Kim

Tłumaczenie: Józef Birkenmajer
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Noblistów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Kim
83-7180-541-1
Indie, chłopiec, szpieg, żołnierz
klasyka
mjkuna

Inne wydania

"Kim" - książka uważana przez krytyków za najlepszą powieść Kiplinga, ukazała się w 1901 roku. Autor z niezwykłą plastyką przedstawia w niej życie Indii na przełomie wieków, wplatając w utwór intrygującą historię szpiegowską. Tytułowy bohater, kilkunastoletni chłopak - syn irlandzkiego żołnierza i Hinduski, podróżując po Indiach, opiekuje się starym lamą - filozofem, mnichem i żebrakiem. Barwna, pełna przygód wędrówka tej dziwnej pary, stanowi treść książki, która może być znakomitą lekturą zarówno dla dorosłych jak i dla młodzieży.

książek: 2077
onika | 2015-06-05
Przeczytana: czerwiec 2015

Opornie słuchało mi się „Kima” i myślę, że nie dałabym rady przeczytać tej powieści. Obraz kolonialnych Indii z 19 wieku nie ma w sobie żadnej magii, która mogłaby mnie oczarować. Szczerze mówiąc historia Kimball’a O’Hara’y, Małego Przyjaciela całego świata, napawa mnie bardziej zgrozą i smutkiem niż zaciekawia.

Kima poznaje czytelnik jako małego, rezolutnego ulicznika, który całkiem dobrze sobie radzi, żebrząc na ulicach Lahory. Nieoczekiwanie w świat chłopca wkracza tybetański lama Teshoo, który odbywa swojego rodzaju pielgrzymkę przez Indie, poszukując „Rzeki Strzały”, która ma zmyć każdy grzech z tego, kto się w niej wykąpie. Zaintrygowany chłopiec zostaje chelą mnicha i wyrusza z nim w drogę do Benares. Wędrówka ta zmieni na zawsze życie Kima, gdyż mały sierota w osobie lamy zyska bliskiego przyjaciela, a dostarczając na zlecenie Mahbub’a Alli’ego „rodowód białego ogiera” do pułkownika Creighton’a do Umballi, zostaje wplątany w „Wielka Grę”, którą brytyjski wywiad prowadzi...

Grażyna | 2015-03-04
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

szopenfeldziarz | 2016-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Cudowna, piękna, przesłuchana na zapartym tchu. Polecam wszystkim, po protu piękna przygodowa powieść, opisująca kulturę wszelaką, wiele religii i połączone w jedną powieść. Po prostu, cud, miód i orzeszki.

Grzegorz | 2011-07-15
Na półkach: Przeczytane, Obyczaj
Przeczytana: 1988 rok

Realia życia codziennego w imperialnych Indiach. Dosadna ilustracja na czym polegała misja cywilizacyjna Białego Człowieka. Mimo wszystko - wyidealizowana.

Ania Kęska | 2013-01-04
Przeczytana: 2008 rok

Lepsze od Księgi Dżungli z którą autor jest najbardziej kojarzony :)

Wabi | 2016-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2016

Lama Teshoo bierze młodego sahiba i podążają w poszukiwaniu zbawiennej rzeki w Indiach.

Nozomi | 2014-09-20

Faktycznie lepsze od "Księgi Dżungli", nie rozumiem dlaczego jest ona tak znana, a "Kim" nie. Polecam też "Stalky i spółka"!

majkey | 2016-01-11
Na półkach: 2016, Przeczytane, Wysłuchane
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Umęczyłam się bardzo. Bardzo. Niby klasyka napisana pięknym językiem, ale niestety nie wciągnęła mnie wcale.

portos | 2016-09-30
Fred | 2016-09-15