Historia smaku. Jak warzywa i przyprawy budowały fortuny, wywoływały wojny i wpędzały ludzi w szaleństwo

Tłumaczenie: Ewa Kleszcz
Seria: Bieguny
Wydawnictwo: Carta Blanca
A Taste of History. The Stories Behind Our Favourite Foods
historia smaku
literatura faktu
kashka

Podróż po różnych kontynentach śladami owoców, warzyw i przypraw używanych obecnie na co dzień – ich historia, sposoby uprawy, zwyczaje, tradycje z nimi związane, przepisy z ich wykorzystaniem, a także anegdoty i ciekawostki na ich temat. Autor, wędrując po obu Amerykach, Europie i północnej Afryce, opowiada historie pożądania i miłości, zazdrości i chciwości, a główną rolę w jego opowieściach zawsze grają smakowite potrawy lub ich składniki.

Skąd pochodzi pomidor? Jaka przyprawa była niegdyś cenniejsza niż złoto? Co wspólnego mają ze sobą seks i czekolada? Jakie warzywo przyczyniło się do wybuchu rewolucji?

Bryan Bruce poszukuje źródeł powstania czekolady w Meksyku, uczy się, jak przyrządzać najprawdziwszą nowoorleańską jambalayę z sosem Tabasco, przekonuje się, czy transylwański sos czosnkowy chroni przed wampirami. Te poszukiwania ilustruje kilkadziesiąt kolorowych fotografii.

Kasia | 2018-04-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Fajna książka. Ciekawe opowieści - krótkie opowiadania o smakach. Dla mnie zaczyna się od wysokiego C - opowieść o czekoladzie.
Do tego spójna z poprzednimi lekturami, w moim przypadku opowieść o kawie A. Fiedlera :)
Polecam

| 2013-05-14

Otwórz lodówkę i udaj się w daleką podróż poprzez czas i egzotyczne miejsca - w ten sposób autor zaprasza do lektury swojej książki. W zabawnych opowieściach opisuje kilka warzyw i przypraw, bez których nie wyobrażamy sobie współczesnej kuchni, podając znane nam już fakty historyczne, ale wzbogacając je także o anegdoty i ciekawostki. Snuje opowieść, w jaki sposób dopomogły w rewolucjach społecznych, zbudowały królewskie fortuny, stanowiły podwaliny znanych do tej pory firm i instytucji, np. ogólnoświatowa firma finansowa była na początku... kafeterią. Pokazuje także, z jakimi oporami trafiały w nowe rejony, z jak wieloma przesądami było im się zmierzyć, a bojaźliwych przymuszano do ich jedzenia pod karą obcięcia nosa.

Cailleach | 2012-04-21
Przeczytana: styczeń 2012

Uwielbiam gotować a próbowanie nowych smaków, to coś co mogłabym robić zawsze. Książka podzielona jest na rozdziały dotyczące poszczególnych produktów żywnościowych, z którymi mamy do czynienia na co dzień, a rzadko zastanawiamy się skąd się wzięły.
Dowiedziałam się jak rosną owoce kakao, jaka jest najlepsza kawa na świecie i skąd wzięły się plantacje kawy w Brazylii, jakie są rodzaje pieprzu, co cukier ma wspólnego z niewolnictwem i dużo innych ciekawych rzeczy.
Książka godna polecenia. Jedna z lepszych na mojej czytelniczej liście w tym roku.

Kawazliterami | 2014-04-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Świetnie napisana książka.
Sporo informacji, ale nie na tyle, aby nudzić czytelnika. Można poczuć atmosferę opisywanych miejsc. W poszczególnych rozdziałach miałam ochotę na aktualnie opisywane produkty(czekolada, kawa, cukier, pomidory, czosnek i cebula, ziemniaki, papryka i sos tabasco oraz chleb).
Ponadto książkę uzupełniają przepisy na aromatyczne dania.

mineymoe | 2014-05-01
Na półkach: Przeczytane, 2014

Tytuł jest intrygujący, książka jednak mogłaby być ciut bardziej porywająca i dotyczyć większej ilości produktów. Usatysfakcjonuje czytelnika, który nie sięgał wcześniej po książki dotyczące historii jedzenia.

Na pewno czyta się ją szybko i lekko, dzięki anegdotom i sposobowi narracji charakterystycznemu dla dokumentalisty (zwięzły, płynny i budzący zainteresowanie). Ogólnie, przyjemna lektura.

Niestety, tłumaczenie jest momentami bardzo słabe stylistycznie, a korekta trochę zaspała w kilku miejscach. Cóż, zdarza się.

velvet | 2013-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Wyśmienita i zabawna lektura, pełna ciekawostek i anegdot na temat historii niektórych przypraw i niepozornych wydawałoby się warzyw. Autor aby zdobyć materiał do swojej książki pokonuje tysiące kilometrów, dociera chociażby do źródła pochodzenia sosu tabasco lub wędruje w Andy aby zgłębić tajemnice naszego pospolitego ziemniaka.
Oprócz humoru i wciągających opowieści czeka na nas niespodzianka w postaci liczących nawet setki lat przepisów które warto wypróbować w domu aby na nowo odkryć niedoceniane być może składniki naszej codziennej diety. Życzę ciekawej uczty czytelniczej.

Artur Schodziński | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

HISTORIA SMAKU napisana z wielkim smakiem! Uwielbiam tego typu książki

kinkiet | 2013-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2013

"Historia smaku" zakupiłam, gdy tylko się o niej dowiedziałam. Zawsze chciałam się dowiedzieć skąd pochodzą różne przyprawy, bądź kiedy i w jakich warunkach powstawały słynne potrawy. Oczekiwałam czegoś à la artykuł o daniach z 21. Wiek History Revue nr 02/2013 r. (krótko i interesująco). Jakie było więc moje zdziwienie w momencie rozpieczętowania jej. Składa się ona bowiem, tylko z dziewięciu rozdziałów poświęconych takim oto przysmakom: kakao i czekolada, cukier, papryka, ziemniak, chleb, pomidor, kawa, oliwki, cebula & czosnek. Tu poczułam ukłucie niezadowolenia, bo wiedziałam, iż wielu rzeczy z tej książki się nie dowiem. Jednak to co dostałam, okazało się być bardzo ciekawe. Przede wszystkim wielkim plusem jest wszechstronne ujęcie tematu. Mamy rys historyczny, przepisy, etymologię, ciekawostki oraz współczesne uprawy, a to wszystko okraszone barwnymi zdjęciami. Z pewnością warto przeczytać, dlatego 9 gwiazdek (osiem za treść i jedna za ładne wydanie).

JestOkejka | 2016-08-26

Sceptycznie podchodzę do pisania recenzji, kiedy opadną już emocje a książkę zdąży pokryć kurz, ale zaryzykuję. Jedna z lepiej i lżej napisanych książek z tego gatunku. Bez natłoku liczb, nazwisk i miejsc, co zwykle zabija przyjemność z czytania. Anegdoty z serii: "gdzieś już to słyszałam", np. dot. festiwalu La Tomatina - ciekawe, zabawne i zwięzłe. Podróż po świecie smaków, które unoszą się w powietrzu w trakcie czytania. Minus za fotografie, które znajdują się w połowie książki a nie tuż pod opisami (kto wpadł na ten idiotyczny pomysł i go rozpropagował?).

StrangeDays | 2013-11-09
Przeczytana: listopad 2013

Fajna książka dzięki której możesz dowiedzieć się ciekawych informacji o produktach, które teraz są tak powszechne w naszej kuchni, że trudno sobie wyobrazić ich braku.
Jednak mam wrażenie, że możnaby to pokazać jeszcze w ciekawszy sposób. Książkę czyta się naprawdę przyjemnie jednak po tytule spodziewałabym się większego dreszczyku emocji:)