Herkules z mojej załogi

Wydawnictwo: Czytelnik
The Golden Fleece
Marek

Inne wydania

Wielowątkowa powieść, z pozoru autor mówi wyłącznie o wyprawie po Złote Runo, jednak okrasza tę historię szczegółami z życia poszczególnych Argonautów.

***
Książka wydana również pod tytułem "Wyprawa po Złote Runo"

źródło opisu: nota od tłumaczki

źródło okładki: własne

Wojciech Gołębiewski | 2015-05-01
Przeczytana: 01 maja 2015

Graves, popularny dzięki książkom o starożytnym Rzymie, o Klaudiuszu, Messalinie etc, również świetnie fabularyzuje mity greckie. Za mojej zamierzchłej młodości wyrywaliśmy sobie z rąk właśnie "Herkulesa z mojej załogi". "MOJEJ" tzn Jazona, dowódcy Argo i nieszczęsnego miłośnika la femme fatale - Medei.
Zobaczmy co dr Zipper pisał w 1898 r. o najważniejszym etapie wyprawy po złote runo /nota bene wyprawy zbędnej, będącej jedynie elementem obłudnej gry Peliasa z Jasonem/, tj początku znajomości Jasona z Medeą:
"Tymczasem, jak niegdyś Teseusowi Aryadna, tak teraz Jasonowi za sprawą bogini Hery, sprzyjała królewna kolchidzka Medea i przyrzekła mu pomoc. Medea była kapłanką Hekaty i słynęła z nadzwyczajnej biegłości w czarach; obiecała też wybawić Jasona z grożnych niebezpieczeństw, on zaś przysiągł, że ją z sobą do Grecyi zabierze i z nią się ożeni..."

I...

niestety nie przeczytałam do końca, zbyt często łapałam się na tym, że nie wiem, o czym czytam i musiałam wracać. Znudziła mnie książka, szkoda mi czasu.

Michał | 2011-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 16 maja 2011

Starożytna Grecja, Jazon syn Ajzona przybywa do Jolkos, gdzie rządzi jego stryj. Stryj tron Jolkos zagarnął bezprawnie, zrzucając z niego swego brata. Teraz Jazon pragnie odzyskać rodzinne włości, lecz daje się wmanewrować stryjowi w niebezpieczną wyprawę, która ma na celu odzyskanie Złotego Runa Zeusa.
Epicka powieść, napisana z rozmachem przedstawia dzieje tej heroicznej wyprawy, która rozsławiona została w pieśniach. Mnogość występujących postaci może czasami czytelnika przytłoczyć, jednak wystarczy przeczytać ponownie starsze akapity, by ich usystematyzować.
Opis wydarzeń jest wzorowany na mitach i opowiadany jest przez osoby z tamtych czasów. Zwiększa to klimatyczność narracji i pozwala wczuć się nam w dawne czasy.

Lekturę polecam wszystkim fanom greckich mitologii i starożytnych bóstw.

Aż chciałoby się rzec -- "wydarzyło się to naprawdę", westchnąwszy przy tym, jak w momencie, gdy po raz pierwszy dotykamy dłonią murów starożytnych budowli, kiedy stajemy na spłachetku ziemi, po którym tysiące lat temu biegła główna arteria okrytego przez zwały czasu, państwa-miasta. Nie wiem jak wy, ale właśnie tak przeżywam każde spotkanie z zabytkami, ruinami, nawet jeśli nie mam do czynienia z greckim megalopolis, lecz chwiejącymi się na wietrze ścianami opuszczonej celulozowni gdzieś na obrzeżach miasta.

Rzecz dotyczy legendarnej wyprawy Argonautów po skradzione Grekom przez Kolchidów Złote Runo, lecz śmiem powiedzieć, zacierając łapki i szczerząc kiełki z radości, iż jeśli zdaje się wam, że Graves wzorem innych tłumaczy, grekofilów etc, zabierze was w czysto baśniową podróż, to pudło! Przede wszystkim, nie spodziewajcie się tutaj czarów-marów ani innych tricków fantasy, wzorem harpii o kobiecych kształtach przefruwających nad głową czy syren dyndających za ogon, ani...

Andrzej | 2013-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Herkules z mojej załogi Roberta Gravesa opisuje historię wyprawy Argonautów po Złote Runo ,które zostało skradzione z świątyni Dzeusa.Powieśc Gravesa jest doskonałym materiałem do przypomnienia znajomości z zakresu Mitologi Greckiej.W powieści Gravesa spotkamy mitycznych herosów,wierzenia Greków oraz tradycję starożytnej Grecji.
Zaznajamiamy się z tym jak doszło do utracenia złotego runa,oraz przygotowania do wyprawy,zebranie członków załogi w której wiele osób
miały odmienny charakter,oraz samą budowę statku którą uczestnicy wyprawy popłynęli czyli Argo.Zaznajamiamy się tu głownie z herosem i wielkim siłaczem tytułowym Herkulesem,który na każdym kroku imponował nie tylko swoją siłą,ale także temperamentem,poznajemy tutaj wierzenia mitycznych Greków ówczesnych bogów Zeusa,Afrodytę,Posejdona.
Powieśc Gravesa dominuje w morskie krajobrazy,wysp greckich oraz to co
przeżywali uczestnicy tej wyprawy spotkania z Kolchidami którzy wdali ssię w pogoń za nimi po utraceniu przez nich...

MacG | 2012-03-09
Przeczytana: 10 marca 2012

Oryginale spojrzenie na mit o wyprawie po złote runo; nie tylko ze względu na silną historyzację całej opowieści. Początek może wydawać się nieco dziwny, ale gdy już zrozumie się jakim torem idzie powieść Gravesa aż nie chce się jej odkładać. Warte uwagi jest też posłowie autora.

Fantom | 2016-08-14
Przeczytana: 21 grudnia 2015

(...)
Na pierwszy ogień idzie książka Roberta Graves’a „Herkules z mojej załogi”, którą, nie ukrywam, czytałem aż 3 miesiące. Więc strasznie długo, mimo że książka liczy trochę ponad 600 stron wraz z posłowiem. Jest to powieść historyczna, opisująca wyprawę Argonautów po Złote Runo.

Na odwrocie książki możemy przeczytać zachętę/opinię Tadeusza Górnego:

„(…) w pasjonujący sposób opisana historia wyprawy Argonautów po Złote Runo. Herkules, Jazon, Atalanta i inni mitologiczni bohaterowie ożywają na kartach dzieła mistrza gatunku powieści historycznej Roberta Graves’a (…). Książka ta, przez wielu uznawana za najlepszą w dorobku autora, ukazuje świat mityczny jako możliwą, a przy tym niezmiernie interesującą wersję historii prawdziwej i choć adresowana jest do dojrzałych czytelników znajduje również uznanie młodzieży.”

Tyle Górny. Gdybym chwycił za tę książkę w księgarni czy też w bibliotece, to...

Prospero | 2017-04-19
vonnikita_75 | 2017-04-13