Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912-1989)

Okładka książki Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912-1989)
Katarzyna Rembacka Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej Cykl: Monograie IPN (tom 154) historia
Kategoria:
historia
Cykl:
Monograie IPN (tom 154)
Tytuł oryginału:
Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912-1989)
Wydawnictwo:
Instytut Pamięci Narodowej
Data wydania:
2020-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788380983250
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen

                4,5 4,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Nad Odrą i Bałtykiem. Myśl zachodnia: ludzie − koncepcje − realizacja do 1989 r. Arkadiusz Adamczyk, Małgorzata Dąbrowska, Tomasz Dźwigał, Jan Engelgard, Waldemra Grabowski, Maciej Hejger, Krzysztof Kaczmarski, Sylwester Karbosiak, Arnold Kłonczyński, Paweł Knap, Renata Knyspel-Kopeć, Eugeniusz Koko, Joanna Król, Sebastian Ligarski, Magorzata Mastalerz-Krystjańczuk, Paweł Migdalski, Maciej Motas, Maciej Motas, Marian Mroczko, Tomasz Nodzyński, Jacek Piotrowski, Piotr Pirecki, Patryk Pleskot, Eugeniusz Ponczek, Radosław Ptaszyński, Jarosław Rabiński, Katarzyna Rembacka, Zenon Romanow, Rafał Sierchuła, Tomasz Sikorski, Anna Siwik, Arkadiusz Słabig, Przemysław Słowiński, Gregorz Strauchold, Paweł Szulc, Grzegorz Tokarz, Ryszard Tomczyk, Cezary Trosiak, Wojciech Turek, Romuald Turkowski, Adam Andrzej Urbanowicz, Konrad Wandowicz, Krzystof Wasilewski, Robert Włodkowski
Ocena 10,0
Nad Odrą i Bał... Arkadiusz Adamczyk,...
Okładka książki Studia z dziejów polskiego anarchizmu Radosław Antonów, Michał Bogusz, Rafał Chwedoruk, Rafał Dobek, Adam Duszyk, Arkadiusz Jeleń, Hubert Kaczmarczyk, Antoni Kamiński, Aleksander Łaniewski, Piotr Laskowski, Paweł Malendowicz, Kamil Miliszewski, Michał Przyborowski, Katarzyna Rembacka, Tomasz Romanowicz, Dmitrij Rublew, Adrian Sekura, Radosław Skrycki, Jerzy Szwankowski, Janusz P. Waluszko, Dariusz Wierzchoś, Grzegorz Zackiewicz
Ocena 9,5
Studia z dziej... Radosław Antonów,&n...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
4,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
925
564

Na półkach:

'Każdy z was dziś jest oficerem, a jutro wojewodą'.

Powyższe słowa okazały się znamienne dla bohatera publikacji, rozszerzonej wersji rozprawy doktorskiej Katarzyny Rembackiej.

Oczywiście, że można zapytać, czemu służyć ma biografia Leonarda Berkowicza, powojennego wojewody szczecińskiego i komunisty. Zważywszy, że sama postać jest mało zajmująca. Przyznaję, że doktor ukazała jego życiorys (dość skomplikowany i zawiły) z ciekawych perspektyw. Kim jest więc człowiek, który na fali stalinowskich czystek wyparł się najbliższych (jego żona podczas II wojny światowej miała kolaborować z Niemcami), w tym dziecka. Jak pisał w liście do Bolesława Bieruta: ''Po tym, co się stało ani jedna myśl moja, ani jeden krok nie może być przed Wami ukryty''. I który wręcz niekiedy fanatycznie podlizywał się rządzącym.

Leonard Berkowicz (właściwie: Borkowicz) pochodził z żydowskiej, inteligenckiej rodziny; w młodości związany z Komunistycznym Związkiem Młodzieży Polskiej i Komunistyczną Partią Polski. W latach 1936-1937 więziony w Berezie Kartuskiej, po jej opuszczeniu szybko określił swoje polityczne ideały. Żołnierz Armii Czerwonej, urzeczony gen. Zygmuntem Berlingiem. Urząd wojewody sprawował przez cztery lata, od 1945 do 1949 roku. Żarliwy komunista, niedługo pozna cienie chorego systemu. W 1968 roku swoją uwagę skierował w stronę ''Solidarności" i Stefana Kisielewskiego: ''Nie jestem komunistą, jestem antykomunistą''. Jakie okoliczności się na to złożyły? Co determinowało jego decyzje i wybory? 26 października 1989 rozgoryczony, popełnił samobójstwo.

Katarzyna Rembacka dokładnie przemyślała, w jaki sposób chce nam ukazać tę nieszczególną postać, pozostającą w zasadzie na marginesie władzy. Podobnie jak nieszczególnie interesujące są losy przedwojennych komunistów. Konstrukcja pracy jest czytelna i uporządkowana. Sposób prowadzenia narracji jest dynamiczny, żwawy. Zaś sama autorka jest biografką nieoceniającą. Przez karty pracy przewijają się znane osobistości: Bolesław Drobner (prezydent powojennego Wrocławia), Julia Brystygier, Aleksander Wat, Wanda Wasilewska, Władysław Broniewski.

Autorka sprawnie odtwarza wszystkie aspekty życia Borkowicza, unikając przy tym monotonii. Nie jest to biografia jednowymiarowa.

'Każdy z was dziś jest oficerem, a jutro wojewodą'.

Powyższe słowa okazały się znamienne dla bohatera publikacji, rozszerzonej wersji rozprawy doktorskiej Katarzyny Rembackiej.

Oczywiście, że można zapytać, czemu służyć ma biografia Leonarda Berkowicza, powojennego wojewody szczecińskiego i komunisty. Zważywszy, że sama postać jest mało zajmująca. Przyznaję, że doktor...

więcej Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912-1989)


Reklama

Ciekawostki historyczne

zgłoś błąd