Japoński wachlarz. Powroty

Seria: Terra incognita
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura faktu
Ag2S

Jeden z cudownych i niespodziewanych kaprysów losu sprawił, że spędziłam dwa lata w Japonii, pracując na jednej z tokijskich uczelni. Podobnie jak poszukiwacz złota w kopalni, tak antropolog w kulturze takiej jak japońska nie powstrzyma się przed drążeniem tematów, które każdego dnia olśniewają go bogactwem nowych możliwości. Pisanie, cowieczorne próby przyszpilenia tego, co wydarzyło się za dnia, mozolna translacja tekstu ulicy, stały się rutyną mojego japońskiego życia. Dzień po dniu przez dwa lata te "zeszyty spod poduszki" nawarstwiały się w osobisty tekst dokumentujący doświadczenie spotkania z inną kulturą. Zachwyty i pytania skłaniały mnie do szukania odpowiednich książek, a te pociągały za sobą nowe zachwyty i pytania, kolejne spacery, kolejne książki. Tak powstała "moja Japonia", zestaw widoków z Krainy Kwitnącej Wiśni, które składają się na Japoński wachlarz.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

basik03 | 2019-09-12
Na półkach: Przeczytane, Kindle, 2019
Przeczytana: 11 września 2019

Joanna Bator do mnie przemawia. Moja ulubiona książka to Purezento; Japoński Wachlarz jest inny, ale jak zawsze napisany świetnym językiem. Jest trochę reportażem, trochę takimi impresjami z podróży. Dużo się dowiedziałam z tej książki: o narodzie czyścioszków, o aranżowanych małżeństwach, o wymaganiach społeczeństwa japońskiego, o jedzeniu. Bardzo polecam!

Funa | 2019-08-10
Na półkach: Przeczytane, * Ulubione *, 2019
Przeczytana: 10 sierpnia 2019

Jestem zachwycona tą książką! Tego mi właśnie było trzeba! Japonii opowiedzianej z perspektywy osoby, która przyjeżdża tam po raz pierwszy i wszystkie zakątki stolicy tego kraju poznaje od podstaw. Bardzo przyjemnie mi się to czytało. Informacje tam zawarte na zawsze zostaną w mojej głowie. Cieszę się, że mogłam poznać zarówno tę autorkę, jak i jej wspaniałą książkę, dzięki której wiele się nauczyłam :)
Polecam każdemu miłośnikowi Kraju Kwitnącej Wiśni <3

Joanna | 2019-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2019

Książka jest zbiorem felietonów Joanny Bator mieszkającej i pracującej przez pewien okres życia w Tokio. Książka opowiada o ludziach, kulturze, życiu. O japońskiej tradycji czytania w miejscach publicznych ("Tachiyomi" - czytanie na stojąco), a także o tym co to znaczy być "kawaii", i jak postrzegany jest "Gaijin" - obcokrajowiec.

Książka wprowadza czytelnika w całkowicie odmienny świat, który niekoniecznie pokrywa się z wyobrażeniami. Gdzie indziej na świecie można znaleźć prognozę rozkwitu tokijskich wiśni, wydawaną notabene przez Rządową Agencję do spraw Kwitnienia Wiśni.

Książka zdecydowanie warta uwagi.

Albert Płusa | 2019-04-16

Joanna Bator w sposób piękny bierze czytelnika wraz ze sobą na piękną wycieczkę, przybliżają to co odległe. Książka czyta się sama prowadząc nas coraz głębiej w kraj kwitnącej wiśni.

książek: 1923
Magdalena | 2019-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2019

Wrażenia kobiety naukowca na kontrakcie w Japonii. Zderzenie z obcą kulturą, ale nie takie zwykłe, turystyczne, jakie sami moglibyśmy przeżyć, a przefiltrowane przez świadomość antropologa, kulturoznawcy i feministki.
Sporo ciekawych informacji i spostrzeżeń podanych w łatwo przyswajalnej formie, interesująco opowiedzianych. Nie ma w tej książce, pochodzącej z wczesnego okresu twórczości autorki, zbyt wiele introspekcji, autorefleksji i, krótko mówiąc, grzebania w swoich bebechach, które znajdziemy w późniejszych reportażach z tomu "Wyspa łza", a szczególnie (w przytłaczającym nadmiarze) w "Roku królika".
Dowcipnie i przystępnie napisane, polecam mimo dość niestarannego języka, który mnie zawsze drażni (zabiły mnie "dwie dziewczęta" na stronie 88!).

Happy Reader | 2019-03-24
Przeczytana: 16 marca 2019

Joanna Bator spędziła w Japonii dwa lata, pracując na jednej z tokijskich uczelni. Wyjeżdżając nie znała ani tego kraju ani języka japońskiego. Na początku wszystko było inne, dziwne, zaskakujące i niezrozumiałe. Pobyt w Japonii stał się dla Joanny Bator źródłem nieustannych zadziwień i przemyśleń. Książka „Japoński wachlarz. Powroty" stanowi zapis doświadczeń z tego pobytu – są to wrażenia i refleksje autorki, dokumentujące osobiste spotkanie z inną kulturą.
Sama autorka określa swoją książkę jako „kolekcje obrazków z podróży kreślonych wzorem zuihitsu, czyli „tak, jak pędzel prowadzi".

Joanna Bator barwnie i plastycznie opisuje relacje jakie nawiązała z Japonkami, które dane było jej poznać, zachowania Japończyków wobec innych narodów, japońską powściągliwość w okazywaniu emocji, niebanalną architekturę, orientalną kuchnię, fascynujące tradycje i obrzędy. Pisze o Hello Kitty, kawaii, teatrze Takarazuka, wodnych dzieciach,trującej rybie fugu, japońskim kanibalu, ciasnocie,...

Zuza | 2018-09-15
Przeczytana: 15 września 2018

Lekka książka o kraju sprzeczności. Joanna Bator w piękny i prosty sposób opisuje swoje doświadczenia z pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni, wywołując tym samym delikatny uśmiech w kąciku ust lub od czasu do czasu wzniesienie brwi.

Dla tych co nic nie wiedzieli o Japoni - cenny przewodnik odnalezienia się w tym dziwnym świecie i może początek nowej fascynacji.

Dla osób które swoją przygodę z kulturą japońską rozpoczęły już jakiś czas temu jest potwierdzeniem tego, co przez cały czas wydawało się niewiarygodne i traktowało z przymrużeniem oka.

Niestety - jeżeli po przeczytaniu ksiązki nie planuje się wyjazdu do tego dziwnego świata - Japoński Wachlarz pozostawia gigantyczny niedosyt i uczucie porzucenia na tyle mocne, że samemu chce się przekonać jak to tak na prawdę wygląda.

Eljot | 2018-03-24
Przeczytana: 10 marca 2018

Niezwykła książka, która wprowadza czytelnika do świata Nipponu. Przedziwna kultura, tak zupełnie inna niż nasza, ale nie gorsza! Po prostu inna. Lody z fasoli, dziwne sedesy, kapcie przed drzwiami do łazienki, manga, zafascynowanie pornografią... to wszystko znajdziecie w tej książce. Japonię widzimy oczyma Polki, gaijinki, która przyjeżdża do pracy. Czy Joanna Bator jest zafascynowana Japonią? Ciężko powiedzieć. Uważam, ze naprawdę rzetelnie przedstawia nam kraj kwitnącej wiśni. Bez zbędnego koloryzowania, bez oszustwa. Po prostu pokazuje jak jest naprawdę.
Jak dla mnie to obowiązkowa lektura dla kogoś, kto jest zafascynowany tym krajem, bądź dla ludzi, którzy planują go odwiedzić. Kraj jest tak przedziwny, ze trzeba wcześniej go poznać. Musisz wiedzieć, że nie możesz zapytać przechodnia o drogę, że ulice nie mają nazw, że ludzie docierają na miejsce za pomocą narysowanych mapek, że trzeba założyć kapcie przed wejściem do wc, a jak chcesz puścić bąka, to musisz włączyć muzyczkę...

Kirima | 2017-10-15
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

"Japoński Wachlarz" po raz pierwszy został opublikowany w 2004 roku jako zapis wrażeń i przemyśleń z dwuletniego pobytu autorki w Kraju Kwitnącej Wiśni. W 2011 roku na rynek został wypuszczony "Japoński Wachlarz. Powroty" będący rozszerzeniem pierwszego wydania. Dodano nowe fragmenty, zdjęcia, a stare teksty poprawiono. Na taki właśnie egzemplarz natrafiłam ja, a biorąc książkę do ręki właściwie nie wiedziałam, czego się spodziewać. Mangowa dziewczynka na okładce nie nastrajała jakoś optymistycznie, dodatkowo tak naprawdę nigdy nie ciągnęło mnie do powieści Joanny Bator i wciąż nie zamierzam się za nie brać, ale książka o Japonii... no cóż, to co innego.

Na początku warto zaznaczyć, że twórczość Joanny Bator w środowisku japonistów jest mocno krytykowana, natomiast ja mogę oceniać ją jedynie jako laik. A jako osoba, która nie jest kulturoznawcą i o Japonii czyta jedynie hobbystycznie w pełni jestem książką zachwycona. To nie jest suchy reportaż ani literatura podróżnicza,...

BetiFiore | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Joanna Bator przedstawia nam Japonię w formie dziennika, który pisała podczas swojego pobytu w tym kraju, o tak egzotycznej dla Europejczyków kulturze. Jej sposób pisania trafia w mój gust. Dowiedziałam się o wielu rzeczach o których nie miałam pojęcia, zaś te, które uważałam za dziwne, choć trochę zaczęłam rozumieć. Japonia pociąga mnie bardzo jako kraj, który chciałabym odwiedzić, jednak nie wiem, czy poradziłabym sobie z tym wszystkim, co opisuje Bator. :)