Atlas sztucznej inteligencji. Władza, pieniądze i środowisko naturalne

Okładka książki Atlas sztucznej inteligencji. Władza, pieniądze i środowisko naturalne Kate Crawford
Kate Crawford Wydawnictwo: Bo.wiem Seria: #nauka popularnonaukowa
2024-02-28
2021-05-21
Tadeusz Chawziuk
sztuczna inteligencja nowoczesne technologie Big Tech kryzys klimatyczny

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 (48) / grudzień 2021 Joanna Bator, Stefan Chwin, Kate Crawford, Ronan Farrow, Karol Grygoruk, Sławomir Hornik, Robert Jurszo, Jakub Kornhauser, Zuzanna Kowalczyk, Dagny Kurdwanowska, Karolina Lewestam, Ania Morawiec, Mateusz Roesler, Joanna Rudniańska, Jia Tolentino, Marcin Wicha, Marta Zabłocka, Oksana Zabużko
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Stefa...

Lektura obowiązkowa

„Sztuczna inteligencja jest ideą, infrastrukturą, przemysłem, formą sprawowania władzy i sposobem widzenia świata; jest także manifestacją wysoce zorganizowanego kapitału, wspieranego przez rozbudowane systemy ekstrakcji i logistyki, z łańcuchami dostaw oplatającymi cały ziemski glob.”

Ciekawa propozycja czytelnicza, szerokie spektrum spojrzenia na sztuczną inteligencję, ukazanie powiązanych z nią zagrożeń dla ludzkości. Kate Crawford drobiazgowo podchodzi do wybranej tematyki AI, wchodzi w obszary warte uświadomienia i skłaniające do przemyśleń. Potoczne uważanie sztucznej inteligencji jako znakomitego dorobku gatunku ludzkiego, fenomenalny instrument pomocy i ułatwień, zderza się z krzywym obrazem pod pierwszą warstwą przypuszczeń, odbiciem zagrożeń o różnorodnym podłożu i ryzykiem dla postępu cywilizacji. Jak każdy instrument, może zostać wykorzystana w dobrej i złej wierze, do partykularnych celów i chwilowych korzyści. Postęp technologiczny domaga się podsycania ognia dynamizacji i ekspansji. Czy faktycznie ludzkość chce i zgadza się w to brnąć? A może trzeba zastanowić się nad niezamierzonymi implikacjami i nieprzewidywalnymi skutkami? Sztuczna inteligencja, chociaż cieszy się ogólnie pozytywnym wizerunkiem, wcale nie jest pozbawiona znaczących pułapek, w które już wpadamy.

Konstelacja interesów naukowych, ekonomicznych, historycznych, politycznych, kulturalnych i społecznych, ściśle związanych ze sztuczną inteligencją, jakby nie było sztucznym tworem, pozbawionym samoistności, naturalności bytu, wewnętrznej myśli, determinuje jej wykorzystanie, także w szkodliwym ujęciu, chociażby dominacji i dyskryminacji. Istoty myślące świadomie i podświadomie tworzą coś, co opiera się na jawności i formalizacji procesów, jednak przypisują temu moce kreatywności rozumowania przewyższającej nawet ludzką. Kate Crawford zwraca uwagę na konieczność zdawania sobie sprawy, że AI nie jest ani sztuczna, ani inteligentna, ale materialna z konstrukcją bazującą na różnych zasobach. W kolejnych rozdziałach autorka przybliża mechanizmy działania AI, miejsca narodzin globalnych sieci informatycznych, aspekt wykorzystywania pracowników w połączeniu z dotrzymaniem kroku algorytmom logistycznym, roli danych w uczeniu sztucznej inteligencji, wykrywania emocji, pogłębiania ucisku, stawania się przez AI narzędziem władzy państwowej, strukturą łączącą kapitał i siłę roboczą. Przedstawia sztuczną inteligencję jako złożony zestaw oczekiwań, ideologii, pragnień i lęków, ale także istotny czynnik kształtowania wiedzy i komunikacji. Sporo ciekawych informacji i naukowego spojrzenia.

Nie była to najłatwiejsza książka pod względem treści. Niektóre rozdziały pochłaniałam z ogromną ciekawością, natomiast inne, mimo nowych zagadnień trochę mi się dłużyły. Nie mniej “Atlas sztucznej inteligencji” okazał się publikacją mocno otwierającą oczy na problemy jakie pociąga za sobą rozwój AI.

Szczerze? Nie byłam świadoma tego, jak niewyobrażenie destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne ma rozwój technologii np. produkcja samochodów elektrycznych, smartfonów i innej elektroniki. Dodatkowo rozwój technologiczny wiąże się z ogromnym wyzyskiem pracowników i pociąga za sobą konsekwencje w postaci niszczenia środowisk naturalnych.

Znalazłam w tej publikacji wiele zaskoczeń, ale chyba najbardziej przeraziła mnie właśnie ta perspektywa ekologiczna związana z eksplorowaniem ziem rzadkich w celu wydobywania cennych pierwiastków takich jak np. lit.

Nie była to publikacja w pełni wpisująca się w moje czytelnicze zainteresowania, jednak cieszę się, że ją poznałam. O wartości merytorycznej niech świadczy chociażby fakt, że prawie 70 stron stanowią przypisy i bibliografia!

Polecam! To książka, z której dowiecie się naprawdę wiele!

Wg mojej subiektywnej oceny daję jej 7,5 ⭐️

Szczerze? Nie byłam świadoma tego, jak niewyobrażenie destrukcyjny wpływ...

Książka otwierająca oczy na to, czym jest AI. Kto za nią stoi, jakim służy interesom i kto na tym najbardziej traci. I w tym wszystkim my, czy damy radę zapanować nad AI? I nad jej właścicielami?

Ludzie po prostu muszą wykorzystywać jedni drugich. Wykorzystywać, manipulować, rządzić, oszukiwać, okradać... ATLAS SZTUCZNEJ INTELIGENCJI, to książka pod wieloma względami przerażająca, bo pokazuje, że zwykły człowiek, który po prostu chce żyć, jest nieustannie narażony na wykorzystanie, na świństwa innych... bogatszych, wpływowych, aż w końcu zmienia się system w taki nie do zniesienia, w taki, który ograbia nas w intymności, w wolności w z wszelkich praw - w tym z prawa do własności. To się już w historii zdarzało - komuna.
Kate Crawford prowadzi czytelnika przez nowinki techniczne, przez eko-obietnice, przez "sztuczną inteligencję", która przecież jest tak super i tak świetnie rozumie potrzebny współczesnego człowieka. Jednak zapominamy, w tym ślepym zachwycie, że to jest biznes, a biznes - to pieniądze, a tam gdzie pieniądze, tam i złodzieje.
Sieć powiązań, wielkie firmy, facebook, Apple, Google, Tok-Tok... dostają dane za darmo. Obywatele świata (durnie) udostępniają najbardziej prywatne rzeczy na sowich profilach, wstawiają setki zdjęć ze swoją twarzą i z twarzami bliskich, ujawniają z wielką swobodą swoje poglądy polityczne, to na kogo głosują. To tylko wierzchołek góry lodowej, bo to tylko jedna z gałęzi "postępu" technologicznego.
ATLAS SZTUCZNEJ INTELIGENCJI dość dobrze pokazuje, jaki to panuje zamordyzm w "wolnym" i "demokratycznym" świecie. Może nie robi tego tak mocno, jakby jeszcze mógł, ale wystarczająco, by się przestraszyć i zastanowić nad swoimi poczynaniami w sieci. Jednak w tej książce sprawa naszego bezrefleksyjnego obnażania się, jest jedną ze spraw wielu. Jak na dłoni autorka wskazuje prawdziwych mocarzy świata, panów i władców i rządy, które chodzą na ich polecenia, jak na sznurkach. Do czego to doprowadzi? Obyśmy nie musieli być aktorami w tym spektaklu globalnego upadku, bo to będzie krwawy spektakl...

jestem elektryczny - bardzo tani i praktyczny
seria #nauka

• # sztuczna inteligencja
  • Kupione
  • Popularnonaukowe
  • Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Kate Crawford Atlas sztucznej inteligencji. Władza, pieniądze i środowisko naturalne Zobacz więcej