Baśnie japońskie

Seria: Baśnie Etniczne
Wydawnictwo: G+J
Japanese Tales
Ag2S

Oto dwieście dwadzieścia oszałamiających opowieści wywodzących się ze średniowiecznej Japonii, wprowadzających czytelnika w bajeczny, odległy świat pełen świętych i złoczyńców, cudownych uzdrowicieli i duchów oraz najróżniejszych bóstw i demonów. Opowieści o cudach, rozmaite wizje piekieł, żarty, baśnie i legendy odzwierciedlają sposób pojmowania świata przez Japończyków w klasycznym okresie...

Opowieści o cudach, rozmaite wizje piekieł, żarty, baśnie i legendy odzwierciedlają sposób pojmowania świata przez Japończyków w klasycznym okresie rozwoju ich cywilizacji. Znakomicie opracowane opowieści utrzymują równowagę między liryzmem a dramatyzmem, między sprośnością a głębią, pozwalając odkryć kulturę, która – choć dawno przestała istnieć – wciąż fascynuje.

źródło opisu: www.gjksiazki.pl

źródło okładki: www.gjksiazki.pl

Czarna_Sarna | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Antologie
Przeczytana: maj 2013

Zdecydowanie dla wytrwałych. Ponad 200 opowiadań, czasem liczących mniej niż pół strony, a te najdłuższe około 5, wymaga cierpliwości i samozaparcia, zwłaszcza, iż ich treść często jest bardzo podobna, przewidywalna i nie zawsze fabuła jest fascynująca. Oczywiście, zdarzają się perełki, które zapamięta się na dłużej. Ciekawe jest zderzenie kultur: można wychwycić motywy obecne w kulturze europejskiej dostosowane do japońskich realiów. Poleciłabym zwłaszcza kulturoznawcom oraz ludziom zainteresowanymi Japonią, tym bardziej, iż na początku jest minipodręcznik zawierający skrótowe przedstawienie najważniejszych zagadnień (jak religia, polityka, obyczaje), stanowiące "naukowe" tło do opowiadań.

Vicky | 2012-05-21
Przeczytana: 18 maja 2012

Wzruszające, humorystyczne, pouczające, przerażające i takie, pozostawiające w pamięci czytelnika niezatarty ślad. Historii przeróżnej treści w tomie „Baśni japońskich” jest wiele i z pewnością każdy jest w stanie znaleźć w nim coś dla siebie.

Na wstępie, bardzo rozsądnie, autor postanowił umieścić wprowadzenie do dziejów Kraju Kwitnących Wiśni, jego kultury, historii oraz religii. W kilku krótkich rozdziałach przedstawił obyczaje japońskiego dworu, opisał wierzenia buddyzmu, czy hierarchię władzy w państwie. Wspomniał nawet o warunkach mieszkaniowych w średniowiecznej Japonii. Słowem, napisał wszystko, czego czytelnik potrzebuje, do zrozumienia treści zawartych w przytoczonych podaniach i legendach.

Same baśnie podzielone zostały na kategorie, a każda z nich liczy sobie od kilku zdań, do kilku stron. W książce znalazło się ich aż 220, więc naprawdę jest co czytać. Bardzo żałowałam, że do niektórych zajrzałam pod wieczór, ponieważ skutecznie spędzały sen z powiek. Inne z kolei...

Katsumi | 2014-03-15
Przeczytana: 14 marca 2014

Jak wiadomo, trudno jest jednoznacznie ocenić zbiór opowiadań. Niektóre są ciekawe, zabawne, a inne przewidywalne i smutne. Większość jest jednak delikatnie mówiąc... nietypowa. Choć trzeba przyznać, że baśnie japońskie mają swój urok. Pokazują Japonię taką, jaka jest - czyli oryginalną i nietypową dla reszty świata. :)

Dociekliwy_Kotek | 2013-09-30
Przeczytana: wrzesień 2013

Muszę przyznać, że książka mile zaskoczyła mnie od pierwszych stron wstępu, bardzo rzetelnego i bardzo konkretnego - od razu wiadomo, że nie jest to żadna popularnonaukowa szmira, tylko starannie przygotowany zbiór. Na pochwałę zasługuje także układ baśni, zróżnicowany pod względem długości i tematu.
Fakt, jest to książka długa i to może być jej wadą - lektura "na raz" może wywołać lekkie znużenie, szczególnie że fabuły niektórych opowiadań są do siebie uderzająco podobne: opętania przebiegają według określonego porządku, interwencje magicznych stworzeń i ich psikusy ulegają tylko niewielkim modyfikacjom, mnisi mają dość podobne perypetie. Podejrzewam jednak, że czytana z przerwami może stanowić świetną rozrywkę.
To, co dla mnie było najciekawsze, to opowieści o buddyjskich mnichach. Naiwnie liczyłam bowiem na to, że z racji innego systemu wierzeń podania o mnichach będą różniły się od podań o księżach i chrześcijańskich cudach, tymczasem można powiedzieć, że jeśli chodzi o...

Mauvais | 2014-08-30

Interesujący zbiór opowiadań, z którym każdy kto choć trochę interesuje się Japonią, jak i kulturami Wschodu ogółem, powinien się zapoznać. Historii jest mnóstwo, wszystkie pogrupowane w rozdziały - każdy traktuje o konkretnej rzeczy. Tak więc są opowiadania o smokach, głupcach, cesarzach, rybach, strażnikach, kochankach, lisach i wymieniać mógłbym tak bez końca.

Są to baśnie etnicznie, czasem bardzo stare, zatem zbiór na pewno może jawić się jako źródło cennej wiedzy na temat natury Japończyków ( raczej tej dawnej, czasy współczesne to inna bajka ). Jest magia, są samurajowie, no i oczywiście są pierdy + rzeczy o wiele bardziej wicked niż może przypuszczać normalny człowiek.

Nadwrażliwym o intensywnej wyobraźni odradzam czytania podczas posiłków i bezpośrednio po he he

DeVi | 2015-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Pozycja ta zawiera zbiór baśni, o których autor dowiedział się od mieszkańców Japonii. Są one barwne, wręcz kolorowe, a przy tym śmieszne i pouczające. Sprawiają, że pobudzają naszą wyobraźnię do pracy, wpływają na ciekawość, a nawet odwołują się do naszych emocji. Płacz mężczyzny jest tutaj czymś normalnym, a wrzaski i krzyki kobiety czymś zwyczajnym. Świat magiczny przeplata się ze światem realnym w taki sposób, że od razu traktujemy oba jako jeden rzeczywisty.

Jednakże baśnie bez postaci magicznych: bogów, demonów oraz zagubionych lub szukających zemsty dusz, byłyby nudne. W tej pozycji jest ich cała plejada. Są nawet oddzielne rozdziały im poświęcone: upiory, lisy (jedne z moich ulubionych), węże, demony, tengu, dzik i borsuk, żółwie i krab oraz smoki. O każdym bóstwie bądź zbłąkanej duszy po kilka baśni. Nie mamy do czynienia tylko z cesarzami, wielkimi władcami ale również z pospólstwem i ich problemami życia codziennego. Oczywiście co to byłyby za opowieści bez jakże...

Bookeriada | 2014-07-23
Przeczytana: 02 lipca 2012

Jakie obrazy ukrywają się w „Baśniach japońskich” i co stanowi o tym, że oczarowują nie mniej, niż pierwsze złoto Japonii czy kobiety-demony?

Jeśli jest tu codzienność, to tylko jako jedna z furtek do poznania tego, co niecodzienne, kiedy najbliższe, prozaiczne wręcz wydarzenia, mogą odsłonić swoją odległą tajemniczość. Odnajduję w tych baśniach, choć przecież nie raz są to podania zupełnie żartobliwe, a nawet sprośne – pewną nieustępliwą chęć okrycia prawdy i rozpoznania rozumności świata, choćby miała się ona ukrywać w uschniętej dyni czy toalecie mnicha. Fascynujące, że nawet jeśli odsyłają do bajkowego świata magii, wymiarów medium, umożliwiają nam zaglądnięcie do kieszeni uzdrowicieli, pod płaszcze duchów, lub poznać zupełnie niegroźnych przyjaciół demonów i wypić z nimi wino na samym dnie jednego z piekieł. A jeśli pojawiają się bogowie? Cóż, wtedy przychodzą w śnie i czasami nie mają zupełnie nic do powiedzenia. Kiedy nastaje dzień, jesteśmy jednak mądrzejsi o kolejną...

majkey | 2015-03-09
Przeczytana: 09 marca 2015

O ile tematyka bardzo ciekawa, o tyle jest to lektura dla najwytrwalszych. Bardzo krótkie opowiadania sprawiają, że po zakończeniu jednego, ciężko się skoncentrować na kolejnym. Wymęczył mnie również wstęp, który był bardzo potrzebny, ale jego obszerność przywoływała pytanie: nie dałoby się tego podzielić na krótsze fragmenty i wpleść gdzieś w treść?

rosmene | 2014-01-28
Na półkach: Przeczytane, Nieskończone

Zbiór niewiarygodny - nie zaznaczono źródeł opowieści ani skrótów i uproszczeń w nich dokonanych. Sama renoma "wybitnego profesora i znawcy" to za mało.

Ola | 2012-08-09

Pokazny zbior opowiastek sredniowiecznej Japonii. Jesli ktos basnie utozsamia z "Czerwonym Kapturkiem" czy "Krolewna Sniezka", to sie mocno zdziwi. To sa raczej anegdoty zawierajace elementy niesamowite, takie jak duchy, demony, magiczne zwierzeta i niewyjasnione zdarzenia. Sa krotkie i raczej pozbawione moralu. NIe jest to wierny przeklad z jakiejkolwiek kronik japonskiej, tylko luzna interpretacja autora - a szkoda. In plus za to liczy sie, ze ksiazke opatrzono obszernym wstepem, ktory wprowadzi laika w swiat japonskiej klutury, wierzen i religii.