Mały wielki człowiek

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Little Big Man
literatura piękna
Ag2S

Jack Crabb, stulatek, opowiada reporterowi historię swojego długiego i niezwykłego życia na Dzikim Zachodzie. Adoptowany przez Czejenów, musiał przystosować się do życia w odmiennej kulturze. Wrodzona umiejętność przystosowywania się do zmian pozwoliła mu poznać wielu ludzi i podejmować różne zajęcia. Był rewolwerowcem, osadnikiem, handlarzem, przewodnikiem gen. George’a A. Custera, świadkiem bitwy nad Little Bighorn i pomocnikiem Dzikiego Billa Hickoka. Crabb, opowiadając o swoim życiu, opowiada historię dziewiętnastowiecznej Ameryki. Pełna czarnego humoru opowieść zawiera wiele momentów dramatycznych oraz społeczny komentarz na temat uprzedzeń i niesprawiedliwości.
„Mały Wielki Człowiek” został przeniesiony na srebrny ekran w 1970 przez Arthura Penna. Rolę tytułową zagrał Dustin Hoffman.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

allison | 2019-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2019

Sporo się ta książka na mnie naczekała, ale gdy już po nią sięgnęłam, to trudno było mi się oderwać od lektury.

"Mały wielki człowiek" to nie tylko historia Jacka Crabba, porwanego i wychowywanego przez Indian, lecz także panoramiczne spojrzenie na dziewiętnastowieczną Amerykę.
Tytułowy bohater wspomina swoje losy z perspektywy bardzo starego, liczącego ponad sto lat człowieka, ale również opisuje historię Dzikiego Zachodu, codzienne życie osadników na tych terenach, a przede wszystkim walkę między amerykańskimi żołnierzami i Indianami.
Mimo iż narrator mówi o tym wszystkim stylem przepełnionym czarnym humorem, trudno nie zwrócić uwagi na fakt, że wojna białych z czerwonymi tak naprawdę była rzezią i ludobójstwem.

Dużym plusem są wyraziste, barwne postacie, z których każda ma jakąś ciekawą historię. Jack Crabb snuje swoją opowieść z przymrużeniem oka, bywa sardoniczny, a nawet grubiański, jednak jest też doskonałym obserwatorem i umie skupić się na ludzkich dramatach,...

zaczytaniec | 2019-07-08

Jeśli ktoś chce spędzić czas z lekką i mądrą zarazem lekturą, polecam.

Andrzej | 2019-05-18
Przeczytana: 24 maja 2019

Spojrzenie na tematykę indiańska dalekie od tego, co znamy z lektury K. May'a, ale ciekawe i nieźle napisane!

Kate | 2019-03-24

Czytając "Braci Sisters" przypomniałam sobie o tej książce. Jeżeli ktoś rzeczywiście ma ochotę przeczytać coś lekkiego i zabawnego o tzw. Dzikim Zachodzie polecam "Małego wielkiego człowieka" i jego kontynuację.

Boa | 2019-02-16

Polecam!!! Ale jakże nie polecić książki o Indianach!!! Kocham Indian i każda książka, czy film o Nich będzie mi się podobał, oczywiście niezakłamany, prawdziwy, a nie taki poprawny politycznie... teraz pora na film, bo powiem szczerze, że nie pamiętam, czy go oglądałam. .. rzecz jasna pod koniec książki się popłakałam. .. gdy umierał stary wódz... chciałabym mieć w sobie taki spokój i godność w obliczu śmierci. .. powtarzam kocham rdzennych Amerykanów, udało mi się być na paru Pow Wow i tylko jeszcze raz chciałabym stanąć oko w oko z Indianinem. .. ale to już chyba po tamtej stronie, gdzie pod dostatkiem bizonów :)

AnnaSikorska | 2018-01-23

Ludzie wszystkich kultur żyją w przekonaniu, ze człowiek jest kimś wyjątkowym tylko, kiedy przynależy do ich rasy i wartościuje świat tak jak jego sąsiedzi. Nie lubimy odmienności, ponieważ trudno ją zrozumieć. Człowiek żyjący innym systemem wartości inaczej postrzega świat, przez co jego działania są niezrozumiałe. Z takim problemem nieumiejętności porozumienia spotykają się bohaterowie książki „Mały wielki człowiek”.
Ta opowieść o starca o swojej młodości, kiedy był małym białym chłopcem i trafił do obozu wrogich, dzikich Indian, którzy uznali go za członka plenienia pozwala spojrzeć na cywilizację zachodnią z lekkim dystansem. Jack Crabb żył wystarczająco długo i intensywnie, by móc swoją opowieścią przedstawić nam mentalność Amerykanów w XIX wieku. Adopcja chłopca przez Czejenów sprawiła, że zyskał on rodzinę, którą częściowo stracił. Przechodząc z kultury białych do czerwonych i z powrotem przeżywał liczne wzloty i upadki, podczas których spotykał ważne postacie z historii...

Paola30 Paulina | 2017-12-26

Zapraszam do odwiedzenia i polubienia naszej strony z recenzjami książek https://oczymszumiakartki.wordpress.com/

pat | 2017-12-07

Typ książki, która na długo zostaje w pamięci. Świetny język, ironia, humor, przygoda. Historia sama wchodzi do głowy. Po przeczytaniu ciężko nie zacząć jej polecać każdemu czytaczowi.

czyt_am | 2017-12-04

Epicka. Świetny bogaty język, użyty do odmalowania niezwykłej historii człowieka, którym od dziecka miotają wichry dziejów. I choć uczeni krytycy mówią, że losy Jacka Crabba są tylko pretekstem do pokazania z bliska ważnych wydarzeń epoki (trochę jak w Foreście Gumpie), to dla mnie w tej książce najcenniejsza jest więź, jaka rodzi się między bohaterem a czytelnikiem. Jack Crabb jest mega-oportunistą. Być może właśnie ta cecha pozwala mu przetrwać największe zawieruchy czasów podboju amerykańskiego Dzikiego Zachodu po różnych stronach barykady, w dodatku bez większego szwanku (nie licząc utraty rodziców, żony i dziecka, drugiej żony i kolejnych dzieci :)). Jednak Crabb mimo swojego oportunizmu jest tak prawdziwy, a jego słabości są tak ludzkie, że dla mnie stał się członkiem rodziny. To facet, który mimo wielu popełnionych po drodze świństewek, może w wieku ponad stu lat patrzeć wstecz z sentymentem. Poza tym nie znam książki, która piękniej i mądrzej mówiłaby o Indianach. Po jej...

Ulkens | 2017-11-08

jedna z najwspanialszych książek jakie czytałam. Było to 5 temu a ciągle mam ją w pamięci