Izbica, Izbica

Zagłada pewnego miasteczka

Link do recenzji

518 74 401

Na półkach: , , , , , ,

Rafał Hetman na kartach swojej debiutanckiej książki kreśli portrety żydowskiej ludności, która zamieszkiwała teren miasteczka na Lubelszczyźnie - Izbicy. Miasteczka, którego zdecydowaną większość - przed II wojną światową - stanowili Żydzi. Miasteczka, które było ich domem, a zarazem stało się ich grobem. To między innymi na izbickich ulicach odbywały się łapanki. To między innymi tu przyjeżdżały transporty wywożące ludność żydowską do obozów zagłady...
Tojwi Blatt, Chanan Lipszyc, Fiszek i Szymcha Białowiczowie, Chaim Korenfeld, Rózia Nasibirska, Aaron Licht to tylko nieliczni z bohaterów, których losy poznamy w tym reportażu. Nie tylko Żydów, bo również przeczytamy o Polakach. o tych, który zginęli (jak na przykład niejaki Staś Kozłowski), ale też o folksdojczach i kolaborujących Polakach, o "życzliwych sąsiadach", którzy wydawali swoich znajomych, o fałszywych przyjaźniach, i o Polskiej Straży Pożarnej oraz granatowej policji, które działały jako oddziały pomocnicze w wyłapywaniu Żydów celem poprowadzenia ich na śmierć. Przez pierwszą połowę książki czytamy właśnie o tym.

Dalsze części reportażu są łącznikiem wydarzeń, o których możemy dowiedzieć się w części pierwszej i drugiej. Autor przeprowadza wywiady z mieszkańcami obecnej Izbicy, którzy pamiętają czasy wojny i czasy powojenne. Opowiadają o Żydach, których znali. Poznajemy też losy księdza Grzegorza Pawłowskiego vel Jakuba Hersz Grinera, człowieka, którego losy wiążą się z bohaterami pierwszej połowy książki. Przyglądamy się emocjom Żydów, którzy przeżyli zagładę i ich chęci zemsty.

Reportaż ten jest nie tylko zapisem historii miasteczka, którego temat jest przemilczany w historii. To także książka o niechlubnej historii Polaków oraz o ludzkiej naturze. Tej dobrej, ale także niestety tej brzydkiej naturze.

"Izbica, Izbica" to udany debiut znanego z booktube'a Rafała Hetmana, miłośnika książek, zwłaszcza literatury pięknej i literatury faktu. To niewątpliwie bardzo dobry reportaż, który na mojej czytelniczej liście książek o tematyce II wojny światowej i Holocaustu, zajmuje miejsce wśród jednych z najlepiej i najciekawiej napisanych książek w tym temacie.

Tematyka tej książki jest ciężka i momentami przytłaczająca. Mimo to polecam zapoznać się z treścią tego reportażu, który czyta się chwilami jak powieść historyczną. Ciekawą, wciągającą czytelnika powieść, ze zwrotami akcji pośród przerażających faktów oraz wzruszeń.

Opinia opublikowana na moim blogu:

Bardzo doceniam ten reportaż, bo nadal niewiele mówi i pisze się (ale też myśli i pamięta) o wielokulturowej, polsko-żydowskiej prowincjonalnej Polsce przedwojennej. Monografia takiego miasteczka to dużo materiału i wiele tematów, może za dużo autor chciał ugryźć, ale nie dziwię się, bo pewnie żadne duże wydawnictwo nie wyda już książki o Izbicy. Poza tym wszystko jest ciekawe: przeszłość i teraźniejszość.

Wschodzący talent reporterski. Pierwsza część książki napisana świetnym wartkim zwięzłym językiem. Z okiem do szczegółu. I to jakiego! Bez ocen, przezroczyście.
Potem się trochę sypie, rozwleka, wchodzi w niepotrzebne wątki i jest trochę ocennie
Generalnie bardzo na plus

Generalnie bardzo na plus

Wciągająca, poruszająca...Słuchałam w formie audiobooka. Teraz wiem, że muszę mieć tę książkę w formie papierowej...na zawsze. To jest lekturą, do której się wraca i która się poddaje do czytania innym. Otwiera oczy.....Najchętniej czytalabym znowu prozę Pana Rafała Hetman. Czekam....Dawno nic mnie tak nie "trafiło" w sam środek serca. Polecam

Niby nic nowego, ale kilka wątków bardzo ciekawych.

Niby nic nowego, ale kilka wątków bardzo ciekawych.

Bardzo dobry reportaż przybliżający stosunki polsko-żydowskie lat II-wojny (i nie tylko). Autor wykonał mnóstwo pracy wertując stare dokumenty urzędowe i docierając do świadków tamtych wydarzeń, często niechętnych do rozmowy.
Cenny głos w dyskusji na ten kontrowersyjny temat.

Cenny głos w dyskusji na ten kontrowersyjny temat.

Jestem bardzo wdzięczna Rafałowi Hetmanowi za tę książkę. Nic nie wiedziałam o Izbicy. I pewnie nie wiem o wielu, wielu innych podobnych miejscach. I zapewne w wielu z nich działo się to samo - Polacy, którzy z zimną krwią wydawali na śmierć swoich niedawnych sąsiadów, plądrowali ich domy, wymazywali ich istnienie w każdy możliwy i często najbardziej podły sposób. Coraz mniej zaczyna mnie dziwić niechęć do takich filmów jak Pokłosie czy Wesele Wojtka Smarzowskiego - bo to już nie jednostki, ale całe rodziny mają wiele do ukrycia: co robili ich dziadkowie, ojcowie. Woleliby, żeby nie poruszać tego tematu, bo wtedy trzeba się skonfrontować z podłością i okrucieństwem swoich bliskich. Przerażające jest to, co się w tamtych czasach działo, ale równie przerażające jest, jak mówi Rafał Hetman: "...co z przeszłością robią współcześni".

Dla mnie książka Hetmana jest czymś więcej niż tylko kolejnym opisem Holocaustu. Jest to przede wszystkim charakterystyka Polaków , którzy od zawsze mieli problem z żydowską przeszłością naszego kraju. Pogromy, mordowanie , wypędzanie Żydów z miast czy wydawanie ich Niemcom- o tej wstydliwej części naszej historii skrzętnie milczymy. Autor udowadnia też , jak doskonale też radzimy sobie z wymazywaniem historii i kultury żydowskiej w polskich miastach.

Tarnogóra obok Izbicy to rodzinna miejscowość mojej Mamy. Spędziłem tam mnóstwo radosnych chwil. W ostatnich latach Izbica była kolejną miejscowością na trasie do Warszawy. Zaskakujące, że o historii Izbicy nie pojawiają się żadne informacje w zamojskich mediach. O książce dowiedziałem się przypadkiem z lubimyczytać.pl . Dzięki autorowi poznałem i odkryłem na nowo miejscowość, którą jak mi się wydawało dobrze znałem.

Świetna książka. Trudna, przykra, w pewnym sensie pozbawia nadziei na lepsze jutro w kontekście człowieka, jego słabości i potworności. Historie nieznane, przemilczane, ukrywane, wymazywane. Warto poznać.