Zaćmienie o zmierzchu

Okładka książki Zaćmienie o zmierzchu
Sławomir KiełbusMaciej Kur Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Kajko i Kokosz Nowe przygody (tom 4) komiksy
48 str. 48 min.
komiksy
Kajko i Kokosz Nowe przygody (tom 4)
Egmont Polska
2021-06-16
2021-06-16
48 min.
9788328198746
Kajko i Kokosz

Okładka książki Opowieści z Mirmiłowa. Rozróby i romanse Piotr Bednarczyk, Mieczysław Fijał, Magdalena Kania, Sławomir Kiełbus, Maciej Kur, Tomasz Leśniak, Tomasz Samojlik
Ocena 7,2
Opowieści z Mi... Piotr Bednarczyk, M...
Okładka książki Relax nr 37 Enrique Sanchez Abuli, Nikodem Cabala, Wojciech Cichoń, Ryszard Dąbrowski, Mieczysław Fijał, Alfonso Font, Artur Grzenda, Hermann Huppen, Yves Huppen, Dariusz Janiczak, Sławomir Kiełbus, Adam Kmiołek, Maciej Kmiołek, Joe Kubert, Maciej Kur, Monika Laprus-Wierzejska, Maciej Mazur, Mariusz Moroz, Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Jacek Skrzydlewski, Mariusz Zabdyr
Ocena 7,0
Relax nr 37 Enrique Sanchez Abu...
Okładka książki RELAX nr 35 Nikodem Cabala, Pierre Dubois, Mieczysław Fijał, Alejandro Jodorowsky, Sławomir Kiełbus, Maciej Kur, Mathieu Lauffray, Wilfrid Lupano, MarcRiou & Mark Vigouroux, Carlos Meglia, Grzegorz Rosiński, Jacek Skrzydlewski, Mirosław Sobiecki, Rafał Szłapa, J. H. Williams III, Andrzej Włudecki, Bernie Wrightson, Mariusz Zabdyr
Ocena 6,8
RELAX nr 35 Nikodem Cabala, Pie...
Okładka książki RELAX nr 32 Dimitri Armand, Piotr Bednarczyk, Sebastian Chosiński, Wojciech Cichoń, Iza Coche, Pierre Dubois, Mieczysław Fijał, Grażyna Fołtyn - Kasprzak, Krzysztof Garula, Artur Grzenda, Alejandro Jodorowsky, Zbigniew Kasprzak, Sławomir Kiełbus, Adam Kmiołek, Maciej Kmiołek, Maciej Kur, Ladrönn, Marcin Lechna, Maciej Mazur, Meago, Moebius, Andrzej Nowakowski, Robin Recht, Redakcja Relax, Jacek Rodek, Artur Ruducha, Jacek Skrzydlewski, Mariusz Zabdyr, Wiktor Żwikiewicz
Ocena 6,6
RELAX nr 32 Dimitri Armand, Pio...

Okładka książki RELAX nr 33 Dimitri Armand, Piotr Bednarczyk, Julien Blondel, Rafał Chojnacki, Isa Cochet, Ryszard Dąbrowski, Pierre Dubois, Mieczysław Fijał, Krzysztof Garula, Alejandro Jodorowsky, Adam Kmiołek, Maciej Kmiołek, Maciej Kur, Patrice Larcenet, Andrzej Łaski, Marcin Lechna, Tomasz Lew Leśniak, Andreas Martens, Maciej Mazur, David Mourão-Ferreira, Jerome Opeña, Robin Recht, Redakcja Relax, Grzegorz Rosiński, Artur Ruducha, Rafał Skarżycki, Michał Studniarek, Mariusz Zabdyr
Ocena 6,7
RELAX nr 33 Dimitri Armand, Pio...
Okładka książki Asteriks i Gryf Didier Conrad, Jean-Yves Ferri
Ocena 6,3
Asteriks i Gryf Didier Conrad, Jean...
Okładka książki Belle Starr Xavier Fauche, Morris
Ocena 6,6
Belle Starr Xavier Fauche, Morr...

Kristo - krótko.
Sięgałem po komiks z lekkimi obawami, niepotrzebnie. Akcja ma tempo i szaleństwo jak w dawnych odcinkach Christy, rysunki są bez zarzutu. Słabiej wyglądają nowe postaci, te historyczne są narysowane przez utalentowanego Kiełbusa niemal idealnie. Lekko szwankuje język - bardziej współczeny, z kolokwializmami, za to mniej jest gier słownych i archaizmów niż w oryginale.
Rekompensatą za to jest narysowane starannie na większym obrazku odniesienie do kultury masowe - to sławny obraz bitwy wprzęgnięty w akcję komiksu, z pastiszem innego obrazu w rogu. Niespotykane wcześniej dowcipne mistrzostwo.

Kristo - krótko.

Taką kontynuację to ja rozumiem! Świetne! Wszyscy trzej panowie - gratulacje. Ten dymek na początku o wieczorze wybrzeża i świecie młodych ... :) Minus jedna gwiazdka, bo jest jedna wada - za mało!

Na półkach: , , , , ,

Może i tego komiksu już nie stworzył osobiście Janusz Chrusta, ale jego duch pozostał.
Po rozczarowującym "Łamignacie Straszliwym" obawiałam się tej części nowych przygód Kajka i Kokosza. Okazało się, że niepotrzebnie. Historia jest naprawdę wciągająca, zawiera w sobie dużo śmiesznych momentów (kilka razy autentycznie się śmiałam), i są Zbójcerze z moim ulubionym Ofermą na czele. Można odnieść wrażenie, że nadal mamy do czynienia z tym rodzajem humoru, co w pierwszych zeszytach z Kajkiem i Kokoszem, mimo że to najnowsza część. Brawa dla twórców za oddanie ducha Christy!
Dla fanów Kajka i Kokosza to będzie bardzo miły powrót do Mirmiłowa 😁

Można poczuć się trochę jak za czasów Christy. Humor słowny na odpowiednim poziomie, historia ciekawa i zabawna. Tak powinno być. Rysunkowo bardzo dobrze.

"Zaćmienie o zmierzchu" jest komiksem, którego sam Janusz Christa zdecydowanie by się nie powstydził i który pokazuje, że jego nowi twórcy doskonale rozumieją, na czym polega moc opowieści o Kajku i Kokoszu – szczypcie intrygi, magii słowiańskiej i rywalizacji. I że nie ma problemów, których nie rozwiąże odwaga, przyjaźń i wzajemna życzliwość. "Zaćmienie o zmierzchu" to idealny rysunkowy eliksir na rozświetlenie ponurych, jesiennych wieczorów, polecam go więc gorąco Waszej uwadze.

Cała recenzja do przeczytania tu: https://glodnawyobraznia.blogspot.com/2021/11/recenzja-kajko-i-kokosz-zacmienie-o.html

1974

Rozrywka na poziomie. Posmiałam się i wzruszyłam, bo czytałam ten komiks 35 lat temu...
Komiks wciąż bawi, wciąż jest fantastyczny!
Czy istnieją południce i zaćmice? Sprawdźcie!!
Polecam.

Komiks wciąż bawi, wciąż jest fantastyczny!
Czy istnieją południce i zaćmice? Sprawdźcie!!
Polecam.

Rozumiem, że kontynuacja serii jest skrojona pod nowego czytelnika i czasy mamy inne, dlatego nie staram się porównywać "Zaćmienia" z komiksami Mistrza.

Sama historia jest OK, czyta się fajnie (jak to komiks) i warto te kilkadziesiąt minut poświęcić, aby przenieść się do wykreowanego na planszach świata.

„Zaćmienie o zmierzchu” podobnie jak „Królewska konna” nie zawiodło! Jeśli seria o nowych przygodach o Kajku i Kokoszu pójdzie w tę stronę, będę bardzo zadowolony. Ładnie narysowany, ciekawy pomysł na fabułę i niezły humor, choć wydaje mi się, że bardziej rozbawi mnie, starego czytelnika, niż młodszego odbiorcę. Ubawiłem się i to momentami bardzo :-) Oferma, jak zawsze, niezawodny :-) Więcej takich części!

Przede wszystkim kreska, bo to spora sztuka unowocześnić ją z zachowaniem ducha twórczości Christy - Kiełbusowi się to znowu udaje. Sama opowieść mnie nie powaliła, ale widać, że fabuła jest przemyślana, bo w kilku momentach świetnie się zazębia. Sięgnięto również po poboczne postacie z kanonicznych zeszytów i to będzie chyba największa atrakcja dla fanów. Jest dobrze, choć nie na miarę czołówki klasycznych albumów

Świetna sprawa, wierność oryginałowi jest, humor podobny jest, kreska podobna jest(no Kajko trochę dziwnie wygląda ale to nie powód żeby się przyczepić).
Czy się bawiłem świetnie czytając nowe przygody, no właśnie nie.
Dlaczego wystawiam 10\10? Bo moje dzieci reagowały na opowieść dokładnie tak jak ja w ich wieku kiedy czytałem oryginalne komiksy Christy. Autorzy wykonali świetną pracę, można polecić każdemu w wieku kilkunastu lat, na pewno się spodoba. Ja to już chyba za stary jestem:)

Czy się bawiłem świetnie czytając nowe przygody, no właśnie nie.

Dodaj cytat z książki Zaćmienie o zmierzchu