Tatami kontra krzesła. O Japończykach i Japonii

popularnonaukowa
Muza
2011-02-01
2011-02-01

Książkę czyta się z przyjemnością, jest pełna anegdot z życia oraz prób rzetelnej analizy zjawisk zachodzących w społeczeństwie Japonii.
Warto po nią sięgnąć, by na chwilę spróbować zagłębić się w zakamarki japońskiej duszy.

Mnie się bardzo podobało.
To jest zbiór krótkich, lekko napisanych anegdot o Japonii i Japończykach, głównie tych z Tokio. Bardzo dobrze się czyta. Autor raczej wspomina różne ciekawostki, niż przedstawia rozbudowane studium Japonii i Japończyków. Stara się pokazać odmienności i podobieństwa, pokazując, jak w kalejdoskopie najróżniejsze japońskie tematy.

Mnie się bardzo podobało.

Bardzo dużo ciekawych informacji zawartych w jednej książce. Bardzo spodoba się miłośnikom Azji, chociaż momentami jest troszkę monotonna

Niegdyś przeczytałam wiele książek o fascynującym kraju, jakim jest Japonia. I stwierdzam, że analiza pana Tomańskiego najbardziej przypadła mi do gustu. Polecam nie tylko amatorom Kraju Kwitnącej Wiśni.

Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś o mentalności mieszkańców Japonii- lektura obowiązkowa

Najlepsza – jak dotąd – książka o Japonii, którą przeczytałem. Już otwierające ją zdanie intryguje: „Japonia to kraj paradoksów, a na przestrzeni wieków Japończycy musieli wielokrotnie wymyślać siebie na nowo”. Autor – japonista i ekonomista spędził w Japonii lat kilka i potrafił zrozumieć niektóre cechy jej społeczeństwa na tyle dogłębnie, że prezentuje je schodząc prawie do poziomu molekularnego. Śmierć z przepracowania – karoshi, wydawała mi się smutnym końcem żywota zagonionych i udręczonych pracą ludzi a wg słów autora „… z relacji rodzin i znajomych ofiar karoshi wynika, że ludzie ci byli zadowoleni z pracy i bardzo w nią zaangażowani”. Dowiecie się z niej o zjawiskach, o których mogliście dotąd nie wiedzieć, nawet będąc oczytani jak np. o syndromie kobiet, których mężowie po 40 latach pracy wracają na stałe do domu jako emeryci zaburzając ustalony rytm ich życia „Mąż jest. Coś je. Czyta. Słucha radia. Zabiera miejsce. Znowu coś je (ile można jeść!?). Jest niezdarny, hałasuje, rozpycha się i panoszy w idealnie skrojonym świecie kobiety, która przez tyle lat spędzanych praktycznie w samotności nauczyła się, że nie potrzebuje towarzystwa”. Dowiecie się o tym, że sumo, które wg nas jest narodowym sportem japońskim przeżywa regres z powodu ujawnienia ustawiania pojedynków tak, że od 2010 roku japońska telewizja wycofała się z ich transmitowania. I jak wielka jest miłość do Chopina. Tak ogromna, że istnieje nawet gra o nim na Xbox, w której „Gracz ma możliwość „przeprowadzenia” umierającego na gruźlicę kompozytora przez ostatnie trzy godziny życia”.
Polecam wszystkim, którzy ciekawi są świata. Po przeczytaniu książki nie staniecie się ekspertami od Japonii ale na pewno wiele się nauczycie.

Takiej książki nie napisze się raptem po dwóch tygodniach pobytu w obcym miejscu. Na takie analizy potrzeba lat pogłębionej nauki, podbudowanej znajomością języka i obszerną bibliografią.
I taka jest właśnie największa zaleta tej książki: rzetelnie pokazana współczesna Japonia i przybliżenie światopoglądu Japończyków, przyczyny i geneza zachodzących zmian, problemy, z którymi - może nawet bardziej niż inne, kontynentalne kraje - zmierzyć się musi dzisiejsza Japonia. Porównując do innych przewodników, w tym Autor porusza nietypowe i ciekawe zagadnienia, znakomicie uzupełniające znane powszechnie stereotypowe tematy (no wiecie, gejsza, zawodnik sumo, kwitnące wiśnie, pudełka bento, salaryman...). Przykladowo: zjawisko hikikomori - młodych ludzi (a jest ich ponad milion),żyjących w dobrowolnej izolacji, zamkniętych w swoim pokoju w domu rodziców, czasem agresywnych, z którymi rodzice nie umieją rozmawiać i o których nie mogą rozmawiać, gdyż oznacza to utratę twarzy. Albo zjawisko makeinu (jap.przegrany pies),oznaczające niezamężne kobiety po 25 roku życia, które próbują, wbrew tradycji i oczekiwaniom ułożyć sobie życie bez rodziny. Albo gra pachinko - narodowa obsesja i uzależnienie. Albo japońskie mieszkania i elektroniczne toalety. Podejście do akceptowanych powszechnie drzemek w trakcie pracy, w szkole czy na imprezie....
No i fantastycznie opisane kwestie języka i znaków kanji, z genezą, przykładami i podstawowymi niuansami.

To, co jest zaletą, może być też postrzegane jako wada, gdyż analizy językowe i trudne zagadnienia społeczne nie są tematem z kategorii "lekkie - łatwe i przyjemne".

Wielu ciekawych rzeczy dowiedziałam się o Japończykach i Japonii z tej książki, przyjemnie i lekko się czytało :)

Obfitująca w ciekawostki, bardzo dobrze napisana książka. Chyba jedna z lepszych jakie czytałam o Japonii. Owszem, jest tu sporo dat, statystyk i historii, co może niektórych zniechęcać, ale w moim odczuciu to pokazuje jak dobrze autor zgłębił temat. Mnie wciągnęła od pierwszych stron.

Książka lekko napisana, ale strasznie powierzchowna i pełna powtarzanych w kółko myśli (że o irytujących a wszechobecnych odniesieniach do filmu "Między słowami" nie wspomnę). Nie ma tu też praktycznie nic nowego dla kogoś, kto interesuje się Japonią już trochę dłużej. A wstęp obiecywał nam przecież dogłębną analizę japońskiej duszy... cóż, obiecanki-cacanki.

Pozycja dobra tylko na sam początek, dla kogoś, kto nigdy nie czytał nic o Japonii.

Pozycja dobra...

• Japonia