obecnie jest najmłodszą tancerką Dance Theatre w Harlemie, a jej kariera rozwija się w zawrotnym tempie.

źródło opisu: Wydawnictwo Kobiece, 2016

źródło okładki: http://www.wydawnictwokobiece.pl/

Gizela | 2018-12-08
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Niezwykła, bardzo ciekawa historia, jednak przedstawiona w kiepski sposób. Książka napisana jest dość topornie. Przedstawia ciąg suchych faktów, bez większego artyzmu. Rozumiem, że autorki nie są pisarkami i mogły chcieć pracować samodzielnie, jednak w mojej ocenie zmarnowano ogromny potencjał pięknej i wzruszającej opowieści.

Eponine | 2018-05-01
Przeczytana: 29 kwietnia 2018

O Michaeli Deprince już kiedyś słyszałam, przy okazji oglądania filmów dokumentalnych o balecie. Zwróciłam wtedy uwagę na zarys jej życiorysu, ale nie zagłębiałam się bardziej w historię osieroconej dziewczynki ze Sierra Leone, której życie zmienia nie do poznania adopcja i wyjazd do USA.

Teraz, po przeczytaniu jej książki, jestem wstrząśnięta. Po pierwsze tym, jak wiele Michaela musiała wycierpieć w swojej pierwszej ojczyźnie i ile miała w sobie nadziei, skoro pozostała pełną życia, pogodną dziewczyną. W wieku zaledwie trzech lat straciła ojca i matkę, którzy zapewniali jej wyjątkowo szczęśliwe, jak na afrykańskie warunki, dzieciństwo. W dodatku urodziła się dotknięta bielactwem, które w zabobonnym społeczeństwie zamykało jej drzwi do kontaktów z ludźmi. Już w sierocińcu stała się świadkiem bestialskiego mordu na uwielbianej nauczycielce i sama omal nie padła ofiarą rebeliantów. A ostateczne załamanie mogło przyjść wtedy, kiedy wszystkie dzieci w sierocińcu znalazły adopcyjne...

Dortek | 2018-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 17 marca 2018

Bardzo dużo szczęścia ale też i determinacji miała główna bohaterka tej książki. Bez tego-co tu dużo mówić- nie miałaby żadnych szans nie tylko na spełnienie marzeń i karierę baletnicy, ale może także i na życie. Mimo tragicznych wydarzeń Magnita-Michaela pozostała optymistyczną i bardzo pracowitą dziewczyną. Będę śledzić jej losy w necie. Kto wie, może kiedyś uda mi się obejrzeć jej taniec na żywo. To co widziałam na youtube jest wystarczającą zachętą.

aniaszew | 2018-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Cudowna książka. Wzruszająca i pełna nadziei. O tym , że nawet gdy nad tobą są ciemne chmury, to zawsze trzeba mieć nadzieję , że w końcu kiedyś wyjdzie słońce.

parodia | 2017-10-20
Przeczytana: 20 października 2017

Nie czytam biografii ludzi, których nie znam, ale ta mnie podkusiła i jestem szczęśliwa, ze ją przeczytałam. Przepiekna i traumatyczna historia o tym, jak z traumatycznej i nie rokujacej dobrze przeszłosci można stać się kimś wielkim. Polecam wszystkim serdecznie.

Lidka | 2017-05-15
Przeczytana: 03 maja 2017

Rewelacyjna biografia przedstawiona w bardzo ciekawy i przystępny sposób. Do przeczytania tej książki namówiła mnie moja 11-letnia córka i nie zawiodłam się. Książkę czytałam jednym tchem a każda strona "popychała" mnie do przodu.
Główna bohaterka,której szczęśliwie życie potoczyło się nieco inaczej niż Jej rodzinie. Wykorzystała każdą drogocenną chwilę i okazję aby móc realizować swoje pasję. Cenię determinację i konsekwencję Mabinty Bangura.
Polecam

Katarzyna | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

Jestem po prostu pod wrażeniem tej dziewczynki z sierocińca, a pod wrażeniem wszystkich jej osiągnięć.
Książkę polecam, choćby przez to że po jej przeczytaniu łatwiej jest spojrzeć na życie z innej perspektywy.

anawa004 | 2017-01-23
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Dobra pozycja dla dzisiejszej młodzieży, która od posiadania wszystkiego i podstawiania pod nos niczego nie docenia i do niczego nie dąży. Losy małej afrykańskiej dziewczynki, do której los uśmiechnął się darując jej rodzinę adopcyjną w postaci amerykańskiego białego małżeństwa, posiadającego już szóstkę własnych dzieci (niestety trójka chłopców już nie żyła - wszystkie biologiczne dzieci dotknięte były hemofilią). I głęboki szacunek przybranym rodzicom - dać tyle miłości i tyle poświęcenia, co w tym przypadku - naprawdę czapki z głów. Nic więcej pisać nie będę, polecam przeczytać.

ach-patryska | 2017-01-06
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Bardzo ciekawa historia o tym że jak się bardzo czegoś pragnie i ciężko nad tym pracuje to marzenia się spełniają :-)

addictedtobooks | 2017-01-06
Przeczytana: 07 września 2016

Michaela de Prince nie miała łatwego życia i już od najmłodszych lat musiała mierzyć się z wieloma trudnościami. Dziewczynka wychowywała się w sierocińcu w którym była przez wszystkie dzieci wytykana palcami z powodu jej choroby. Michaela nigdy nie zaznała tam akceptacji i codziennie musiała znosić okrutne komentarze na temat swojego wyglądu. Ponadto życie w kraju ogarniętym wojną wcale nie jest proste i dziewczynka już od najmłodszych lat była świadkiem niezwykle brutalnych oraz okrutnych wydarzeń, które już na zawsze ją odmieniły. Michaela była świadkiem pewnej makabrycznej sceny, podczas której zamordowano jej ukochaną nauczycielkę. Od tamtej pory dziewczynka starała się uporać z tamtym wydarzeniem i za wszelką cenę nie stracić nadziei na to, że kiedyś zazna upragnionego szczęścia. Czy dziewczynce uda się przeżyć ten wojenny koszmar? Czy Michaele czeka jeszcze jakaś lepsza przyszłość, w której nie będzie przemocy ani okrutnych wyzwisk?

„To nadzieja sprawiła, że ośmieliłam się...