Człowiek

Okładka książki Człowiek
Diego AgrimbauLucas Varela Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
L'Humain
timof i cisi wspólnicy
2021-02-05
2021-02-05
Ada Wapniarska
komiks fantastyka Science fiction

Okładka książki Metal Hurlant #1/2021 Mathieu Bablet, Afif Khaled, Jesse Lonergan, Carole Maurel, Tommi Parrish, Ingo Römling, Lucas Varela
Ocena 7,8
Metal Hurlant ... Mathieu Bablet, Afi...
Okładka książki Coviks-20 Askold Akiszyn, Igor Baranko, Krzysztof Gawronkiewicz, Henryk Glaza, Ernesto Gonzales, Joanna Karpowicz, Zbigniew Kasprzak, Berenika Kołomycka, Konstantin Komardin, Anna Krztoń, Monika Laprus-Wierzejska, Tomasz Lew Leśniak, Shawn Martinbrough, Jan Mazur, Melon, Piotr Nowacki, Unka Odya, Maciej Pałka, Grzegorz Rosiński, Marcin Rustecki, Tomasz Samojlik, Yana Shunyata, Bill Sienkiewicz, Rafał Skarżycki, Marek Skotarski, Michał Śledziński, Wojciech Stefaniec, Agnieszka Świętek, Dominik Szcześniak, Rafał Szłapa, Tomasz Tomaszewski, Jakub Topor, Robert Trojanowski, Przemysław Truściński, Maciej Tuora, Lucas Varela, Jakub Wiejacki, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 4,8
Coviks-20 Askold Akiszyn, Igo...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Na półkach: , , , , , ,

Komiks "Człowiek" przyciąga wzrok ciekawą okładką. Kreska jest wyraźna, rysunek zagadkowy i może przywodzić na myśl dość lekki temat, okraszony humorem. Jednak poruszane treści nie są ani optymistyczne, ani trywialne.

Na Ziemi, pół miliona lat w przód, nie ma już śladu po ludziach. Zniknęły miasta, uprawne pola, lasy. Świat porastają nowe gatunki roślin i zamieszkują małpo podobne stwory. Ziemia przypomina krainę jak z fantastycznych wizji.

Na orbicie okołoziemskiej znalazły się statki June i Roberta, ludzi którzy ocaleli i postanowili być zalążkiem nowej cywilizacji. Pewnego dnia na planecie ląduje najpierw humanoidalny robot, a potem Robert, jego twórca. Naukowiec wraz z innymi robotami ze swojego statku, próbuje utworzyć obóz, miejsca do pracy i wypoczynku. Wkrótce Robert okrywa, że jego żona, June, wylądowała w innym miejscu planety. Mężczyzna postanawia wyruszyć na poszukiwanie kobiety. Naukowców czeka misja ponownego zasiedlenia Ziemi.

Komiks przeznaczony jest raczej dla dojrzałego czytelnika, gdyż porusza poważne tematy. Wizja świata bez ludzi jest przygnębiająca. Widzimy z czym musi się mierzyć człowiek, który nie ma możliwości kontaktu z drugą, żywą istotą tego samego gatunku. Co czuje, gdy nie ma perspektyw na powrót do tego, co było. Przejmujące są reakcja w obliczu traumatycznych przeżyć i jak pewne odkrycia wpływają na psychikę. Niektóre sceny w komiksie są brutalne, a wybrane rozwiązania mogą budzić niechęć czy wręcz niesmak.

W komiksie pojawia się też temat robotów, ich działania, ograniczeń, możliwości wyzwolenia się spod narzuconych przez człowieka blokad. Zagadnienia moralności czy dylematy wyborów - to coś, co dotyka w tym komiksie androidy.

"Człowiek" to ciekawa propozycja dla tych, którzy lubią ładne rysunki i historie SF.

Proste, choć ładne i klimatyczne rysunki. Prosta, choć wciągająca i ciekawa fabuła. Mi się bardzo podobało + brawa dla Timofa za świetne wydanie.

To trzeci po "Najdłuższym dniu przyszłości" i "Pawełku Pinokio" komiks Lucasa Vareli, który miałem okazję przeczytać i w końcu byłem usatysfakcjonowany.
O ile ten pierwszy był dla mnie bardzo przeciętny, drugi w porządku, ale liczyłem na więcej - to tym razem dostajemy już poważniejszą treść mimo lekkiego opakowania.
Ilustracyjnie utrzymane jest to w tej samej, lekko kreskówkowej konwencji, a ilustracje mają swój charakter i specyficzne, humorystyczne smaczki.
Historia zabiera nas natomiast w daleką przyszłość, gdzie na Ziemi nie ma już ludzi. Homo sapiens wymarł, a jego miejsce zajęły małpo podobne stworzenia.
W tym miejscu pojawia się tytułowy człowiek, który wraz z załogą mniej lub bardziej inteligentnych robotów przybywa na planetę z misją ponownej kolonizacji.
Akcja toczy się szybko, a konflikt obecnych władców planety z przybyszami wydaje się nieuchronny. Mimo wszechobecnego czarnego humoru mamy tu dość poważną opowieść
o naturze i granicy człowieczeństwa, szaleństwie i moralności. Może nie jest to nic wybitnie oryginalnego, ale miesza się to z wątkiem moralności sztucznej inteligencji i tego, jak może ona pomóc człowiekowi. Wyszło z tego zaskakująco udane połączenie.

Ilustracyjnie utrzymane jest to w tej samej, lekko...

Ten komiks pokazuje, że Lucas Varela jest na tyle samowystarczalny, że chyba nie musi korzystać ze scenariuszy innych artystów. Zarówno "Najdłuższy dzień przyszłości" jak i "Pawełek Pinokio" były dla czytelnika bardziej wymagające, bardziej niejednoznaczne i intrygujące. "Człowiek" jest dosyć prostą i niezbyt oryginalną opowieści sci-fi, po której został niedosyt i wrażenie zmarnowanego potencjału świetnego rysownika. Warto dla obrazków

Fantastyka naukowa przedstawiała już odległą przyszłość Ziemi, gdzie ludzkość nie jest już gatunkiem dominującym. Wystarczy wspomnieć taką powieść jak „Cieplarnia” Briana W. Aldissa czy fragmenty klasycznego „Wehikułu czasu” Herberta George’a Wellsa. Podobną tematyką postanowił zająć się argentyński scenarzysta Diego Agrimbua. Czy ma coś ciekawego do powiedzenia w tej kwestii?

Akcja rozgrywa się w odległej przyszłości odległej o 500 000 lat. Cała Ziemia przypomina jedną wielką dżunglę, a miejsce człowieka zajmują małpy. Pewnego dnia na planecie rozbija się statek kosmiczny z robotami. Początkowo zdezorientowane androidy szybko odnajdują swojego ludzkiego pana, który tłumaczy im swój plan.

Całą fabułę obserwujemy z perspektywy robota Alpha, najbardziej ludzkiego ze wszystkich androidów. Jako jedyny ma możliwość odmówienia wykonania rozkazu pana. Stanowi kalkę dla czytelnika, który z jego perspektywy może obserwować zdarzenia.

Pozostałe roboty są jedynie zaprogramowane na określone funkcje. Ich działania mogą wydać się okrutne, ale tak naprawdę nie mają własnej woli i nie można ich oceniać.
Bardzo ciekawą postacią jest pan Robert. Początkowo jest bardzo idealistyczny i wierzy w wypracowany plan. Z czasem jednak zmienia się w bardzo niepokojącą stronę i to dwa razy – ciężko powiedzieć, który etap jego planu jest bardziej straszny. Z jednej strony staje się tu w pewnym momencie antagonistą, ale można mu też współczuć.

Rysunki Lucasa Varely są dosyć proste, ale też udaje mu się ukazać różnorodność mieszkańców przyszłej Ziemi. Roboty początkowo są początkowo bardzo podobne do siebie, ale potem pojawiają się różnorodne ich wariacje. Niektóre z nich są bardzo niepokojące.

Jeśli ktoś szuka tutaj dokładnych opisów futurystycznej biologii czy przyrody może się zawieść. Jest to trochę smutna opowieść o tym jak nawet najszlachetniejszy plan może okazać się koszmarem. Przy tym jednak pozostawia pewne światełko nadziei.

To jest właśnie to, czego w literaturze szukam. Klasyczna opowieść SF, bez żadnych dziwactw, patrząca w daleką przyszłość bez oglądania się za siebie. Z dość dzisiejszym jednak spojrzeniem na ekologię naszej planety i na to, gdzie faktycznie znajduje się na niej nasze miejsce z obecnym podejściem do świata. Bardzo dobra również graficznie.

Czerwienie i stonowane brązy spowijają ją pierwotną grozą, przypominając o wygasłej erze człowieka. Zamieszkujące Ziemię stworzenia wyglądają intrygująco. Mają w sobie coś dzikiego i znajomego zarazem. Chociaż Lucas Varela operuje prostą kreską, tworzy wyraźne gatunki i nadaje im charakterystyczny wygląd. Brak szafowania szczegółem nie pozbawia tego świata bogactwa. Cały czas czujemy bujność życia na planecie, jej różnorodność i puls.

To nie jest pierwsza historia, w której androidy, zamiast niszczyć ludzkość, stają się dla niej nadzieją. Lubię takie sci-fi, bo każe dostrzegać zagrożenie w nas samych, a nie technologii czy zewnętrznych czynnikach. Może nie jest to wyjątkowo oryginalny motyw, ale dobrze wybrzmiewa w medium, jakim jest komiks. Historia ma w sobie coś z klimatu Jądra ciemności, Planety małp, Wychowanych przez wilki i Odysei kosmicznej. Mi się podoba.

Cała recenzja: https://krotkapolka.pl/czlowiek-diego-agrimbau-lucas-varela-recenzja/

“Człowiek” to komiksowe science fiction, jakiego chcielibyśmy więcej. Nie nastawione na akcję, tylko na penetrowanie natury człowieka w doniosłych, newralgicznych momentach jego historii i życia, w przypadku tej konkretnej fabuły odległych od naszej współczesności o pół miliona lat w przyszłość.
Cała recenzja: https://tinyurl.com/45d6xwx8

Cała recenzja: https://tinyurl.com/45d6xwx8

Komiks przedstawia bardzo ciekawa wizje przyszlosci naszej planety.
Fabula jest bardzo wciagajaca, komiks czyta sie jednym tchem.
Pewien naukowiec Robert po 500 tys. latach hibernacji wraca na Ziemie i rozpoczyna poszukiwania swojej zony i jak sie okazuje, obudzila sie ona o wiele za wczesnie.
Zostaje sam, majac za towarzyszy jedynie androidy oraz malpopodobne stworzenia na Ziemi.
Bardzo serdecznie polecam.

Komiks przedstawia bardzo ciekawa wizje przyszlosci naszej planety.
Fabula jest bardzo wciagajaca, komiks czyta sie jednym tchem.

Dodaj cytat z książki Człowiek