Tatami kontra krzesła. O Japończykach i Japonii

literatura faktu
2013-10-22
Spektrum Poleca
Literatura polska Japonia Japończycy mentalność obyczaje

Podle się to czyta. Najstraszniejszy jest chyba rozdział o kaligrafii. Za dużo informacji które ciężko jest przyswoić w trakcie lektury, pewien chaos w wyniku którego autor się powtarza i spora liczba dat i statystyk to wady publikacji. Zalety jak zwykle: ciekawostki o jakiejś nacji. Tylko że styl pisania autora jest zbyt poważny a kiedy nawet żartuje to przyciezko.

Ciekawa historia.

fantastyczna. najbardziej utkwiła mi w pamięci historia o kobietach cierpiących na syndrom męża na emeryturze ;-).

Książka ma całe mnóstwo ciekawostek. Niestety, osobiście źle mi się ją czytało, autor nie ma lekkiego pióra. Mimo wszystko, warto przeczytać, jeśli kogoś interesuje temat Japonii.

Bardzo interesująca książka, napisana przyjemnym i "nienudzącym" językiem, pełna ciekawych i zaskakujących informacji o Japoni.

Jeśli kogoś wciągnął temat różnic kulturowych i Japonii jako takiej wraz z jej mieszkańcami, polecam świetną książkę Polskiego podróżnika Piotra Milewskiego. https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4910428/planeta-k-piec-lat-w-japonskiej-kor...

Ciekawa, warto przeczytać jednak przez 10 lat na pewno dużo się zmieniło więc warto doczytać jak jest teraz.

Duże rozczarowanie. Ciężko się książkę czytało, bo zabrakło w niej pewnej systematyki i przejrzystości. To bardziej zlepek chaotycznych opowieści poprzetykanych spostrzeżeniami lingwistycznymi. Książka podkreślająca dziwactwa Japończyków wiec raczej nie nadaje się jako pełne źródło wiedzy o tym kraju.

Niewielkie rozmiary tej książeczki z góry sugerowały mi, że nie będzie to wnikliwa i obszerna analiza kulturalno-historyczno-gospodarczo-polityczna narodu japońskiego. Co autor we wstępie do niej moje przypuszczenia potwierdził, wyraźnie zaznaczając – "Ta książka to coś w rodzaju minirozmówek przydatnych w podróży. Nie aspiruje do kategorii wyczerpująca monografia, nie ma...

Rafał Tomański spróbował pojąć europejskim umysłem japońską duszę. Próba bardziej lub mnie udana – zależy kto się wypowiada. Nie jest to klasyczny przewodnik po Japonii i dobrze. Przewodniki przeważnie oprowadzają po martwych przedmiotach, a tu jest mowa o żywych ludziach. Uważam, że autor sobie z tą trudną tematyką poradził – z odrobiną humoru i luzu. Jeśli ktoś szuka w...

Dyskusje

1 132