Potępienie Paganiniego

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Osuždenie Paganini
Paganini, biografia
monotema

Tragiczna historia genialnego skrzypka, potępionego przez rodzinę i Kościół, zdradzonego przez najlepszych przyjaciół. Genialnie, niedosłownie zaznaczona kwestia samotności, cierpienia i poszukiwań głównego bohatera. Niezwykle smutna, a jednak z łatwością przemawiająca do serc i sumień. Wrażliwym - polecam! Jeśli ktoś oczekuje wartkiej akcji, barwnych postaci, niesamowitych wydarzeń i dobrego zakończenia - może raczej powinien wybrać coś innego.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Mauvais | 2014-08-29

Lektura na pewno nie dla umysłów szukających fajerwerków, błysków, ochów i achów.
Piękny język, jak przystało na rosyjskiego pisarza. Historia skrzypka przeplatana z faktami historycznymi, które bezpośrednio miały wpływ i zazębiały się z jego twórczością.
Pamiętajmy, że w tamtych czasach osoba praktykująca sztukę na tak wysokim poziomie i uwikłana w świat salonowy nie mogła żyć wolna od politycznych spisków, intryg i walk, w które wciągały ją zewsząd różne strony konfliktu.
Nie zgadzam się z ludźmi, dającymi książce kiepskie opinie.

Nie każdemu przypadnie do gustu ta powieść, ale ten, który zrozumie jej naturę, na pewno nie odejdzie od niej zawiedziony. Tak jak nie każdy, kto słucha skrzypiec Paganiniego doceni kunszt ich gry ;)

mroźny_poranek | 2013-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2013

Hmm, mam mieszane odczucia co do tej książki. Niby życiorys znanego na całym świecie skrzypka, przeplatany historią tamtego okresu, ale gdzieś to wszystko mi się rozmyło. Książka do przeczytania i odłożenia bardzo głęboko na półkę.

nellanna | 2012-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2012

Rozczarowała mnie ta historia, bo wydawało mi się, że był potencjał ale jakoś został rozmyty przez inwokacje polityczne, w ilości co najmniej przesadzonej... Zamiast życia i twórczości fascynującej postaci, były wykłady o spiskach i sporo historii przemian w Europie, głównie Francji i Włoszech, z zahaczeniem o państwo papieskie. Dla mnie nie było tu tak istotnie ścięcie Ludwika XVI czy era napoleońska, gdybym chciała o niej poczytać, sięgnęłabym po Łysiaka, jak wiadomo jest w tej kwestii ekspertem. Mało Pganiniego, w Paganinim, nie wydaje mi się, żeby tragizm tej wybitnej postaci polegał głównie na spiskowaniu przeciw niemu i nieciekawej sytuacji politycznej. Na dodatek książka w dość nierównym stylu napisana, nie wiem czy to wina tłumaczenia, że raz jest czas teraźniejszy a raz przeszły? Nie wydaje mi eis, żeby zastosowanie tego zabiegu było jakoś usprawiedliwione treścią...

Julaj89 | 2012-05-11

Książka w bardzo poruszający sposób pokazuje drogę przez piekło, jaką przeszedł prawdopodobnie najwybitniejszy skrzypek w dziejach, Nicolo Paganini. Choć sama biografia nie jest bardzo szczegółowa i pomija sporo istotnych kwestii i miejscami zbyt wiele miejsca poświęca opisowi sytuacji politycznej, bogato odzwierciedla niesprawiedliwość i okrucieństwo jakiego w swej karierze doświadczył Paganini. Książkę warto przeczytać chociażby dlatego, by choć trochę poznać złożoną i fascynującą naturę geniusza zaszczutego i zgnębionego przez fanatycznych katolików dziewiętnastowiecznej Europy.

Katarzyna | 2014-08-21
Przeczytana: 25 lipca 2014

Skończyłam szkołę muzyczną I stopnia ( fortepian) , ale muzyka poważna nigdy mi nie "leżała". Zagłębiając się w tę lekturę powoli przekonywałam się do tejże muzyki i do skrzypiec...Świetnie napisana , życiorys Nicola przeplatany z wątkami historycznymi.Postanowiłam posłuchać cóż to za geniusz...i zaczarowała mnie ta muzyka , do tego stopnia ,że mówiłam do męża "Trzeba schować te skrzypce"- wskazując na odkurzacz :-) Kto nie wierzy niech posłucha Caprice nr 24. Geniusz rzeczywiście i moim zdaniem z diabłem niewiele ma wspólnego...

Nifelinord | 2010-12-09
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2010 rok

Dawno nie czytałam równie lekkich, barwnych i urzekających opisów...

Fantomas | 2014-03-09

Z tego co sprawdziłem, gdyż pragnę żeby każda moja opinia była "w miarę" możliwości rzetelna, materiał jakim był żywot wielkiego skrzypka, Paganiniego, był "dobrym surowcem do wytopienia z niego" naprawdę interesującego dzieła. Tym bardziej czuję się bardzo poirytowany. Książka nudna "jak flaki z olejem". Wiem, że to bardzo pospolite określenie ale w tym przypadku nie ma się co silić na oryginalność. Autor tak bardzo uprzykrza życie czytelnikowi, że pod koniec to już sam zacząłem nienawidzić Maestro Paganiniego. Ckliwe i mdłe opisy są tutaj wszechobecne. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze chaotyczne kończenie i rozpoczynanie nowych wątków, kompletny brak jakiejkolwiek spójności. Tytuł jest zachęcający i faktycznie można sobie na tą książkę ostrzyć ząbki, ale nie dajcie się zwieść, to niewypał, kompletne "faux pas". Odradzam.

wiedzima | 2011-01-06
Przeczytana: 03 stycznia 2011

Książka posiada absolutne minimum akcji, co sprawiło, że przechodząc na kolejną stronę, nie pamiętałam, co działo się na poprzedniej. Myśli uciekały mi w kompletnie innym kierunku.
"Potępienie Paganiniego" za bardzo przywodzi mi na myśl znienawidzone szkolne lektury.
Nie tak wygląda czytanie dla przyjemności, więc odłożyłam po około stu stronach (dam sobie rękę uciąć, że wiele nie straciłam).

Magdalena | 2011-02-05
Na półkach: 2011, Przeczytane, Posiadam