W Korei

Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
6,94 (119 ocen i 20 opinii) Zobacz oceny
10
7
9
9
8
22
7
40
6
28
5
6
4
2
3
4
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788393253487
liczba stron
184
język
polski
dodała
sipsamee

Polka mieszkająca w Korei - Anna Sawińska - zabierze nas w niezapomnianą podróż do Korei Południowej. Książka "W Korei" to zbiór esejów od 2003-2007 opisujących życie autorki w tym niezwykle ciekawym i egzotycznym kraju. Oto fragment: "...Korea jest krajem niebezpiecznym, a to ze względu na swoje silnie uzależniające właściwości. W małych, niezobowiązujących dawkach, wprowadza w stan euforii,...

Polka mieszkająca w Korei - Anna Sawińska - zabierze nas w niezapomnianą podróż do Korei Południowej. Książka "W Korei" to zbiór esejów od 2003-2007 opisujących życie autorki w tym niezwykle ciekawym i egzotycznym kraju. Oto fragment: "...Korea jest krajem niebezpiecznym, a to ze względu na swoje silnie uzależniające właściwości. W małych, niezobowiązujących dawkach, wprowadza w stan euforii, rozbudza pewność siebie, aktywuje wewnętrzny potencjał. Mimo towarzyszących każdemu nałogowi regularnych zejść w mroczne odmęty przygnębienia, systematycznie oplata ona swoim magicznym czarem, niczym najskuteczniejsza kurtyzana. Jak narkotyk potrafi omamić niczego nie podejrzewającego subskrybenta, wsysając go do swojego wnętrza w geometrycznym przyspieszeniu. Aż do momentu, kiedy jest już za późno..."

 

źródło opisu: Wydawnictwo Kwiaty Orientu, 2012

źródło okładki: http://www.kwiatyorientu.com/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (363)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1289
Dociekliwy_Kotek | 2013-08-26
Przeczytana: sierpień 2013

Tego się nie spodziewałam.
Muszę przyznać, że po wszystkich tych "Moich Japoniach" i innych "Życiach jak w Tochigi" byłam uprzedzona, nastawiona na "nie", pewna złego i przygotowana na najgorsze.
Początek może faktycznie mnie nie zachwycił, ale trzeba tu wyjaśnić, że eseje otwierające książkę są też najwcześniejszymi, stąd zrozumiały jest pewien brak dojrzałości i niedosyt, jaki zostawia powierzchowność zawartych w nich spostrzeżeń. Ale potem robi się tylko lepiej i lepiej.
Pomijam już, że książka jest napisana polszczyzną, którą po prostu przyjemnie się czyta - bez śladów językowego niechlujstwa, które jest udziałem wszystkich naszych krajanek wyjeżdżających na Wschód i raczących nas opisami swoich przeżyć. Najcenniejsza w tym zbiorze esejów jest postawa autorki, pełna taktu wobec odmienności obyczajów jej drugiej ojczyzny, ilustrująca próby zrozumienia, zaakceptowania i dostosowania się, a jednak na tyle uczciwa, żeby przyznać, że pewne rzeczy są dla niej trudne i w zasadzie...

książek: 373
Xiclu | 2017-05-26
Na półkach: Azja, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2017

Na samym wstępie, nim przejdę do treści, muszę przyznać, że niesamowicie podoba mi się styl Anny Sawińskiej! Bardzo poetycki, a jednocześnie nie męczący. Czuć, że autorka nie zmusza się do pisania w ten sposób, tylko że wychodzi jej to "z głębi serca". Piękne, lekkie pióro sprawia, że lekturę czyta się niesamowicie przyjemnie. Szczerze zazdroszczę (i sama dążę do) takiej umiejętności ładnego ubierania wszystkiego w słowa.

Annie w młodym wieku zaoferowano globalne stypendium Samsunga. Przyjęcie go oznaczało wyjazd do Korei Południowej na dwa lata studiów i późniejszą pracę w korporacji. Dziewczyna postawiła wszystko na jedną kartę i poleciała, nie spodziewając się pewnie wtedy jeszcze, że zagości tam na dużo dłużej...

Książka jest zbiorem pięciu esejów (niech nie zmyli Was nazwa, nie są to żadne naukowe wywody) pisanych przez kolejne lata pobytu w Korei. Autorka opisuje sytuacje ze swoich studiów, życia i pracy w nowym kraju. Jest tego niemało! Tu zupełnie przypadkowo stała się...

książek: 156
sipsamee | 2012-05-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Azja
Przeczytana: 14 maja 2012

Młodziutka kobieta, u progu dorosłości wypływa na nieznane lądy i… po pewnym czasie czuje, że musi swoje spostrzeżenia na temat nowego miejsca i kultury przelać na przysłowiowy „papier”. Choć nie od początku można było to interpretować dosłownie, to jednak w rezultacie powstała powyższa książka.

„W Korei” jest niezwykłą książką, która przeniesie każdego w całkiem inny świat. Świat gdzie kultura, zwyczaje i sami ludzie ze swoją mentalnością różnią się od nas - Europejczyków - tak bardzo, że przechodzi to wszelkie wyobrażenia. Jedni będą nimi zafascynowani, inni wręcz przeciwnie – mogą odczuwać nawet zniesmaczenie. Koreańczycy, o ile w bardzo krótkim czasie rozwinęli swoją gospodarkę i udoskonalili wiele technologii, o tyle kulturowo są nieco w tyle. Ma to swój urok, aczkolwiek pewne zachowania niektórym wydadzą się niedopuszczalne.

Jeżeli ktoś szuka książki, która będzie lekką lekturą, a jednocześnie zmusi do przemyśleń, to właśnie ją znalazł. Styl języka jakim posługuje się pani...

książek: 12
Quilinus | 2018-06-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2017 rok

Książka pisana w formie kolejnych esejów, przy czym czuć, że jest to debiut pani Sawińskiej. Każdy kolejny tekst czyta się coraz lepiej, jednak pierwsze pozostawiają sporo do życzenia.

Na plus przemawia, że jest to jedna z nielicznych pozycji na polskim rynku poświęconych kulturze koreańskiej (pisanych przez Polaków) i znajdziemy tu kilka ciekawostek, jednak dla mnie jest to trochę za mało.

Autorka prowadzi blog i jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś o Korei jest to znacznie lepsze miejsce.

książek: 20
KiniekChoi | 2013-02-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione

Książka genialna! W sposób szczery i lekko zabawny ukazuje Koreę Południową. Moim zdaniem nawet osoby nie interesujące się Azją, czy samą Koreą, zainteresują się lekturą Anny Sawińskiej :)

książek: 202
Gracjan Triglav | 2015-02-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2015

Zbiór tekstów z lat 2003-2007. O własnych rozterkach duchowych i zderzeniu z odmienną pod wieloma względamikulturą Korei Południowej (czy też może uczciwiej byłoby rzec po prostu: Korei*). Na wpół osobiste, na wpół publiczne rozważania na temat tradycji, nowego zwesternizowanego stylu życia Koreańczyków, ich lęków i niepokojów, dążeń, celów, ambicji, prozy życia. Trochę socjologii i antropologii, filozofii oraz analizy kulinarnych zwyczajów/obsesji mieszkańców Półwyspu Koreańskiego.

Kilkanaście tekstów składających się na tę cienką publikację to interesujące wprowadzenie w realia Korei Południowej, o której wydaję się znacznie mniej niż o jej totalitarnej sąsiadce z północy.
Książka może sprawiać fragmentarycznie wrażenie przeintelektualizowanej pod kątem konstrukcji wypowiedzi, niemniej mimo dużej złożoności zdań świetnie się to czyta. Autorka wie pośród jakich terminów się porusza, umie w sposób zabawny i mądry przekazać czytelnikowi swoje refleksje oraz obserwacje. Nie gubi...

książek: 1361
Melmothia | 2013-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2013

Książkę czyta się lekko i szybko, a informacje o Korei Południowej podawane są w przystępny i dość opisowy sposób. Nacisk został położony na życie codzienne - mamy wgląd w to, jak Koreańczycy zachowują się w różnych sytuacjach, wgląd, który uzyskać mógł tylko ktoś, kto mieszka i pracuje w Korei. Anna Sawińska ukazuje nam Koreę z dość bliskiej perspektywy, więc jeśli chcemy poczuć tę duszną, zabieganą, odindywidualizowaną atmosferę życia w tym kraju, dowiedzieć się, jak funkcjonuje największa chyba grupa społeczna (pracownicy różnych firm, związani z nimi praktycznie dożywotnio), to wszystko to znajdziemy w tej książce.

Książka nie jest gruba, nie jest też dogłębną analizą, a zbiorem esejów, więc te wszystkie informacje, mimo że na pierwszy rzut oka dają bardzo dobry ogólny obraz, to w przypadku wielu zagadnień prześlizgują się tylko po powierzchni. Jest ciekawie, ale chciałoby się więcej. Ponadto nad informacyjnością przeważa zdecydowanie eseistyczny styl, wręcz poetyzujący nawet...

książek: 229
Alicja | 2016-03-30
Na półkach: Przeczytane, Azja
Przeczytana: 30 marca 2016

Mimo, że czytałam już o Korei dosyć sporo (głównie jednak w internecie) to z zaskoczeniem odkryłam wiele nowych ciekawostek dotyczących tego kraju. Zastanawiam się tylko ile z tych rzeczy jest nadal aktualnych, w końcu od wydania książki minęło już trochę czasu, a w tak szybko rozwijającym się państwie każdy rok może wnosić dużo zmian do kultury.

Z punktu technicznego nie mam zastrzeżeń do tej książki. Jest ciekawie napisana, czytało mi się ją szybko, dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy, o których dotąd nie wiedziałam.
Przykry jest jednak jeden fakt...
Właściwie wszystkie nowości, które poznałam miały charakter negatywny...

Może to tylko moje odczucie, ale podczas czytania miałam wrażenie że autorka choć twierdzi że podoba jej się w tym kraju, to chyba sama nawet nie wie dlaczego. Wiadomo, że trzeba patrzeć na wszystko obiektywnie, a nie przez różowe okulary, ale mam wrażenie, że przeważająca większość tej książki usilnie opisywała tylko te nieprzyjemne aspekty Korei i...

książek: 115
kyubyeol | 2013-01-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 stycznia 2013

Książka niesamowicie realistycznie prezentuje odczucia autorki, która nagle trafiła do całkiem obcego, odmiennego świata od tego, jaki znała. Pokazuje, jak człowiek przystosowuje się do nowych warunków życia i odnajduje prawdziwego siebie, któremu nareszcie pozwala wyjść w pełnej okazałości na światło dzienne. Autorka bardzo obrazowo opisuje choćby najbanalniejsze sytuacje, do wszystkiego podchodzi z przymrużeniem oka, a eseje ubarwia jej humor. Ma bardzo lekkie pióro, przez co czytanie było samą przyjemnością.

książek: 256
Toshii | 2013-05-21
Na półkach: Przeczytane, Azja i o Azji

W porównaniu z podobnymi pozycjami opisującymi proces "aklimatyzacji" oraz dalsze perypetie cudzoziemca za granicą ta wyróżnia się zdecydowanie klimatem oraz językiem. Książka jest w moim odczuciu bardzo kameralna, subiektywna, dużo w niej emocji i przemyśleń osobistych Autorki (nie tylko opisywanie suchych faktów z egzotycznego kraju).
Czyta się ją b. dobrze, gładko, język i styl są momentami wyrafinowane i oryginalne, co dla mnie jest niewątpliwie zaletą, ale niektórych czytelników może to znużyć lub wręcz odstraszyć. Na pewno nie jest to pozycja instruktażowa dla przyszłych podróżników po Korei, natomiast dla wszystkich ciekawych świata (Azji) i odmiennych kultur - ciekawa i ambitniejsza lektura.

zobacz kolejne z 353 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd