Morderstwo w Savoyu

Tłumaczenie: Halina Thylwe
Cykl: Martin Beck (tom 6)
Wydawnictwo: Amber
Polis, polis, potatismos!
Lucy

W letni wieczór do ekskluzywnej restauracji w ekskluzywnym hotelu wchodzi niczym nie wyróżniający się mężczyzna. Jednym celnym strzałem zabija potentata przemysłowego Viktora Palmgrena i spokojnie wychodzi. Sprawę dostaje komisarz Martin Beck. Nie jest zachwycony - właśnie wyprowadził się od żony, wynajął przytulne mieszkanko i wieczorny telefon zakłóca miły nastrój parapetówki. Co gorsza może się pożegnać z planami na wakacje. I sam (bo koledzy są na urlopach) musi rozwiązać sprawę, w której morderstwo jest zaledwie początkiem zagadki...

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl

Mamerkus | 2013-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Tutaj "pożyteczni idioci" dowalili już solidnie do pieca swoją lewackością. W konsekwencji negatywnym bohaterem zostaje szwedzka Policja, jako zbrojne ramię zbrodniczego kapitalizmu. Śmiesznie to generalnie wygląda, ale na szczęście pozostaje całkiem niezła intryga kryminalna, humor, dialogi i ogólnie wyśmienita warstwa literacka, Sjowall i Wahloo odwalają tutaj po raz kolejny kawał świetnej roboty warsztatowej, dlatego można im wybaczyć naiwną lewackość, objawiającą się głównie tym, że współczujemy mordercy, który w końcu zamordował wrednego wyzyskiwacza-kapitalistę.

Cyfranek | 2011-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2011

Jedna z lepszych powieści szwedzkiej spółki autorskiej. Może mało w niej dochodzenia do prawdy detektywistyczną robotą, ale chyba dużo prawdy o policyjnej robocie i życiu.

janka_agh | 2011-07-09
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 09 lipca 2011

To niesamowite, akcja książki toczy się w 1969 roku i wtedy książka została napisana, a wcale nie czuje się upływu czasu. Czyta się, jak najlepsze współczesne kryminały skandynawskie. Jest zmęczony życiem policjant, jest tajemnicza intryga, jest też trochę polityki i obserwacji obyczajowych. Dobra lektura na letnie dni. Polecam.

Hendoslaw | 2013-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Miała to być super książka, ale wyszło źle. Kryminał bez kryminału. Z tej książki wynika, że policja szwedzka to banda obiboków, a cały sławny Martin Beck to jakieś nieporozumienie. To moje pierwsze spotkanie z tymi autorami i spodziewałem się wiele jako prekursorów kryminałów w Szwecji. Fabuła książki okazałą się fajnym pomysłem, bo chcieli zrobić coś z niczego. Znaleźć zabójcę widmo nie wiedząc zupełnie nic. Jednakże słabo wypada całość. Czyta się szybko, ale nie przykuwa większej uwagi.

W restauracji Savoy wchodzi mężczyzna i strzela do potentata przemysłowego. Jakie są jego powody i kim jest? Na te pytania odpowiedzi znaleźć próbuje Martin Beck.

mimbla5 | 2014-11-12
Przeczytana: 08 listopada 2014

Nieco poniżej możliwości i moich oczekiwań, niestety. Możliwe, że tematyka tego tomu była w latach powstania nowa i bulwersująca, ale dziś już tak nie porusza...

Dor | 2017-02-06

wszystko co pisał ten duet jest doskonałe!

książek: 1963
Annam | 2017-12-15