rozwiń zwiń

Plener Literacki w Warszawie już 18-20 czerwca

LubimyCzytać LubimyCzytać
11.06.2021

Spotkania z autorami w otoczeniu zieleni, ale i w centrum wielkiego miasta oraz możliwość zakupu książek w atrakcyjnych cenach – brzmi zachęcająco? Zapraszamy więc na Plener Literacki w Warszawie, który odbędzie się w dniach 18-20 czerwca w Ogrodzie Saskim! Serwis lubimyczytać.pl objął wydarzenie swoim patronatem.

Plener Literacki w Warszawie już 18-20 czerwca Materiały prasowe Pleneru Literackiego w Warszawie

Plener Literacki w Warszawie to aż trzy dni spotkań, urozmaicony program i bogata oferta wydawnicza nie tylko dla miłośników czytania, ale i dla tych, którzy po książki sięgają sporadycznie.

Jakie atrakcje literackie czekają na odwiedzających wydarzenie?

Spotkania z autorami i książki w atrakcyjnych cenach

Plener Literacki w Warszawie odwiedzi 70 wydawców i blisko 80 autorów, a wśród nich m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Zyta Rudzka, Jakub Żulczyk, Paweł Sołtys, Igor Brejdygant, Nina Majewska-Brown, Renata Kim, Naval, Marek Teler, Jan Mencwel, Małgorzata Starosta oraz Jacek Illg i Jan Gondowicz. Spotkania poprowadzą: Jerzy Kisielewski, Adam Szaja, Jarosław Lipszyc i Przemek Corso. W Namiocie Warszawskim promowane będą działania Warszawy związane z kulturą, a literaturą w szczególności. Na scenie odbędą się rozmowy wokół warszawskich nagród literackich: Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

W sobotę 19 czerwca o godz. 12.00 poznamy piątkę finalistów 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Spotkanie z Jury Nagrody w składzie: Katarzyna Surmiak-Domańska –   Przewodnicząca, William R. Brand i Abel A. Murcia Soriano, poprowadzi Michał Nogaś. Jurorzy nie tylko przedstawią piątkę najlepszych książek reporterskich wydanych w ostatnim roku, ale opowiedzą również o swojej pracy, czym się kierowali podczas wyborów oraz na co szczególnie zwrócili uwagę podczas tegorocznych obrad.

W niedzielę o godz. 11.00 zapraszamy na spotkanie z jurorkami Nagrody Literackiej m. st. Warszawy na temat tegorocznych nominacji do Nagrody. Udział wezmą: Eliza Kącka, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska i Karolina Szymaniak, a rozmowę poprowadzi Zofia Król. A o 12.00 z Pawłem Sołtysem
o warszawskim pisaniu porozmawia Justyna Sobolewska.

W Namiocie Warszawskim przez wszystkie trzy dni Pleneru odbędą się też „Spotkania przy stole”, podczas których Fundacja Zmiana będzie rozdawać, polecać i rozmawiać o książkach i życiu w czasach szaleństwa. Dodatkowo w piątek o 15.00 na scenie odbędzie się spotkanie „Ileż czytania!” – 25 lat Biblioteki Publicznej w dzielnicy Wawer m. st. Warszawy: WAWERSKIE GWIAZDY z Rafałem Hetmanem autorem książki „Izbica, Izbica”, które poprowadzi Paweł Ajdacki – historyk, varsavianista, publicysta i krajoznawca. W sobotę o 16.00 zapraszamy na przekorne, otwarte spotkanie pt. „Idziesz z nami” o Jarosławie Zielińskim. Jarosława Zielińskiego nie ma już wśród nas, ale nieustannie chodzi i chodzić będzie z wieloma osobami po Warszawie – starej, nowej, zagadkowej, zdumiewającej. Taki właśnie charakter będą miały opowieści osób, które spotykały się z Jarkiem Zielińskim, pracowały z nim, albo po prostu miały do niego „sprawę” i co potem z tego wynikało. Spotykają się m.in. Monika Wesołowska, Anna Szwałkiewicz, Piotr Stryczyński i Anna Datkowska. A w niedzielę zaprosimy na spotkanie z Joanną Rudniańską, autorką takich książek jak m.in. „Mój tata z obcej planety”, „Kotka Brygidy” i „RuRu”.

Komiksowa Warszawa

Swoją obecność na Plenerze mocno zaznaczy festiwal Komiksowa Warszawa, który będzie miał tu swoją pierwszą plenerową odsłonę – „Komiksową Warszawę: Start”, czyli trzy dni warsztatów oraz spotkań (sobota-niedziela) i oferty wydawniczej na stoiskach wydawców (cały czas). Ogród Saski odwiedzą m.in. goście zagraniczni: Lucas Varela, argentyński scenarzysta i rysownik, autor wydanego kilka lat temu „Najdłuższego dnia przyszłości” oraz współautor opublikowanej w Polsce w lutym tego roku powieści graficznej „Człowiek”; Álvaro Ortiz, artysta z Hiszpanii, polskim czytelnikom znany również jako autor dwóch komiksów: „Murderabilia” oraz „Popioły” i Marek Rubec, czeski scenarzysta i rysownik, którego nowy komiks „Jarmil in India” od niedawna dostępny jest również w naszym kraju. Nie zabraknie również polskich twórców, będą z nami: Gosia Kulik, Joanna Karpowicz, Krzysztof Owedyk, Bartosz Sztybor, Marek Turek, Adam Święcki, Maciej Kur, Sławomir Kiełbus, Łukasz Wnuczek, Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki, Grzegorz Weigt, Berenika Kołomycka i inni. A to oczywiście nie wszystkie komiksowe atrakcje! Druga „Komiksowa Warszawa: Meta” zaplanowana jest w terminie 9-12 września na Placu Defilad, jako impreza towarzysząca Warszawskim Targom Książki.

Atrakcje dla najmłodszych czytelników

Dla najmłodszych gości Pleneru przygotowaliśmy atrakcje we współpracy z organizatorami Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki i już zapraszamy na spotkania z Dorotą Suwalską, Katarzyną Ryrych, Martą Kopyt i Sylwią Majcher o sprawach ważnych, trudnych, ciekawych i inspirujących – mamy coś dla całych rodzin z dziećmi od 4 do nastu lat!

Ciekawych autorów można będzie spotkać nie tylko na scenie, ale i na stoiskach, będzie więc szansa na autografy, nie zabraknie też konkursów i atrakcji dla całych rodzin, związanych m.in. z „Jeżycjadą” Małgorzaty Musierowicz, czy premierą kolejnego tomu „Kajka i Kokosza: Nowe przygody” – „Zaćmienie o zmierzchu”.

Spotkania z historią

Nie zabraknie ciekawych spotkań dla wszystkich miłośników historii, ich program przygotowany został we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Przez trzy dni Pleneru na scenie spotkań z historią pojawi się wielu autorów, a wśród nich m.in.: Kazimierz Krajewski w rozmowie o książkach „Nowogródzki Okręg AK Nów w fotografii” oraz „Nowogródczyzna naszych ojców. Województwo nowogrodzkie II RP”, Karol Litwin z prezentacją audiobooka „Dziennik. Wrześniowa obrona Warszawy” Wacława Lipińskiego, Łukasz Pogoda opowie o grach edukacyjnych „ORP Orzeł” i „Bitwa Warszawska”, a Katarzyna Rembacka opowie o książce „Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912–1989)”.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na oficjalnej stronie wydarzenia oraz na jego stronie na Facebooku

Organizatorem Pleneru Literackiego jest Fundacja Historia i Kultura. Partnerami Pleneru są: Miasto
st. Warszawa, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Instytut Pamięci Narodowej. Projekt jest dofinansowany przez Miasto st. Warszawa.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awita 23.06.2021 19:49
Czytelniczka

I ja byłam w niedzielę na plenerze literackim w Ogrodzie Saskim. Cudowna atmosfera! Piękne miejsce na takie spotkania. Porozmawiałam z wydawcami z moich ulubionych wydawnictw: Amaltea, Książkowe Klimaty. Kupiłam parę książek w promocyjnych cenach oraz piękny album-zbiór baśni japońskich z rysunkami stylizowanymi na stare drzeworyty (niestety już nie w promocyjnej cenie).  ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Japońskie opowieści. Kobiety o wielu obliczach
kryptonite 23.06.2021 14:32
Bibliotekarz | Oficjalny recenzent

Byłam tam, i czułam się taka szczęśliwa, że w końcu mogłam uczestniczyć na takich małych targach książki w rzeczywistości, a nie online :-) Mogłam normalnie porozmawiać z wydawcami i sprzedawcami, którzy polecili mi kilka książek, i mogłam kupić książki na stoisku, a nie online :-) Tak mi brakowało takich imprez przez rok, od kiedy wybuchła pandemia... Teraz niecierpliwie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 10.06.2021 12:32
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post