Aku-Aku. Tajemnica Wyspy Wielkanocnej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Aku-Aku Paaskeoyas Hemmelighet
Wyspa Wielkanocna
Grzegorz

Wyspa Wielkanocna jest najbardziej samotnym miejscem na całym świecie. Na tę odległą wyspę dokonano niegdyś najdziwniejszego w dziejach ludzkości najazdu. Nikt nie wie po co. Działo się to bowiem, jeszcze zanim Kolumb przywiózł białego człowieka na kontynent amerykański i otworzył tym wrota na olbrzymi, nieznany Ocean Spokojny. Podczas gdy nasza rasa jeszcze wierzyła, że świat kończy się na...

Wyspa Wielkanocna jest najbardziej samotnym miejscem na całym świecie.

Na tę odległą wyspę dokonano niegdyś najdziwniejszego w dziejach ludzkości najazdu. Nikt nie wie po co. Działo się to bowiem, jeszcze zanim Kolumb przywiózł białego człowieka na kontynent amerykański i otworzył tym wrota na olbrzymi, nieznany Ocean Spokojny. Podczas gdy nasza rasa jeszcze wierzyła, że świat kończy się na Gibraltarze, inni żeglarze już lepiej znali te sprawy. Gdzieś daleko napotkali mały, stały punkcik. Najsamotniejszą wysepkę świata. Wylądowali na niej, wyostrzyli kamienne topory i zabrali się do robót, które można by nazwać najosobliwszym przedsięwzięciem inżynierskim zamierzchłych czasów. Przybysze nie budowali zamków i pałaców. Nie budowali również zbiorników wodnych lub przystani. Wykuwali gigantyczne figury ludzkie o wysokości domu i ciężarze wagonu kolejowego, transportowali je przez góry i doliny i stawiali na potężnych podmurowaniach wokół całej wyspy.

Jak potrafili tego dokonać jeszcze przed erą rozwoju techniki? Nikt nie wie. Pewnego dnia ucichły między skalnymi ścianami odgłosy toporów. Praca została przerwana nagle, gdyż narzędzia pozostały na miejscu, przy nie dokończonych jeszcze figurach. Zagadkowi rzeźbiarze zniknęli w mroku zamierzchłej przeszłości.

Co zaszło? Cóż mogło się wówczas zdarzyć na Wyspie Wielkanocnej?

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo "Iskry", 1968

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Renax | 2013-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Ciąg dalszy badań Thora Heyerdahla wokół jego 'idea fixe", czyli zagadki pochodzenia ludów Polinezji, która narodziła się - a przynajmniej czytelnicy dowiadują się w 'Fatu-Hiva'. Tutaj, w tej książce poznajemy zakamarki (dosłownie i w przenośni) Wyspy Wielkanocnej.
Wydaje mi się, że wartością książek tego autora jest barwny styl, bardzo działający na wyobraźnię czytelnika i udzielający się czytelnikowi zapał autora do badania zagadek archeologiczno-etnograficznych.
Aż chce się pojechać na Wyspę Wielkanocną i samemu poszukać naszego aku-aku.

Roman Dłużniewski | 2016-12-20

Po wyprawie na Kon-Tiki tym razem Heyerdahl zabrał mnie na Wyspę Wielkanocną. Jedna z najbardziej zadziwiających wysp świata. Wielki Norweg próbuje odpowiedzieć na pytanie, co zaszło na Wyspie przed wiekami.
I czyni to bardzo przystępnym językiem, takim dla każdego. Warto przeczytać!!

piropo | 2013-11-23

Książka, która zapada w pamięć. Po przeczytaniu jej pierwszą myślą jest dodać Wyspę Wielkanocną do listy miejsc na świecie, które chce się zwiedzić.

Ekipa badawcza przypływa na wyspę by zgłębić jej historię, kulturę i tajemnice, które kryje. Dowiadujemy się mnóstwa informacji o tubylcach, ich zwyczajach i historii tego miejsca jak w lekkim thrillerze, który trzyma w napięciu z pytaniami, na które pragniemy znać odpowiedź. Jak postawili te posągi? O co chodzi z drzewami? Co to za rytuał?

Aku - Aku jest nietuzinkową przygodowo-podróżniczą lekturą na podstawie, której nakręcono później film. Jest to jedna z książek, po których ma się ochotę sięgnąć po kolejny tytuł autora.

Małgorzata | 2018-02-19

Wspaniała książka. Thor Heyerdahl ze swadą opowiada zarówno dzieje Wyspy Wielkanocnej, jak i koleje swojej wyprawy badawczej, która skierowała się na ten nader fascynujący ląd. Zamierzał udowodnić, że ludność wyspy składała się z przedstawicieli dwóch ludów - "długouchych", którzy byli potomkami żeglarzy przybyłych z lądu amerykańskiego, oraz "krótkouchych" pochodzących od imigrantów z Polinezji. Choć część tez nie utrzymała się, to dziś badacze przyznają, że Heyerdahl miał rację, że bataty przywieziono na Polinezję właśnie z Ameryki Południowej. Na koniec dodać trzeba, że to nie jest książka dla hiperpoprawnych zwolenników tzw. politycznej poprawności, którzy nawet w książce "W pustyni i w puszczy" doszukali się przejawów rasizmu. Heyerdahl na s. s. 187 tak opisał jednego z tubylców Wyspy Wielkanocnej: “fizycznie stanowił okaz wspaniałej budowy, chociaż twarz mogła posłużyć Darwinowi jako dowód na poparcie teorii rozwoju gatunków”.

Książka będzie ozdobą biblioteczki każdego fana...

ira | 2017-06-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 08 czerwca 2017

Bardzo ciekawa historia wyprawy badawczej Norwega na Wyspę Wielkanocną.
Co prawda dziś wątpliwości może budzić stosunek Heyerdahla do tubylców, moim zdaniem lekko lekceważący, i chęć wywiezienia wszystkich "kamieni" z Wyspy celem umieszczenia ich w godnym miejscu w muzeum, ale poza tym czytało się bardzo dobrze. Styl jest lekki, nie ma dłużyzn (trochę ciągnie się wędrówka po pieczarach, ale to już sama końcówka), a wnioski, do których dochodzi badacz, arcyciekawe. Polecam.

tomsn | 2011-01-19

Podróż na Wyspę Wielkanocną z ekipą archeologów, naukowców. Wiele tajemnic zapomnianego świata. Czyta się z zapartym tchem, czasem niczym thriller. Szczególnie przy tabliczkach rongo-rongo

_martiness_ | 2013-09-27
Przeczytana: 26 września 2013

Señor Kon-Tiki wraz z ekipą rusza na Wyspę Wielkanocną. I chociaż to nie jedyne miejsce gdzie prowadzi badania to stanowi ono oś świata przedstawionego w książce. Miejsce, ludzie je zamieszkujący, odkrycia i badania oraz tajemnice, obrzędy i rytuały - to wszystko wraz z próbą zrozumienia i ogarnięcia umysłem tamtejszej kultury stanowi treść "Aku-aku". Książka napisana jest bardzo, ale to bardzo przystępnym językiem, bardzo dobrze się czyta. Odkrycia i badania naukowe wplecione są w płynną narrację o wydarzeniach i relacjach Heyerdahla, długouchego z Norwegii, z miejscową ludnością. Żywy opis krajobrazów pobudza wyobraźnię i rodzi w czytelniku pragnienie, żeby zobaczyć to na żywo. Aku-aku autora popycha czytelników do sięgnięcia po inne jego książki. ;)

Dortek | 2014-01-25
Przeczytana: 13 maja 1984

Uwielbiam tajemnice a ta książka właśnie o takiej traktuje. Interesująca.

Hjerpe | 2018-02-10

Książki ludzi, którzy żyją swoją pasją, czyta się najlepiej ze wszystkich. Tak właśnie jest z dziełem Thora Heyerdahla. Czytamy o jego odkryciach, o napotkanych przezeń ludziach, wędrujemy przez tajemnicze jaskinie i pokonujemy trudności naukowej wyprawy. Widać już od pierwszych stron, że kochał, to co robił, bo cały swój zapał przelał na karty wspomnień z wyprawy. Jakie wady ma ta książka? Chyba tylko taką, że nie każdego interesuje poruszana tematyka. Moim zdaniem: trzeba dać jej szansę.

Boni | 2015-10-02
Przeczytana: 01 października 2015

Przeczytane dawno, dawno temu bez większych emocji. Po "Wyprawie Kon Tiki" - rozczarowanie.