RuRu

Joanna Rudniańska Wydawnictwo: Nisza literatura piękna
Nisza
literatura piękna
2019-12-09

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (33) / wrzesień 2020 Agnieszka Glińska, Etgar Keret, Naomi Klein, Piotr Kofta, Zuzanna Kowalczyk, Berenika Kołomycka, Liana Langa, Karolina Lewestam, Krystyna Miłobędzka, Weronika Murek, Urszula Pieczek, Joanna Rudniańska, Marta Rybicka, Bartek Sabela, Małgorzata Sadowska, Anna Sańczuk, David Sedaris, Marta Staszewska, Marcin Wicha, Maga Ćwieluch
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Agnieszka Glińska,&...
Okładka książki Znak nr 779 Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Joanna Guszta, Tomáš Halík, Krzysztof Jarosz, Dominika Kozłowska, Józef Kwaterko, Eliza Kącka, Anna Marchewka, Anna Mateja, Zbigniew Mikołejko, Janusz Poniewierski, Miłosz Puczydłowski, Redakcja miesięcznika Znak, Joanna Rudniańska, Katarzyna Sarek, Filip Springer, Olga Tokarczuk, Maciej Topolski, Oksana Zabużko, Elżbieta Żak
Ocena 7,2
Znak nr 779 Julia Fiedorczuk, O...
Okładka książki Bajka o Wojnie Piotr Fąfrowicz, Joanna Rudniańska
Ocena 6,4
Bajka o Wojnie Piotr Fąfrowicz, Jo...

[7.5] Opowiadania, do których na pewno kiedyś wrócę, bo mam poczucie, że z każdym odczytaniem wyniosę z nich coś innego. Co zadziwiające dla mnie samej, nie od razu wywarły na mnie olbrzymie wrażenie, ale jednak siedzą w głowie. Długo.

To takie zbiór i takie opowiadania, o których się później myśli i które zostają w człowieku. Bo - choć na pozór proste, oszczędne w...

Bardzo nierówny zbiór opowiadań, zarówno pod katem treści, fabuły, jak i języka. Tak naprawdę tylko jedno opowiadanie wywarło na mnie większe wrażenie i zostanie ze mną na dłużej. Początkowe opowiadania raczej takie "zwykłe", nic odkrywczego, ostatnie z kolei zbyt udziwnione. Zdecydowanie spodziewałam się czegoś więcej po tym zbiorze opowiadań, zwłaszcza, że słyszałam...

Na pewno nie da się wobec historii przedstawionych w tym zbiorze opowiadań pozostać obojętnym, ale jednak nie jest to książka wybitna.

Warto zwrócić uwagę na piękne wydanie. Minimalistyczne ilustracje, starannie dobrane kontrastujące kolory i przejrzystość formy to dobry argument, żeby sięgnąć po papierową wersję tej książki.

Spośród dziewięciu opowiadań zawartych w zbiorze "RuRu", w zasadzie tylko trzy ostatnie zrobiły na mnie jakieś większe wrażenie. Pozostałe wyleciały z mojej pamięci prawie od razu po przeczytaniu, gdyż według mnie nie wynika z nich zupełnie nic, a przynajmniej ja nie dopatrzyłam się w nich żadnej głębszej treści, nic nie przykuło na dłużej mojej uwagi. I nie chodzi tu wcale...

zaczęło się ciekawie, skończyło jak zawsze

Książka zostawiła pewien niedosyt. Historii, bohaterów, a przede wszystkim szczęścia. Rudniańska dotyka sedna swoim pisaniem, pieknie ubiera w słowa to co trudno wyrazić i wypowiedzieć. Historie (po)wojenne, żydowskie, ukraińskie, izraelskie, warszawskie. Niektóre budujące, w większości jednak smutne, nostalgiczne i wzruszające.

Ruru to zbiór opowiadań o emocjach, o problemach społecznych.
Są to pytania nietypowe, bo w każdym z nich narrator i jednocześnie bohater historii opisuje wszystko z pozycji obserwatora. Dzięki takiemu zabiegowi czytelnik ma okazję również przyjąć pozycję obserwatora.
Autorka porusza problem antysemityzmu, rasizmu, odwrócenia ról, wojny, samotności, poszukiwania własnej...

Zgubiły mnie wysokie oczekiwania. Opowiadania są ciekawe, czyta się je szybko, najczęściej można liczyć na zaskakującą puentę... ale niestety ta lektura nie spowodowała we mnie żadnych głębszych refleksji, co dziwne, biorąc pod uwagę poważną tematykę większości opowiadań. Niestety rozczarowanie.

Zbiór opowiadań pani Rudniańskiej jest nierówny, obok znakomitych, które mnie mocno poruszyły, czytałem też sztampowe, pozostawiły mnie one obojętnym. Zakres czasowy i tematyczny jest szeroki, pisze Rudniańska o drugiej wojnie, o współczesności, dzieją się te opowiadania w różnych krajach. Zwraca uwagę bardzo dobry styl. W sumie wrażenie pozytywne.

Przez długi czas nie...

Poruszająca lektura opowiadana często przez bohaterów o nietuzinkowych perspektywach czy z nietuzinkowych perspektyw.

• 2020
  • 2020